AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove ustavnog prava

wolf90

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel mi može netko objasniti taj vagacijski rok ? Puno puta je spomenut , a ja ga nemogu nigdje naći. Hvala !
 

ideš

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel mi može netko objasniti taj vagacijski rok ? Puno puta je spomenut , a ja ga nemogu nigdje naći. Hvala !
vakacijski rok je rok u 8 dana do objave zakona, da bi se građani upoznali sa zakonom
 

wolf90

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Na danasnjem ispitu (6.9.2011) Prof : Ana Horvat Vukovic
1. Ustavne promjene iz 1997. godine
2. Što je bilo 25.6.1991, sto se dogodilo dva tjedan nakon (7.srpnja 1991.godine). Uglavnom pita najvaznije datume iz povijesti saborovanja RH.
3. Ustavna tuzba
4. Državno sudbeno vijeće
5. Nacionalne manjine , i koje pravo su stekli predstavnici nacionalnih manjina a prije mjesec dana im je Ustavni sud ukinuo to pravo( dvostruko pravo glasa)
6. Suci Ustavnog suda (trajanje mandata , koliko ih je, kako se biraju.. Sve o tome
7. Pravo na javno okupljanje i mirni prosvjed .
 

Tonča

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
a komisija je onako sama po sebi malo zastrašujuća jer nikad neznaš ko će bit od profesora,meni je bio garadašević i ana i pitali su me ovlasti ustavnog suda i koliko se sjecam neke vrste uredbi su bile samo neznam koje.al sve u svemu meni je ana bila super ,dok je gardašević koma.uglavnom bez straha ako si naučila.
 

lilly

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ljudi, prvi put izlazim kod prof. Podolnjaka, kako on ispituje, jel ulazi jedno po jedno, ili??
 

s.a.n.j.a

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ljudi, prvi put izlazim kod prof. Podolnjaka, kako on ispituje, jel ulazi jedno po jedno, ili??
ulazi se po dvoje, nejde se po abecedi nego kako si stigao pred kabinet. iz početka pita laka pitanja tipa ovlasti vlade, predsjednika i itd a pred kraj zna početi cjepidlačiti. procitaj forum od početka, ima dosta napisano o njemu i pitanjima koje ispituje. sretno! :happy:
 

chloe

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nikako ne mogu naci formalnu i materijalnu neustavnost i retroaktivnost zakona.. zna li etko gdje se to nalazi???
 

Oliva

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
FORMALNA I MATERIJALNA NEUSTAVNOST ZAKONA
Formalna neustavnost zakona javlja se kad zakonodavac ne poštuje ustavom propisani postupak donošenja zakona ili kad bi prekršio odredbe u obliku u kojem se donose zakoni. Materijalna neustavnost zako¬na je slučaj kad zakon svojim odredbama sadržajno proturiječi odredbama ustava.

Formalna neustavnost zakona. Formalna neustavnost zakona obuhvaća različite slučajeve kršenja ustava. Najznačajnija je kad bi akt pod nazivom zakon donijelo nenadležno tijelo koje za to nije ustavom ovlašteno. Takav akt ne bi mogao steći pravnu valjanost i morao bi se smatrati nepostojećim te bi predsjednik Republike morao odbiti promulgaciju takvog zakona.

Materijalna neustavnost zakona. Najvažnije je povratno djelovanje ili retroaktivnost zakona. Retroaktivnost zakona znači da se odredbe zakona primjenjuju unatrag, na situacije koje su u životu nastale dok zakon još nije postojao.
Retroaktivnost se smatra samo iznimno dopustivom iz osobito opravdanih razloga i samo pojedine odredbe zakona mogu imati povratno djelovanje. Nedopustiva je retroaktivnost zakona koji propisuje bilo koji oblik kaznenog djela.
Drugi oblici materijalne neustavnosti odnose se na sadržajnu neusklađenost odredbe zakona s odredbama ustava, bilo da se radi o neposrednoj suprotnosti (uređivanje contra constitutionem) ili o uređivanju odnosa suprotno smislu ustavnih odredbi (praeter constitutionem). Do takvog nesklada može doći zbog nepoznavanja ili pogrešnog tumačenja ustava, ali i u svjesnoj namjeri da se postupi suprotno njegovim odredbama.
eo nadam se da sam pomogla..:D
 

Oliva

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja koja je Poldonjak pitao na rokovima:

1. zakonodavna delegacija
2. narodna inicijativa kod referenduma
3. uredbe iz nužde
4. temeljne vrednote ustava
5. županijski dom
6. politička prava i razlika između materijalne i formalne neustavnosti
7. vlada (što je, tko ju čini i ovlasti)
8. referendum
9. parlamentarna nepodudarnost
10. izbor predsjednika
11. mijenjanje ustava
12. ovlasti Vlade i Hrv. Sabora
13. interpelacija Vladi
14. temeljne odredbe ustava
15. ustavni sud (ustavni suci i predsjednik ustavnog suda, izbor sudaca ustavnog suda)
16. ustavna tužba
17. politička i osobna prava
18. temeljne odredbe ljudskih prava (najviše vrednote ustavnog poretka)
19. referendum u republici hrvatskoj (koliko ih je bilo)
20. obilježja lokalne i regionalne samouprave
21. tijela lokalne samouprave
22. aktivno i pasivno biračko pravo
23. međunarodni ugovori
24. izbor predsjednika (temeljna obilježja)
25. izborni prag
26. imunitet zastupnika Hratskog Sabora
27. formiranje Vlade
28. većinski sustav
29. prohibitivna klauzula
30. pov. načini donošenja ustava
31. koliko puta je mjenjan ustav rh i nešto o tome
32. uspostava vladavine i neovisnosti rh
33. struktura predstavničkog tijela
34. razlozi ukidanja polupredsjedničkog sustava
35.ovlasti vlade
36. tko obavlja vanjsku politiku

Podolnjak

ovlasti ustavnog suda
ustavna tužba
ovlasti sabora
izborni prag
suci ustavnog suda i izbor
vlada rh
formiranje vlade
koliko je bilo referenduma u rh
razlozi ukidanja polupredsjedničkog sustava
organski zakoni
imunitet sudaca
većinski sustav
prohibitivna klauzula
politička i osobna prava
temeljne odredbe ljudskih prava (najviše vrednote ustavnog poretka)
ustavna tužba
referendum u republici hrvatskoj
obilježja lokalne i regionalne samouprave
tijela lokalne samouprave
aktivno i pasivno biračko pravo
međunarodni ugovori
izbor predsjednika (temeljna obilježja)
izborni prag
imunitet zastupnika Hrvatskog Sabora
ovlasti Hrvatskog Sabora
zakonodavna delegacija
formiranje Vlade
interpelacija
ovlasti sabora
odgovornost predsjednika
ustavni sud - ustavni suci i predsjednik ustavnog suda
mijenjanje ustava
ovlasti Vlade i Hrv. Sabora
temeljne odredbe ustava
parlamentarna nepodudarnost
narodni suverenitet
djelokrug Sabora
razliku između materijalne i formalne neustavnosti

1. metode ustavnog prava, nabrojiti,reći nešto o njima
2. što je sadržaj ustavnog prava, čime se taj predmet bavi
3. izvori ustavnog prava
4. materijalni i formalni ustav
5. povijesni načini donošenja ustava
6. kruti i meki ustavi
7. ustavni običaji
8. načini mijenjanja ustava
10. slučaj izmjene ustava u rh
11. načini odlučivanja o prihvaćanju inicijative o promjeni ustava
12. ustavni zakon o ustavnom sudu
13. od kojih dijelova se sastoji suvremeni ustav
14. koliko puta je mijenjan ustav rh
15. kakva je država rh
16. najveće vrednote hrv ustavnog poretka
17. uspostava vladavine i neovisnosti rh, o suvremenosti i samostalnosti
18. kada je rh priznata međunarodno
19. predstavnička vladavina i referendum-pojava, vrste
20. narodna inicijativa za raspisivanje referenduma
21. aktivno i pasivno pitanje o biračkom pravu
22. što je parlamentarna nepodudarnost
25. struktura predstavničkog tijela
26. razlozi ukidanja županijskog doma 2001.god
29. organski zakoni-posebno formulirani, izuzetak

eo neka pitanja koja on pita ja nisam bila kod njega bila sam prvo kod gardaševića kod kojega sam pala a onda sam bila kod ane prošla ona je super.. uči si po pitanjima i ustav čitaj to kažu voli pitati i mislim da ne bi trebalo biti problema sretno..:D
 

vjeran

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
na kraju krajeva skoro sve pitaju i mogu sve pitati kak im dodje,
najbolje sto vise naucit jer skoro sve su bitna pitanja
 

bukek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bok! molim nekoga tko je bio na predavanju da kaze koja literatura,da li je ista ona od prosle godine i da li ima kolokvija iz ovog predmeta? Hvala!!!
 

poreznik92

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
da iz ustavnog nema kolokvija, a predmet ispituju horvat, gardasevic i podolnjak
literatura je ista samo pazite ustav mora biti iz 2010 zato kaj su tada bile zadnje promjene
 

bukek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Sto se tice literature treba nam knjiga,božićni ustav,ustavni zakon o ustavnom sudu i ne znam da li je to novo ili sto ali vidim da u literaturi imamo navedenu i nekakvu Hrvatsku pravnu reviju,jel netko zna sto s tim???
 

marijaaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
treba ti literatura navedena na stranici i to je to. Ja sam jučer položila kod Ane Horvat Vuković. Pitala je promjene ustava 1997, organske zakone, ustavnu tužbu, međunarodni ugovori, kad je ukinu županijski sud, izborne jedinice, poništavanje i ukidanje zakona i čini mi se da je to to
 

Iffka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da li mi netko može reći nešto o Podolnjakovom ispitivanju? da li lako ruši, koliko pitanja otprilike postavlja i slično. hvala :)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks