AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Uvod u državu i pravo

Tompa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
.... bilo jako puno ljudi pa nije bilo dosta mjesta u dvorani; one koji su ostali bez mjesta vodili u neku drugu dvoranu... ispit počeo s više od pola sata zakašnjenja... za eseje nam dali papira ko da pišemo diplomsku radnju... ispit traje sat vremena, 15 min imaš za zaokruživanje (onda kupe te papire) i nakon toga tri puta po 15 min. za eseje. eseji u mojoj grupi FEDERACIJA I KONFEDERACIJA, PRAVOMOĆNOST, INTERPRETACIJA PRAVNIH PRAVILA - HISTORIJSKO TUMAČENJE. u drugoj grupi znam da je bila NADLEŽNOST I VRSTE NADLEŽNOSTI - ostalo nisam siguran, već će netko napisati.
ona pitanja na zaokruživanje je teško zapamtit, od svega po malo; znam da je bilo SUBJEKTIVNO PRAVO - što znači, OBILJEŽJA MONARHA, PRAVNI LIJEKOVI - još ću napisati kad se sjetim. Ciao!!!
 

Idhrenniel

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kod mene je od eseja bila nadležnost (pojam i vrste), pravni lijekovi, interpretacija pravnih pravila - posebno o jezičnoj...
 

khoda13

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
helou,ljudi ,danas sam bila na usmenom kod burazina i koliko znam nije nikoga rušio.Realno pitanja nisu bila teška,eventualno je teža postavljao naravno onima koji su iz ispita dobili 4 ili 5.Ako netko i nije baš znao, nastojao je nešto i izvući iz njega za dvojku.summa sumarum-tip je stvarno korektan.
pa evo neka od pitanja;jezično tumačenje, djelotvornost pravnih pravila, pravna osoba, fizička osoba, oborivost pravnog akta,analogija,logičko tumačenje pravnog pravila, alternativna norma,podjela vlasti, pravni objekt, ugovorno zastupanje,posredno, neposredno zastupanje, culpa lata, culpa levis, pristanak oštečenog, kompenzacija, konfuzija,o aktima sudskih organa-o presudama,nezakonitost pravnog akta,elementi pravnog odnosa,podjela vlasti,pravna ustanova, koje su to pretpostavke koje je moralo imati običajno pravo.To je sve od mene i držite se!!!:happy:
 

Tompa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jučer kod Krešića na usmenom i nije bilo baš veselo. bilo je 10 ljudi, išlo je po troje unutra i unutra se bogme bilo 45 minuta. pitanja su zeznuta zato što nisu neke cjeline nego iz bilo kojeg dijela knjige... mislim da je 3 ili 4-ro palo, bez obzira na ocjenu iz pismenog. dugo nas je cijedio, pokušat ću se sjetit nekih pitanja...

Što su pravne činjenice, što je interpretativni zakon, tumačenje s obzirom na obveznu snagu, isključenje protupravnosti, što je vacatio legis, koje vrste uredbi postoje, kada je pravna norma valjana, u kojim slučajevima pravne norme gube snagu, što je retroaktivnost, pravne norme s obzirom na intenzitet, kada je hipoteza apsolutno određena, koji oblici kazne postoje, isključenje protupravnosti, može li dijete prije rođenja imati pravnu sposobnost, (pitao je jednu djevojku: ako bi Sabor donio odluku da se nju odlikuje zato što je položila ovaj ispit, da li bi to bila pravna norma), što je pravni objekt, koji su pravni objekti I stupnja (pitao – ako dopustimo susjedu prolaz preko našeg zemljišta – kakva je to ljudska radnja), što je fikcija i reci primjer, kakav je pravni akt sudska presuda, što znači zakon u formalnom smislu, nezakonitost pravne norme, posljedice pravomoćnosti… i još dosta zaguljenih pitanja. uglavnom nezgodno jer pitanje kresne ko iz vedra neba pa ti treba vremena da se sjetiš iz kojeg je to uopće dijela gradiva...
 

Idhrenniel

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dal mi netko može objasniti na što se odnosi trioba vlasti? dal je to ona podjela na sudstvo, zakonosavstvo i upravu? i šta je autentična interpretacija i gdje se to nalazi, isto i za pravne činjenice... hvala unaprijed dobrim dušama :yahoo:
da, to je podjela na zakonodavnu, sudsku i izvršnu vlast...
autentična interpretacija ti se nalazi pod lekcijom Interpretacija pravnih pravila, ne znam di je to u knjizi, jer sam ja to našla u skripti...
a što se tiče pravnih činjenica one su ti u lekciji Pravni odnos...nadam se da sam ti bar malo pomogla :wink5:
 

Idhrenniel

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Iam pitanje:
Jel postoji culpa inteligendo kod protupravnih djela s propuštanjem dužne pažnje?
hvala
ja sam vidjela u skriptama da postoji - to je propuštanje dužne pažnje koju bi primijenila svaka stručna osoba...
btw jel zna netko gdje se nalaze pravne praznine i šta je to?

al sad sam pogledala u knjizi i tam su samo culpa lata i culpa levis...stvarno ne znam..:unsure:
 

imba

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
e,da,baš zato i pitam...
pravne praznine su ti na kraju lekcije tumačenja pravnih pravila
 

misty

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
osim što sam bila iznervirana čekanjem, iznervirala sam se kaj nisam bolje učila...danas su pitanja bila lagana, barem u našoj grupi koji smo pisali oko 12, samo što ja nisam dobro učila :confused2:...pa evo i nekih za arhivu ako se dobro sjećam:

eseji: interpretacija pravnog pravila - pojam i posebno o logičkoj interpretaciji, suvremenost i sudske odluke kao izvor prava...

pitanja na zaokruživanje (ne znam točno kaj je bilo a,b, c...)
-elementi organizacije
-pravni posao
-error in iudiscando ili kak se već piše
-teritorij neke države (više kao što sve spada)
-pravna ustanova ili institut (pojam i primjeri)
-osobine predsjednika republike
-tehnika prava (za što služi)
-sud (obilježja)
-pravna praznina
-i još jedno, al ne mogu se sjetit:tongue2:
 

agatha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
eeeeeeeeeejjjj ljudi moji.....
eto bila sam u pravu kad sam vas upozorila na postrozenost pitanja na ovom roku...:crazy:.
zaista su bila jaaaaako teska i ovo nema smisla...neki ljudi koji su danas bili idu po 11-12.put zar je to normalno.?!..:frustrating:
drage kolege i ja idem vec 4.put i stvarno mi je dosta, ne mogu vise normalno funkcionirati od ovog ispita i zlo mi je...:crazy:
ne znam sto misle postici s tim rusenjem i na pismenom i na usmenom...

evo jos nekih eseja iz drugih grupa:
1. nacela podjele vlasti, a osobito u parlamentarnoj monarhihi
2. uredbe
3. interpretacija pravnih normi, a posebno s obzirom na obveznu snagu
4. suverenost
5. interpretacija pr. pravila a osobito o logickoj interpr.
6. sudske odluke kao izvori prava
 

Deja3n9

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam jos imao necela podjele vlasti, a posebno u pralamentarnoj republici....

pitanja su bila strasna...al sto je tu je....ostaje nam samo spremanje za 4. mjesec....
a kak je krenulo s pitanjima, valja krenuti odmah i ucit...;)
 

klarah

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Može mi netko reći, ako zna, što se misli pod ovim pitanjem; nacela podjele vlasti, a osobito u parlamentarnoj monarhiji ??? Sta, nacela podjele vlasti, reci da se dijeli na zakonodavnu, izvrsnu i sudsku i to su ta nacela ili... (??) i jos napisati sve o parlamentarnoj monarhiji, tko u njoj ima kakve ovlasti i to je to ili ?? Na sto se misli pod tim nacelima podjele vlasti... ???

P.S. Hvala unaprijed !
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da, vlast se dijeli na zakonodavnu, sudsku i upravnu
pa napišeš da je prvi o tome pisao Montesqieu(ne znam da li se tak piše) u svom djelu O duhu zakona. pa nešto o tome da te tri vlasti moraju biti odvojene, ne smiju se miješati i posao i nadležnost drugoj vlasti...
onda kažeš da postoje monarhije, vrste monarhija
i onda se razvežeš o parlamentarnoj
o njoj pišeš sve kaj znaš, čim više tim bolje
i to ti je to
nadam se da si me shvatila i da sam pomogla
 

Sonia

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ej ljudi,dal netko zna možda koji mi dio gradiva ne moramo učiti za ispit?ja sam čula da ne moramo one filozofe i običajno pravo pa ako netko zna da potvrdi?thanks ;)
svatko kaže drugačije, ja ne učim prvo poglavlje u državi a 4. u strukturi prava jer su to teorije. sve ostalo da. za običajno pravo ne znam...
 

misty

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej ljudi,dal netko zna možda koji mi dio gradiva ne moramo učiti za ispit?ja sam čula da ne moramo one filozofe i običajno pravo pa ako netko zna da potvrdi?thanks ;)
ne moramo one teorije u prvoj knizi DiPS to je OD 4-34, a u drugoj SP od186 do kraja knjige...:wink5:
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dal mi netko može reć gdje se nalaze pravne činjenice, uredbe, lokalna samouprava? i na šta se odnosi doktrina podjele vlasti i sudske odluke kao izvor prava.... hvala unaprijed dobrim dušama
ako se ne varam pravne činjenice su tamo negdje kod pravnog odnosa
uredbe su poslije ustava,ako mislis na one 4 vrste uredbi
doktrine podjele vlasti se odnosi na trodiobu vlasti:zakonodavna, izvršna, sudska
nadam se da sam kaj pomogla, a da sam i točno rekla, davno je to bilo...
 

joe

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kaj te pito?
nie nikak islo?
ma nije bilo teško al Krešić voli detalje i ne pita državu
pitanja su bila pravna norma, pa sobzirom navremensku valjanost, pravne praznine, isključenje protupravnosti, retroaktivnost, pravna i djelatna sposobnost,uredbe
 

krika23

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
a,nije ti usmeni težak, al ja sam pala. niš strašno, normalni razgovor samo vezan uz temu kaj se radi na tom predavanju.
al pitaju ti sam onaj drugi dio pravne norme, akte, odnose, niš ono prije ... na pismenom te pitaju prvi dio u pitanjima na zaokruživanje, a eseji su iz oba dijela:wink5:
 

marti

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ej ljudi,ako koga zanima evo malo doživljaja s današnjeg ispita...pitanja ko pitanja nisu bila tak strašna ali oni odgovori na zaokruživanje jesu,ponuđeno je bilo svega i svačega :(
ugl:
eseji:*nadležnost (a posebno o sukobu nadležnosti)
*zastupstvo
*običajno pravo kao izvor prava

pitanja otprilike: *elementi organizacije
*sud je......(pa imate transpersonalan....itd...)
*obilježja poglavara republike
*što spada u teritorij države
*dosjelost
*error in iudicando

evo neka netko još nadoda četiri pitanja,nemrem se sjetiti !
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks