AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Obiteljsko pravo s matičarstvom

Ivy

Admin
je je ja povjerila cudim se kako mi je smao izletilo iz glave kada sam vidjela post
da da ovo za proglasenje nestalog bracnog druga me toliko bunilo ali i po samoj logici stari trebalo bi se zakljuciti da je treci utvrdivanje postoji li brak ili ne zahvaljujem na azurnosti;)

i ja svima zelim srecu na roku pa god to bilo
inace imam jos jedno pitanje ovako

kod utvrdjivanja ocinstva
oca koji je umro
pravo na tuzbu imaju mjaka dijete i centar za socijalnu skrb
a kod utvrdjivanja majcinstva
majka je umrla
pravo na tuzbu protiv zakonskih nasljednika ima samo dijete mislim pa kaj ne bi bilo logicno da onda i ovdje centar ima ovlas pokrenuti tuzbu mislim bar onako s logicke strane ali mozda sam zabijala
ali meni je zapisano samo dijete pa me to sada malo buni
 

sway

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nisam sigurna za slučaj kad je majka umrla,ali znam da općenito za utvrđivanje majčinstva/očinstva css ima pravo do navršene 18.god djeteta.pa sad...po nekoj mojoj logici to bi se trebalo odnositi i u slučaju kad je jedan od roditelja umro.

koje su mejre utjecaja css-a?

koje su mejre utjecaja css-a?
zanemarite ovo pitanj,silly me! :redface:
nego,ne mogu naći uklonjive/neuklonjive bračne smetnje! anyone?
 

sunce

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

čestitam!:luxhello:
jel bi htjela navesti neka pitanja koja su bila?jel komplicira stvari ili pita jednostavnije?i koliko je to koliko si ti znala,jer ja sam više to nekako iščitavala i pokušavala sve više-manje logički zampamtit,tj nisam štrebala,pa...kolike su mi šanse???da se znam pripremit!

Neke stvari sam znala baš iz knjige i zakona,a nešto svojim riječima.

Pitala me: presum.očinstvo, tko je majka djeteta, vrste skrbništva, posvojenje, osobne mjere zaštite djeteta, kada se stječe posl . sposo., kada pravna, a kad se gubi. Rodit. skrb nakon stjec. posl. spos.Toliko se sjećam.
Pita direktno pitanje, ali postavlja puno potpitanja, ne traži naštrebano nego da se razumije, tako da imaš šanse.

Sretno!
 

Ivy

Admin
Re: Osnove obiteljskog prava

ovako i ja sam prosla sve sam pricala svojim rijecima
piala me brak i onda dosta o toma pa a nabrojim s kojimvjerskim zajedncama imamo uredene pravne poslove zatim
zatim pita i primjere kao npr dvije osobe sklope bak i onda jedna promjeni spol i kakav je taj brak
zatim mjere zastite djetetove imovine
zacudi ce se ako znas klasificirati prava djeteta po konvenciji to ti je odmah veliki plus

inace prof je i vise nego odlicna tako da se uistinu ne morate zamarati time
dok sam j a bila tamo samo je jedna cura pala tako da svi imate sanse

sve us vemu malo me bilo frak ali kada sam cula kaj pita mislis sipa to znas
udjem unutra i poberem petaka;)
prva je pala;)
 

diah

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

maloljetnički brak, rješenje o posvojenju, postupak posvojenja, tko ne može biti skrbnik, Konvencija, dobrobit i najbolji interes djeteta, kako se vode matice, povijest matičarstva, brak, bračna zajednica, izvanbračna zajednica, roditeljska skrb nakon punoljetnosti, prava djeteta, poništaj braka, bračne smetnje, bračni sporovi, imovinske i osobne mjere prema roditeljima...:luxhello:
 

miss_devill

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

evo i ja dala ispit.... dobila 3 :)
pitala me:
- presumiranje bračnog očinstva
- konvalidacija braka
- bračne smetnje
- imovinska prava djeteta
- mjere za zaštitu imoviinskih prava djeteta
- koje se mjere izriču prema roditeljima kod imovinskih prava djeteta, tko ih određuje
- subjektivni i objektivni rok i kada majka nema pravo na subjektivni rok
 

pepi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

Sad sam došla s ispita i prošla!:luxhello:
Prof.Majstorović je tako ugodan ispitivač, pomaže, i kad bi svi profesori barem bili kao ona.
Pitala me:
-povijest matičarstva
-što su parice
-presumirano bračno očinstvo
-osporavanje bračnog očinstva
-prava djeteta po Konvenciji i nabrojati, koja su društvena prava i kako je to uredio Obiteljski zakon

Curu do mene pitala je:

-brak, kada započinje, prestaje
-razlika između braka i bračne zajednice
-koje vrste matice
-kakvi postoje upisi u maticu
-tko ne može biti skrbnik
 

amalka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

imam par pitanja jer te stvari nema u mojoj skripti (na papirima je ) a knjigu nemeam pa nek mi please neko ukratko odgovori: konvalidacija braka; s kojim zajednicama RH ima uređene pravne odnose za sklapanje vjerskog braka; roditeljska skrb nakon stjecanja posl. sposobnosti?
 

karosa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Osnove obiteljskog prava

bok! da ti ukratko pomognem:
zakonska konvalidacija - naknadno osnaženje maloljetničkog braka koji u vrijeme sklapanja nije bio valjan;ona nastupa prestankom prava na tužbu za poništaj braka.
sad ovo drugo dal na to misliš ili na nešto drugo iz rod. skrbi?
roditeljska skrb nakon punoljetnosti (ako je osoba lišena poslovne sposobnosti):čl. 163. ob.z (nadam se da ga imaš)
Uređeni su pravni odnosi RH i - Srpske pravoslavne crkve u HR, Islamske zajednice u HR, Evangeličke c. u HR i Reformirane kršćanske c. u HR, Evanđeoske c. u HR, Kršćanska adventistička c. u HR, Bugarske pravoslavne c., HR starokatoličke c. i Makedonske pravoslavne c. u HR...


dal možda znaš kad je ispit?
 

amalka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

nisam još gledala kad je ispit, sutra idem do faksa pa ću napisat kad je.

ovo za roditeljsku skrb nakon stjecanja posl. sposobnosti, to sam na ovim stranicama vidjela, neko od pitanja ak je dobro napisano.. pa sam mislila da možda postoje neke roditeljske obveze nakon 18 g. tipa uzdržavanje ili nešto.. ako se netko redovno školuje (studira)?
 

Lzoe

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

Ja sam bila jučer na ispitu u 1. grupi koja je imala ispit u 10h.Bilo nas je samo 5
Žena je super.Ne ulazi u detalje, pita osnovno.Ali traži da je naučeno s razumjevanjem
Iz svakog poglavlja postavi po jedno pitanje
mene je pitala :
- postupak sklapanja braka u vjerskom obliku
- odabir prezimena kod sklapanja braka
- aktivna adoptivna sposobnost
- sta posvojitelji mogu mijenjati kod posvojenika
- zasto posvojitelj mora biti hrvatski državljanin , zbog čeg je to bitno
- zašto je potreban pristanak djeteta za promjenu imena i narodnosti kod posvojenja - koje je to pravo dijeteta , koji propis to propisuje i tko ga je donio
- od čeg se sastoji osobno ime
- mijenjanje imena , koji propis to uređuje

I to je to.
Pitala me jesam li zadovoljna s vrlodobar?
ispit je trajao max 10min
Sve u svemu ispit je jako lagan i prof.je ok

Učila sam iz skripte koju sam ja pisala na temelju knjige ali sam je dopunjavala promjenama iz zakona.Skripta je imala 39 str
 

patti

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

evo nekoliko pitanja s prošloga roka, nadam se da će pomoći;:)

1.izvori obz-a
2.postupak sklapanja vjerskog braka s građ. učincima
3.nabrojati vjerske zajed. s kojim RH ima sklopljen ugovor
4.aktivna adoptivna sposob.
5.koliko vrsta posvojenja postoji - JEDNO
6.do kojih promjena dolazi u DM kod posvojenja za posvojenika
7.da li posvojenik mora saznati da je posvojen - ne, lex imperfecta
8.mjere zaštite osobnih interesa djeteta
9.mjera slanja djeteta u ustanovu - opiši
10.postupak priznanja očinstva
11.tko ne može biti imenovan skrbnikom
12. adoptivne smetnje
13.bračni status posvojitelja - da li izvanbrač. drug. mogu posvojiti
14.povijest matičarstva
15.temeljni i naknadni upis u maticu vjenčanih
16.promjena spola u braku - utječe li na postoji li brak
17.bračne smetnje
18.razvod
19. posredovanje
20. temeljna djetetova prava
21. najbolji interes djeteta
22.sklapanje maloljet. braka
23.presumirano bračno očinstvo
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Osnove obiteljskog prava

bok!jel mi može netko objasnit adoptivne smetnje?

tnx!
Nemoj to miješati sa adoptivnom sposobnošću (to je posebno).

Adoptivne smetnje:
(postoje apsolutne i relativne)

Apsolutne (dakle, vrijede za bilo koju osobu):
-ako je osoba lišena roditeljske skrbi
-lišena poslovne sposobnosti
-dosadašnjim ponašanjem upućuje na to da nije poželjno povjeriti joj roditeljsku skrb o djetetu (to procjenjuje centar za soc. skrb)

Relativne (vezane samo uz određeno dijete):
-krvno srodstvo (u ravnoj lozi: brat i sestra - dakle, ne može te posvojiti vlastiti brat ili sestra)
-skrbništvo (skrbnik ne može posvojiti svog štićenika dok ga centar ne razrješi skrbničke dužnosti).

Relativne adoptivne smetnje znače samo to da određena osoba ne može posvojiti određeno dijete, a recimo neko drugo dijete može posvojiti.

Nadam se da nisam zakomplicirala.
 

monica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Osnove obiteljskog prava

Najčešća pitanja na usmenom : Državne matice - naknadni i temeljni upis, Građanski brak - dokumenti, dužnostiatičara, ovlasti i dužnosti prilikom čina, Građanski učinci vjerskog braka, Pretpostavke za postojanje braka, Bračne smetnje, Tko ima pravo žalbe - maloljetni brak, Pravo na tužbu za poništaj braka, Koji su učinci osobnopravne prirode, Zakonski imovinski režim, Obiteljski status djeteta, Tko prijavljeuje dijete izvan zdravstvene ustanove, Presumpcija očinstva, Pravo na tužbu radi utvrđivanja očinstva sudskom presudom, Koje su prepreke na strani djeteta u sporu, Roditeljska skrb - što obuhvaća, kako nastaje, prestaje, Posvojenje - pretpostavke, postupak, interesi, rješenje, sposobnost, Kada će se maloljetnik staviti pod skrbništvo, Pretpostavke za lišenje poslovne sposobnosti, Odgovornost skrbnika - kada odgovara materijalno i kazneno, prestanak dužnosti skrbnika...
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Re: Osnove obiteljskog prava

kako ide učenje?!? ide tko sljedeći tjedan?!?
obiteljski zakon onaj stari ili ima šta novo šta nema ni na narodnim novinama?!?!

Obiteljski zakon na stranici NN-a je iz 2003.
imaš Zakon o izmjenama i dopunama obiteljskog zakona iz 2004...
pa preporučam da si i to ubaciš u ovaj iz 2003. :)

(a izmjene 2007. stupaju na snagu tek 01.01.2008.)
 

lupa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava / Obiteljsko pravo s matičarstvom

Evo ja sam danas bila na ispitu i bilo je čist ugodno :jumping:. Prof Majstorović je ok, stvarno ti pomaže u odgovaranju i ima razumjevanja. Ovo je prilika za boljom ocjenom u indeksu. Predlažem učenje nove knjige, Uvod u obiteljsko iz 2006. i zakona. Pitanja su bila:
1.Povijest matičarstva
2.Konvencija o pravima djeteta
3.Nadzor skrbništva
4.Utvrđivanje majčinstva
5.Poništaj braka
6.Parice
7.Koji je temeljni upis kod matice vjenčanih.
Sretno!
 

Ksenijakol

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava / Obiteljsko pravo s matičarstvom

Ispit je prošao ok, pitanja:

Zaštita osobnih interesa djeteta; razvod braka, osobno ime, povrede službene dužnosti matičara, kojim zakonom je definirana povreda službene dužnosti, kaznena odgovornost matičara, roditeljska skrb.
Sretno svima!
 

mya_zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava / Obiteljsko pravo s matičarstvom

obiteljski zakon vezan za brak,skrbništvo,posvojenje,priznavanje očinstva i materinstva....sve što je u knjizi.jedino nema matičarstvo.to iz knjige.
 

karosa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Osnove obiteljskog prava / Obiteljsko pravo s matičarstvom

bok!
pitanje:
1. koji su učinci osobnopravne prirode, a koji imovinskopravne?
 

mya_zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava / Obiteljsko pravo s matičarstvom

imaš u knjizi koji su učinci osobnopravni su vezani za dužnosti u braku a imovinskopravne uz imovinu u braku i podjelu pri razvodu i predbračni ugovor.to je sve u kratko
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks