AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Obiteljsko pravo s matičarstvom

forum

<i>automatski bot</i>
Tema kolegija Obiteljsko pravo s matičarstvom

Potrebna literatura za ispit (sa web stranice Obiteljskog prava-popis literature):

Osnove obiteljskog prava s matičarstvom

1. Hrabar, D.; Korać, A.: Obiteljsko pravo s matičarstvom, Narodne novine, Zagreb, 2003.
2. Alinčić, M.; Hrabar, D.; Jakovac-Lozić, D.; Korać Graovac, A.: Obiteljsko pravo, Narodne novine, Zagreb, 2007. (odgovarajući statusni dijelovi)

3. Obiteljski zakon (odgovarajući statusni dijelovi) , Narodne novine br. 116/2003.
4. Zakon o izmjenama i dopunama Obiteljskog zakona, Narodne novine br. 17/2004.
5. Zakon o izmjeni Obiteljskog zakona, Narodne novine br. 136/2004.
6. Zakon o izmjenama i dopunama Obiteljskog zakona, Narodne novine br. 107/2007.

7. Zakon o državnim maticama, Narodne novine br. 96/1993.
8. Zakon o osobnom imenu, narodne novine br. 69/1992.

Skriptarnica kolegija
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

Ovo je mene i ostale prof. Majstorović pitala na prošlom roku:
-povijest matičarstva
-pasivna adoptivna sposobnost
-mjere za zaštitu djece
-tužbe za postojanje braka i ko podiže te tužbe, tj ko ima pravo
-kada matičar odgovara materijalno
-ko može biti skrbnik
-brak, sklapanje
-Konvencija za zaštitu djece, koja prava sadrži, zašto je bitna
-postupak posvojenja,
Sve te može pitat, jel knjiga nije tak velika i može ti sve doći kao pitanje, iz svakog dijela pita po jedno pitanje.
Naučite sve i nema beda ;) , 2 tjedna max
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pa ja sam te novine pročitala pred kraj da vidim da nisam nešto krivo naučila i malo za ponavljanje, novine se u stvari ne trebaju učit jer to sve ima u knjizi i Zakonu.Novine su jako dobro napisane, prate zakon po sadržaju, i čitljive su pa možeš i tamo naučit neke stvari, kombiniraš. Sa novinama dobiješ uvid šta se izmjenilo i zašto.
Ja sam učila tak da sam prvo pročitala dio u knjizi o matičarstvu i onda taj dio pročitaš u Zakonu, pa vidiš jel isto ko u knjizi, više sam se nekak orijentirala na Zakon, a knjiga mi je služila za objašnjenje.
Matičarstvo se nije mijenjalo to učiš iz knjige, izvore, a sve ostalo ima nekih manjih i većih promjena i onda ti je bolje to učit po Zakonu, bar je meni bilo.

Pitanja:
-pravni izvori
-državne matice, šta se upisuje i šta su
-bračno pravo, pojam braka čl 5
-oblik sklapanja braka (vjerski, građanski)
-koje su ovlasti matičara
-podjela pretpostavki za sklapanje braka, za postojanje i valjanost-razlike
-koje su osnove prestanka braka
-koji su učinci braka;nabrojati
-bračni sporovi (ima ih tri)
-poništaj braka
-koje su uklonjive a koje neuklonjive bračne smetnje
-posredovanje pri razvodu braka
-utvrđivanje majčinstva i očinstva, priznanje, osporavanje
-imovinske mjere (3) i osobne mjere(5) za zaštitu interesa djeteta; ko je su i ko ih izriče i zašto
-postupak posvojenja, koliko postoji vrsta posvojenja, kada dijete mora dati pristanak i što je sa upisom u matice, da li se posvojenje upisuje u matice
-skrbništvo; vrste skrbništva (3), ko može biti skrbnik, kada prestaje skrbništvo, a kada dužnost skrbnika (to je razlika)
-razlika roditeljske skrbi za punoljetne osobe i skrbništva za punoljetne osobe
( roditelji ne moraju davati izvješća svakih 6 mjeseci a skrbnici moraju)
-matičarstvo- što su izvadci, a što potvrde
-ko ima pravo uvida u državne matice, a ko u spise
-ko ima pravo tražiti izvadak
 

bob rock

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kao netko ko je dao taj ispit prošle godine, to vam je jedan od lakših, može se reći, bar meni, milasica je OK, pomaže, ali ima naravno pitanja na koja moraš znati odgovor inače istog trena letiš van bez obzira kako si znala ostalo....SRETNO :)

pa mogao si i napisati ta pitanja...
Kad bi se ja sjećao točno...kad sam taj predmet brzo naučio i prošao...baš sam išao na kurs brzog čitanja.......:D

Znam ako ne znaš prvi članak obiteljskog zakona da padaš, ako ne znaš ta osnovna načela padaš, kod matičarstava teške i lakše povrijede dužnosti, prošle godine je cjepidlačila utvrđivanje očinstva sudskim putem (poznat je onaj slučaj gdje je žena otišla pred Vrhovni sud jer je muškarac stalno odbijao doći na sud, a to sada ne može, imaju rokovi, sudac može na osnovu muškarčevog ponašanja donijeti presudu i tako to),utvrđivanje očinstva i majčinstva pred kojim tjelima, oduzimanje pos.sposobnosti, mjere koje može izricati CSS, skrbništvo, pa i povjesni dio koji od nas niko nije htio učiti ali je pitala
nije neka pomoć ali eto ;)
 

vanja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

Osporavanje ,utvrđivanje očinstva,odnosno majčinstva treba znat pjevat i nema problema..predlažem da se to nauči iz knjige jer je iz zakona teže.
 

vanja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

Evo jedno pitanje za vježbu . otac djeteta? Dijete je rođeno 157 dana nakon prestanka braka,brak se razveo upravo zato što je majka bila "nevjerna" i priznala je bivšem mužu da dijete nije njegovo.(postoji pravomoćna sudska presuda) .S ljubavnikom živi zajedno ,ali se nisu vjenčali.Dakle ,vratimo se na početak,rodilo se dijete i majka zajedno s ljubavnikom(jer je on zapravo otac djeteta i priznaje to) pristupa matičaru da upiše dijete u maticu rođenih... ,što će matičar učiniti ??
 

vanja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

u u srijedu pa cu javiti kako je bilo
nadam se uspjesno


ovako mislim odnosno znam da ce maticar upisati majku kao majku a otac ljubavnik joj kako sam pametna
daj jos ja bi jos;)
ali si zakomplicirala pitanje moram priznati dva puta pomno sam citala;)
Neće upisat ljubavnika ma koliko on to priznavao ,već bivšeg muža Jer je dijete rođeno 157 dana nakon prestanka bračne zajednice ,a s ljubavnikom samo živi zajedno vanbračno od prestanka braka(iako je naravno varala za vrijema braka).E onda nastaje prava frka u uredu,dolazi bivši muž-je.. mamicu matičarki ,em je prevaren ,em nije otac ,ali zapravo na papiru je samo on otac i mora biti upisan.E a sad dalje,onda mu matičar govori kako mora ustati tužbom protiv djeteta i osporiti mu očinstvo,jer ljubavnik nema nikakva prava na osporavanje...samo majka ,njezin bivši muž i dijete...ljubavnik je nitko i ništa!!!E onda će Milasica pitati -zašto ljubavnik nema pravo osporavati,odnosno tražiti da se utvrdi njegovo očinstvo??AJMO,TO JE DRUGO PITANJE!:p MORAM VAS PRIPREMITI ZA ISPIT.
 

sway

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

Neće upisat ljubavnika ma koliko on to priznavao ,već bivšeg muža Jer je dijete rođeno 157 dana nakon prestanka bračne zajednice ,a s ljubavnikom samo živi zajedno vanbračno od prestanka braka(iako je naravno varala za vrijema braka).E onda nastaje prava frka u uredu,dolazi bivši muž-je.. mamicu matičarki ,em je prevaren ,em nije otac ,ali zapravo na papiru je samo on otac i mora biti upisan.E a sad dalje,onda mu matičar govori kako mora ustati tužbom protiv djeteta i osporiti mu očinstvo,jer ljubavnik nema nikakva prava na osporavanje...samo majka ,njezin bivši muž i dijete...ljubavnik je nitko i ništa!!!E onda će Milasica pitati -zašto ljubavnik nema pravo osporavati,odnosno tražiti da se utvrdi njegovo očinstvo??AJMO,TO JE DRUGO PITANJE!:p MORAM VAS PRIPREMITI ZA ISPIT.
jer nije bio s njom živio kad je zatrudnjela,tj još je bila sa bivšim u braku i pod istim krovom???a zakaj onda ta mama ne bi osporavala bivšem mužu očinstvo? mislim glupo mi je to da se bivši muž upisuje kao otac djeteta,a svi troje znaju da nije,čemu to?
 

vanja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

jer nije bio s njom živio kad je zatrudnjela,tj još je bila sa bivšim u braku i pod istim krovom???a zakaj onda ta mama ne bi osporavala bivšem mužu očinstvo? mislim glupo mi je to da se bivši muž upisuje kao otac djeteta,a svi troje znaju da nije,čemu to?
Upisuje se bivši muž zato što zakon kaže,da je otac djeteta muž majke ako je dijete rođeno u braku,odnosno 300 dana od prestanka bračne zajednice.Druga stvar da se ova naša razvratna mama udala za svog ljubavnika nakon šta je ostavila muža,onda bi ljubavnik bio upisan kao otac pa čak da i nije otac!!!A sad zašto je to tako/pitala me Milas / na ispitu.Ja sam odgovorila da su norme koje čine obiteljsko pravo ius cogens(stroge) i da zakonodavac ne dopušta 3.osobi da osporava očinstvo_Očinstvo mogu osporavati u ovom slučaju samo majka,dijete i otac (a to "je" bivši muž) .onda je ona opet pitala zašto ne dopušta ,ja se više ne sjećam šta sam točno odgovorila ,ali mislim da je odgovor u definiciji obiteljskih odnosa,odnosno u činjenici da društvo štiti obitelj ,brak i interese djeteta.Ali vi bi ste se iznenadile cure moje koliko je ovakva situacija česta u praksi,frendica mi radi u matičnom pa mi veli da malo,malo pa ovakav show program.katastrofa.
 

vanja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

Ja sam odgovarala kod Milas,sve je pitala očinstvo,majčinstvo ,ali ekipa nije znala jer uči samo iz zakona umjesto iz knjige,a zakon da samo pročitaju na kraju.Majstorovićku nisam nikad vidla,ali čula sam da je jako dobra ,da daje fine ocjene i da rijetko ruši(baš ako ne znaš ni beknut)..Eh da i nama je trebala bit Majstorovićka pa je došla Milas.Svejedno ti malo ponovi knjigu ako imaš,za ispit.
 

vanja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

To je pogrešno,obiteljsko treba učit iz knjige, ja učila intenzivno 14 dana,znači(cca.4h dnevno)i dobila 4.kod Milas.(Zakon sam samo pročitala)
Zakon se možda čini lakši,ali nije.
Zakon treba znati čitati i protumačiti.
 

sway

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

ovako malo ucimi to obiteljsko sada i dosla sam do jedene kontradiktornosti
pa da pitam kaj je stvarnos a kaj san
ovako kada buduci supruznici biraju prezime onda postoje 4 izbora sada tri su svugdje ista a cetvrti je raliciti pa ja mislim da bi trebalo ici ovako
1. oba zadrze svoje prezime
2. uzmu jedno zajednicko prezime
3. svaki uz svoje uzme i prezime drugoga samo kaj se dogovore koje ce biti na prvom mjestu
4.jedno od njih uz svoje uzme i prezime drugoga najcesce zena s time da njezino djevojacko prezime mora biti na prvom mjestu?
u svezi ovog pod brojem 4,mislim da ide ovako:
-da svaki od njih uzme uz svoje prezime i prezime bračnog druga (nova odredba ne traži sporazum o istom redosljedu dvaju prezimena za oba bračna para,pa ono može biti različit)
a izostavljena je-da samo jedan od njih svojem prezimenu doda prezime bračnog druga
To sam prepisala iz novina,a i konzultirala sam se sa curom koja je taj ispit već položila i ona se složila s time,pa ako ona griješi onda griješim i ja.
 

karosa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Osnove obiteljskog prava

Da se malo i ja uključim u izbor prezimena:
pod :
-4. "da svatko od njih uz svoje prezime uzme i prezime bračnog druga i odluči koje će upotrebljavati na pravom, a koje na drugom mjestu."
pojašnjenje ovako:
-o sporazumu ovisi da li će dva prezimena imati jedan bračni drug ili oba. Ako se sporazumiju da će oboje imati dva prezimena, propis ih ne obvezuje da odrede istovjetnost njihovog redosljeda , kao za izbor prezimena pod 3.

to ti je pojašnjenje iz knjige Obiteljsko p. 2006, za pravni f.
 

karosa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Re: Osnove obiteljskog prava

ah, eto vidim muče nas isti problemi!:zzz:

htjela bi pitati što se točno promjenilo kod ovlasti centra, a ranije je napomenuto kao jedna od promjena ?
 

Ivy

Admin
Re: Osnove obiteljskog prava

smanjene su ovlasti sada kaj mi pada na pamet kod lisenja poslovne sposobnosti prije je on vodio postupak a sada daje prijedlog a vodi ga sud u izvanparnickom postupku
naravno lisenje i vracanje polovne sposobnosti
samo to zasada ako mi jos neka padne na pamet javim
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

ah, eto vidim muče nas isti problemi!:zzz:

htjela bi pitati što se točno promjenilo kod ovlasti centra, a ranije je napomenuto kao jedna od promjena ?

Promijenilo se kod ovlasti centra i kod posredovanja pri razvodu dosta, kolko me pamćenje služi!
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

ma mene zabrinjava to što neznam dal ću moć svoje znanje primjeniti na konkretnim primjerima,kao npr što je talya bila zadala.
Pa nisam ja davala primjere, to vas je Vanja isprepadala!:D
To će vas možda pitat u jednom primjeru, nemoj te se tak bojat. Mene je recimo pitala, ako maloljetnici sklope brak, ko ima pravo podnijeti tužbu za poništaj. To je više da vidi da niste samo naštrebali!
Svima sretno sutra!!!!:luxhello:
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

jel može netko napisati koji su bračni sporovi? neš mi se pomiješalo pa da ne zaje...
1.Utvrđivanje postoji li brak ili ne
2.poništaj
3.razvod
Mislim da je to to!
 

Ivy

Admin
Re: Osnove obiteljskog prava

1.Utvrđivanje postoji li brak ili ne
2.poništaj
3.razvod
Mislim da je to to!
necete vjerovati ali ja sam danas isto pitanje zeljela postaviti joj mrak
jesi li sihurna za utvrdjivanje mislim ja treci ne znam znam da je razvod i ponistaj a sada dali je treeci utvrdjivanje ili proglasenje nestalog bracnog druga umrrlim pitanje je sada



zatim
tuzbu za ponistaj maloljetnog braka imaju roditelji maloljetnika do njihove punoljetnosti
css
zatim osobe s pravnim interesom i bracni drug koji je prilokom sklapanja braka bio maloljetan godinu dana nakon punoljetnosi nadam se da mi se nije pomjesalo ali mislim da je to to
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove obiteljskog prava

necete vjerovati ali ja sam danas isto pitanje zeljela postaviti joj mrak
jesi li sihurna za utvrdjivanje mislim ja treci ne znam znam da je razvod i ponistaj a sada dali je treeci utvrdjivanje ili proglasenje nestalog bracnog druga umrrlim pitanje je sada



zatim
tuzbu za ponistaj maloljetnog braka imaju roditelji maloljetnika do njihove punoljetnosti
css
zatim osobe s pravnim interesom i bracni drug koji je prilokom sklapanja braka bio maloljetan godinu dana nakon punoljetnosi nadam se da mi se nije pomjesalo ali mislim da je to to
Proglasenje nestalog bracnog druga umrlim, to nije bračni spor,sudski postupak da ali ne i bračni spor, to je jedna od osnova prestanka braka.

Neznam točno za maloljetnike, već sam to zaboravila!:(
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks