AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove građanskog prava

silvija01

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
slušala sam sad na zadnjem roku ispit kod romane. baš mi se svidjela žena iako ih je jako malo prošlo...ali mogu reći da stvarno ima strpljenja i pomaže s podpitanjima...al ove cure koje su pale stvarno nisu baš dobro znale...vjerujem da su učile,e al čovječe trema ih je pojela... :( baš je veliki strah od ovog ispita a strah nam nikako ne pomaže samo odmaže... da ne dužim,evo pitanja...sorry ak se neka ponavljaju jbga ne da mi se sad gledat šta je dva puta pitala... PRAVO VLASNIŠTVA,POSJED,VRSTE POSJEDA,UGOVORNA KAZNA ILI PENAL,ROK,VRSTE ROKOVA,VLASNIČKA TUŽBA,PRIJEBOJ,PRETPOSTAVKE ODGOVORNOSTI ZA ŠTETU,NUŽNI NASLJEDNICI,IMOVINA,PRAVNI POSAO(primjer),PRETPOSTAVKE VALJANOSTI PRAVNOGA POSLA,OBLIK PR.POSLA,NIŠTETNOST PRAVNOG POSLA,NAČINI PRESTANKA OBVEZNIH ODNOSA,ISPUNJENJE KAO NAČIN PRESTANKA OBVEZNIH ODNOSA,IMOVINA U PRAVNOM SMISLU.ZABLUDA,MANE VOLJE.NASLJEDNICI PRVOG NASLJEDNOG REDA.
to bi bilo to i i pokušajmo sa što manje straha pristupit ovom predmetu,sretno nam :)
 

monique91

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Postoje 2 kategorije nužnih nasljednika:
1. zakonski nasljednici (apsolutni nužni) : potomci umrloga, njegovi posvojenici i njihovi potomci, te njegov bračni drug (dobivaju 1/2 dijela kojeg bi dobili po zakonu)
2. zakonski nasljednici (relativni nužni), moraju biti trajno nesp. za rad i ne smiju imati nužnih sredstava za život : ostaviteljevi roditelji, posvojitelji, ostali pretci (bake i djedovi) (dobivaju 1/3 dijela kojeg bi dobili po zakonu)

to je na 128 str. od one skripte od 130 strana
 

Skeletor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prošao sam ovaj katastrofalan ispit prije tjedan dana kod Keglevićke.Ne preporučujem učenje iz skripte ukoliko odgovarate kod Keglevićke.Kolegica koja je odgovarala sa mnom je nadrapala jer je Keglevićka nekako shvatila da je učila iz skripte.Shvatila je da nije u stanju povezivati stvari i naravno rekla da nije položila.Učite iz knjige,ne znam koliko jer to ovisi o vama.Sretno svima:wink5:
 

...ivana..

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
slušala sam ispit sad 6.6., kod profesorice matanovac. profa je bila super volje prema studentima sa upravnog. pitala ih je osnove i svih 10-ak pustila. s poreznog je bilo 8, prošla je samo jedna cura... rušila je na temelju jednog pitanja
 

pilic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
slušala sam ispit sad 6.6., kod profesorice matanovac. profa je bila super volje prema studentima sa upravnog. pitala ih je osnove i svih 10-ak pustila. s poreznog je bilo 8, prošla je samo jedna cura... rušila je na temelju jednog pitanja
da istina je da je ove s upravnog pustala dosta,a nas je rusila odmah nakon jednog krivog odg...al inace je ok profa, saceka da razmislis i pita opcenito. valjda cemo imat vise srece na sljedecem roku. sretno svima!
 

Nives_88

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li netko zna odgovor na pitanje koja je razlika između stvarne i osobne služnosti??
Zahvaljujem!!
 

majacuro

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pozdrav

ide li tko sad na ovaj rok u 11 mjesecu na Građansko. Zanima me po kojoj knjizi treba učiti, tj. po kojem izdanju iz koje godine. Hvala
 

bukica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nužni nasljednici imaju pravo zahtijevati nužni dio samo ako su u konkretnom slučaju istodobno i zakonski nasljednici (npr. unuk ostavitelja nije nužni nasljednik svog djeda ako je njegov otac, ostaviteljev sin, još živ, jer je on zakonski nasljednik).
Prema ZN imamo 2 kategorije nužnih nasljednika:
 u prvoj su kategoriji nužni nasljednici koji imaju pravo zahtijevati nužni dio već samo zato što su zakonski nasljednici (apsolutni nužni nasljednici). To su: potomci umrloga, njegovi posvojenici i njihovi potomci, te njegov bračni drug. Ovi nužni nasljednici imaju pravo na jednu polovicu onog dijela koji bi im pripao po zakonu.
 u drugu kategoriju spadaju oni nasljednici za koje se traže 2 pretpostavke: da su u konkretnom slučaju i zakonski nasljednici te da su trajno nesp. za rad i ne smiju imati nužnih sredstava za život (relativni nužni nasljednici): ostaviteljevi roditelji, posvojitelji, ostali pretci (bake, djedovi). Nužni dio ovih nasljednika iznosi jednu trećinu njihova zakonskog dijela
 

pitija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Molim Vas, ako ima netko popis pitanja koja se najčešće javljaju, neka ih objavi kako bismo ih stavili u prvi post i svima olakšali proces učenja.
 

kružić

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel moguće ispit odgovarati na konzultacijama, ako nismo u mogućnosti doći taj dan na ispit zbog osobnih problema??
 

ellla

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel možda netko zna koji će dan biti građansko na ovom roku? jel postoji neka uobičajena rutina koji dan je?
 

Dragana G

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zadnjih nekoliko rokova je bilo odmah petkom (dakle po tome bi trebalo biti 6.9..) al čudno mi je da to jos nisu objavili.. Da bar bude tek sljedeći tjedan... :-(
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks