AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Obiteljsko pravo s matičarstvom

Ksenijakol

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava / Obiteljsko pravo s matičarstvom

bok!
pitanje:
1. koji su učinci osobnopravne prirode, a koji imovinskopravne?
Osobno pravne prirode
-ravnopravnost-vjernost i uzajamno pomaganje-
-medusobno postovanje i duznost odrzavanja skladnih bracnih i obiteljskih odnosa-
-izbor rada i zanimanja-odabir prezimena-
zakon im nudi-da svatko zadrzi svoje prezime
-da kao zajednicko prezime uzmu prezime jednog od njih
-da kao zajednicko prezime uzmu oba prezimena-moraju odluciti koje ce biti na 1 a koje na 2 mjestu
-da samo jedan od njih svom prezimenu doda prezime drugog bracnog druga
-mjesto stanovanja-radanje i podizanje potomstva-obavljanje poslova u obiteljskoj zajednici
-bracni drugovi koji se ne ponasaju u skladu sa osobnim pravima i duznostima sankcija je razvod braka


imovinska prava i duznosti bracnih drugova
-postoje dva rezima stjecanja imovine-zakonski imovinski i ugovorni rezim

1. zakonski imovinski rezim-se odnosi na bracnu stecevinu-koju bracni drugovi steknu radom za vrijeme trajanja
bracne zajednice (nastaje iz rada bracnih drugova-samostalno,zajednicki,posredno ili neposredno) ili koja potjece
iz te imovine(potjece iz rada-npr.iz zajednicke ustedevine kupe stan koji iznajmljuju i stjecu novu imovinsku vrije)
-na vrijeme stjecanja utjece trajanje bracne zajednice
-sva ostala imovina-ona koju su unjeli u brak ili su je za vrijeme braka stekli na pravnom temelju razlicitom od braka
npr.nasljedivanje,darivanje itd.je vlastita imovina bracnog druga s kojom on raspolaze samostalno
-pod vlastitu imovinu potpast ce i polovica u bracnoj stecevini nakon njene diobe a u nju pripada i autorsko
dijelo dok je imovinska korist od autorskog djela bracna stecevina

2. ugovorni rezim-zakonodavac omogucuje nevjesti i zeniku da prije sklapanja braka sklope bracni ugovor kojim ce
svoje imovinske odnose urediti drugacije od onoga sto predvida zakonodavac
 

ana2

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Osnove obiteljskog prava / Obiteljsko pravo s matičarstvom

Pozdrav,

bila sam jučer na obiteljskom. Pitala me vjerski brak s građanskim učinkom, kako se presumira očinstvo, tko može pobijati bračno očinstvo i u kojim rokovima, kako se štiti tajnost posvojenja. Ljudi su uglavnom dobivali dobre ocjene, ako vidi da netko zna ne obazire se previše na neke pogreške. Ipak, makar kažu da je prije rijetko rušila ovaj put ih je rušila troje i to mislim zaredom. Kažu oni koji su bili s njima u sobi da cure stvarno ništa nisu rekle. Valjda je tako.
 

Tajana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bila sam jučer na ispitu kod prof. Majstorović (njoj sve pohvale) i dobila tri. Učila sam par dana uglavnom iz zakona i bilješki s predavanja i nešto malo iz knjige. Pitala me
- Konvenciju
- što je brak i kako nastaje
- vrste skrbništva
- presumpcija bračnog očinstva
- što je skrbništvo
i mislim da je to to. Jako lagana pitanja i prof. stvarno izlazi u susret, naravno mora se znati.
 

Cris

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam isto bila jučer na ispitu.
Pitala me:
- dužnosti skrbika
- dužnosti štićenika
- što se radi kada dođe do sukoba između skrbika i štićenika (kolizijski skrbnik, razrješenje skrbika i postavljanje novog skrbnika)
- poništaj braka, konvalidacija braka, utvrđivanje postoji li brak ili ne

Curu prije mene je pitala:
- odgovornosti skrbnika
- zaštita osobnih interesa djeteta

Pitala je dosta Konvenciju jučer.
Neke koji su pali prošli put je pitala šta nisu znali zadnji put pa ih je to pitala.

Ja sam bila u grupi u 16, i mislim da nitko nije pao dok sam ja bila tamo.
Prof. Majstorović je zbilja odlična. Možeš pričat svojim rječima i da ti vremena da se sjetiš ako zablokiraš. Jednu curu je poslala van da malo prošetat kad je zablokirala da ju ne sruši odmah.
 

just_me

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Znam da su to već vjerojatno mnogi pitali, ali nije mi jasno u vezi literature. Što ne treba učiti iz Obiteljsko pravo s matičarstvom (03), te koje to statusne dijelove iz Obiteljsko pravo (06) treba znati?
A zakoni su Obiteljski zakon (116/03,17/04,136/04), Zakon o državnim maticama (96/93), te Zakon o osobnom imenu (69/92).
Molim vas može li mi netko to objasniti. Help please.
 

Lkalauz

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Slažem se s Myom, obiteljski treba dobro naučiti, obavezno povijest matičarstva, to je uvijek na ispitu. Pročitajte i Zakon o osobnom imenu, mene je prof. Majstorović pitala postupak promjene imena. Inaće, prof. Majstorović je vrlo ugodan ispitivač, ne ruši odmah ako se nezna prvo ili drugo pitanje, daje šansu da pokažeš da si učio.Lp
 

ema00

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Gledala sam na katedri za obiteljsko.
Nova knjiga 2007. 575 str. i nova izmjena obiteljskog zakona NN 107/2007
još piše što mi moramo znati: pojam obit.prava i matičarstva, bračno pravo, pravno uređenje odnosa rodit. i djece, posvojenje, skrbništvo i pravila matičarstva
Što znači: uzdržavanje i imovinske odnose ne moramo učiti a to je nekih stotinjak str. manje. ako nisam u pravu ispravite me!
Knjigu sam počela učiti, prešla sam 100 str. u dva dana, "za sada" knjiga je jednostavno pisana i lako se pamti jer mislim da svi već nešto znamo o tome.
 

martina28

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
hej ljudi.jel mi može netko odgovoriti koja je razlika izmedu braka i bracne zajednice?
pliz tko zna.ne kužim bracnu zajednicu
 

Jadranka15

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Brak je zakonom uređena životna zajednica žene i muškarca (vidi čl.5.Obz)
Bračna zajednica je kada bračni drugovi sporazumno odlučuju o rađanju i podizanju djece, te sporazumno određuju mjesto stanovanja, vjerni su jedno drugome, uzajamno se pomažu i poštuju te održavaju skladne bračne i obiteljske odnose, te o obavljanju poslova u obiteljskoj zajednici. Bračna zajednica može biti ozakonjena pred zakonom (građanski brak) i vjerskim brakom.Imamo vanbračnu zajednicu koja je ozakonjena pod vrbom.Pozdrav
 

Jadranka15

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Konvalidacija braka maloljetnika - 133 (str.75), konvalidacija braka osobe lišene poslovne sposobnosti - 134 (str.76), konvalidacija braka sklopljenog za vrijeme trajanja prethodnog braka - 135. (str.76-77) - vidi poništaj-129-132 (str.74-75), krvnih srodnika -79 (str.47-48), maloljetne osobe 131.(str.74-75) i vidi tužbeni zahtjev(proširenje granica 309 - str.176) Konvalidacija braka možeš naći u knjizi Obiteljsko pravo od autora M.Alinčić, D.Hrabar, D. Jakovac-Lozić, A. Korać-Graovac izdanje NN, prosinac 2007. - III. izmijenjeno i dopunjeno izdanje.
Općenito - znanje konvalidacije
Konvalidacija je osnaženje nevaljanih pravnih poslova, tj. slučaj kada nevaljan pravni posao naknadno postane valjan. Ništavi pravni poslovi u načelu ne mogu konvalidirati.

Izuzeci su u slijedećim slučajevima:

Zabranjeni pravni poslovi će konvalidirati ako se ispune 2 pretpostavke:

1. da je zabrana manjeg značenja

2. da je posao izvršen.




Zelenaški pravni posao će konvalidirati ako se ispune 3 pretpostavke:

1. da oštećeni istakne zahtjev da se njegova obaveza smanji na pravičan iznos;

2. da takav zahtjev podnese u roku od 5 godina od sklapanja posla;

3. da sud udovolji tom zahtjevu, a udovoljiće mu ako je to moguće.

Nadam se da sam malo pomogla. Pozdrav
 

Vanjek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja danas na ispitu iz obiteljskog:
bračne smetnje
postupak lišavanja poslovne sposobnosti
šta je interes djeteta, objasni
tko ne može promjeniti osobno ime u kojim slučajevima i zašto rok od 5 godina
vrste skrbništva
šta je roditeljska skrb
odgovrnost matičara
 

taty2

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bok svima, današnji dojmovi s ispita super, standardna pitanja, prestanak bračne zajednice, razvod(tužba, tko i kaj se navodi u nju), prava i dužnosti skrbnika, prava štićenika, vođenje matica, povrede službene dužnosti matičara i kojim je to zakonom regulirano, mjere za zaštitu osobnih interesa djeteta, hm dalje se ne sjećam, znam samo da sam prošla, nije neki bed naučit, učila sam tjedan i pol dana a i imam predznanje.

sretno budućim polagateljima
 

martina28

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
hej ljudi.evo i ja sam položila.profesorica je super.stvarno pomaže,
rušila je neke koji nisu znali osnov,tipa vrste skrbništa.
mene je pitila lišavanje poslovne sposobnosti
prizanje ocinstva
izvore
roditeljska skrb.
pitanja se ponavljaju.
 

Martina

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Hej! Evo i ja sam prošla. Meni je isto profesorica super. Pitala me dužnosti matičara, promjenu osobnog imena, tko ne može biti skrbnik, kako roditelji upravljaju djetetovom imovinom.
 

martina28

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
bokic.samo da kažem da postoji mala promjena,što se tice dob posvojitelja
(u skripti je po starom,ali sve ostalo je tocno)
Članak 126.
(1) Posvojitelj može biti osoba u dobi od najmanje 21 godine, a starija od posvojenika najmanje 18 godina.
(2) Ako postoje osobito opravdani razlozi posvojitelj može biti i osoba mlađa od 21 godine.
 

honey1706

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Molim nekoga da mi napise jer mi sve clanke moramo nauciti iz Zakona o obitelji(ima ih 368,barem sam ja takav zakon skinula s neta)!
 

Lil_Bee

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
imam jedno pitanje koje je već postavljano ovdje, ali trebam provjerenu potvrdu. jeste li 100% sigurni da se ovaj predmet može proći po skripti i zakonima samo? meni ne treba velika ocjena, samo prolaz, ali ova skripta ima samo tridesetak stranica.:confused2: vidim da je jadranka napisala da nam pod obveznu literaturu spada zakon o istospolnim zajednicama i zakon o pravobraniteljstvu uz navedena tri za koja sam znala da ih trebamo naučiti. pa me zanima jel to neka nova obavijest i jel sigurno trebamo ta dva zakona pošto na katedri za obiteljsko pišu samo ova druga tri?
 

martina28

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
zakon o istospolnim zajednicama i zakon o pravobraniteljstvu
ja mislim da se ne treba uciti.
literaturaje- Osnove obiteljskog prava s matičarstvom



1. Hrabar, D.; Korać, A.: Obiteljsko pravo s matičarstvom, Narodne novine, Zagreb, 2003.
2. Alinčić, M.; Hrabar, D.; Jakovac-Lozić, D.; Korać, A.: Obiteljsko pravo, Narodne novine, Zagreb, 2007. (odgovarajući statusni dijelovi)

3. Obiteljski zakon (odgovarajući statusni dijelovi) , Narodne novine br. 116/2003.
4. Zakon o izmjenama i dopunama Obiteljskog zakona, Narodne novine br. 17/2004.
5. Zakon o izmjeni Obiteljskog zakona, Narodne novine br. 136/2004.

6. Zakon o izmjenama i dopunama Obiteljskog zakona, Narodne novine br. 107/2007.
7. Zakon o državnim maticama, Narodne novine br. 96/1993.
8. Zakon o osobnom imenu, narodne novine br. 69/1992.

ako se nešto promijenilo,neka me netko ispravi
nisam cula za neke dopune u literaturi
a što se tice skripte,može se po njoj ucit.
ja sam ucila skriptu i zakon i prošla sam.dobila sam 4
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks