AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Obiteljsko pravo s matičarstvom

Lil_Bee

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ako netko ima vremena, molim vas da napišete svoje dojmove sa prošlog roka... ja sam isto bila u 7. mjesecu i ne znam na temelju čega je profesorica rušila! kad padnem iz nekog ispita uvijek znam gdje sam zabrljala, al' za ovaj ispit stvarno ne znam... ja sam bila među prvima i tada su svi padali, a čula sam da su u drugoj rundi svi prošli... :confused2:
meni je ta profa stvarno super, ja sam učila po skripti i stvarno ima sve u njoj, zakone nisam čak ni pročitala i dobila sam 5, skripta obuhvaća cijelu knjigu i u njoj su sve nove promjene, a budući da knjiga zapravo obuhvaća i zakone, mislim da njih nije toliko bitno učiti. ja sam bila na roku u 7.mj. i rušila je one koji su joj rekli da postoje dvije vrste posvojenja, to joj nikako ne smiješ reći-posvojenje je jedinstveno,jedno! ono s roditeljskim učinkom više ne postoji, tj. ta podjela, a u knjizi je po starom, pa ako si učila po knjizi, možda je to bilo pitanje na kom si pala. skripta je stvarno odlična, jedino što nema u njoj, a profi je bitno, je pravobranitelj za djecu. ljudi koji su znali super i trebali dobiti 5, kad ih je pitala za posvojenje i kad su rekli da postoje dvije vrste, pali su, bez obzira kolko dobro su znali sve ostalo. moraš samo biti samouvjeren i pričaj,pričaj, pričaj, sve što ima veze s pitanjem koje te pita i neće te puno tlačit.
 

zvrka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pa i ja sam ucila po skripti,ali... Pitala me za posvojenje rekla sam da ima samo jedan jedinstveni oblik. Pitala me odgovornost maticara - pricala sam kak pise u skripti i navodno nije bilo dobro. Zatim pretpostavke za valjanost braka i sve je bilo ok dok nismo pocele o srodstvu po krvi. U skript pise (a i obz-u iz 2003.) da u 4.stupnju iz opravdanih razloga se moze sklopiti brak. To nije dobro jer je 2007. doslo do izmjene zakona...
Tako da obavezno ucite po tom novom zakonu!
Jedna od izmjena je npr. dob posvojitelja - u starom zakonu i skripti pise da posvojitelj mora biti star od 21-35 god., iz opravdanih razloga to moze biti osoba starija od 35, ali razlika između posvojitelja i posvojenika ne smije biti veca od 45 i manja od 18 god.
Po novom zakonu - posvojitelj moze biti osoba u dobi od najmanje 21 god., a starija od posvojenika najmanje 18 god. Ako postoje osobito opravdani razlozi posvojitelj moze biti i osoba mlađa od 21 godine.
 

tea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav svima...ako ima koja dobra dusa,da mi pomogne u vezi par pitanja???nemogu nigdje naci odgovore
-osobne mjere zastite djeteta
-sto posvojitelji mogu mjenjati kod posvojenika
-promjena spola u braku
-zasto je bitna konvencija za zastitu djece

Unaprijed hvala!
 

viexen

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pozdrav svima...ako ima koja dobra dusa,da mi pomogne u vezi par pitanja???nemogu nigdje naci odgovore -osobne mjere zastite djeteta -sto posvojitelji mogu mjenjati kod posvojenika -promjena spola u braku -zasto je bitna konvencija za zastitu djece unaprijed hvala!
promjena spola u braku - jedna od osnovnih predpostavki za postojanje braka je različitost spolova, bitno je da su osobe u vrijeme sklapanja braka bile različitog spola, ako osoba promijeni spol u braku za pravni poredak je i dalje u braku

Što posvojitelji mogu mijenjati kod posvojenika - osobno ime određuju posvojitelji sporazumno, posvojenik dobiva prezime posvojitelja ako posvojitelji imaju različita prezimena u dogovoru, novo osobno ime mora biti navedeno u izreci o posvojenju, a može i zadržati staro os. Ime ili svom prezimenu dodati prezime posvojitelja - drŽavljanstvo, ako se radi o posvojenju djeteta stranog državljanstva stječe državljanstvo posvojitelja porijeklom (mat. Rođenih - naknadni upis) - narodnost, određuju posvojitelji, a ako je posvojenik stariji od 12 god. On mora dati pristanak

zaŠto je bitna konvencija o pravima djeteta - konv. Je najvažniji međunarodni ugovor o pravima djeteta - usvojena je u un-ma 20.11.1989. - konvencija o pravima djeteta među ostalim pravima (osobna, društvena, obrazovna, dravstvena, socijalna, ekonomska, kulturna i pravosudno zaštitna prava) postavila je poseban kriterij za postupanje s djetetom i donošenje odluka u vezi s djetetom (najbolji interes djeteta) čl.3 konvencije o pravima djeteta "javne, privatne institucije, sudovi, upravna ili pravosudna tijela u svim svojim djelovanjima koja se odnose na djecu će postupati i imati prednost najbolji interesi. Država, drž. Stranke se obvezuju da će kroz odgovarajuće zakonodavne i upravne mjere osigurati takvu zaštitu i skrb djece kakva je potrebna za nj. Dobrobit" (što znači da prema konvenciji zakonodavac mora uskladiti svoje propise za najbolji interes djeteta)
 

zvrka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
OSOBNE MJERE ZASTITE DJETETA - svatko je duzan obavijestiti centar za socijalnu skrb o krsenju djetetovih prava, a posebice o svim oblicima tjelesnog ili dusevnog nasilja, spolne zloporabe, zanemarivanja ili nehajnog postupanja, zlostavljanja ili izrabljivanja djeteta.
Centar za soc. skrb duzan je odmah po primitku obavijesti ispitati slucaj i poduzeti mjere za zastitu djetetovih prava.

O tome imas u Obz-u od clanka 108. pa na dalje.
 

tea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
na forumu sam nasla neka pitanja koja mi bas i nisu jasna:imovinska prava djeteta,mjere za zastitu imovinskih prava djeteta i koje se mjere izricu prema roditeljima kod imovinskih prava djeteta(tko ih odreduje)...da li se ta tri pitanja odnosre na jedan isti odgovor ili?
Molim pomoc,ako netko zna...puno hvala
 

viexen

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
na forumu sam nasla neka pitanja koja mi bas i nisu jasna:imovinska prava djeteta,mjere za zastitu imovinskih prava djeteta i koje se mjere izricu prema roditeljima kod imovinskih prava djeteta(tko ih odreduje)...da li se ta tri pitanja odnosre na jedan isti odgovor ili? molim pomoc,ako netko zna...puno hvala
imovinska prava djeteta
- dijete može biti vlasnikom neke imovine, pokretne ili nepokretne, koja je odvojena od imovine roditelja a mogu se steći radom, nasljedstvom, darovanjem ili na nekoj drugoj pravnoj osnovi npr. igre na sreću, novčana nagrada

imovinska odnosi roditelja i djece
- roditelj upravlja imovinom djeteta do njegove punoljetnosti (iznimno ne upravljaju ako je imovina stećena radom (ne prije 15.god djetetova života), dijete nakon 15 god može steći imovinu radom te njome upravljati samostalno
- kada roditelji upravljaju imovinom djeteta do nj punoljetnosti onda je to na sljedeći način; imovina se može koristiti samo za potrebe djece,a za otuđenje ili opterećenje imovine djetete roditelju je potrebno odobrenje css-a

mjere zaŠtite imovinskih interesa djece
- zahtijev css da roditelji polože račun kako su upravljali djetetovom imovinom i o prihodima koje dijete ili obitelj ostvaruje za potrebe djeteta
- css ih može staviti u položaj skrbnika glede upravljanja imovinom djeteta i da se prihodi djeteta ne isplaćuju roditeljima već da tim prihodima raspolaže css podmirujući djetetove potrebe odnosno obitelji
- izvanparnični sud može na prijedlog css odrediti mjere osiguranja na imovini roditelja kako bi spriječilo njezino otuđenje te osiguralo a namirenje tražbina zbog umanjenja djetetove imovine (najteža mjera)
 

tea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo ja sam danas bila na ispitu...profa je stvarno super,ne pita u datalje..a pitala je:presumirano ocinstvo,vodenje drz.matica,mjere za zastitu imovinskih odmosa i to je uglavnom to
 

zvrka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
i ja bila na ispitu... prosla sam! :happy:
profa je bila bas ok... pitala me bracne smetnje, mjere za zastitu imovinskih interesa djece i sve u vezi mjenjanja osobnog imena punoljetne osobe.
ostale je pitala: povijest maticarstva, vodjenje drzavnih matica, osnove prestanka braka, postupak posredovanja, priznavanje,utvrdjivanje i osporavanje ocinstva i majcinstva, konvenciju o pravima djeteta, ogranicenja u statusu roditelja, skrbnistvo (sve o njemu), odgovornost maticara.
 

lara

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Položila sam ispit i dobila 4. Profsorica je dobra. Traži da se zna osnove. Kad postavi pitanje potrebno je što više pričati o temi. Pitala me Načini prestanka braka, razvod, postupak posredovanja, smrt bračnog druga, posvojenje (sve), odgovornost skrbnika.
Primjetila sam a voli pitati Konvenkciju o pravima djeteta i povijest matičarstva. Za one koje interesira iz čega sam učila - to je bila skripta i pročitala sam Obiteljski zakon i Zakon o matičarstvu. Zakon o osobnom imenu dobro je opisan u skripti. Sretno svima na sljedećem roku.
 

Cokolada

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Rok 1,9
pitanja
prestanak braka
liŠenje roditeljske skrbi
voĐenje matica
uČila sam prema skripti i malo po knjizi i dobila 4
 

just_me

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I ja prošla jučer, pitala me postupak posredovanja, zaštita osobnih prava djeteta, dob posvojitelja u posvojenju... Preporuka onima koji uče iz skripte, ipak treba konzultirati novu knjigu jer ima grešaka u skripti...(barem sam ih ja vidjela). Sretno svima!
 

martina4

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bok, evo da se i ja javim!

Prošla sam u pon 1.9. i dobila 4! Profa je super, pitala me najosnovnije stvari, ništa u pojedinosti. Pitala me pretpostavke za valjanost braka, puno stvari vezano uz skrbništvo i obavezno je svakom postavila jedno pitanje iz Zakona o državnim maticama ili Zakona o osobnom imenu!

Sretno svima!!!
Učila sam po knjizi al ne da sam štrebala na pamet nego sam samo čitala. Knjigu sam pročitala 2 puta onako detaljno.
 

majolada

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
bila sam jucer na ispitu i pala
prof.Majstorović je na čuvanju trudnoće pa su ispitivale prof.Hrabar prvi dio abecede zaključno sa slovom k i prof.Korać od slova l do kraja abecede.
mene je ispitivala prof.Korać,pitala me je odgovornost matičarstva,detaljno odgovornost matičarstva za povredu službene dužnosti,što se upisuje u maticu rođenih kod posvojenja dijeteta i prestanak braka
 

mimiKat

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pozz svima, i ja sam prošla obiteljsko, prof je okej al pita sve. od matice umrlih i kaj je tu temeljni upis, dokaz.očinstva kod izvanbračne djece, kaznena odg matičara, o izmjeni osobnog imena, navedi primjere za izvanparnični i parnični postupak.. jedino me nije ništa za posvojenje pitala, tipa onih rokova koje sam najviše učila al eto, bitno da prošla.
 

majolada

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ne želim kvariti dobre dojmove o prof. Milas ali prof.nije fer
ja nisam prošla a znala sam više od cure koja je odgovarala prije mene a prošla je
i nije samo moje mišljenje da sam znala bolje,cure koje su slušale ispit također su rekle da sam više znala
pitala me kod matice rođenih što se upisuje u temeljni a što u naknadni upis,materijalna odgovornost matičara,priznavane očinstva,što je parica,roditeljska skrb za punoljetne osobe,lišenje roditeljske skrbi
 

AnitaJ

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
molim dobru dušu da mi pojasni bračne sporove ima ih tri ali u literaturi nisam našla ništa
o tome

:tongue2:
 

mito

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da.To je ta literatura uz još Obiteljski zakon nn br116/2003,17/2004 ,136/2004 i 107/2007,Zakon o državnim maticama nn br.96/1993 i Zakon o osobnom imenu nn br.69/1992.Bar tako piše u novom vodiču,a ovo statusni dijelovi ne znam što znači ali mislim da se misli na glavne dijelove.
 

vanna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
svjetlana

pitanje za one koji su bili 10.11. na obiteljskom kod Milasice,koja su joj omiljena pitanja,nisam izašla na ispit?
ej...
slusala sam ispit na dekendskom roku i profa je ok. pita opsirno, al daje i dosta vremena za odgovor i da razmislis, neka pitanja koje ne znas nece uzeti u obzir osim ako nisu najosnovnija. osnove se trebaju znati bez toga ne pusta! pita desetak pitanja, dosta toga obuhvati, ako bas ne znas, pita malo detaljnije. mozes dobiti i pet, dvoje ljudi nije proslo i oni su od par pitanja rekli samo dva polutocna. za dvojku je dovoljno da za svaki odgovor daš dvije tocne recenice. EVO PITANJA KOJA JE PITALA:
TKO SU MATICARI
TEMELJNE OVLASTI I DUZNOSTI
KOJE SU OBAVEZE BRACNIH DRUGOVA JEDAN PREMA DRUGOM
KOJA JE SANKCIJA NEVJERNOSTI
PRETPOSTAVKE ZA RAZVOD BRAKA
POSTUPAK I SMISAO POSREDOVANJA
POSLJEDICE RAZVODA BRAKA
SADRZAJ RODITELJSKE SKRBI, STO TO ZNACI
MJERA NADZORA NAD RODITELJSTVOM
TKO PROVODI NADZOR I NA KOJE VRIJEME
DA LI MOZE NEKA FIZICKA OSOBA, SKRBNIK
NAKNADNI UPIS I BILJESKE U MATICU VJENCANIH
POVIJEST MATICARA
PONISTAJ BRAKA, TKO IMA PRAVO, KOJI SU ROKOVI, KADA...
PRETPOSTAVKE DA BI BRAK PRAVNO NASTAO I DA BI BIO PRAVNO VALJAN
MOGU LLI RODITELJI BIT SKRBNICI SVOM DJETETU
ODGOVVORNOST ZA POVREDU SLUZBENE DUZNOSTI
KOJIM PROPISIMA SU UREDJENE LAKSE KAZNE, A KOJIM TEZE
MATERIJALNA ODGOVORNOST MATICARA
RAZLIKA IZMEDJU IZVATKA I POTVRDE
KOJA JE DUZNOST MATICARA KOD SAZNANJA DJETETOVA PODRIJETLA
KOJI SU BRACNI SPOROVI
PROGLASENJE NESTALE OSOBE UMRLOM
STO JE TO SKRBNISTVO I KOJE VRSTE SKRBNISTVA POSTOJE
KOJE SU TO OSOBE
KAD SU MALOLJETNICI POD SKRBNISTOM
KOJI RAZLOZI
POVJERAVANJE DJETETA NA CUVANJE I ODGOJ
KOME RODITELJI MOGU POVJERITI DIJETE NA CUVANJE
SANKCIJE AKO TO NE NAPRAVE
DA LI SE POSVOJITELJI UVIJEK UPISUJU KAO RODITELJI U MATICU RODJENIH
TKO DONOSI ODLUKU O POSVOJENJE
STO JE SADRZAJ ODLUKE
PRETPOSTAVKE ZA POSVOJENJE
ZIVOTNA DOB
ŠTO JE PARICA
TEMELJNI UPIS U MATICU RODJENIH
LISENJE ROD SKRBI
PRAVNA POSLJEDICA AKO JE RODITELJ LISEN ROD SKRBI
DA LLI MU NAKON TOGA OSTAJU NEKE DUZNOSTI I PRAVA
KAKO SE ZASTITI DIJETE NAKON TOGA
KOJI OBLIK, KOJE SU DUZNOSTI I OVLASTI SKRBNIKA
TKO UZDRZAVA
KAZNENA ODGOVORNOST MATICARA
TKO MOZE PRIZNATI MAJCINSTVO
KOJE SU PRETPOSTAVKE, DOB
UTVRDIVANJE MAJCINSTVA U SUDSKOM POSTUPKU
TKO IMA PRAVO
DO KOJEG ROKA CSS IMA PRAVO NA TUZBU
KOJEM DJETETU SE UTVRDUJE MAJKA
KOJE SU POSLJEDICE UTVRDIVANJA DA JE NEKA ZENA MAJKA
KOJE SU ROD DUZNOSTI
PROMJENA OSOBNOG IMENA
KOJI PROPIS ODREDJUJE
KOME SE NECE DOZVOLITI PROMJENA OSOBNOG IMENA
KAKVA VRSTA UPISA I GDJE SE UUPISUJE OSOBNO IME
Nada se da sam vam pomogla...puno srece!!!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks