AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Nauka o javnoj upravi I.

Filipa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
danasnja pitanja s usmenog: asistentica Durman
faza nove dekoncentracije, faza demokratske dekoncentracije, faza industrijske koncentracije, politicka odg, pravna odg i profesionalna odg,

3 nas je bilo svi smo prosli:)
uglavnom trudi se izvuci da prodes :))
sretno svima!
 

kristinac

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Može li netko tko je polagao Nauku I.preko kolokvija napisati nešto ukratko o tim kolokvijima?
Dali su pitanja još detaljnija nego na klasičnim pismenim rokovima ili su slična ispitima? savjeti?
 

PetraZG97

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pokušala sam se sjetiti što točnije pitanja ali ni nakon izlaska s ispita nisam se svega mogla sjetiti jer meni ispit nije bio baš jednostavan
Pa ako se netko sjeća više toga neka me ispravi/nadopuni

Bila bi zahvalna ako netko moze napisati pitanja iz grupe B!!!

Grupa A
Upravna doktrina i razvoj upravne teorije
1.a) Doktrina nove javne uprave-što naglašava i čime je bila inspirirana
b) Teorija organizacije

Tendencije
2.a) Nabrojat tendencije u razvoju društva (i još nešto mi fali tu)
b) Koja od tendencija u razvoju društva utječe na tendenciju prema ograničavanju prinude u upravi

Faza apsolutisticke koncentracije
3.a) nesto vezano za nastanak moderne drzave i koncentracijom moći vladara
b) Glavni zadaci uprave i novi zadaci

4.a) Nabroji što više politickih sustava i objasni koji su od njih demokratski, a koji nedemokratski?
b) Polupredsjednički sustav - koje elemente predsjedničkog, a koje elemente parlamentarnog sadrži?

Politička kontrola
5.a) Temeljno nacelo i smjer odgovornosti kod pravne odgovornosti
b) Instrumenti politicke kontrole
 

PetraZG97

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Kada mi u ispitu dođe pitanje vezano za Tendencije u u razvoju društva, dali se to odnosi na Temeljne tendencije drustvenog razvoka (prema Pusicu-ima ih 5) ili na suvremene tendencije u razvoju drustva (ima ih 6)??
 

tinaas

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kada mi u ispitu dođe pitanje vezano za Tendencije u u razvoju društva, dali se to odnosi na Temeljne tendencije drustvenog razvoka (prema Pusicu-ima ih 5) ili na suvremene tendencije u razvoju drustva (ima ih 6)??
Ovih prvih pet se odnosi na razvoj uprave, a suvremene (proces globalizacije, europske integracije...) se odnose i na razvoj drustva
 

PetraZG97

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pitanja s danasnjeg roka, ali molila bih vas da nadopunite ovo cega se ne sjecam, bitno mi je jako jer sam nekim cudom prosla pismeni (sto me sokiralo kad sam usla na web) i sutra imam usmeni i nebi htjela doc nespremna na ta pitanja

1.a) nabroji dijelove javne uprave i objasni njihovu povezanost preko temeljnih karakteristika svih upravnih organizacija
b) javne sluzbe-kada su nastale, tko ih pruza, nabroji oblike sluzbi koji spadaju u nju

2.a) asocijativni upravni sustav-koje su tipicne organizacije i koji je glavni problem
b) faze u razvoju upravljanja- Asocijativna faza- nesto vezano za odrzavanje kohezije grupe

3. Oba pitanja su bila vezana za suvremene tendencije u razvoju drustva i uprave. Konkretno trebalo se nesto objasniti kod a)procesa globalizacije i pod b)kod privatizacije javnih sluzbi i sirenja privatne inicijative

4.a)
b)

5.a) decentralizacija-sto je, kakva je prema sadrzaju funkcija i navedi njena 3 oblika.
b)


Znam da se 4.pitanju spominje weberijanski model j.uprave i kont.tradicija te nesto vezano za slabljenje drzave ali kako na ispitu nisam znala to napisat, ne mogu se sad ni sjetit pitanja,a stvarno puno ce mi znaciti ako netko moze napisati
 

PetraZG97

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
HVALA
[DOUBLEPOST=1561232965,1560977905][/DOUBLEPOST]Dali su strogi na usmenom????
Ovisi kako kod koga. Prof.Tijana Vukojicic postavi 3-4 opcenitija pitanja o kojima mozes sama dosta toga reci, znas-ne znas, tako.ovisi i prolaz.

A kod prof.Lopizic sam bila na ovom sad roku i prosla sam kod nje. Ona dosta detaljno pita i postavlja konkretna pitanja, ali i trazi dosta konkretan, tocan odgovor kao iz knjige. Ali kod nje mi se svidilo sto se trudi navest te na tocan odgovor, izvlaci podpitanjima kako te nebi rusila jer ne voli rusit (tako sam cula od prica drugih studenata). Mozes odgovarat kod nje 10ak minuta ili ce te drzati 45minuta u uredu.

Za ostale koji ispituju ne znam.
 

Lawie

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s danasnjeg pismenog:
javno upravljanje i njegovi oblici
Razlika izmedu privatnog i javnog sektora
Suvremene tendnencije
Rezim partije karakteristike i kad se javlja te gdje
Ex ante; objasni trodiobu vlasti i opcenito o ex ante
Instrumenti jacanja polozaja gradana u odnosu prema upravi
Razlike izmedu potrosaca i poduzetnika
To je to cega se sjecam, nadopunite me i ispravite ako sam sto kojim slucajem krivo zapamtila :))
 

KrisTina5678

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s danasnjeg pismenog:
javno upravljanje i njegovi oblici
Razlika izmedu privatnog i javnog sektora
Suvremene tendnencije
Rezim partije karakteristike i kad se javlja te gdje
Ex ante; objasni trodiobu vlasti i opcenito o ex ante
Instrumenti jacanja polozaja gradana u odnosu prema upravi
Razlike izmedu potrosaca i poduzetnika
To je to cega se sjecam, nadopunite me i ispravite ako sam sto kojim slucajem krivo zapamtila :))

Jel se možda tko sjeća ono drugog pitanja pod a) bili su neki upravni faktori i još nešto?
Šta se pod to mislilo? Di se nalazi?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks