AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Upravljanje decentralizacijom

Didy29

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ima li tko literaturu za ovaj predmet u digitalnom obliku pa da mi posalje? I ako ima tko kakvu dobru skriptu?
 

možda ja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Danas sam odgovarala kod prof Lopižić. Jako je ugodan ispitivač. Pitala me dosta pitanja ali ništa predetaljno. Prolazi kroz skoro cijelo gradivo, vjerojatno da provjeri da smo sve prošli. Pitala me prvu fazu decentralizacije, sektorski poslovi,predloženi poslovi za samoupravni djelokrug, koji su to, tako nešto. Urbana decentralizacija u engleskoj, da li su gradovi decentralizirani. Karakteristike decentralizacije. nešto iz Ivaniševićevog članka. Nešto vezano uz županije. Decentralizacija Zagreba. Koja tijela ima Zagreb. Ne mogu se više sjetiti, ali to je to, uglavnom.
 

Žorža

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kolege i kolegice ako ima tko skriptu lijepo bi molila da se javite, pa da nam ju pošaljete.
Hvala
 

Liu Jo

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja danas Đulabić

- Vanjska i unutarnja decentralizacija
- Ciljevi urbane decentralizacije - članak prof. Ivaniševića
- Načelo supsidijarnosti
 

mape5

Super Moderator
Pitanja decentr: Decentr. socijalistickih zemalja sve nabrojat, upravna, politicka, asimetrijska i simetrijska decentr., statisticki podaci iz njegovog clanka, harmonizacija zupanija, karakteristike novog pristupa, kakva je decentr. u RH, dobro upravljanje gradovima, suvremene tendencije lok. jed.
[DOUBLEPOST=1548865853,1548865768][/DOUBLEPOST]To su pitanja koja sam prikupila iz raznih izvora .. Hvala
 

mape5

Super Moderator
dojmovi danas - ispitivala Lopižić..., po abecednom redu, dakle to je trajalo cijelu vječnost... od 15:00 pa ja mislim da su zadnji izašli u 18:30....ja bila gotova negdje 17:45... Bude po troje kod nje u kabinetu i otprilike smo bili unutra 30-45 minuta... Redovni su svi prošli i to s dobrim ocjenama 4 i 5, izvanredni nešto slabije ali koliko znam samo smo nas dvije pale...

dakle ispituje sve i svašta..šta vi mislite o ovome, šta vi mislite o onome...neko pitanje suvislo bi bilo: upravljanje decentralizacijom u ZG, načelo supsidijarnosti, mjesna samouprava, prepreke u postsocijalističkim zemljama, faze decentralizacije u RH - ono promjene Ustava 2000 pa zakon o JLPRS, pa 2005 promjene Zakona o jlsprs i koja još tri zakona su se istovrmeneo donnjela - to nisam znala i pala sam... dalje, upravna i politička decentralizacija, francuska tradicija, e onda je krenula sa svojim člankom- službenici u lokalnoj smaoupravi, kako se zove zakon, kako se usavršavaju službenici, koliki je bio porast zapošljavanja u lokalnoj samoupravi od stoljeća sedmog do danas - to imate u članku pa je porast nekih nevjerojatnih 630 %, pa nekaj iz Šakriinog članka . kakav je djelokrug ovlasti ili tak nekaj lokalne samouprave - širi ili uži ima li to veze sa zakonima koji to reguliraju, uglavnom mislim da je odgovor uži..... nemrem se više sjetiti . e da i sjetila se nečega što smo kao učili iz lokalne samoupreve, nekaj od koprića..neke tendencije ili kaj ti ja znam... mislim kad sam položila LS...prije dve godine
 

maraya

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ispit kod lopižić...ne znam kaj bi rekla...detaljno, vaša mišljenja, praktična primjena, baš traži da se povezuje, rijetko postavi baš "pravo pitanje od a do ž"....za nju definitivno nije dosta učiti po pitanjima s foruma, želi i širinu i dužinu i shvaćanje i primjenu...redovni su, koliko sam shvatila imali dosta manje za učiti od nas izvanrednih, na konto plana decentralizacije valjda koji su radili na predavanjima, mi izvanredni smo ipak imali MALO više...

Moja pitanja (otprilike) i neka od kolegica:
-koji je po škarici djelokrug lokalne samouprave,
-po čemu je specifičan zagreb (hint: nisu gradske četvrti i mjesni odbori, nije to kaj je grad sa statusom županije, nije to kaj mjesni odbori imaju pravnu osobnost, ali ne znam kaj je na kraju...)
-harmonizacija lokalne samouprave
-da li sektorski zakoni sužavaju ovlasti mjesnog odbora naspram ustava ili ne, primjer zaštite potrošaća, to je isto nešto iz škaricinih članaka
-koja vrsta decentralizacije bi bila u zagrebu
-koja vrsta decentralizacije bi bila u RH
-decentralizacija u RH kroz faze, ja sam rekla ono od 2000. promjene ustava, pa 2001, koji resori su se decentralizirali, koji najviše (vatrogastvo), pa 2005. pa me pitala koji poslovi su se prenijeli 2005 (izdavanje građ. i lok. dozvola, održavanje javnih cesta)
-prioriteti i mjere županija po đulabiću
-decentralizacija u postsocijalističkim zemljama
-usavršavanje lokalnih službenika
-germanska tradicija, vrste gradova u Njemačkoj
-francuska tradicija, kako je decentralizirana francuska, gradovi, općine i to...
-politička i upravna decentralizacija
-tendencije po kopriću
-preduvjeti za decentralizaciju
-mjesna samouprava
-nešto oko lokalnih jedinica, koliko su samostalne ili u interesu građana, tako nešto, ne sjećam se....
-modeli decentralizacije (VB,francuska,švedska i njemačka) i čiji model primjenjuje RH

Bilo je toga puno puno još, bili smo svi skoro i po sat vremena unutra, baš pili po povezivanju i primjeni....unatoč što su svi redovni dobili dobre ocjene (temeljem znanja, naravno, ne na lijepe oči) za prolaz ne preporučujem ići kod nje, samo ko želi (i zna) za 5...nisam đulabićev fan ali on bar postavi konkretno pitanje da znaš kaj te pita...ne daje dobre ocjene, ali bar odgovoriš na dva, tri pitanja i ideš van, a ne ovo pilanje...
 

Dobri Duh

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Đulabić, V. (2018). Harmonizacija regionalne samouprave u Europi i regionalno pitanje u Hrvatskoj. U: Koprić. I. (ur) Eurpeizacija hrvatske lokalne samouprave. Institut za javnu upravu, str. 447-469 – dostupno u elektronskom obliku na: www.iju.hr

Molio bih pomoć oko pronalaženja ovog članka, hvala
[DOUBLEPOST=1552305612,1552305457][/DOUBLEPOST]Đulabić, V. (2018). Harmonizacija regionalne samouprave u Europi i regionalno pitanje u Hrvatskoj. U: Koprić. I. (ur) Eurpeizacija hrvatske lokalne samouprave. Institut za javnu upravu, str. 447-469 – dostupno u elektronskom obliku na: www.iju.hr

Molim link odnosno pomoć gdje se gore navedeno nalazi, hvala
 

mape5

Super Moderator
jučer ispit: prvo sam u pratnji .policajaca došla do faksa - sigurnost na prvom mjestu :) radi Kineza, moja pitanja - novi regionalizam, temelji decentralizacije i dobro upravljanje gradovima. Znala sam taj novi regionalizam - to je iz njegovog članka... temelji decentralizacije to nisam i ovo dobro upravljanje gradovima...tu sam nekaj natucala ali nije bilo dovoljno za prolaz.... :(... oće pomoći al kad se nemreš sjetiti nejde. Pa me pitao jel sam ja te članke pročitala--naravno da jesam ::) al kad ti u jednom danu stave dva ispita jedan u 9 drugi u 17:00 onda to baš i nije meni neka fora...
još smo za vrijeme ispitivanja imali situaciju - imao je otvoren prozor, i čujemo mi kak netko izvana više ej..ej..alo..alo.. prof se nagne kroz prozor i pita šta je bilo..izgleda da je dolje neki policajac bio i viče "zatvori prozor", prof. kako će pa imam ispite, vruče je zagušljivo ,,,ovaj odozodo viče zatvori prozoror heheheheh i morao je zatovoriti hehehe
živi cirkus :D
 

Tourniquet

jane doe.
Ima li tko Koprićev članak "Suvremeni trendovi u razvoju lok. i reg. samouprave..." i Đulabićev " Harmonizacija reg. samouprave u Europi..."

Sve sam ostalo našla al ova dva nemrem nać na netu
 

mape5

Super Moderator
jučer ispit kod Lopižić-konačno položila :) bile smo tri, jedna je pala...

pitanja: decentralizacija u RH-navesti promjene ustava, ZLPRS pa značajne promjene po godinama, decentralizacija Zagreba, službenički sustav u lokalnoj samoupravi - povećanje personalnih kapaciteta, etika, obrazovanje službenika iz njezinog članka, iz Ivaniševićevog ona tri cilja decentralizacije, ali je vrlo čudno postavila pitanje, pa kad je rekla da je to iz Ivaniševićvog članka, onda sam znala kaj hoće. pa je pitala za koju je tradiciju karakterističan samoupravni djelokrug-to povezati sa germanskom tradicijom-jednostruki kolosijek i dvostruki kolosijek, obligatorni i fakultativni.pa to malo pojasniti,vrste decentralizacije-sve nabrojati pa prema decentralizaciji u RH zaključiti koje su vrste decentralizacije u RH.
znači, postavi pitanje vrlo smotano, ali onda da hint-pogne malo, da za razmisliti. ali ako ne znate decentralizaciju u RH to je pad.

ja sam morala povezati tako da kažem da je decentralizacija u RH-politička, ali je zapravo upravna, asimetrična i teritorijalna. eto....imala sam užasan stres od tog ispita, ali sad je gotovo :)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks