AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Uvod u državu i pravo

Deja3n9

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
mi iz prve grupe imamo kolokvij 14...kakav 16? nije mi jasno jbg... ;) Savić je naglasio da na kolokvij 14og mogu samo oni koji su kod njega bili i na prvom kolokviju...
ja nisam bio na prvom kolokviju i pitao sam Savica dal mogu na 2. rekao je citiram "samo naprijed kolega i ako ga ne pordjete niste ucili bezveze"
 

misty

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hej ljudstvo - bilo je prije u ovim postovima da iz knjige Država i pravni sustav ne treba učiti jedan dio (od 147 do 183 str.) koji se odnosi na grane prava (ustavno, obiteljsko, radno itd.) Je li to istina? Radim, studiram izvanredno pa bih molio odgovor od nekoga tko je u tijeku. Namjeravam izaći 4. 2. na ispit pa molim dobre duše da se jave...
Nije istina, to trebaš učiti! Jedinu lekciju koju ne moraš učiti je Teorijska obuhvaćanja u strukturi prava u "Strukturi prava"od 186. strane do kraja knjige!!:p
 

jeli

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
teme za esej npr : sudstvo,razlike monarhije i drzave,teritorij drzave,elementi drzave,pravna norma,pravni lijek,protupravnost itd. skini si skripte
 

zvončica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam skinula skriptu s pravokutnika,imala je 150str,malo sam ju smanjila.iz prve knjige trebaš znat pravni sustav i tehnike prava,a iz druge sve cjeline osim zadnje-teorijsko obuhvaćanje.gdje god skidala skripte su dosta opširne jer većinu treba znat pa je teško skratit.
 

Deja3n9

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dao je 6 primjera mislim...
1. zastupstvo
2. pravni lijekovi
3. sto je to pravna osoba
4.protupravnost i razlozi protupravnosti
5. hijrarhija pravnih akata
6. interpretacija pravnih pravila(?nisam siguran nesto mi je posarano u biljeznici :)) a posebno o jezicima

uz manje vise svaki taj je bilo da se posebno prica o necemu...npr.
hijrarhija pravnih akata a posebno o zakonu....
 

niriana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
...pozz ljudi...samo jedno pitanjce...jel ima ko kakvu ideju šta bi moglo biti za esej u kolokviju???...unaprijed zahvaljujem...ciao...;)
pravni lijekovi,protupravnost i pravna odgovornost, pravni subjekt,autonomije u pravu...

i nisi iskoristila priliku, platila čovjeku kavu i rješila se problema oko učenja?:D
bilo me sram...:redface:LOL
 

Paola

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Piši drugi kolokvij u grupi u kojoj si pisao prvi,tj.u grupi s kojoj slušaš predavanja! Ako slušaš ponedjeljkom,idi u ponedjeljak 14.1.
Jedino nisam sigruna oko vremena,da li pišemo kad je inače predavanje ili...?

Mislim da će se potpisi djeliti onaj tjedan iza kolokvija,tako je bar nama rekao profesor u drugoj grupi(18.1.da će djelit),no uzmi index za svaki slučaj.

U prvoj knjizi moraš naučit zadnja dva poglavlja,Pravni sustav i Tehnika prava, a u drugoj prva tri poglavlja,do 185.stranice.
To ti je to!
 

tweety

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molim pomoć,gdje se u knjizi nalaze lekcije/teme/naslovi:
autonomija u pravu,zastupstvo i hijerarhija pravnih akta...navodne teme iz eseja.
hvala
Autonomija u pravu - str. 169, zastupstvo (ne znam na što misliš, ali ako misliš na akte-ne znam, a ako misliš na pravne odnose) onda - str. 66, hijerarhija ili vrste - str.124
 

Paola

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ekipa, pisali smo kolokvij...užas jedan! Prvi dio grupe je po meni imao fakat lagane teme eseja, mislim da je bila pravna norma i pravni odnos, a drugi dio je imao pravne praznine i tumačenje pravnih pravila,logičko tumačenje. Naravno,ja sam imala ovo zadnje :confused: Pola njih je izašlo van nakon onog djela na zaokruživanje.
Na zaokruživanje su bila vrlo tricky pitanja!
Znači, osim ovog tumačenja, nije bilo ništa iz onih primjera koje vam je profesor dao u ponedjeljak!
I da, rezultati su u ponedjeljak, utorak na oglasnoj ploči i oni koji prođu ovaj kolokvij i prošli su prvi, mogu već u sljedeći četvrtak na usmeni dio ispita! Znači mora se ispit prijavit u utorak u referadi.
 

Paola

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Retroaktivnost pravnog pravila, pravna osoba, neka suvremena načela kaznenog prava (tako nešto), socijalno pravo, oni kriteriji za rješavanje antonimija, kako prestaje pravni odnos...dalje se fakat ne sjećam! Ako se sjetim napišem...
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
sretno svima sutra na kolokviju i molim vas pamtite pitanja, a ako je moguće i pokoji ponuđeni odgovor....stvarno bi puno pomoglo nama koji imamo kolokvij u ponedjeljak....

h v a l a ;)
kolokvij je dobro prošao.
pitanja za zaokruživanje su bila JAKO JAKO JAKO zeznuta. treba razmišljati, treba shvatiti to što se naučilo.
ponuđene odgovore je bilo gotovo nemoguće zapamtiti jer su bili dugački, bilo ih je puno a bilo je i par primjera.
ugl, ja nikad nisam bila sigurna da li sam sve zaokružila jer ima puno toga sličnog, a opet različitog.
ponavljam, jako je zeznuto, razmišljajte i učite sa jako dobrim razumijevanjem, ko da ste već prvostupnici javne uprave.
da ne duljim, ne sjećam se kako su točno bila formulirana pitanja ali znam na što su se odnosila pa:
1.retroaktivnost
2.pravne osobe
3.subjektivno pravo
4.krivnja
5.oborivost akta
6.teološko tumačenje
7.kriteriji za rješavanje antinomija
8. zastupstvo

još su dva al se stvarno ne mogu sjetiti, ako netko zna neka dopuni

eseji:
1.pravna norma-pojam i posebno o pravna norma s obzirom na adresate
2.pravni odnos-pojam i posebno o pravnim subjektima

druga grupa eseji:
1.pravne praznine
2.tumačenje pravnih pravila

sretno svima i nadam se da sam pomogla
 

simpa1988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo pridružujem se Paoli...
kao što čujem ja sam bila sretnica iz prve grupe, ajde da se i meni malo posrećilo, imala sam pravnu normu- općenito o njoj i pn s obzirom na adresate -PRELAGANO!

A OD PITANJA NA ZAOKRUŽIVANJE:
culpa levis
razlika pn od drugih društvenih normi
pravne činjenice
autentična interpretacija
fizičke osobe
zastupnik

ako se sjetim, naravno da ću dopisati do ponedjeljka
 

martina28

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
hvala cure.super ste.
imam jedno pitanje. da li je bilo pitanja o granama prava?paola je napisala da se pojavilo kazneno pravo i socijalno pravo!
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hvala cure.super ste.
imam jedno pitanje. da li je bilo pitanja o granama prava?paola je napisala da se pojavilo kazneno pravo i socijalno pravo!
koliko se ja sjećam nije.
to uopće ne treba učiti, samo znati nabrojati
nemoj se previše zamarati s tim
samo si jednom pročitaj koje su grane i to ti je to
 

Paola

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ma u vezi kaznenog prava ti je bilo ono o svrhama kažnjavanja u suvremenoj teoriji kaznenog prava...ono prevencija, preodgoj...
 

Paola

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
O ovim svrhama kažnjavanja ti sve piše na 36 stranici! Pred kraj te stranice ti piše ono najbitnije za ovo pitanje, o suvremenoj teoriji kaznenog prava.
To se nalazi u drugoj knjizi!
 

Paola

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
E nisam ziher za drugu grupu,fakat ne znam!
Npr. o retroaktivnosti općenito, znači da se odnosi na akte nastale prije te norme. O zastupstvu su opće pretpostavke za ugovorno zastupanje, o kriterijima za rješavanje antonimija moraš nabrojat te kriterije, za oborivost treba nabrojat samo činjenice u kojima se ona očituje...
O svim pitanjima moraš znat općenito, samo moraš pazit na zamke!
 

simpa1988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo još opširnije....
pravna norma se razlikuje od ostalih društvenih normi:
a) po sadržaju
b)po vezanosti s pravnim poretkom
c)po obliku
d) po djelotvornosti
.....

zastupnik :
a) mora biti pravnik
b) zastupa na vlastiti račun i u vlastito ime
c) zastupa u ime zastupanog, a za račun zastupnika
d) u ime zastupnika i za račun zastupanog
... i takvi glupi ponuđeni odgovori

pravne činjenice su:
pravni poslovi
smrt i rođenje
....

ponuđena su bila recimo za objektivno pravo odgovori:
pravni institut
pravna grana
pravna grupa
onda recimo, zakon da osobe sa navršenih 18 god mogu piti alkohol
i tak neke sheme

nadam se da sam vam sad pomogla

sretno u ponedjeljak.....
 

martina28

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
jel mi može netko odgovoriti na pitanje
da li se antinomija,osim juridickim i metejuridickim kriterijem, može još rješiti kriterijem pravde pravednosti i pravicnosti :redface:
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks