AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Suvremene upravne doktrine

reina2512

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Obzirom da vec dugo nitko nije podijelio dojmove s ovog ispita (pogotovo obzirom na koronu i online ispite) evo mojeg iskustva. Ispit se pisao 30 minuta preko merlin aplikacije. Tri esejska pitanja, uglavnom usporedbe izmedju razlicitih doktrina. Usporedi anarhisticki i marksisticki pristup javnoj upravi, sto im je zajednicko i koja vrsta zajednica im je zajednicka; usporedi neoweberijansku doktrinu sa weberijanskom, sluzbenicki sustav, koje su im zajednicke tocke i primjer; usporedi doktrinu nove javne uprave i doktrinu dobre vladavine, zajednicke tocke, sluzbenicki sustav i primjer. Vrlo je malo vremena za ici u detalje, vrijeme brzo iscuri.

Usmeni ispit je bio kod prof Vukojicic Tomic. Dvije kolegice su odgovarale neki drugi ispit, ja sam jedina bila na ovom. Naglasila nam je da je teziste na usmenom ispitu obzirom da su uvidjeli kako studenti prepisuju pa da ce usmeni ispit biti mjerilo znanja i ocjene. Uglavnom postavila mi je nekoliko pitanja i potpitanja. Tri vala feminizma objasniti, doktrina dobre vladavine i svjetska banka, feministicki pristup javnoj upravi, ekoloski pristup javnoj upravi. Postavi potpitanja ukoliko zapnes, ali svakako ocekuje znanje. Za visu ocjenu je bilo kako ekoloski pristup utjece na javnu upravu (otprilike tako nesto).
Uglavnom ispit polozen. :)

Ucila sam po prezentacijama. Neke od njih smatram osobno prilicno šturim pa sam si pomagala sa googleom. Mozda je problem i u meni jer mi je komplicirano uciti iz natuknica koje nisu medjusobno povezane. Sretno svima dalje.
 
Posljednje uređivanje:

mateja13

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Obzirom da vec dugo nitko nije podijelio dojmove s ovog ispita (pogotovo obzirom na koronu i online ispite) evo mojeg iskustva. Ispit se pisao 30 minuta preko merlin aplikacije. Tri esejska pitanja, uglavnom usporedbe izmedju razlicitih doktrina. Usporedi anarhisticki i marksisticki pristup javnoj upravi, sto im je zajednicko i koja vrsta zajednica im je zajednicka; usporedi neoweberijansku doktrinu sa weberijanskom, sluzbenicki sustav, koje su im zajednicke tocke i primjer; usporedi doktrinu nove javne uprave i doktrinu dobre vladavine, zajednicke tocke, sluzbenicki sustav i primjer. Vrlo je malo vremena za ici u detalje, vrijeme brzo iscuri.

Usmeni ispit je bio kod prof Vukojicic Tomic. Dvije kolegice su odgovarale neki drugi ispit, ja sam jedina bila na ovom. Naglasila nam je da je teziste na usmenom ispitu obzirom da su uvidjeli kako studenti prepisuju pa da ce usmeni ispit biti mjerilo znanja i ocjene. Uglavnom postavila mi je nekoliko pitanja i potpitanja. Tri vala feminizma objasniti, doktrina dobre vladavine i svjetska banka, feministicki pristup javnoj upravi, ekoloski pristup javnoj upravi. Postavi potpitanja ukoliko zapnes, ali svakako ocekuje znanje. Za visu ocjenu je bilo kako ekoloski pristup utjece na javnu upravu (otprilike tako nesto).
Uglavnom ispit polozen. :)

Ucila sam po prezentacijama. Neke od njih smatram osobno prilicno šturim pa sam si pomagala sa googleom. Mozda je problem i u meni jer mi je komplicirano uciti iz natuknica koje nisu medjusobno povezane. Sretno svima dalje.
Da li je usmeni bio isti dan ili? Hvala
 

Silinic

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolege koju su prije polagali ovaj predmet, da li ste radili istraživački zadatak, ili ste samo preko ispita položili ovaj predmet?
Hvala puno !
 

MarinaM

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
@Marina1202 3 esejska problemska pitanja
1. na kojim vrijednostima pocivaju nove tendencije i ideje u upravnim doktrinama, kada nastaju i kojim su predstavnici
2. kojim su idejama bili vodeni kameralisti i zasto na drzavu gledaju kao savrsen racionalan stroj
3. NJU i GG, sto je zajednicko doktrinama, koje vrijednosti zastupaju itd.
 

Marina1202

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
@Marina1202 3 esejska problemska pitanja
1. na kojim vrijednostima pocivaju nove tendencije i ideje u upravnim doktrinama, kada nastaju i kojim su predstavnici
2. kojim su idejama bili vodeni kameralisti i zasto na drzavu gledaju kao savrsen racionalan stroj
3. NJU i GG, sto je zajednicko doktrinama, koje vrijednosti zastupaju itd.
Hvala
 

Merienn79

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Danas usmeni kod prof. Lalić Novak- anarhizam i marksizam, temeljne postavke, razlike i slicnosti, digital era governance postavke doktrine, izazovi, opcenito o tome, kolege je pitala neoweberijansku drzavu- temeljne postavke i usporedba s drugim doktrinama, joint-up government u VB (Blair), feministički pristup u javnoj upravi - objasniti oba i kameralizam u rh. Svi smo prosli, dvije 3 i jedna 4. Profesorica je stvarno super, jasno postavlja pitanja, pomaže.
 

Marina1202

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
@Marina1202 3 esejska problemska pitanja
1. na kojim vrijednostima pocivaju nove tendencije i ideje u upravnim doktrinama, kada nastaju i kojim su predstavnici
2. kojim su idejama bili vodeni kameralisti i zasto na drzavu gledaju kao savrsen racionalan stroj
3. NJU i GG, sto je zajednicko doktrinama, koje vrijednosti zastupaju itd.
Pozdrav,
Može pomoć, šta je odgovor na ovo prvo pitanje?
 

Zekanuša

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Može li mi netko napisati što bi bio odg na pitanje - NJU i GG, što je zajedičko tim doktrinama? Da li se to odnosi na neke slične vrijednosti koje zastupaju poput jednakosti, participacije, responsivnosti, društvene pravednosti ili na nešto sasvim drugo?
 

Zekanuša

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s današnjeg roka (pismeni):
1. Sličnosti i razlike između anarhizma i marksizma
2. Smatrate li da je koncept NWD-a primjenjiv u RH? Objasnite.
3. Sličnosti i razlike između NJU i GG te navesti primjer.
 

Marina1202

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s današnjeg roka (pismeni):
1. Sličnosti i razlike između anarhizma i marksizma
2. Smatrate li da je koncept NWD-a primjenjiv u RH? Objasnite.
3. Sličnosti i razlike između NJU i GG te navesti primjer.
Pozdrav
Koji su primjeri za ovo treće pitanje?
 

Zekanuša

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav
Koji su primjeri za ovo treće pitanje?
Prvo se moram ispravit u pogledu 3. pitanja - nisu bile razlike, samo sličnosti. Mozak mi pregorio, pa nemam pojma zaš' sam to napisala xD
Što se tiče primjera, ja sam nap da je to pučki pravobranitelj/eu ombudsman kao institucija čija je uloga, između ostalog i borba protiv diskriminacije (obzirom da se obje doktrine zalažu za jednakost) i javne konzultacije kao oblik uključivanja građana u odlučivanje o javnim poslovima jer se na građane više ne gleda samo kao na potrošače i korisnike javnih usluga, već i kao na aktivne sudionike i sukreatore javnih politika. (međutim ne znam je li to točno)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks