AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Višestupanjska uprava i regionalni razvoj

Srćeko

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dobro jutro :)

Molila bi malu pomoć oko sljedećih pitanja:
1. Institucionalna struktura RH
2. Statističke regije u Rh (problemi svake od njih)
3. Tijelo u RH na razini statističke regije
4. Mrežni sustav

Stvarno mi je hitno jer je ispitni rok blizu :(

Puno hvala
 

Zelena

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
4.Uz vertikalnu dimenziju u organizacijskoj strukturi, otvara znatan prostor horizontalnim odnosima na istoj razini organizacijske strukture i vertikalnim odnosima koji ne trebaju striktno poštovati načelo redovitog puta u komuniciranju između razina. Načelno, u mrežnoj strukturi svatko može komunicirati sa svakim, pa su odnosi među subjektima uvelike kontingentni. Novi model upravljanja, uz državu uzima u obzir i institucije civilnog društva;
-uvodi razlikovanje između javnog, privatnog i dobrovoljnog sektora, stavlja naglasak na procese, javne politike, rezultate, a ne na institucije i strukture
-Više je usmjeren na osposobljavanje subjekata, a manje na direktno obavljanje službe
-Interakcija se odvija unutar mreža sukladno načelu partnerstva, dok su hijerarhija i vlast u drugom planu
-Naglasak je na vođenju, pomaganju, suradnji i pregovaranju umjesto na zapovijedanju, kontroli i davanju uputa

2.Postoje 3 osnovne i dvije dodatne razine podjele. U Hrvatskoj imamo tri neadministrativne jedinice nastale grupiranjem županija kao administrativnih jedinica niže razine na NUTS II razini, pa je tako Hrvatska podijeljena na Središnju i Istočnu (Panonsku) Hrvatsku koja obuhvaća 8 županija, Jadransku Hrvatsku (7 županija) i Sjeverozapadnu Hrvatsku (6 županija).
Problemi NUTS podjele:
1.slaba identifikacija aktera regionalne politike (nisu povijesne hrv.regije)
2.podjela je obavljena sukladno političkim, a ne stategijskim ciljevima
3.Sjeverozapadna Hrvatska bi mogla doseći 75% prosjeka EU
4.Upravno tehnički problem koordinacije razvojnih aktivnosti...
 

majolada

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
slušala sam danas ispit
prvo je profesor pokazao ona svoja analitička pitanja i pitao dal se po tome učilo
4 cure su odgovarale,dvije su prošle dvije pale
pitanja su bila:
1.Koje društvene tendencije stimuliraju pojavu višestupanjskih odnosa?
2.Razlika strukturnog i koalicijskog tipa višestupanjskih odnosa
3.Što je dovelo do osnivanja europskog fonda za regionalni razvoj?
4.Što znate o programu ipa i koje su komponente?
5.Što znate o nuts klasifikacijiu?
6.Otoci
7.Koji su povijesni a koji suvremeni primjeri nastanka višestupanjskotg upravljanja?
8.Koje od temeljnih načela regionalne politike djeluju na pojavu višestupanjskog upravljanja?
9.Što je sustav kvota i koje načelo je oblikovano iz sustava kvota?
10.Što je apsorbcijski kapacitet i koji su elementi?
11. Kroz koje faze prolazi shvačanje regionalne politike u tranzicijskim zemljama?
12.Područja posebne državne skrbi?
e sad ako netko zna odgovor na pitanje 1,3,7 bila bi zahvalna na odgovoru
 

Zelena

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam bila danas, a moja pitanja su bila 7, 9 i 11 od gore navedenih, i pala sam.
Pozdrav kolegici koja je pala u prvom krugu, izgleda da se vidimo na drugom roku...da se opet malo pojadamo :)
 

Srćeko

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dobra večer svima:)

Ja sam jedna od dvije koje su pale danas:) moja pitanja su bila 1,3 i 5 :) s time da prvo nisam znala ali druga 2 sam odgovorila najnormalnije ali mi je onda postavio potpitanje koje nisam znala:)

Bit će bolje drugi put:) pozdrav kolegici zelenoj:)
 

Srćeko

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ljudi može molim vas pomoć za sljedeća pitanja:
1. Koji su povijesni a koji suvremeni primjeri nastanka višestupanjskog upravljanja?
2. Koje društvene tendencije posebno stimuliraju pojavu višestupanjskih odnosa?
3. Zašto je europeizacija primarna a ostale društvene tendencije sekundarne?
4. Prednosti i nedostaci načela partnerstva?
5. Kako ustavnopravno uređenje pojedine zemlje utječe na primjenu načela partnerstva?
6. Kakav je bio utjecaj sustava kvota na oblikovanje načela dodatnosti?
7. Razlika izmđu ex-ante i ex-post evolucije?
8. Poticajne mjere usvojene prema siromašnima,gospodarstvenicima te prema jedinicama lokal. samouprave na područijma PPDS?
9. Kako je tekao proces pripreme i usvajanja ZRR-a?
10. Kako ZRR uređuje strateško planiranje razvoja?
11.Putem kojih institucionalnih mehanizama se realizira načelo partnerstva i suradnje prema ZRR i njegovim podzakonskim propisima?

Stvarno bi mi jako trebala pomoć oko pitanja pa vas molim za suradnju :)

Hvala
 

majolada

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
''statistički efekt proširenja'' zna li netko ovo objasniti ??? Pliiiz
to je pitao kolegicu sad na roku u petak ali nije znala, mene je pitao kako je došlo do osnivanja europskog fonda za regionalni razvoj i načelo djelotvornosti,nisam prošla
 

Zelena

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pod statističkim efektom proširenja smatra se činjenica da određene regije zbog sniženja stope BDP EU, koje je izravna posljedica priključenja novih i slabije razvijenih zemalja, nominalno prelaze prag od 75% prosjeka EU, iako je njihov BDP kao i problemi s kojima se suočavaju ostao potpuno nepromijenjen. Kako bi se prevladao statistički efekt proširenja regije i dalje primaju potporu unutar novog cilja konvergencije.
Procjenjuje se da statistički efekt proširenja izravno utječe na 14 zemalja (u njima živi oko 19 milijuna ljudi), a po četiri takve regije nalaze se u istočnom djelu Njemačke, V.Britaniji i Španjolskoj, te po jedna u Grčkoj i Portugalu.
 

koni

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
da li netko može objasniti elemente upravne komponente apsorpcijskog kapaciteta.Na predavanju su nabrojani strukturni, personalni i pomoćni a u knjizi je napisano da su to institucionalni,normativni i lokalna samouprava.
pliz!
 

tonka0306

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Elementi upravne komponente apsorpcijskog kapaciteta su:
1. POSTOJANJE NORMATIVNOG OKVIRA ZA REGIONALNI RAZVOJ (postojanje zakonskog okvira, te drugih strateških dokumenata koji određuju ciljeve regionalnog razvoja u određenoj zemlji)
2. INSTITUCIONALNA STRUKTURA ZA VOĐENJE REGIONALNE POLITIKE (institucije nastaju na temelju normi, pokušava se odrediti supanj institucionalizacije regionalne politike uz pomoć dubinske analize zakona o regionalnom razvoju, ali i stvarnih procesa vezanih uz regionalnu politiku)
3. SUSTAV LOKALNE I REGIONALNE SAMOUPRAVE (poseban naglasak stavlja se na srednju odnosno regionalnu razinu lokalne samouprave)

Aspekti upravne komponente su: strukturni, personalni i pomoćni (tehnički) aspekt
 

koni

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
tonka 0306 ,hvala na odgovoru ali molim za još malo pomoći.U analitičkim pitanjima ima vezano uz to: u čemu se sastoji strukturni aspekt?
glavni elementi personalnog aspekta?
važnost pomoćnog(tehničkog) aspekta?
 

tonka0306

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
U čemu se sastoji strukturni aspekt upravne komponente apsorpcijskog kapaciteta?

Strukturni aspekt – određivanje nadležnih tijela
Upravljačka tijela (MA), Posrednička tijela (IB), Tijela plaćanja (PA)
Odbori za praćenje (monitoring commitee), vrednovanje (ex ante, mid-term, ex-post)
Upravna koordinacija

Koji su glavni elementi personalnog aspekta upravnog kapaciteta?

Personalni aspekt – motivacija, znanje, plaće
Popunjavanje novih tijela osobljem
Vanjska ekspertiza za vrednovanje
Računovodstvo i revizija

Zašto je važan pomoćni (tehnički) aspekt upravne komponente i u čemu se on sastoji?

Pomoćni (tehnički) aspekt – brošure, informacije
Postojanje propisa, smjernice i brošure za programiranje i partnerstvo
Instrukcije za razvoj projekata (tzv. Projektovod – project pipeline)
Baza projekata i projektnih prijedloga (elektronička)


Tak je pisalo u prezentaciji sa predavanja, a u knjizi niš nisam našla o tome.
 

koni

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
hvala puno Tonka0306. Nama je na predavanju spomenutu to na brzinu a ništa objašnjeno. Bilo nas je dvoje na predavanj(izvanredni)
 

koni

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
danas na ispitu je bilo 4.Kolegica i ja smo prošle. Pitanja; faze u tranzicijskim zemljama, bpp, ppds,tipovi višestupanjskog upravljana.šestog se ne sječam .Profesor ok. Pita po analitičkim pitanjima- ima ih na stolu.
Ovo mi je bio zadnji ispit na faksu!!!
 

majolada

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
danas na ispitu je bilo 4.Kolegica i ja smo prošle. Pitanja; faze u tranzicijskim zemljama, bpp, ppds,tipovi višestupanjskog upravljana.šestog se ne sječam .Profesor ok. Pita po analitičkim pitanjima- ima ih na stolu.
Ovo mi je bio zadnji ispit na faksu!!!
šesto pitanje je bilo objasniti načelo dodanosti i nabrojati ostala načela
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks