AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Porezno pravo

malaplava1

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Svake godine i Arbutina i Tereza drže predavanja iz poreznog prava, a na ispitnim rokovima se podijele tako da na jednom roku ispituje samo Tereza, a na roku iza samo Arbutina, ali zna se desiti da oboje ispituju na istom ispitnom roku, ako se prijavi puno studenata, tj. podjele studente u grupe, pa jedan dio ispituje Tereza, a drugi dio Arbutina!
 

Nives_88

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nerezident je onaj za koga se smatra da ne živi i ne radi na području države u kojoj prebiva.
 

Nives_88

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koja je literatura za ispit?
1. Knjiga "Osnove poreznog prava" (prof. dr. sc. Hrvoje Arbutina i dr. sc. Tereza Rogić Lugarić)
2. Opći porezni zakon

Pažnja: OPZ se mijenjao, a skripte su pisane po starom OPZ-u, tako da iz njih nije pametno učit, jer ima puno promjena od rokova do naziva, a i dodali su u novom zakonu neka nova poglavlja o EU, administraciji i informacijama tako da treba jako dobro pripaziti!

Iz čega je najbolje učiti za ovaj ispit?
Ja sam uspjela nabaviti Arbutinina ispitna pitanja, ali čula sam da Tereza nekad pita totalno druge stvari, pa me zanima kakva je ona i šta najčešće ispituje? Ako itko išta zna o tome neka mi što prije natipka!

Unaprijed zahvaljujem na informacijama!
 

palchica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Gdje mogu skinuti Opći porezni zakon i prezentacije s predavanja od prof.Arbutine?

Jel može netko staviti na forum ta njegova ispitna pitanja?

Hvala!
 

Nives_88

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Gdje mogu skinuti Opći porezni zakon i prezentacije s predavanja od prof.Arbutine?

Jel može netko staviti na forum ta njegova ispitna pitanja?

Hvala!
Novi OPZ možeš skinuti sa službene stranice Narodnih novina (www.nn.hr) ili na ovoj stranici Zakon.hr

Ššto se prezentacije tiče, imaš ih na stranicama Katedre za financijsko pravo i financijsku znanost, vidjet ćeš ih.

A što se pitanja tiče, ima ih podosta i trabalo bi mi 100.godina da ih sve napišem na forum! Jedino ako imaš neki mail, pa da ti ih pošaljem? Uglavnom, ukratko, pitanja su vezana za žalbu, porezni nadzor, ovrhu, porezno-dužnički odnos, pravne lijekove, porezno-pravni odnos itd.
 

Nives_88

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kakvi su profesori na ispitu i koliko je potrebno učiti otprilike?? i jel trebamo znati cijeli OPZ uz knjigu ili?

Profesor Arbutina je rekao da treba nabaviti pročišćeni Opći porezni zakon i one njegove prezentacije s predavanja.

Jel su ona famozna ispitna pitanja od prof. Arbutine stvarno dovoljna za prolaz kod njega, ali i kod Tereze??

Ja sam prošla kod profesora Arbutine i dobila sam 4.
Profesor je zbilja super i jako je ljubazan, učila sam iz knjige, OPZ-a i prezentacija, bila su mi dovoljna 2 i pol tjedna da sve to naučim.

Pitao me nekoliko pitanja vezanih uz ovrhu, pa nekoliko za porezni nadzor, sva načela nabrojat i objasnit, upravni spor sve što znam o tome, prvostupanjski i drugostupanjski postupak, mjesnu određenost, nešto o onim informacijama nekakvim ne sjećam se dobro tog pitanja, ali to imaš u OPZ-u onda javna davanja nabrojit i objasnit ih bilo je dosta toga...

Ali profesor Arbutina je zbilja korektan i ljubazan, vidi se da cijeni znanje i trud tako da nauči dobro OPZ, a ono što nemaš tamo imaš u prezenataciji, pa si kombiniraj tak sam i ja, velim trebalo mi je negdje 2 tjedna i manje čak...
 

Mirjam

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dal netko zna odgovore...trazim, trazim.nemam vise snage... :D zastupnik po sluzbenoj duznosti, kada će drugostupanjsko tijelo žalbu odbiti, upravni spor (kako se pokreće, tko , ga ne može pokrenuti, poništ i mijenjanje u.akta u vezi s njim), kada sud odbija tužbu, objekt ovrhe, porezna sposobnost, pravni lijekovi, proglašenje poreznog akta ništavim, ex tunc i ex nunc... zahvaljujem ako tko odgovori :) :*
 

s.a.n.j.a

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ej ljudi, daj mi recite dali se odgovori na pitanja ova koja su napisana tu na forumu mogu naci u nekoj skripti? i gdje da nađem opz ali taj najnoviji, s promjenam od 1.1.2010.? heeeelpppppp
 

Mirjam

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
taj najnoviji OPZ nades na stranici tu na netu, par postova iznad je netko napiso di tocno, imas link mislim da je Zakon.hr ... ;) eto..
 

Nives_88

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dal netko zna odgovore...trazim, trazim.nemam vise snage... :D zastupnik po sluzbenoj duznosti, kada će drugostupanjsko tijelo žalbu odbiti, upravni spor (kako se pokreće, tko , ga ne može pokrenuti, poništ i mijenjanje u.akta u vezi s njim), kada sud odbija tužbu, objekt ovrhe, porezna sposobnost, pravni lijekovi, proglašenje poreznog akta ništavim, ex tunc i ex nunc... zahvaljujem ako tko odgovori :) :*
Imaš u OPZ-u šta je zastupnik po slubenoj dunosti pogledaj pod Porezno-pravni odnosi tamo ti je i to...onda drugostupanjsko tijelo će odbiti žalbu ako je postupak pravilno proveden, rješenje zakonito i stoga je žalba neosnovna. Upravni spor je oblik sudske kontrole nad pojedinačnim upravnim aktima, odnosno u porezno-upravnim predmetima, poreznog akta, on se pokreće tužbom koju ima pravo podnijeti tužitelj. Objekt ovrhe je uvijek imovina i imovinska prava. Porezna sposobnost je poseban oblik pravne sposobnosti koja se očituje u sposobnosti biti nositeljem prava i obveza i porezno-pravnog odnosa. Pravni lijekovi ili sredstva izvanredna i radovna (žalba), svaka osoba koja smatra da joj je pravnim aktom uskraćeno ili povrijeđeno neko pravo, priznaje se žalba ili neki drugi oblik pravne zaštite. Kada se porezni akt proglašava ništatnim to je izvanredno pravno sredstvo nastaje pri gruboj povredi pravnog poretka uslijed koje se ne može konvalidirati ni postati pravomoćno. Ex tunc je povratno djelovanje poreznog akta tj. djeluje od trenutka njegovog donošenja. Ex nunc djeluje ubuduće, spriječava se daljnje proizvođenje pravnih posljedica.
 

sunny_kiss

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kakvi su profesori na ispitu i koliko je potrebno učiti otprilike?? i jel trebamo znati cijeli OPZ uz knjigu ili?

Profesor Arbutina je rekao da treba nabaviti pročišćeni Opći porezni zakon i one njegove prezentacije s predavanja.

Jel su ona famozna ispitna pitanja od prof. Arbutine stvarno dovoljna za prolaz kod njega, ali i kod Tereze??
 

Katara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da ima...pitao me nekoliko pitanja vezanih uz ovrhu, pa nekoliko za porezni nadzor, sva načela nabrojat i objasnit, upravni spor sve što znam o tome, prvostupanjski i drugostupanjski postupak, mjesnu određenost, nešto o onim informacijama nekakvim ne sjećam se dobro tog pitanja, ali to imaš u OPZ-u onda javna davanja nabrojit i objasnit ih bilo je dosta toga...

Ali profesor Arbutina je zbilja korektan i ljubazan, vidi se da cijeni znanje i trud tako da nauči dobro OPZ, a ono što nemaš tamo imaš u prezenataciji, pa si kombiniraj tak sam i ja, velim trebalo mi je negdje 2 i pol tjedna...
Kakva pitanja postavlja? Kratka i slatka, opširna, trik...
Na što posebno da obratim pažnju?
A čula sam da pita dosta stvari iz ZOUP-a...

Kod prof. Tereze je danas bilo ok, nije bilo puno ljudi... Mislim da je troje prošlo... Najviše je postavljala pitanja vezana uz ovrhu, porezni nadzor, žalbu, prebivalište, boravište, porezno-dužnički odnos, upravni spor... Korektna je, daje vremena da se prisjeti, ljubazna, strpljiva, pomogne potpitanjima. E, da, treba dobro znati sve rokove, to je pitala svakog.

Da li može netko i meni poslati ona Arbutinina pitanja? [email protected]
 

Tralala

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dns sam prošla porezno...uglavnom...najčešće pita sve o o ovrsi, žalbi, sve rokove navedene u OPZ, suspenzivni učinci kod žalbe, porezni nadzor, poništavanje i mijenjanje u vezi s upravnim sporom(rješenje mora biti KONAČNO, ne PRAVOMOĆNO)...pravni temelj ovrhe...pitala me koje su tri vrste ovršnih isprava...kolegicu je pitala razliku između porezno-dužničkog i porezno-pravnog odnosa...pita nešto sitno pljenidbu...tko vrši u poreznom pravu ppljenidbu nad nekretninama...što je objekt porezno-dužničkog odnosa itd...profka je ok, dosta dugo ispituje, svakoga oko pola sata, 45 minuta...nadam se da sam pomogla..:)
 

Nives_88

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kakva pitanja postavlja? Kratka i slatka, opširna, trik...
Vjerojatno ću na idućem roku biti kod njega na ispitu, pa na što posebno da obratim pažnju?
A čula sam da pita dosta stvari iz ZOUP-a...

Kod prof. Tereze je danas bilo ok, nije bilo puno ljudi... Mislim da je troje prošlo... Najviše je postavljala pitanja vezana uz ovrhu, porezni nadzor, žalbu, prebivalište, boravište, porezno-dužnički odnos, upravni spor... Korektna je, daje vremena da se prisjeti, ljubazna, strpljiva, pomogne potpitanjima. E, da, treba dobro znati sve rokove, to je pitala svakog.

Da li može netko i meni poslati ona Arbutinina pitanja? [email protected]
Najpametnije ti je naučit sve, jer mene nije pitao samo jednu cjelinu, nego od svega pomalo, znači nekoliko pitanja vezanih uz ovrhu, pa nekoliko za porezni nadzor, pa upravni spor, mjesnu određenost i tako to već sam napisala gore nekoliko postova iznad pogledaj si šta me sve pitao...

Postavlja kratka i jasna pitanja...profesor je zbilja korektan i pitanja su ok ništa teško ako se nauči sve, zbilja nije problem proći, vidi se da cijeni trud...
 

ivana0506

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
e ovako, imam pitanje... sva pitanja koja ste dali na forumu sam pronasla i odgovorila al neznam na par njih... da ima netko tko zna odgovor na njih???
porezno savjetovanje???
porezna sposobnost???
koja je razlika u porezno-duznickom i u porezno.pravnom odnosu, tj koja 2 djela ima por-pravni a nema por -duznicki odnos???
koji su rokovi za povrat u prijasnje stanje ???
koje 3 isprave se smatraju ovrsnim ispravama??

ako tko zna i ak je volja odgovoriti bila bih mu jako zahvalna...
pozdrav i sretno na ispitima :)
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Porezno savjetovanje - sposobnost biti nositeljem prava i obveza iz porezno pravnog odnosa, fizička osoba stječe poreznu sposobnost rođenjem, a pravna osoba upisom u trgovački registar.
Kod ovrhe imaš dvije isprave - pravna osnova ovrhe su ovršna isprava i vjerodostojna isprava. Ovršna isprava je porezno rješenje odnosno porezni akt kojim se utvrđuje visina poreznog duga.Vjerodostojna isprava je knjigovodstveni list iz kojeg je vidljivo stanje poreznog duga. Potpisuje ju ovlašteni djelatnik poreznog tijela. Na temelju tih isprava donosi se rješenje o ovrsi koje mora sadržavati ispravu na temelju koje se određuje ovrha, visinu poreznog duga sa kamatama, rok u kojem se porez s kamatama mora platiti, predmet ovrhe te uputu o pravnom lijeku. Ostalo ne znam.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks