AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Nauka o javnoj upravi I.

forum

<i>automatski bot</i>
Tema kolegija: Nauka o javnoj upravi I.
http://forum.drustveno-veleuciliste.net/downloads.php?do=cat&id=12
Skriptarnica kolegija

Službena literatura za 2013./2014. akademsku godinu.

NAUKA O JAVNOJ UPRAVI I.

Nastavne cjeline:

I. Temeljna pojmovna pitanja javne uprave
Značenje javne uprave u suvremenom društvu. Pojam javne uprave. Razgraničenje javnog i privatnog sektora. Uprava kao organizacija i kao djelatnost. Značajke upravne organizacije. Obilježja upravljanja u javnoj sferi. Kompleksnost javne uprave. Teritorijalni, funkcionalni i asocijativni upravni sustavi. Faze u razvoju upravljanja. Teritorijalni upravni sustav: državna uprava i lokalna samouprava. Javne službe.

II. Razvoj proučavanja uprave
Razvoj proučavanja državne i javne uprave. Kameralizam i nauk(a) o javnoj upravi. Teorijski temelji proučavanja javne uprave. Pravni pristup. Multidisciplinarnost i integracijski pristup. Mjesto upravne znanosti u sustavu znanosti, posebno među društvenim znanostima. Predmet, građa, metode i izvori materijala upravne znanosti.

III. Javna uprava u društvu
Povezanost upravnog razvoja i razvoja društva. Utjecaj suvremenog razvoja na javnu upravu. Razvoj uprave: tendencije porasta, diferencijacije, profesionalizacije, ograničavanja prinude te informatizacije. Rast upravne složenosti: od državne uprave prema javnom sektoru. Uloge građana prema upravi. Faze u razvoju odnosu građana i uprave. Instrumenti u odnosu građana i uprave: opća načela i javnost u radu uprave.

IV. Uprava i politički sustav
Utjecaj razvoja političkih sustava na razvoj i položaj državne i javne uprave. Položaj javne uprave u suvremenim političkim sustavima: prijelazni lanac. Demokratski i nedemokratski (birokratski) politički sustavi i javna uprava. Politički nadzor uprave.

Literatura:
Blažević, R. (2010) Upravna znanost. Zagreb: Društveno veleučilište. Stranice: 1-57, 194-202
Javna uprava: Nastavni materijali (2006). Zagreb: Društveno veleučilište u Zagrebu, Pravni fakultet u Zagrebu.
E. Pusić: Upravni sustavi – str. 3-6
I. Koprić: Građani i uprava – str. 19-23
E. Pusić: Odnos građana i uprave – str. 25-33
E. Pusić: Odnos uprave i vlasti – strukturna rješenja – str. 37-43
 

tinchy2205

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ne sjecam se svih, al eto
Grupa A
Predsjednicki sustav- glavni problem u njemu i kada takav sustav postoji
Organizacije u Tusu- u sklopu kojih se drustvenih grupa javljaju
Javne sluzbe- osnovno obiljezje, koje su i navedi primjer
Razlozi opadanja vertik. Diferencijacije
Nacelo pogresivosti uprave
Dvoznacnost Vlade
Refleksni utjecaj uprave na pol.tijela
 

tinchy2205

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ispit je isti ko dosad 5x2
Dvoznanacnost vlade skripta str24-po meni ti je to dosta. Ili knjiga problemi birokracije 47 str.
 

Toni4444

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Tus= teritorijalni upravni sistem i Fus= funkcionalni upravni sistem... U knjizi Blazevic od 194-202... ;)
 

martinatt

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
b grupa
1.a) zasto su gradanske revolucije glavni razlog opadanja prisile
b) zasto je prinuda najnestabilnija ali najrelevantnija (tako nekako)
2.a) sintagma birokratkse vlasti i polozaj gradana
b) posljedice birokratske vlasti i primjer
3.a) (nesjecam se ali bilo je nesto vezano za FUS)
b) zasto je FUS ranjiviji i jos nesto ali se nesjecam sta
4.a) nacelo odgovornosti uprave
b) nabrojati sustavne kontakte gradana i uprave
5.a) gdje je koncentracija u rezimu politicke uprave i jos nesto
b) uprava u doba kriza kod rezima politicke uprave

a sta se tice usmenog,odgovarala sam kod prof vukojicici tomic,pita po 3 pitanja svakog,mene je pitala upravno-tehnicki smjer, kolektivnost i doktrinu novog javnog menadzmenta a cure koje su odg samnom je pitala upravno-pravni smjer,dvojaki karakter pravila,ogranicavanje uprave pravilima,sudjelovanje gradana i nacelo zakonitosti
 

MajaF

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Prvo značenje je da blizina zakonodavnoj skupstini daje joj svojstvo politickog organa, a s druge strane, povezana je s upravnim podsistemom. Ne znam koliko ti je jasno sad :p
 

minny

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jeli tko išao polagati nauku sad ovo novo, kaj treba učiti i kako ? Zna li netko tko je išao na ispit ??? Ne poklapaju se baš naslovi i vrijedi li još uvijek ona skripta ?
 

lasta218

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
mislim da je profesorica rekla da nije uvjet,ali bi nam svakako preporucila da prvo polozimo nauku 1, jer bi mogli imati problema sa naukom 2 ako ne savladamo gradivo od prije :)
 

Maree

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ekipa, na kojoj stranici u skripti Koraj Turina se nalaze tus i fus.. Nikako da nađem.. Hvala :)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks