AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Suvremene upravne doktrine

ivana0706

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Usmeni ispit 19. veljače, Teo Giljević - pitanja: ekološki pristup, 4 industrijska revolucija, digitalna vladavina-temeljne postavke, odnos sa drugim doktrinama, join-up government, feminizam i vođenje, feministrička perspektiva i governance - Donovan, kakva je uloga uprave u doktirini Nova javna uprava, temeljni predstavnici odnosno autori feminističkog pristupa u javnoj upravi, kameralizam - temeljne postavke doktrine i zagovornici - klasifikacija kameralista. Ugodan usmeni, profesor dosta široko pita, no ako se zna prekine i ide dalje.
 

Zekanuša

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Usmeni kod Lalić Novak: izazovi 4IR, nabrojati kameraliste prema razdobljima i objasniti kasne kameraliste, prvi i drugi val feminizma, nabrojati organizacije u sklopu GG i objasniti UNDP, dva pristupa proučavanju feminizma javne uprave, nabrojati doktrine nastale na tamelju neoliberalizma i objasniti joined-up government.
Profa je jako ugodna i opuštena, daje vremena za razmisliti, navodi na odgovor, ne cjepidlači i ne ide previše u širinu (barem danas nije xD).
 

Sarchy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Usmeni kod Lalic-Novak: koncepti koji se javljaju u sklopu neoliberalizma, temeljne postavke digitialne vladavine i s kojim doktrinama se povezuje, ekološki pristup, održivi razvoj, nabrojati kameraliste po razdobljima i nešto više kameralistima u srednjem razdoblju, izazovi 4IR, međunarodne organizacije kod GG i reći nešto vise o UNPD, feminizam i governance. Super profesorica, pomaže i prekine kad vidi da znaš, daje dobre ocjene.
 

Sanana

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Ispit kod Vukojičić Tomić, pitanja moja i od kolegice : značajke ekološkog pristupa, 4 gl. elementa kod marksizma, marksistička koncepcija komune, 3 perioda digitalne vladavine, Frederickson kod nove javne uprave, 3 vala feminističkog pristupa, tipovi socijalne države kod neoweberijanskog pristupa...pita detaljno, pomaže podpitanjima, daje dobre ocjene.
 

SgtCyberX

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
SUD 7.2.2022...Vukojičić-Tomić...mark.koncepcija komune, ekološki pristup, kolegice su imale NJU, vrijednosti i strukture, matrična organizacija, kameralizam, DEG i smatra li se doktrinom ili poddoktrinom (ovo drugo jer ima elemente i NWD i GG te ih nadopunjuje), izazovi DEG-a, elementi mark.koncepcije države prema Hay-u...pita svakog po 3 pitanja, ako ne znaš pomaže malo...odličan usmeni, većinom svi prolaze, pročitajte barem osnove od svega
 

barbaraw

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da ti pomognem.Ja sam učila iz prezentacija i nastavnih materijala koje su postavljeni na merlinu.
Bila sam na ispitu 01.07. Pitao je prof.Giljević.
Moja pitanja
-Nova javan uprava sve što znam
-Feminizam i tu je prvo pitao sve što znam a onda nešto vezano za stakleni strop.Tu sam se zbunila.
-razlika između doktrine i eorije to je u uvodnoj prezentaciji
-Neoweberijanska država temeljne postavke i odnose sa drugim doktrinama
Prošla sam
Sretno svima dalje
 

suzaaa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Skupila sam pitanja s foruma za usmeni i pismeni za ovaj predmet. Nadam se da će nekom skratit vrijeme listanja po forumu...

Giljević

1. Nova javna uprava
  • razlika između nove javne uprave i dobrog upravljanja
2. Feminizam
  • (nešto vezano za stakleni strop)
  • temeljni predstavnici odnosno autori feminističkog pristupa u javnoj upravi
  • feministička perspektiva i governance – Donovan
  • feminizam i vođenje
3. Razlika između doktrine i teorije (to je u uvodnoj prezentaciji)
  • kakva je uloga uprave u doktirini
4. Neoweberijanska država
  • temeljne postavke i odnosi s drugim doktrinama
5. Ekološki pristup
  • posebno za tranzicijske zemlje
  • koja doktrina je vezana za ekološki pristup (njm)
6. Industrijska revolucija

7. Digitalna vladavina
  • temeljne postavke
  • odnos sa drugim doktrinama
8. Join-up government

9. Kameralizam
  • temeljne postavke doktrine i zagovornici
  • klasifikacija kameralista
10. Upravljanje bez vlade

11. Ogoljivanje države (po RHODESU)

12. Dobro upravljanje razlika s novom javnom upravom

13. Marksistički pogledi na upravu
  • što se od marksizma može primijeniti danas u javnoj upravi
14. Koncepti cjelovite uprave - kanada, australija

15. Riggs i okolisna teorija

16. Vrijednosti u upravi

Vukojičić-Tomić
  • Historijski i materijalni uvjeti nastanka kameralizma
  • Tri vala feminizma
  • Dobro upravljanje, i usporediti s tradicionalnom upravom
  • Nabrojati predstavnike i vrijednosti te opisati društ. Kontekst NJU i što se promijenilo u strukturi po Fredericksonu
  • 'Neo' i 'weberijanski' elementi neoweberijanske doktrine, neoweberijanska doktrina u tranzicijskim zemljama, tipovi socijalne države kod neoweberijanskog pristupa
  • Kontekst doktrine nove javne uprave.
  • Mark. koncepcija komune,
  • Ekološki pristup (značajke)
  • Nju
  • Vrijednosti (objasni barem 3) i strukture
  • Matrična organizacija
  • Deg i smatra li se doktrinom ili poddoktrinom (ovo drugo jer ima elemente i nwd i gg te ih nadopunjuje), izazovi deg-a,
  • Elementi mark.koncepcije države prema hay-u
  • 3 perioda digitalne vladavine,
  • Doktrina dobre vladavine i svjetska banka
  • Usporedi anarhistički i marksistički pristup javnoj upravi, sto im je zajedničko i koja vrsta zajednica im je zajednicka
  • Usporedi neoweberijansku doktrinu sa weberijanskom,
  • Sluzbenicki sustav i primjer, koje su im zajedničke točke i primjer;
  • Usporedi doktrinu nove javne uprave i doktrinu dobre vladavine, zajedničke točke
  • Svjetska banka
  • Marksističko poimanje uprave
  • Tradicionalni modeli javne uprave (onih 5)
Lalic-Novak (nekim dva a nekima po jedno pitanje, uglavnom voli pitati uspoređivanje između raznih doktrina, standardna pitanja. Jako kratak i ugodan usmeni. Učila sam po pitanjima 2 dana, pitanja s foruma se ponavljaju na pismenom. Super profesorica, pomaže i prekine kad vidi da znaš, daje dobre ocjene. Svi smo prosli, dvije 3 i jedna 4. Profesorica je stvarno super, jasno postavlja pitanja, pomaže.)
  • Razlika dobre javne uprave i dobrog upravljanja
  • Razlika između anarhistickog i marksistickog pogleda na drzavu/upravu
  • Razlika između dobrog upravljanja i neoweberijanske drzave,
  • Prva dva vala feminizma.
  • Prizmatičko društvo i anarhistički pogled na upravu
  • Za što se to bori feministička teorija
  • Weberijanska i neowberijanska država
  • Koncepti koji se javljaju u sklopu neoliberalizma
  • Temeljne postavke digitialne vladavine i s kojim doktrinama se povezuje
  • Ekološki pristup
  • Održivi razvoj
  • Nabrojati kameraliste po razdobljima i nešto više kameralistima u srednjem razdoblju izazovi 4ir
  • Međunarodne organizacije kod gg i reći nešto vise o unpd,
  • Feminizam i governance.
  • Objasniti kasne kameraliste
  • Dva pristupa proučavanju feminizma javne uprave
  • Nabrojati doktrine nastale na temelju neoliberalizma
  • Objasniti joined-up government.
    Digital era governance postavke doktrine
  • Neoweberijansku drzavu- temeljne postavke i usporedba s drugim doktrinama
  • Joint-up government u vb (blair)
  • Feministički pristup u javnoj upravi - objasniti
  • Kameralizam u rh
 

suzaaa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pismeni

3 esejska problemska pitanja (ili 5, ovisno piše li se uživo ili preko merlina). Ne znam kako je sad...

  1. na kojim vrijednostima počivaju nove tendencije i ideje u upravnim doktrinama, kada nastaju i kojim su predstavnici
  2. kojim su idejama bili vodeni kameralisti i zašto na drzavu gledaju kao savršen racionalan stroj
  3. NJU i GG, što je zajedničko doktrinama, koje vrijednosti zastupaju itd.

  1. Sličnosti između anarhizma i marksizma
  2. Smatrate li da je koncept NWD-a primjenjiv u RH? Objasnite.
  3. Sličnosti i razlike između NJU i GG te navesti primjer.

*Što se tiče primjera, ja sam nap da je to pučki pravobranitelj/eu ombudsman kao institucija čija je uloga, između ostalog i borba protiv diskriminacije (obzirom da se obje doktrine zalažu za jednakost) i javne konzultacije kao oblik uključivanja građana u odlučivanje o javnim poslovima jer se na građane više ne gleda samo kao na potrošače i korisnike javnih usluga, već i kao na aktivne sudionike i sukreatore javnih politika. (međutim ne znam je li to točno)

  1. Koje uloge imaju vrijednosti u javnoj upravi i objasni kategoriju unutarnjih upravnih vrijednosti.
  2. Zašto doktrina nove javne uprave ističe da službenici ne smiju biti neutralni? Objasni
  3. Objasni koncept ogoljivanja drzave, Rhodes.
  4. Objasni neoweberijansku drzavu
  5. Objasni koncept joined up government i navedi prednosti i nedostake na primjeru hrvatske javne uprave

  1. Kameralizam - historijski i materijalni uvjeti nastanka
  2. Marksisticki pogledi na drzavu i upravu
  3. Kako Svjetska banka pristupa pojmu dobrog upravljanja
  4. Neoweberijanska doktrina u tranzicijskim zemljama
  5. Objasni koncept joined up goverment

  1. Društveni i historijski uvjeti nastanka političko-kameralne discipline u Europi
  2. Vrijednosti, strukture i upravljanje društvenom jednakošću po Fredericksonu
  3. Neoweberijanska država objasni weberijanske i neo elemente
  4. Objasni sadržaj dobrog upravljanja
  5. Nabroji predstavnike ekološkog pristupa i objasni dvije vrste eko perspektive koje su se razvile u sklopu teorije organizacije

1. Razlika između upravnih doktrina i teorija
2. Autor i djelo na kojem počiva kameralizam (nauka o policiji - Sonnenfels: Grundsätze der Polizei, Handlung und Finanzwissenschaft ), te glavne postavke kameralizma
3. Marksisički pogled na upravu i usporedba s weberijanskom upravom
4. Najvažniji predstavnici ekološkog pristupa i objasniti dvije vrste ekološke perspektive
5. Nešto vezano uz krizu socijalne države (Koprićev dio iz knjige).


1. Razlika između upravnih doktrina i upravnih teorija
2. Klasifikacija kameralista i klasifikacija po Tautscheru
3. Koje promjene zagovara nova javna uprava
4. Objasni 3 vala feminizma
5. Navedi teoretičare ekološkog pristupa i objasni 2 vrste ekološke perspektive


1. Joined up government
2. Drustveni i historijski uvjeti nastanka kamerlisticke uprave
3. Kako je svjetska banka razvijala pojam i doktrinu dobrog upravljanja
4. Primjena neoweberijanske dokrine na tranzicijske zemlje
5. Anarhisticki pogled na drzavu/upravu
  1. Nabrojati kategorije vrijednosti u javnoj upravi, navesti po tri primjera za svaku; koju ulogu imaju vrijednosti u javnoj upravi, i povezati vrijednosti sa doktrinama (koje su u kojoj dominantne)
  2. Kako je Svjetska Banka razvijala pojam i doktrinu dobrog upravljanja?
  3. Primjena neoweberijanske doktrine u tranzicijskim zemljama
  4. Društveni i historijski uvjeti nastanka političko-kameralne discipline u Europi
  5. Frederickson po onoj tablici sa kraja prezentacije o novoj javnoj upravi

  6. Vrijednosti u javnoj upravi, kakvu ulogu imaju i posebno objasniti unutarnje upravne vrijednosti.
  7. Opet društveni i historijski uvjeti iz prezentacije o kameralizmu
  8. Opet primjena neoweberijanske doktrine u tranzicijskim zemljama
  9. Joined up government, prednosti i nedostaci, povezati sa primjerom Hrvatske
  10. Ogoljena država po Rhodesu.

  1. Ekološki pristup ju
  2. Feministički pristup ju
  3. Marksističko poimanje uprave
  4. Razlika upravnih doktrina i upravnih teorija i konzekvence i postavke kameralizma
  5. Što se od kameralizma može primijeniti u suvremenom dobu?

  6. Historijski i materijalni uvjeti nastanka i razvoja kameralne discipline u Europi
  7. Objasni anarhiju
  8. Objasni primjenjivost Neoweberijanske doktrine u tranzicijskim zemljama
  9. Kako Svjetska Banka pristupa pojmu i definiranju dobrog upravljanja
  10. Objasni koncept objedinjene vlade (joined-up government)

  1. Okolnosti nastanka modernih država i kameralizma
  2. Anarhistički pogled na državu i upravu
  3. Vrijednosti,struktura i modeli upravljanja NJU po Fredericksonu
  4. Primjenjivost neoweberijanske doktrine na zemlje u tranziciji
  5. Nabroji teoretičare upravne ekologije i objasni dvije perspektive okolišne teorije.

  1. Vrijednosti u javnoj upravi, posebno objasniti unutarnje uprave
  2. Klasifikacija kameralista i detaljnije objasniti tautscherovu klasifikaciju
  3. Feministički pristup javnoj upravi i može li se primijeniti u hr
  4. Joined-up government - prednosti i nedostaci
  5. Ogoljena država (rhodes)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks