AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove ustavnog prava

leica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel mi može netko odgovoriti na ovo ispitno pitanje;
'važnost supotpisa'
hvala.
Mislim da ti je to uvedeno promjenom ustava u 2000. godini. Uglavnom, smanjuju se ovlasti predsjednika, tako da on mora za donošenje odluka tražiti odobrenje vlade i supotpis predsjednika vlade.


Temeljna obilježja ustavnih promjena iz 2000.
- promjenama 2000. godine RH je prešla s polupredsjedničkog sustava u parlamentarni sustav.
- Osim što više ne može pripadati niti jednoj stranci, ovlasti PRH su puno slabije: ne imenuje više VRH, već ona proizlazi iz HS, kojem je odgovorna. Mora dostavljati periodična izvješća o radu, HS može postavljati zastupnička pitanja te interpelaciju o radu VRH, može osnivati istražna povjerenstva za nadzor pojedinih pitanja u vezi rada VRH. HS može izglasati nepovjerenje VRH nakon čega je ona dužna istupiti, ali može tražiti od PRH raspuštanje HS ako izglasa nepovjerenje ili ako HS u roku od 120 dana ne donese državni proračun.
- Do tih promjena supotpis premijera je bio rijetkost, odnosno PRH je samostalno odlučivao u puno područja, promjenama iz 2000. institucija supotpisa postaje pravilo kod donošenja odluka PRH
- Jamči se pravo na lokalnu samoupravu
- Institut ocjene ustavnosti zakona od strane USRH
- Predstavničko tijelo mijenja naziv u Hrvatski sabor.
 

Mirjam

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Poremećaj Ustava, zakonodavna delegacija, ograničena monarhija, dvostranački i većinski sustav , neposredna demokracija, razlika između sukoba i poremećaja nadležnosti, načelo razmjernosti, postupak za ocjenu ustavnosti... dal zna netko? i ako može netko napisat promjene Ustava 2001.? nemam knjigu :( hvala unaprijed...
 

kumer

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ANA HORVAT VUKOVIĆ- predavačica iz Ustavnog prava! Nju sam dobio za ispitivača iz ustava! JEL NETKO ZNA NEŠTO O NJOJ? KAKO ISPITUJE? Molim vas ljudi ako itko nešto zna neka mi pomogne, jer ja nemam pojma tko je to i dvoumim se dal da izađem!
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ANA HORVAT VUKOVIĆ- predavačica iz Ustavnog prava! Nju sam dobio za ispitivača iz ustava! JEL NETKO ZNA NEŠTO O NJOJ? KAKO ISPITUJE? Molim vas ljudi ako itko nešto zna neka mi pomogne, jer ja nemam pojma tko je to i dvoumim se dal da izađem!
Ja ne znam za tu profesoricu. Ali evo ti savjet, ako si siguran u sebe da znaš gradivo, da si dobro naučio, onda izađi na ispit, bez obzira tko je ispitivač.:wink5:
 

Katara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja ne znam za tu profesoricu. Ali evo ti savjet, ako si siguran u sebe da znaš gradivo, da si dobro naučio, onda izađi na ispit, bez obzira tko je ispitivač.:wink5:
Pročitaj si komentare iz teme ustavno pravo na upravnom odjelu.
 

kumer

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hvala katara na savjetu, ugl, prosao sam kod ane horvat i super je profa...pitala me ustavne zakone, ustavnu tuzbu i dala mi prolaz...profa je prezakon...nisam briljirao al sam prosao...fakat super ispituje i pomaze ti ako zapnes...cure pokraj mene je pitala organske zakone, ustavne obicaje...
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel netko zna po kojoj je skripti najbolje učit?
Ima skripta od nekih 50 str. koja je baš napisana za porezni studij, nekad je kolala po faksu, ma sigurno ju netko ima, raspitaj se malo! :wink:
 

sunny_kiss

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel moguce proc ak se uci po skripti s pravokutnika (160 strž)?!
može, al ne trebaš toliko detaljno znati. sva pitanja se ponavalju sa foruma, ali radi lakšeg razumijevanja preporučujem knjigu,jer kod prof. Gardaševića meni skripta nije bila dovoljna, (mada je moja bila duplo manja), dok kod prof. Podolnjaka se prođe po skripti bez problema. tako da..nauči dobro skriptu i uz nju obavezno čitaj USTAV, pa izadji i procijeni sama koliko ti je sjelo i koliko ti još treba da savladaš gradivo. nemaš što izgubiti :) sretno :)
 

Antenica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kod prof. Gardasevica definitivno nije dovoljna neka bezvezna skripta. Ustav ne samo procitati, vec znat apsolutno sve iz Ustava... dajte ljudi molim vas, pa jel tu malu knjizicu tako tesko naucit??? ;P
 

rope7

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
znaci treba se znat cijeli ustav? netko pametan na faksu mi je rekao da ne treba pa sam sad u dilemi da li da naucim tih pisljivih 25 stranica ili da ne gubim vrijeme na to? :D
 

s.a.n.j.a

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
znaci treba se znat cijeli ustav? netko pametan na faksu mi je rekao da ne treba pa sam sad u dilemi da li da naucim tih pisljivih 25 stranica ili da ne gubim vrijeme na to? :D
naravno da trebas Ustav...obavezan je kod svakog profesora
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks