AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove građanskog prava

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prof. Matanovac nije loša, bitno je da si naučio sve i da kad te pita ti pričaš i pričaš i dalje pričaš o tome. Nikako se ne smije stati i ni u kom slučaju ne smijete pokazati strah. Jer... ako to napravite, gotovo je.


Pita osnove, u biti sve što je u knjizi, nema izuzetaka, ali koliko sam primjetila najviše voli nasljedno pitati. Uglavnom, ne čitajte puno po forumima iskustva drugih studenata kako im je bilo na usmenom, jer svatko doživi profesora na svoj način i to vam neće pomoći, pogotovo ako netko napiše, joooj, pa ona je grozna, nitko nije prošao, i slično... a nitko se ne pita zašto nisu ljudi prošli.


Vjerujte, samo prođite pitanja koja se vrte po forumu, dobro ih naštrebajte i to je to. :crazy:

good luck...
 

Clarence

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Slazem se s tobom u potpunosti,kad sam odgovarala kod Matanovac,stvarno je zena pitala osnove koje se moraju znati kad dodes na ispit,ja se nisam pripremila,nisam znala i pala sam,tu i trema igra veliku ulogu posto je ovo jedan od najtezih ispita(barem meni).
Definitivno pita ova pitanja s foruma...prema mom iskustvu,mislim da je dosta ova skripta od 131 stranicu...
Sretno svima(jer ipak treba i malo srece;-))
 

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam bila danas na usmenom... Uglavnom nema odstupanja...
Ispitivali su me prof.Hano i prof.Matanovac... i to... ništetni, pobojni poslovi, što je to konvalidacija, susjedska prava, nasljeđivanje u 2.om redu, i primjer su mi tu dali-malo sam se zbrkala ali na kraju sam došla uz njihovu pripomoć do pravilnog odgovora...

Dečka koji je isto bio sa mnom unutra, al on je s upravnog su pitali- pretpostavke odg za štetu, nasljeđivanje 1.reda, uzročost ili kauzalnost, protupravnost štetne radnje.

Ništa prestrašno. :laughing:
 

ivanna_19

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
imam možda malo glupo pitanje ali me zanima odgovor, jer toliko je toga u ovom predmetu da jednostavno ako se dobro ne nauči vrlo se lako pogubi, stoga; ako netko od njih postavi pitanje ''tko nasljeđuje'' odakle da krenem sa pričom i definicijama, čula sam da zna postaviti takvo pitanje... :proud:
 

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
imam možda malo glupo pitanje ali me zanima odgovor, jer toliko je toga u ovom predmetu da jednostavno ako se dobro ne nauči vrlo se lako pogubi, stoga; ako netko od njih postavi pitanje ''tko nasljeđuje'' odakle da krenem sa pričom i definicijama, čula sam da zna postaviti takvo pitanje... :proud:
Pitat će te tko nasljeđuje u 1.om redu, ili 2.om redu. 3. i 4. baš i nisu pitali koliko sam pratila ispitivanja..
Imaš vrlo jednostavnu definiciju i u knjizi i u skripti. Samo nabrojiš osobe koje nasljeđuju. Ništa teško i ništa drugo. Nasljedno je najlakše, naučiš ga u jednom danu. :crazy:
 

Clarence

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prosla sam kod Matanovac na ovom zadnjem roku,i ucila sam iz skripte od 131.stranicu,kad sam prosla cijelu skriptu,malo bolje sam naucila pitanja s foruma i dobila 3,pitala me je zalozno pravo,cesiju,oporuku i presumpciju.
Sretno svima na buducim rokovima i samo polako,bez treme!
 

forumasica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
cula sam da je matanovac inače super, ali u zadnje vrijeme mi se i ne cini bas tak, na dekanskom je sve rušila na temelju jednog pitanja i to što je imovina, nitko joj nije rekao sva 3 značenja ehh.. budeš sad na ovaj rok išla? ja idem sad prvi put u ponedjeljak, navlacim to glupo građansko već 2 godine, i još uvijek nisam naucila kak se spada, jer ima previše i odustanem brzo kad skuzim kolko sam prosla a kolko mi je još gro ostalo :S i tako rok za rokom prolazi :/
sretno ako češ izlaziti i hvala za pitanja ;)
Jel mozes napisati koja su tri znacenja imovine? meni u skripti pise samo karakteristike imovine i to ono jamstvena funkcija, olaksanje prometa, jedinstvenost i identitet imovine...
 

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel mozes napisati koja su tri znacenja imovine? meni u skripti pise samo karakteristike imovine i to ono jamstvena funkcija, olaksanje prometa, jedinstvenost i identitet imovine...
Ma imaš sigurno u skripti...
Imovina ti se javlja u knjigovodstvenom, pravnom i gospodarskom smislu. :crazy:
 

ivanna_19

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jeli dovoljno učiti po pitanjima sa foruma, ona bitna i ključna pitanja koja se uglavnom stalno vrte? Ja imam 4 stranice papira ispisane pitanjima i po tome vidim što je bitno i skužila sam da neke djelove uopće ne treba učiti jer niti jednom to nije bilo ispitno pitanje... npr; personalna subrogacija, novacija ili obnova, nagodba, i tako još te neke stvari,...
Jel ima netko tko misli drugačije da me na vrijeme ispravi. ?
Molim vas... :unsure:
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jeli dovoljno učiti po pitanjima sa foruma, ona bitna i ključna pitanja koja se uglavnom stalno vrte? Ja imam 4 stranice papira ispisane pitanjima i po tome vidim što je bitno i skužila sam da neke djelove uopće ne treba učiti jer niti jednom to nije bilo ispitno pitanje... npr; personalna subrogacija, novacija ili obnova, nagodba, i tako još te neke stvari,...
Jel ima netko tko misli drugačije da me na vrijeme ispravi. ?
Molim vas... :unsure:
Građansko pravo kao ispit predstavlja jednu cjelinu u kojoj prof.preko svakog pitanja mogu vrlo lako vidjeti da li si prošao cijelu knjigu (sva 4 dijela) i da li si uspio/uspjela povezati gradivo. Prof.neće zalaziti u neke teške detalje, ali pitanje poput nagodbe nije bitno samo za ispit, već općenito da kužiš o čemu se radi. Ima nekih poglavlja koja ne treba učiti, usudio bih se tako reći, ali nije na odmet da ih se prođe, makar po skripti, čisto da se dobije neki uvid u stanje stvari. Eto, to je moje skromno mišljenje!
Pozz i sretno!
 

forumasica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bila sam jucer na gradanskom i nije bila bas neka prolaznost. isla sam polagati prvi put. prosla sam i dobila 3 , doslovno trazi SVE ! nema onog sta ne pita... moj je savjet da ucite sveee, skripta od 111 strana je dovoljna i u njoj imate sve sto treba znati, osim zelenaskog ugovora i nekih sitnica ( primjeri fale na par mjesta ).
pitao je :
1. ugovornu kaznu ( sve o tome )
2. odustatninu
3. sve o etaznom vlasnistu
4. zakonsko nasljedivanje
5. 2. nasljedni red - potpitanje ,sto ako nema roditelja u drugom nasljednom redu... kome pripada koliko ostavine.
6. sve o suvlasnistvu
7. vrste odgovornosti za stetu
8. nasljednopravni ugovori , razlika izmedu ugovora o dozivotnom osiguranju i ugovora o dosmrtnom uzdrzavanju
9.sto znaci lisenje nuznog dijela
10. sto su nuzni nasljednici
11. kakva je to usmena oporuka
12.kada dolazi do zakonskog nasljedivanja
13. sto je satisfakcija
14.vrste steta, objasniti svaku
15. sve o raskidu ugovora , pita i klauzule...
16. kapara
17.odgovornost za pravne nedostatke , sto je evikcija, primjer za evikciju
18. pravo vlasnistva
19. jel se etazno vlasnistvo upisuje negdje i na koji nacin
20. kad dolazi do nuznog nasljednog prava

to su pitanja koja je pitao nas cetvero !
nadam se da sam pomogla, sretno svima :)
 

forumasica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
iskreno, ne znam kakva je Keglevic ali meni je prof Hano dosad uvijek bio korektan jer sam dva puta isla slusati kako ispituje i sad kad sam isla na usmeni isto je bio oke. jel vas i on nekad ispituje? prof je super i kazem to bez obzira na cinjenicu sto sam prosla od prve :wink5:
 

xxx

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
iskreno, ne znam kakva je Keglevic ali meni je prof Hano dosad uvijek bio korektan jer sam dva puta isla slusati kako ispituje i sad kad sam isla na usmeni isto je bio oke. jel vas i on nekad ispituje? prof je super i kazem to bez obzira na cinjenicu sto sam prosla od prve :wink5:
Da, nas ispituju svi troje Hano, Matanovac i Keglević...mislim da oni ispituju i vas, na svakom roku se rotiraju tako da se nikad zna kako će složiti raspored. Keglević je najzahtjevnija, kod nje se stvarno mora znati svaka sitnica. Hano i Matanovac su ok ali isto ovisi kakav im je dan..nekad imaju malo više strpljanja nekad manje...slušala sam ispite kod oboje i mogu reći da su korektni i jedan i drugi...kako god okreneš građansko moraš znati inače nema prolaza. Ono što je super kod Matanovac je što ona za razliku od Hana ne ispituje obvezno ugovorno, osim ugov. o doživotnom i dosmrtnom.
 

sunny_kiss

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Građansko pravo kao ispit predstavlja jednu cjelinu u kojoj prof.preko svakog pitanja mogu vrlo lako vidjeti da li si prošao cijelu knjigu (sva 4 dijela) i da li si uspio/uspjela povezati gradivo. Prof.neće zalaziti u neke teške detalje, ali pitanje poput nagodbe nije bitno samo za ispit, već općenito da kužiš o čemu se radi. Ima nekih poglavlja koja ne treba učiti, usudio bih se tako reći, ali nije na odmet da ih se prođe, makar po skripti, čisto da se dobije neki uvid u stanje stvari. Eto, to je moje skromno mišljenje!
Pozz i sretno!
meni je problem kod građanskog, što ja jedno naučim, i čim počnem drugo obrađivat, prvo skroz zaboravim i nikako da mi išta ostane u glavi..a kad gledam pitanja s foruma, svi pišu pitala me npr. cesiju, odg za štetu. al stvar je u tom što ne pitaju općenito i ukratko odg za štetu npr. nego traže da se sve zna...
ko založnog prava ono me dobrovoljno sudsko i zakonsko toliko zbuni, da ne znam jel se zbilja treba znati to sve, il ukratko reć o tome :(
užasno mi je to građansko :(
 

sunny_kiss

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li Keglović i Hano pitaju obvezno ugovorno?
Keglević je odlična profesorica, puna strpljenja i postavlja puno podpitanja i izvlači maksimalno... od ugovora je pital aobil kupoprodaje, darovni ugovor i ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života...
 

brooke

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
meni se profesorica keglevic ne sviđa...izgleda drago i puna strpljenja ali ako joj ne objasnis svaku rijec pravnim rjecnikom pita te sto puta jedno te isto pitanje iako zna sta zelis reci ali moras joj to definirat kako ona zeli! na zadnjem roku pitala je ošasna imovina ili ostavina,kada dolazi do nuznog nasljeđivanja,ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za zivota(u kojoj formi mora biti,ucinak darovanja),kako nastanje ugovor i teorija primitka,u kojem ugovoru moraju biti sklopljeni ugovori o nekretninama,sto je nekretnina i gdje se upisuje,sto je zemljisna knjiga i sto se u nju upisuje,nuzno nasljedno pravo,nacela nasljednog prava,nacelo kumulacije(objasnit pojam kumulacija),sto je zapis ili legat,zakonsko nasljedno pravo i nasljedni redovi..

e da i da li mi netko moze objasniti ove pojmove(nisam nasla odgovore a nalaze se u pitanjima sa foruma):finducijarno vlasnistvo i finducijarna institucija!! presumirana krivnja!! bonitet i ponista j ugovora!?
 

beba2510

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja sa 1. roka u 7 mj. kod matanovac:
-1.nasljedni red, detaljno
-pretpostavke odg.za štetu
-što je uzročnost
-adekvacijska teorija (tak neš)
-što je šteta?
-vrste štete
-kako se popravlja imovinska šteta
-koje vrste restitucije postoje
-posjedovna tužba-sve
-presumpcija
-2.nasljedni red
-usmena oporuka-SVEE o tome
-vlasničke tužbe
-jamstvo.što je, tko sve sudjeluje, karakteristike, akcesorno i supsidijarno objasniti, vrste i objasniti

2. rok : - 1. nasljedni red
-2.pretpostavke odgovornosti za štetu? što je protupravnost?vrste protupravnosti i objasniti subjektivnu protup.?
3. što je krivnja? stupnjevi krivnje?objasniti namjeru i nepažnju?
4. dosjelost?
5. zastara? rokovi? mogu li straneke ugovorom odrediti zastarne rokove? ( odgovor je ne , nego na temelju zakona)
6. prekid zastare?
7.pr posao? vrste?
8. što su služnosti?
8. stjecanje nekretnina na temelju pr. posla? pretpostavke?
9. vrste služnosti? stvarna služnost?
10. pr. vlasništva?
11. razlika vlasništva i posjeda?
12.vlasničke tužbe nabrojati i objasniti reivindikaciju?pretpostavke da reivin. uspije?
13. publicijanska tužba
14. što je nagodba?
15. prijeboj?
 

porezni

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kolege,jel dovoljno za građansko naučiti skriptu od 131.str. od A do Ž za prolaz? knjiga mi je jaako odbojna,ili ću ipak trebat još neke stvari dopuniti po knjizi?jel fali u skripti šta? iskustva vaša... :)
 

MalaBubama

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hahaha :) dobra fora- napraviti skriptu od 130 str od knjige koja ima skoro 800 str.
Ljudi, dajte se primite ucenja!!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks