AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Porezno pravo

the_rain

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bilo je koma, pitala me par pitanja i na većinu sam sve odgovorila, ali kaže da se vidimo na drugom roku! Ne kužim zašto je takva! Sve moraš nabrojati i znati od riječi do riječi :confused2: :sad:
 

Livia

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ajme, stvarno je bila užasna, toliko toga je tražila! Naravno, sva pitanja bila su u knjizi, nije ih izmisljala, ali je tražila doslovce od riječi do riječi! Ja sam prošla, ali toliko toga sam morala znati samo da bi dobila 2! Sretno svima;)
 

pitija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ej cure, možete mi molim Vas reći na čemu je točno inzistirala kad kažete da je tražila od riječi do riječi?
Jel pita uglavnom izvanredne pravne lijekove, ovrhu, žalbu, vrste inspekcijskog nadzora i druge osobe u poreznopravnom postupku?
 

mare

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dal pita sve izvanredne lijekove ili postavi pitanje da objasniš sam jedno od tih lijekova? Nije vrag da ti postavi pitanje izvanredni lijekovi i ti onda moraš sve reći!

Ej cure, možete mi molim Vas reći na čemu je točno inzistirala kad kažete da je tražila od riječi do riječi? Jel pita uglavnom izvanredne pravne lijekove, ovrhu, žalbu, vrste inspekcijskog nadzora i druge osobe u poreznopravnom postupku?
Da, koliko sam skužila, uvijek to pita, te porezno pravni i porezno-dužnicki odnos!
 

the_rain

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dal pita sve izvanredne lijekove ili postavi pitanje da objasniš sam jedno od tih lijekova? Nije vrag da ti postavi pitanje izvanredni lijekovi i ti onda moraš sve reći!
Mene nije pitala izvanredne lijekove, ali sigurno pita jedan od njih!
 

axis1

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ja sam položila, prošlo nas je samo dvoje! Pitala me odgodu ovrhe, rokove, žalbu, inspekcijski nadzor i upravni spor! Uglavnom, iz svakog dijela te nešto pita! Puno sreće svima!
 

pitija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Profesorica traži znanje! Moraš naučiti gradivo s razumijevanjemi znati odgovoriti na pitanje u bilo koje doba dana i tada si sigurna da znaš! No nije baš tako strašno kako se priča!
 

the_rain

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mene zanima kakve je to latinske izraze prof.Tereza spominjala na prošlom ispitu? Nikad čula za to! Gdje to mogu naći? :confused2:
 

ivanna_19

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Tereza je zakon, moram priznati da je primjetila one koji su stalno bili na predavanjima! Skroz je korektna i pomaže maksimalno! :)

Ja sam bila na ispitu, nije bilo puno prijavljenih, a od nas negdje 12-13, prošlo nas je oko 8, i to većina koja je dolazila na predavanje! Nije bilo teško, Tereza izvlači maksimalno od tebe za 2! Odlična je, korektna i susretljiva!

Mene je pitala pretpostavke, rokove, obnovu postupka, a najčešće ispituje izvanredne pravne lijekove, osobito upravni spor!
Gdje su te pretpostavke i rokovi? U kojem djelu točno?
 

ninka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Gdje su te pretpostavke i rokovi? U kojem djelu točno?
Ne znam gdje je to u knjizi, jer više nemam knjigu, ali znam da smo to pisali u bilježnicu nanjenim predavanjima!

PRETPOSTAVKE KOD OVRHE:

1. da je porezni dug dospio
2. da je ovršeniku naloženo da u roku od 8 dana do dostave rješenja o ovrsi podmiri dug kao i troškove ovrhe (najmanji iznos troška je 200.000 kn, a snosi ih ovršenik)
3. da nije udovoljio tom nalogu poreznog tijela i nije platio porezni dug
4. da je porezno tijelo poduzelo sve mjere naplate iz sredstava osiguranja poreznog duga (zabrana raspolaganja sredstvima na žiro računu, zabrana raspolaganja tražbinama)

ROKOVI:

TRAJANJE ŽALBENOG POSTUPKA - porezno tijelo mora dostaviti stranci rješenje o žalbi najkasnije u roku od 2 mjeseca od dana predaje žalbe

KOD OBNOVE POSTUPKA: postoji subjektivni i objektivni rok

subjektivni - mjesec dana od trenutka od kada je stranka došla do saznanja razloga za pokretanje obnove postupka ili od kada je rješenje postalo konačno ili od dana dostave rješenja poreznom obvezniku

objektivni - pet godina od dana kada je akt dostavljen poreznom obvezniku

PONIŠTAVANJE I UKIDANJE POREZNOG AKTA PO PRAVU NADZORA

ROK: 5 godina, odnosno 1 godina od dana od kada je rješenje postalo konačno

RAZLIKA 5 GODINA i 1 GODINA

5 GODINA
- ako je akt donijelo stvarno nenadležno tijelo
- ako je ranije donijet pravomoćni akt kojim se drugačije rješava ista stvar
- rješenje je donijeto bez suglasnosti, potvrde, odobrenja drugog tijela, a to je potrebno temeljem zakona

1 GODINA - ako je akt donijelo mjesno nenadležno tijelo

PROGLAŠAVANJE POREZNOG AKTA NIŠTAVIM - rokovi ne postoje

UPRAVNI SPOR
ROK:
- 30 dana od dana dostave akta stranci;
- 60 dana od dana dostave stranci u čiju je korist donijet

I bitno je znati kada djeluje ex nunc, a kada ex tunc!

Nadam se da sam bar malo pomoglä!
 

red evill

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Daj mi recite, molim vas, da li pita zakone i kaj je najvažnije za nauciti? Sve mi se nakupilo i nemam vremena za učiti, pa da bar znam kaj je najvaznije! Hvala vam puno!
 

ninka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Daj mi recite, molim vas, da li pita zakone i kaj je najvažnije za nauciti? Sve mi se nakupilo i nemam vremena za učiti, pa da bar znam kaj je najvaznije! Hvala vam puno!
Ono što ti piše u zakonu je sve napisano i u knjizi, tako da...
 

Sanja137

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Daj mi recite, molim vas, da li pita zakone i kaj je najvažnije za nauciti? Sve mi se nakupilo i nemam vremena za učiti, pa da bar znam kaj je najvaznije! Hvala vam puno!
Iz zakona obavezno nauči mjesnu određenost!
 

Marinica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel netko zna da li se ovaj predmet priznaje na poreznom studiju, ako je položen ispit Financiranje javne uprave na studiju javne uprave? Hvala unaprijed
 

ina88

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam bila na predavanjima i imam sve zapisano! Da li je to dovoljno za prolaz na ispitu? Idem prvi put, pa ne znam kako ispituju! Dakle, jel dovoljno da učim samo njihova predavanja?
 

ninka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam bila na predavanjima i imam sve zapisano! Da li je to dovoljno za prolaz na ispitu? Idem prvi put, pa ne znam kako ispituju! Dakle, jel dovoljno da učim samo njihova predavanja?
I ja sam isto učila po bilježnici s predavanja i prošla, tako da...
 

zelenooka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam skinula ovu (pre)šturu skriptu s foruma, ali to je samo Opći porezni zakon jednostavnije napisan i malo skraćen, pa ne vjerujem da se po tome može proći! Čula sam da asistentica Tereza pita sve iz knjige!
Da, sve iz knjige pita, trebaš sve dobro znati za prolaz, zakon baš i ne trebaš učiti osim definicije prebivališta i boravišt, tj. mjesnu određenost :crazy:

Hej, jel mi može netko reći da li se na ispitu pojavljuju ova pitanja s foruma dosad navedena? Puno hvala i pozdrav svima koji uče!
Pita uglavnom pita mjesnu određenost prema OPZ-u, ovlaštenja prvostupanjskog tijela kada se odbaciti, ovlaštenja drugostupanjskog tijela kada će ju odbaciti a kada odbiti, poništavanja kako dijeluje znači ex tunc i ukidanje ex nunc!
 

downgirl

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mene je pitala načela ovrhe, objekt ovrhe, način pljenidbe pokretne imovine, poništenje i mjenjanje poreznog akta u vezi s upravnim sporom i kada sud tužbu odbija! Misim da je to to!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks