AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove ustavnog prava

Tinna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo mene s pitanjem :laughing:

nisam bas u toku vec duze vrijeme s faksom, pa sad eto me..."lassie se vraca kuci.." :laughing:

uglavnom jel moze netko napisati koja tocno poglavlja iz knjige treba nauciti i koje tocke...

bila bi jako zahvalna tko god na ovo odgovori..
 

lilly

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jeli mi moze netko napisati odgovor na ovo pitanje,nikako nemogu nac-nefiksna kvota ili kako vec???pliiiiz bilo tko..
 

Samohrani

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koja su eliminacijska pitanja bez kojih nema prolaska ?
Ustavna tužba,Ustav(kad je donesen,promjena i obilježja),izvori ustavnog prava,Ustavni sud i čini mi se postupak formiranja Vlade.Neka me netko nadopuni ili ispravi.
 

Samohrani

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Može li mi tko odgovoriti na pitanje VAŽNOST SUPOTPISA ?
Hvala unaprijed
Supotpisom je npr.Vlada preuzela odgovornost za nešto što je potpisala zajedno s predsjednikom jer predsjednik nije politički odgovoran.Imaš u Ustavu taksativno navedene slučajeve supotpisa.Najbitnije je reći da predsjednik nije politički odgovoran(ne možeš tražiti glasovanje o povjerenju/nepovjerenju za njega) i bla bla:wink5:
 

monique91

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
na početku pita osnove i lagano (npr. ustavni zakon, organski zakoni, koliko ima izbornih jedinica), poslije sve teže i teže !
 

sara90

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel mi moze molim vas neko rec u kojem clanku ustav dozvoljava retroaktivnost...tj u kojem clanku su navedeni slucajevi kad je to dozvoljeno???
 

wolf90

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel mi moze molim vas neko rec u kojem clanku ustav dozvoljava retroaktivnost...tj u kojem clanku su navedeni slucajevi kad je to dozvoljeno???
Čl.89 URH u stavci 3. retroaktivno djelovanje je u knjizi na 167.str kod materijalne neustavnosti zakona

Čl.89 URH u stavci 3. retroaktivno djelovanje je u knjizi na 167.str kod materijalne neustavnosti zakona
stavak 4 ispravljam , a u stavku 3 istog članka zakoni koje imaju javne ovlasti ne mogu imati retroaktivno djelovanje
 

Ines777

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ma kuzim to...al zanima me ovaj zadnji "iz posebno opravdanih razloga samo pojedine odredbe zakona mogu imat povratno djelovanje" jel igdje pise koji su to posebno opravdani razlozi i koje su to pojedine odredbe... Nisam nasla te razloge ni u ustavu ni u knjizi...
to se odnosi na kazneni postupak u materijalnoj neustavnosti-samo pojedine odluke odredbe mogu djelovati retroaktivno,ne cijeli zakon. Znaci-pravilo je da nitko ne moze biti osuden za kazneno dijelo koje u vrijeme pocinjenja nije bilo definirano kao kazneno dijelo niti mu se moze izreci kazna koja nije bila propisana u vrijeme pocinjenja,bla bla... :)
 

sara90

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ajoj. mislim da ti je ovo sasvim nebitno, ali eto , nikad se nezna.. istina ne piše to u knjizi pa zato i sumnjam da će takav odgovor traziti od tebe na ispitu.. Osim toga, mozemo 1000 stvari naci koje su suho navedene a nisu do kraja defiinirane ni navedene činjenice..

Poslovnik Hrvatskog sabora, tu imaš nešto više i opširnije o retroaktivnom djelovanju.. Hrvatski sabor
Bas zato i pitam...jucer sam pala ispit radi toga...nisam znala koji su to "opravdani razlozi" kad je retroaktivnost dopustena i pala...al problem je samo u tome kaj se ona zderala na mene da kak to neznam to sve pise u ustavu bla bla...sad cu joj otic na konzultacije i zamolit da mi s prstom pokaze di to pise
 

wolf90

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bas zato i pitam...jucer sam pala ispit radi toga...nisam znala koji su to "opravdani razlozi" kad je retroaktivnost dopustena i pala...al problem je samo u tome kaj se ona zderala na mene da kak to neznam to sve pise u ustavu bla bla...sad cu joj otic na konzultacije i zamolit da mi s prstom pokaze di to pise
Uzas.. pa ja sam cuo da je jos najbolje odgovarat kod nje i da ne cjepidlači i da je puno veća prolaznost kod nje, nego kod gardaševića i podolnjaka.. a bit će bolje sljedeći put.. Jel znas mozda neka pitanja s tog roka ili se ugl ponavljaju tu sa foruma?
 

ideš

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
da li mi netko može napisati što pita prof.Ana Horvat?
1. kako se mijenja ustav
2. tko sve može predlagati zakone i kako se donese
3. vagacijski rok
4. ustavni zakon,
5. retroaktivnost
6. koje su se promjene desile promjenom ustava iz 2010
7. zastupnicki imunitet
8. koja se prava mogu ogranicit a koja ne u slucaju nuzde.
9. tko moze donosit zakone u slucaju nuzda
10. ustavnu tuzbu,
11. nove izmjene ustava,
12. organske zakone
13. formiranje vlade
14. ustavna tužba
15. nacionalne manjine (koliko ih je i koji su zastupnici),
16. formiranje vlade,
17. promjene ustava,
18. izbore, ustav, sabor, izvore ustava, ustavni zakon,
19. uredbe iz nužde,
20. imunitet,
21. p. klauzulu.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks