AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Porezno pravo

Sun

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Obvezna ispitna literatura:

1. "Osnove poreznog prava" (prof. dr. sc. Hrvoje Arbutina i dr. sc. Tereza Rogić Lugarić) - knjigu se može kupiti u skriptarnici pravnog fakulteta (cijena: 100,00 kn).

2. Opći porezni zakon
 

pam

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Čula sam da je porezno pravo jedan od najtežih ispita kaj se tiče prolaska!
Neki pričaju da te prof. Arbutina na ispitu uopće ne sluša, nego da od nervoze ne zna kaj bi radil i da nekima zna prijetiti!:unsure:
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Prof. Tereza me pitala mjesnu određenost, žalbu (kad se odbacuje ili odbija), izvanredna pravna sredstva i inspekcijski nadzor! Prva dva pitanja sam znao, ostalo zeznuo, bio sam previše nervozan!
Dakle, asistentica Tereza pita 3 ili 4 pitanja, dok je prof. Arbutina malo stroži!
Najčešće pita pravne lijekove, sva načela u poreznom pravu, ovrhu itd.:happy:
 

sssandra

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam skinula ovu (pre)šturu skriptu s foruma, ali to je samo Opći porezni zakon jednostavnije napisan i malo skraćen pa ne vjerujem da se po tome može proći! Čula sam da pitaju stvari iz knjige!
 

ina88

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Što prof. Arbutina uglavnom pita i u čemu je toliki problem sa njim? Šta je tako grozan?
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Što prof. Arbutina uglavnom pita i u čemu je toliki problem sa njim? Šta je tako grozan?
Ma nije on grozan, dobar je u biti, ali studenti svašta pricaju, pa se unaprijed stekne krivi dojam! :laughing:

Ja sam danas odgovarao i pao kod prof. Arbutine! Pitao me žalbu i upravni spor, naučite dobro te dijelove, pao sam radi šugave žalbe! Valjda cu proči drugi rok, dosta mi je već ovog ispita! :frustrating:
 

frend

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Većina ljudi koji odgovaraju kod prof. Arbutine padnu! On ima takav nastup od kojeg čovjek zaboravi i ono malo što zna! No ipak je vrlo korektan i ako se malo bolje nauči ne bi trebalo biti problema! Ljudi previše paničare prije ispita i širi se loša "vibra" što nikako nije dobro i što samo odmaže!
 

Clousseau

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Za prof. Arbutinu, kao ni za prof. Terezu nije dovoljno učiti po skripti sa foruma od 24.str., već treba znati i knjigu i OPZ, koji treba dobro pročešljati!

Evo nekih općenitih pitanja:

1. Porezno-pravni odnos (pojam, što ga čini, sudionici)
2. Porezna sposobnost
3. Porezno-dužnički odnos (nastanak, prestanak, razlika od porezno-pravnog odnosa)
4. Zastara
5. Načela poreznog postupka (može doći bilo koje)
6. Sudionici porezno-pravnog postupka
7. Porezno savjetovanje
8. Vrste nadležnosti
9. Inspekcijski nadzor (sve, načela, vrste, predmet, dopustivost ...)
10.Ovrha (sve)
11. Pravni lijekovi (izvanredni pogotovo)

Nemojte preskatai dijelove jer je velika vjerojatnost da će vam naći rupe, budući da je sve relativno povezano. I da, predmet nije lagan, naprotiv, zeznut je! Sretno i učite :zubo:
 

ivana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel moguće da odgovaram kod Tereze ako sam na listi kod prof.Arbutine? Jel to itko ikada učinio i kako? Što da radim?
 

Clousseau

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel moguće da odgovaram kod Tereze ako sam na listi kod prof.Arbutine? Jel to itko ikada učinio i kako? Što da radim?
U pravilu je praksa takva da je premještanje kod drugog prof. moguće samo ako zato postoji neki opravdani razlog (npr. dva ispita u istom terminu) jer bi u protivnom svi odgovarali kod koga žele, što je naravno nemoguće!
 

miro

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel bi mogao netko napisati pitanja koja Tereza najčešće pita? Hvala ;)
Porezno dužnički odnos, načela inspekcijskog nadzora, izvanredni pravni lijekovi, žalba, ovrha, ustavna ograničenja oporezivanja, porezna sposobnost, porezno pravni odnos, kada će se žalba odbiti itd. Ma u biti pita sve!
 

nota_bene

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel bi mogao netko napisati pitanja koja Tereza najčešće pita? Hvala
Pojam nadležnosti, koliko traje žalbeni postupak, rok za predaju tužbe u u pravnom sporu, zahtjevi u porezno-dužničkom odnosu, opunomoćenik, pomagač, rješenje i presuda, ovlasti prvosupanjskog tijela povodom žalbe, odbacivanje žalbe od drugostupanjskog tijela itd. :kava:
 

malaplava1

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kod asistentice Terze je lakše proći nego kod prof. Arbutine, jer ne traži tako puno! Prof. Arbutina zna cak i vrijeđati dok odgovaraš, neki put te uopće ne sluša, nervozan je, i na kraju te sruši! Koma!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks