AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Osnove građanskog prava

masa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ja zbilja neznam kaj treba odgovorit za 2?!a sad vise neznam ko mi je gori ispitivac hano il matanovac... :confused2:
 

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja zbilja neznam kaj treba odgovorit za 2?!a sad vise neznam ko mi je gori ispitivac hano il matanovac... :confused2:
Ja sam danas išla kod Matanovac slušati kako ispituje, i žena stvarno super ispituje...
Doslovce osnove... Nema lijevo, desno...
Ali ako to ne znaš, nema ni prolaza...
Mislim da nema do Hane... taj stvarno ne pušta...
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja ne želim nikoga uvrijediti ovim što ću napisati, ali svi su profesori ok i kod svakoga se može proći. Mislim da je stvar u tome što ljudi ne znaju naučiti ovaj predmet, što im gradivo vjerojatno ne sjedne dovoljno za ispit. Ovaj predmet je predmet koji zahtjeva fakat puno učenja i treba ga učiti nekoliko sati na dan i redovito ponavljati. Zato vam savjetujem da ne izlazite na ispit dok niste sigurni da znate, da vam je gradivo dobro sjelo. Sretno svima!
 

ninka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
danas na ispitu kod hane katastrofa, al to je već postalo očito uobičajeno kad si na ispitu kod njega, mislim da smo svi pali
danas su ljudi padali na temelju jednog postavljenog pitanja na koje nisu znali odgovor, neki se nisu unutra zadržali ni 1 minutu.
mene je pitao među (što nikad dosad nije pitao), razvrgnuće suvlasničke zajednice, i objektivnu odgovornost, što je najbolje, kad sam rekla da je objektivna odgovornost odgovornost kod koje se pored općih pretpostavki NE TRAŽI krivnja štetnika, on je rekao da to nije točno, i poslao me van. :-(
slijedeći put sam na komisiji, valjda će bit bolje...
Ima li tko iskustva s tom komisijom, tko je u komisiji, kako to ide...
 

flor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
danas na ispitu kod hane katastrofa, al to je već postalo očito uobičajeno kad si na ispitu kod njega, mislim da smo svi pali
danas su ljudi padali na temelju jednog postavljenog pitanja na koje nisu znali odgovor, neki se nisu unutra zadržali ni 1 minutu.
mene je pitao među (što nikad dosad nije pitao), razvrgnuće suvlasničke zajednice, i objektivnu odgovornost, što je najbolje, kad sam rekla da je objektivna odgovornost odgovornost kod koje se pored općih pretpostavki NE TRAŽI krivnja štetnika, on je rekao da to nije točno, i poslao me van. :-(
slijedeći put sam na komisiji, valjda će bit bolje...
Ima li tko iskustva s tom komisijom, tko je u komisiji, kako to ide...
prosle smo ja i jos jedna cura jucer kod hane jedine pitao nas je jako puno pitanja,al meni je ok bio,pita pojesdinosti al nama je pomagao...ne znam svako ima svoja iskustva..al nije nas puno mucio..

Ja ne želim nikoga uvrijediti ovim što ću napisati, ali svi su profesori ok i kod svakoga se može proći. Mislim da je stvar u tome što ljudi ne znaju naučiti ovaj predmet, što im gradivo vjerojatno ne sjedne dovoljno za ispit. Ovaj predmet je predmet koji zahtjeva fakat puno učenja i treba ga učiti nekoliko sati na dan i redovito ponavljati. Zato vam savjetujem da ne izlazite na ispit dok niste sigurni da znate, da vam je gradivo dobro sjelo. Sretno svima!
slazem se u potpunosti :crazy:
 

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja bi se složila da ovo treba naučiti, nije to jedan od onih instant ispita koje naučiš za relativno kratko vrijeme... kao engleski, bankarstvo, informatiku... i slično...
:cool:
 

forumasica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
isla sam na zadnja dva roka slusati pitanja kod prof. Hana i evo sto je pitao :
1. Zastara?
2. Kad počinje, a kad prestaje teći? ( opće pravilo )
3. Prekid zastare?
4. Zastoj zastare?
5. Prijeboj?
6. Pretpostavke za jednostrani prijeboj?
7. Raskid ugovora ? ( sveee opsežno traži objasniti )
8. Tipovi raskida ugovora?
9. Objasni oblike sporaz. i jednostranog raskida ugovora.
10. Pretpostavke odgovornosti za štetu?
11. Kad se traži krivnja kao pretpostavka odgovornosti za štetu ?
12. Zelenaški pravni posao?
13. Koje su posljedice takvog posla?
14. Prekomjerno oštećenje ?
15. Publicijanska tužba?
16. Koje su vlasničke tužbe?
17. Što se tim tužbama traži?
18. Što ako osoba ne brine o svom vlasništvu?
19. Paulijanska tužba?
20. Uređenje međe? ( opsežno objasni )
21. Razvrgnuće vlasništva?
22. Objektivna odgovornost za štetu ?
23.izvori građanskog prava?
24.koji su propisi relevantni u gr. pravu?
25. Kad je donesen zakon o obv odnosima ?
26. kad je donesen zakon o vlasnistvu?
27. ništetnost
28. posljedice nistetnosti
29. mane volje kod nistetnosti
30. razlika izmedu nistetnosti i pobojnosti
31. krivnja
32. razlika izmedu obicne i krajnje nepaznje
33. presumirana krivnja
34. objektivna odgovornost
35. zalozno pravo na pokretnine
36. simultana hipoteka
37. fiduci
38. fiducijarno vlasnistvo
39. sadrzaj tuzbe za smetanje posjeda
40. legator? je li on nasljednik?
41. fidekomisiona institucija?
42. tko nasljeduje u 3. nasljednom redu?
profesor je ok ! gradivo treba NAUČITI ! SRETNO :)
 

masa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
gradjansko je katastrofa.nebi se slozila da su bas tolko ok,jer za 2 treba na sva pitanja tocno odgovorit i ne razmisljat i prisjecat se predugo,sto nije slucaj niti kod jednog profesora do sad kod kojih sam polagala ispite.al ak nis drugo kod hane je bar ugodna atmosfera,ko da si dosao na kafu...
 

so_good

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel učite svi po knjizi? I jel učite ugovore? Ne znam na karaju da li da ih učim ili ne.. Help!
uči ugovore..mene je hano u 4 mj. pitao ugovor o građenju-uči po knjizi a sripta nek ti bude za ponavljanje-moj savjet
 

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ljudovi evo nekih pitanja sa zadnjeg roka...
1. Konvalidacija, kako dolazi do nje, dal ništetni ugovori mogu konvalidirati
2. Koje mane volje uzrokuju pobojnost ugovora
3. Dosjelost
4. Stjecanje vlasništva na temelju pravnog posla... sve o tome...
5. Metalna rezervacija-nesvjesni nesklad
6. Forma ugovora
7. Što je to služnost
-vrste, objasni primjere, obilježja
8. Pravo građenja kao stvarno pravo-što ovlašćuje to pravo
9. Da li se pravo građnje gdje upisuje, gdje...
10. Što su to zemljišne knjige
11. Raskid ugovora, kad se može raskinuti...onda nešto o klauzuli iritatoriji...
12.Ispunjenje ugovora, tko može ispuniti, vrijeme, u kojem roku se mora ispuniti
13. Koje pravilo vrijedi za mjesto ispunjenja?
14. Da li može 3.osoba ispuniti ugovor...što mora imati
15.Posjed, kako se štiti
16. Oporuka, koji je njen sadržaj, kako se dijeli oporuka
17. Načelo isključivosti
18. Zastara
19. Prekid, zastoj zastare, koji razlog
20. Razlika između prekida i zastoja
21. Razlika prekluzije i zastare
22. Opoziv oporuke, kako se opoziva
23. Može li se netko odreči nasljedstva
24. Kako nasljednici otplačuju dug
25. Legati
26. Koje su vrste legata...

To su neka od pitanja... u principu to su odgovorala dvojica naših kolega... više., manje... tako da prof Hano dosta pita i moraš znati sve.
Sretno nam :elephant:
 

Nives_88

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hej ljudi, dali mi netko od vas koji ste prošli građansko, može reći koja je od ovih nekoliko skripti iz skriptarnice najpouzdanija?? Hvala!!
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hej ljudi, dali mi netko od vas koji ste prošli građansko, može reći koja je od ovih nekoliko skripti iz skriptarnice najpouzdanija?? Hvala!!
Meni je bila dobra skripta s poreznog odjela, tu u skriptarnici, od 3.4.2008., ima 87 stranica...Po njoj sam učila i dobila 4 tako da je skripta dobra. Sretno!
 

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Meni je bila dobra skripta s poreznog odjela, tu u skriptarnici, od 3.4.2008., ima 87 stranica...Po njoj sam učila i dobila 4 tako da je skripta dobra. Sretno!
Ej, i meni je dobra ta skripta od 87 stranica...
Ako ti je ostalo malo vremena za naučiti, ta skripta je idealna. Ima sve što treba, konkretno napisano. :laughing:
 

Tihana988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ima li tko možda mail od prof Matanovac?
Na stranicama pravnog nema nigdje... unaprijed danke :crazy:
 

malaplava1

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo nekih pitanja od jucer kod matanovac
imovina
cindba
pravo vlasnistva(sve o tome)
cesija
simulacija
nasljedni redovi
krvno srodstvo
nasljedni redovi
zastara

profesorica je stvarno korektna i pomaze ti ako negdje zapnes
i mozese se proci po skripti s naseg foruma ona sto ima 87 stranica s tim da se nauci jako dobro.
sretno na sljedecem ispitnom roku.
 

noname19

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dodajem još pitanja od Matanovac - prijeboj, opoziv oporuke, vlasnicke tuzbe, nasljedstvo bracnog druga
 

Ivana.nana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej ljudi.. daj mi recite kako prof.Matanovac ispituje... jel se mora bas sve znati?? znam da postavlja iz svakog dijela po jedno pitanje... ili ak nesto neznas odmah padas?
 

ch_smile

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej ljudi.. daj mi recite kako prof.Matanovac ispituje... jel se mora bas sve znati?? znam da postavlja iz svakog dijela po jedno pitanje... ili ak nesto neznas odmah padas?
pa moraš znat, al ona voli oporuku pitat i opće stvari, barem kad sam ja bila
al i da znaš sve, a jedno fulaš, ne buš prošla, znam dost ljudi koji su pali, a nisu to zaslužili:wink5:
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks