AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Uvod u državu i pravo

forum

<i>automatski bot</i>
Tema kolegija: Uvod u državu i pravo

Država: opća obilježja, tijela, funkcije i elementi. Glavni objekti pravne znanosti: država i pravo. Država i prisila. Legitimitet državne vlasti. Struktura, tijela i funkcije države. Elementi države. Pravna norma, pravni odnosi, pravni akti. Pojam pravne norme. Protupravnost i pravna odgovornost. Pravni objekti. Pojam pravnog akta. Pravni sustav i pravna tehnika.

Obvezna literatura:

B. Perić, Država i pravni sustav, Informator, Zagreb, 1994., str. 35. – 226.

B. Perić, Struktura prava, Informator, Zagreb, 1994., str. 1. – 185.

ECTS bodova: 7

Sati predavanja: 45

Profesori na katedri, e-mailovi te raspored konzultacija:

Dr. sc. Luka Burazin [email protected] ponedjeljkom od 10 sati, Gundulićeva 10, soba 18/I.
Dr. sc. Vanja-Ivan Savić [email protected] utorkom od 11 sati, Gundulićeva 10, soba 18/I.
Mr. sc. Barbara Preložnjak [email protected] utorkom od 12 sati, Trg maršala Tita 3, soba 303/III.
Mario Krešić [email protected] ponedjeljkom od 8 sati, Trg maršala Tita 14, soba 48/II.
Tina Oršolić [email protected] srijedom od 13 sati, Trg maršala Tita 3, soba 303/III.

Ispitni rokovi:

Prijava ispita - Polaganje ispita
25.-26.10. - 9.11.
28.-29.1. - 8.2.
11.-12.1. - 22.2.
8.-9.4. - 19.4.
24.-27.5. - 7.6.
10.-11.6. - 21.6.
21.-24.6. - 5.7.
8.-11.7. - 6.9.
9.-10.9. - 20.9.

Studentska skriptarnica kolegija:
http://www.drustveno-veleuciliste.net/downloads.php?do=cat&id=25
 

ani

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
može li mi netko reči kakav je ispit kod Savića?da li isto su eseji sa predavanja ili?????
 

chuchi

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ovako... bila sam na konzultacijama dva puta do sada, izišla sam na kolokvij... i iz prve ruke vidjela i čula kako to funkconira. Savić je profesor koji se stvarno trudi i daje sve od sebe ne bi li nam olakšao proći!
za one koji ne dolaze na predavanja (iz različitih razloga:) ) vjerovatno, a to još nije sigurno, Savić će organizirati predrok koji bi bio za one koji N I S U položili kolokvije, ali kako je prvi ''regularni'' rok 2. 7. on misli organizirati neki predrok tamo oko 15.6.
što se tiče ispita! dakle, pitanja na zaokruži ( s time da može biti 0 točnih odgovora, svi, jedan ili dva)... boduje se S A M O kao točno ako je sve točno (ne)zaokruženo u zadatku. ako si fulao za jedan, a ostala dva su ti točna- nema boda! drugi dio je esej- klasika- da ti naslov i ti pišeš o tome sve što znaš... poanta je napisati što više pametnog teksta.
ocjena je ta da se mora imati i na zaokruži pozitivno, ali i esej pozitivan. ukoliko je nešto od toga negativno- P A D! ako se iz oba dva ima pozivno, ocijena se zbraja, i dijeli.... to je ocjena iz pismenog... nakon toga ide usmeni u njegovom (velikom )kabinetu u Gundulićevoj... čekate pola sata minimalno (jer uvijek kasni :) ) i izvlačite pitanja,,,,

on je sam rekao, da svatko ima pravo doći kod njega i tražiti da ga ispita na konzultacijama, tipa onoga kako bi bilo na ispitu... pa da čovjek vidi na što može računati,,, ja to još nisam isprobala, ali budem... pa ću vam napisati kako je bilo :)

ima li još netko kakvih pitanja? :)
 

Stranger

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolege učite po knjizi a ne po skripti.Teško će te riješiti pitanja na zaokruživanje ako ste učili po šturoj skripti u kojoj nema latinskih izraza i pojedinosti.
 

Nina :)

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ima koga za nas smrtnike da nam kaže iskustva i savjete??
bas kako je rekla gore kolegica,ja isto preporucavam ucenje po knjizi.tj.po knjigama.te latinske recenice nisu "ono nebitno smece kaj se preskace";) ,meni su bile 4 sigurno u pitanjima na zaokruzivanje.one teorije na pocetku i na kraju knjige se ne moraju uciti,to ne pita ziher.od esejistickih pitanja,koliko se ja sjecam,bilo je: pravni lijekovi,pravne i fizicke osobe,teritorij,stanovnistvo.to treba jako dobro nauciti.i republike i monarhije.ja sam sve bitno lijepo podcrtala i ucila po tome i prosla bez pol frke.eto.
 

matea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hej...ja sam izvanredno..prva godina, al bijah na 2 Savićeva predavanja pa nam je rekao što se tiče knjiga da nemoramo učiti ona poglavlja koja se odnose na teorije ..koliko sam shavtila to su 1.poglavlje "Država i pravni sustav" i 4. poglavlje "Struktura prava" ako ikome pomaže...
 

chuchi

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
i da, evo pitanja za eseje s današnjeg ispita-1.grupa
1.povežite fiz. i pravne osobe, i zastupstvo
2. izvanparnični postupak, i razlike u odnosu na parnični
3. zračni prostor i teritorijalno more kao državni teritorij

2.grupa
1.republika
2. trodioba vlasti, a posebno o sudbenoj
3. žao mi je, ne mogu se sjetiti, neka netko nadopuni...ako zna
 

chuchi

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
e ja sam danas odustala na ispitu ono kad je rekao da pored podataka napišemo da odustajemo, kaj mi se to broji kao pad?
nisam ti 100% sigurna, ali mislim da se piše da nisi pristupila,a ne pad!
 

niriana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jesam,znači treba sve naučit...daj samo reci dal imam dobre knjige?
dakle knjige su ti: PERIĆ, Država i pravni sustav
PERIĆ, Struktura prava

u Država i pravni sustav mislim da ne trebaš prvo poglavlje, a u Strukturi prava četvrto (za ovo nisam 100% sigurna, pa se nadam da će netko potvrdit- dotad ne uzimaj u obzir:D)
 

partyanner

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Po meni su pitanja na roku 06.09.2007 bili katastrofa.Napisao bi koja su bila ali nesjećam se ako ko zna neka napise.
Bilo je neshto kao dioba podjele vlasti,tak nekai,josh se sjecham nekai o pravnom aktu,nesh tipa nepravovaljanost,ili tak nesh.
Uglavnom ono kai mi imamo objashnjeno ko dve tri rechenice,on je nama dao kao esei da napishemo.
I da,briem da su to inache pitanja za pravni faks,oni to malo opshirnie uche,a on je svima dao isto.
 

Mustang11

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Eseji su bili:
1. Doktrina podjele vlasti
2. Protupravnost pravnog akta- razlozi nastajanja
3. Anitomije(ili tak nekak) i kako se one rješavaju.

živa koma!!!!
 

Stranger

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pa ne bi bilo loše da vidim o čemu je riječ, barem na nekim predavanjima. Ipak sam prvi put upisala '91/92.
Predavanja kod prof Savića bih ti svakako preporučio.Na svakom predavanju je bila puna dvorana,a mislim da je to najbolji pokazatelj kvalitete i zanimljivosti predavanja i predmeta.
 

ups

Skype
da li postoji neka šansa da asistent Krešić stavi predavnje na net? ili na prebaci na stick?
pola toga što on govori (i što piše u prezentaciji) nema u knjizi a ne stigne se sve zapisati, a kamoli još i čuti što priča...
što da radim?
postavit će mi neko glupo pitanje na ispitu o nečemu što je on rekao a ja nisam čula i zapisala a u knjizi nema
Na ispitu se piše esej. Imaš dobru skriptu iz toga. To će ti biti sasvim dovoljno iz tog predmeta. Sa ostatkom se ne opterećuj.
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bokic,trebam malu pomoc ne kužim što moram uciti??? savic je na predavanja rekao da se moraju obje knjige nauciti.neki kažu da ne trebam uciti samo škole.da li trebam uciti patrijarhalnu teoriju,teorija o sili,psihološku teoriju... pliz može mi netko napisati:redface:
nama je krešić na predavanju rekao da te teorije ne treba.
za prvi kolokvij ona prva knjiga (gdje su te teorije) od 35-137.str
 

martina28

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
hvala nela.evo ja sam saznala tocno stranice koje se trebaju uciti.
struktura prava 3-147
država i pravni sustav 4-7
35-74
83-107
112-146
183-226
 

monica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Najbitnije je nauciti : elementi države ( teritorij, stanovnisto i državna vlast ), pravna norma (pojam pravne vlasti u svezi pravne norme, efikasnost pravne norme, vrste pravne norme), fikcija i presumpcija, protupravnost i pravna odgovornost, pravni odnos, pravni subjekti, zastupstvo, pravni akt, ustav te podjela ustava, pravni lijekovi-vrste, pravomoćnost pravnog akta.
 

Lil_Bee

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
kolokvij se sastoji od 12 pitanja na zaokruzivanje (kod savica), s tim da ima ponudenih recimo 5 odgovora i moze svaki bit tocan, moze niti jedan bit tocan, a moze i samo jedan ili par njih biti tocno. treba se ucit dosta detaljno, jer je u jednom kolokviju bilo cak i latinskih izraza iz knjige, na koje vjerujem nitko nije obracao paznju, misleci da je to nebitno, ali eto ocito nije nebitno, znaci nije dovoljno samo jednom procitati knjigu. uz ta pitanja dolazi i jedno esejsko pitanje, tipa objasni razliku izmedju fizičkih i pravnih osoba. esej mora biti napisan dosta opsirno cca jedna cijela strana na velikom papiru. za prolaz kolokvija moras imat pozitivan i esej i pitanja na zaokruzivanje (znaci 6 tocnih). i ak imas svih 12 tocnih a esej netocan, ne prolazis (tak je bar reko, jedino ak se smiluje). to bi bilo to sto se tice kolokvija, ako padnes prvi kolokvij, naravno ne mozes pristupit drugom i ne postoje ispravci kolokvija. kod ispita je ista stvar, jedino sto na ispitu dobijes 3 esejska pitanja, a ne jedno.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks