AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Nauka o javnoj upravi I.

DejooDee

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Iva lopizic iskustva usmeni?
[DOUBLEPOST=1518615940,1518615592][/DOUBLEPOST]
Oni koji su danas bili na pismenom..jel moze pitanja? I sto su vam rekli kada ce usmeni biti? :)
Grupa b ako se me varam:
Doktrina dobrog upravljanja, nacela dobrog upravljanja
Teorija sustava, kada nastaje, sto je sustav, pitanja na koje odgovora
Tendencija dioba rada se intenzivira
Horiz.dif.i njezina najvaznija posljedica
Kriza upravljanja, modeli demokratizacije odnosa u upravi
Skupstinski sustav zasto je stabilan, njihovi temeljni problemi i kako se rijesavaju
Pol.nadzor, temeljno nacelo i instrumenti

Netko iskustva sa prof. Lopizic?
 

LaMi

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Iva lopizic iskustva usmeni?
Ok. Ne pita da moras odgovarat samo esejski, nego i konkretne dijelove gradiva, uspoređuje s primjerima iz zivota, ako zapnes pomogne...jedino sto traje i traje, nije nas bilo puno pa smo imali vremena valjda.
 

DejooDee

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ok. Ne pita da moras odgovarat samo esejski, nego i konkretne dijelove gradiva, uspoređuje s primjerima iz zivota, ako zapnes pomogne...jedino sto traje i traje, nije nas bilo puno pa smo imali vremena valjda.
U prijevodu moras znat sve
Hvala puno!
 

anavukusic1950

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Poštovane kolege, moze li mi netko reci it cega je najbolje uciti Nauku 1. ?
[DOUBLEPOST=1520795801,1520795635][/DOUBLEPOST]Postovane kolege i kolegice,
Iz cega je najbolje uciti Nauku 1?
 

KristinaFortuna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja rok 10.04.2018. Grupa A

1.a Što su javni poslovi i kako se mijenjaju tijekom razvoja suvremenih zajednica?
b. Što je zajedničko, a što različito javnoj upravi i javnom sektoru?

2.a. što je upravna doktrina, i kako se razvija? (Induktivno i deduktivno)
b. Kameralizam - objasni

3. a. Zašto je prinuda u počecima up. razvoja naglašena vanjska i unutarnja metoda djelovanja?
b. Zašto je prinuda podložna revirzibilnosti i nejednako raspoređena unutar sustava?

4.a. koji instrumenti služe za jačanje položaja građana u odnosu prema upravi?
b. Razlika između otvorenosti i transparentnosti? +navedi barem tri primjera za svaki

5.a. Ex ante - koji su organizacijski instrumenti nadzora uprave?
b. jedan od ta tri opiši (po izboru)

Btw. Pitanja se dosta ponavljaju i dobra su ona pitanja "skripta by MarijanaPa" .

Sretno!! :)
 

PetraZG97

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Molim vas jel mi moze netko dat savijet kako proci pismeni iz nauke? Kako odgovarati, koliko detaljno, od rijeci do rijeci ili ne??
Ocito mi nikako ne lezi taj sistem ispita i evo dosla sam do komisije i stvarno ce mi bilo koji savjet pomoci!
 

DejooDee

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Molim vas jel mi moze netko dat savijet kako proci pismeni iz nauke? Kako odgovarati, koliko detaljno, od rijeci do rijeci ili ne??
Ocito mi nikako ne lezi taj sistem ispita i evo dosla sam do komisije i stvarno ce mi bilo koji savjet pomoci!
Odgovaraj na one njihove natuknice koje navedu u pitanjima (kao smjernice). Piši samo to konkretno što te traži u pitanju jer su alergični kad im pišeš ono što ne traže. Mislim da nije bitno od riječi do riječi, ako pravilno objasniš to što te traži. Ja sam se mučila s jedinicom, učila sam ju 2 i pol mjeseca.. Na kraju sam dobila iz obje nauke četvorku. Najbitnije da prođeš cijelo gradivo, prije ispita prođi pitanja s foruma i po njima ponavljaj jer se jako često ponavljaju. I uči iz knjige. Ja sam ju prvo nabubetala, a onda na kraju sam shvatila to gradivo i sve što sam naštrebala. Sretno i bez straha!
 

KrisTina5678

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel moguće naučiti u 2 dana 19 stranica nauke? Blizi mi se rok i do danas jos mogu odjaviti pa..me zanima jel moguće? :/ Posto svi govore da je najteži predmet.
 

DejooDee

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Zavisi koliko ti je trebalo za ostatak gradiva? Svakome drugacije sjedne. Meni bi recimo bilo nemoguće, ali ne znači da je i tebi. Ja sam dva puta pala jer nisam naučika zadnjih 10 str,haha
 

ana.lagin

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pitanja sa danasnjeg roka? :)
Po cemu se up.organiz.razlikuju od drugih, sto je lokalna samouprava i koji je njen medjunarodnopravni temelj;

Britanski model obrazovanja i zajednicki trendovi u obrazovanju, tako nesto;

Razvoj uprave u aps.i relativnom smislu i uzroci porasta uprave;

Krize koje su dovele do zaustavljanja procesa jacanja uprave tijekom 1970ih god i zamjena weberijanskog modela javnim upravljanjem (objasni razlike)

Kolektivnost definicija+ na sto kolektivnost utjece, odnosno njeni primjeri
 

ana.lagin

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Kolektivnost definicija?? Kaj je to
To ti je dio koji spada pod ex ante..ugl specifican sustav dekoncentracije moci i utjecaja kojim se odlucivanje povjerava kolegijalnom tijelu ili vecem broju pojedinacnih duznosnika i time se omogucuje donosenje kvalitetnih propisa i sprecava zloupotreba bas zato sto se ti clanovi unutar takvog mehanizma mogu medjusobno korigirat
 

Natalija11

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
To ti je dio koji spada pod ex ante..ugl specifican sustav dekoncentracije moci i utjecaja kojim se odlucivanje povjerava kolegijalnom tijelu ili vecem broju pojedinacnih duznosnika i time se omogucuje donosenje kvalitetnih propisa i sprecava zloupotreba bas zato sto se ti clanovi unutar takvog mehanizma mogu medjusobno korigirat
Hvalaa
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks