AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove građanskog prava

štreberica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jako težak ispit, knjiga ima skoro 800 str., a samo 30 str. se ne mora naučiti (poglavlje "Vrijednosni papiri")! Dosta je teško proći, mora se dobro zagrijati stolica! Na ispitu postavljaju pitanje iz svakog od 4 dijela knjige (opći dio, stvarno pravo, obvezno pravo i nasljedno pravo)! Na predavanja se ne isplati ići, jer nisu obavezna i nema kolokvija! Drže ih prof. Keglavić, Ernst i Matanovac, koji se izmjenjuju tijekom semestra!
 

PILE

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bila sam na ispitu kod asistenta Hane Ernsta! Prvo pita osnovna pitanja, a kasnije ispituje detalje za višu ocjenu! Nije grozan, ali ako ne znaš nećeš proći!
 

Mimi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bok svima! Evo par informacija o ispitu iz građanskog pošto sam dosta slušala ispitivanja.

Ernst je ok, pita cjelu knjigu, ali stvarno izvlači sve iz tebe i ne ruši ako ne znaš prvo pitanje. Traži osnove, a kad sam ja slušala, ljudi stvarno nisu znali elementarne stvari pa je meni bilo neugodno. Matanovac je kako kada, a Keglavić je priča za sebe! Ona traži logiku, pita primjere i još se nisam oporavila od zadnjeg puta kad me srušila. Obožava pitati zastaru i mane volje i ako ne znaš prvo pitanje automatski padaš! Uzaludno ti svo znanje svijeta ako ne znaš logički zaključivati o onome o čemu te pita.

Ljudi imaju sa profesorima različita iskustva, netko je nekome super, a drugome je koma, no mora se priznati da bi neki profesori trebali biti malo tolerantniji, jer građansko je fakat opsežan ispit! Treba se znati skulirati kad te počne rešetati, a tu je i trema, nemotiviranost, neispavanost i drugi problemi. Nije moguće znati sve one stranice perfektno! Ja također imam problema sa učenjem, a kad se sjetim ispita i gastrointestinalnih problema pokušavam zamisliti profesore u baletnoj haljinici, ali mi nekako ne ide! No isto znam da više neću slušati ničije "savjete" oko nekog profesora jer neki ljudi imaju bujnu maštu. Od sada vjerujem samo u sebe i svoje (ne)znanje. Lijep pozdrav svima!
 

Floresita

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
U potpunosti se slažem s kolegicom! Već sam se više puta uvjerila da ljudi ne znaju najosnovnije stvari, a onda umjesto da jednostavno priznaju da se nisu dovoljno spremili, razvijaju bujnu maštu kakav je profesor! Istina je da ima zeznutih profesora, ali ima i onih koji su zbilja ok, ako znaš -prođeš, a ako ne znaš - ne prođeš :)
 

gizmo

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam bila na ispitu kod asistenta Ernsta i prošla sam. Pitao me pravne poslove, ništetnost, oblike pravnih poslova, ugovore, raskid ugovora, ugovore u nasljednom pravu, usmene dodatke pravnom poslu, vrste upisa u zemljišnu knjigu i to je sve čega se sjećam :misli: Trajalo je oko 15 minuta i ocijenjeno me s vrlo dobrim. Prezadovoljna sam, no treba učiti s razumjevanjem i doći na ispit bez straha i treme!
 

ja sam

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam isto prošla kod Ernsta! Zbilja je ok, susretljiv je i ljubazan! Dobila sam 4 i stvarno sam zadovoljna! Pitao me pretpostavke odgovornosti za stetu, namjeru, nepažnju, subjektivnu odgovornost za štetu, posjed, zaštitu posjeda i zakonsko nasljeđivanje!
 

miki maus

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
U srednjoj sam se pretrgala da naučim svaki detalj iz knjige i bilježnice, a sad poludim kad ne mogu naučit sve! Navikla sam uvijek sve naučit prije ispita, a sad mi to ne ide, pa kad dođe vrijeme ispita sva sam u komi i muče me dijelovi koje nisam naučila i samo o tome razmišljam! I eto ogromne nesigurnosti! Gdje se održava ispit iz ovog predmeta?
 

Bojana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam nažalost prvo pala kod asistentice Keglavić! Rekla je meni i još jednoj curi da nas može mučiti još pola sata i dati nam 2, ali da hoće da dobijemo dobre ocjene, pa da dođemo idući rok! Mislim, ja bi bila zadovoljna i s dvojkom! Pitala nas je posjed, pravo vlasništva, pravo građenja, založno pravo, sve u detalje!

Na drugom roku sam kod nje prošla, dobila sam 4! Opet nas je pitala zastaru, posjed, vrste posjeda, odgovornost za štetu, nasljedne redove, odgovornost za materijalne i pravne nedostatke, oporuku, vrste oporuke, nasljednopravne ugovore, subjektivnu i objektivnu odgovornost, objektivnu odgovornost za opasne stvari i opasnu djelatnost itd.
 

Sun

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prošla sam kod asistentice Keglević i konačno očistila 1. godinu :zivili:

Pitala me ništetnost, pobojnost, stjecanje prava vlasništva na nekretninama, tužbu, samopomoć kod zaštite vlasništva, cesiju (sve), zemljišne knjige, bonitet i ugovore o nasljeđivanju (oblik - strogo formalan, gdje - kod sudova, tko mora sve potpisati - svi zakonski nasljednici, zašto - jer tim ugovorom pristaju na određeni dio nasljedstva i odriču se nučnog djela), na koje grane se dijeli gradansko pravo, na kojim se zakonima bazira!
 

Sun

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jeste učili građansko po skripti ili?
Ma kakva skripta! Građansko se uči po knjizi, a skripta je eventualno za ponavljanje jer je preštura da bi se samo iz nje učilo! I treba ti vremena da pohvataš gradivo!
 

Sara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nisam još izlazila na građansko pa me zanima jel asistentica Keglavić najbolji ispitivač?
 

hrabri

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Neka od pitanja prof. Romane Matanovac:

Poslovna sposobnost
Imovina (3 značenja, karakteristike i funkcije)
Nevaljani pravni poslovi (ništavost i pobojnost)
Zastara
Posjed
Pravo vlasništva i suvlasništvo
Založno pravo
Obveza
Raskid ugovora
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Može li mi netko tko je prošao ovaj predmet reći koliko ga je dugo potrebno učiti da se prođe? Jel treba naučiti i ugovore? Unaprijed hvala!
 

katarina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Može li mi netko tko je prošao ovaj predmet reći koliko ga je dugo potrebno učiti da se prođe? Jel treba naučiti i ugovore? Unaprijed hvala!
Sve zavisi o tome koliko brzo pamtiš, ali svejedno mislim da treba najmanje mjesec dana, možda i dva, jer je jako opširno i treba stvarno sve dobro naučiti, pa i ugovore! Meni je dosta trebalo buduci da sam počinjala učiti, pa prestajala, pa opet sve ispočetka i tako se mučila dok nisam uspjela sve pohvatati! Mogu reći da je to najteži ispit, iako sam prošla od prve kod prof. Matanovac! Treba učiti svaki dan i ponavljati, jer dok dođes do drugog djela knjige zaboraviš prvi i tako stalno! To su mi i svi drugi potvrdili, ali neću strašiti, jer se može proći bez problema, samo treba zagrijat stolicu! To je to!
 

hrabri

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja 19.2.

Matanovac:
1. Imovina - sve
2. Činidba - sve
3. Služnosti - osobne i stvarne te razlika između nih
4. Odgovornost za pravne nedostatke

Keglević:
1. Zastara i pretpostavke zastare
2. Stvarno pravo - vrste
3. Pravo vlasništva
4. Posjed - vrste - objasniti sve vrste s obzirom na kakvoću

Koliko sam čuo nitko nije prošao, a samo troje ih je odgovaralo!
 

fjora25

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prošla sam danas kod prof.Matanovac, a pitanja su bila:

1. Stvar
2. Zaštita posjeda
3. Krivnja kod štete
4. Nužno nasljedno pravo
5. Činidba
6. Vlasništvo
7. Prijeboj
8. Vrste oporuke

Prof. je super, smirena je i daje vremena da razmisliš!
Sretno svima!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks