AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Obiteljsko pravo s matičarstvom

sleeperica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dali bi mi netko mogao nešto kratko napisat o povijesti matičarstva? Ono što imam napisano u skripti je totalno nepovezano. Thank you very much. :tongue2:

Zaboravila sam pitat dali netko zna tko će ispitivat na roku u u 6mj.
 

andreya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bok, može li mi netko nabrojati s kojim vjerskim zajednicama rh ima uredene pravne odnose za sklapanje vjerskog braka s građanskim učincima?
hvala
 

niriana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bok, može li mi netko nabrojati s kojim vjerskim zajednicama rh ima uredene pravne odnose za sklapanje vjerskog braka s građanskim učincima?
hvala
mislim da sa katoličkom crkvom, sa srpskom pravoslavnom crkvom, sa islamskom zajednicom, sa evangelističkom crkvom, ali nisam skroz sigurna pa neka radije najprije netko od kolega koji uče obiteljsko potvrdi
 

Jadranka15

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Vjerski oblik sklapanja braka
- Brak sklopljen u vjerskom obliku s učincima građanskog braka
- Katolička crkva (1997)
- Srpska pravoslavna crkva (2002)
- Evangelistička i Reformirana kršćanska crkva (2003)
- Islamska zajednica (2002)
- Evanđeoska, Kršćanska adventistička, Savez baptističkih crkava (2003).

Vidi
PRAVILNIK
o sadržaju i obliku potvrde za sklapanje braka

(NN 202/03)
 

tinkica22

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bok ljudi, evo ja sam jučer bila na predroku i prošla! Dobila sam 5!!! Pitala me: kako može prestati brak,kada brak prestaje razvodom, način vođenja državnih matica, zaštita imovinskih interesa djeteta. I to je to!
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Što pita o državnim maticama??
-vrste matica
-u kojem obliku se one vode?
-po čemu se razlikuju izvadak i potvrda?
-gdje se čuvaju stare matice?
-vrste upisa
-ovlasti i dužnosti matičara
-odgovornost matičara
-tko ima pravo uvida u državnu maticu?
-tko ima pravo uvida u spise na temelju kojih se vrši upis u matice?
i td..
 

viexen

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Molim vas može li mi netko reći što je to KONVALIDACIJA BRAKA, pitanje sam pročitala tu na forumu a nisam nigdje našla odgovor!! Hvala!
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Molim vas može li mi netko reći što je to KONVALIDACIJA BRAKA, pitanje sam pročitala tu na forumu a nisam nigdje našla odgovor!! Hvala!
Konvalidacija braka:
1.konvalidacija po samom zakonu - kada po zakonu prestaje mogućnost podnošenja tužbe (npr. kada maloljetnik navrši 18 godina)
2.konvalidacija sudskom odlukom - sud može donijeti odluku kojom odbija poništaj braka

(konvalidacija je moguća kod maloljetnika i osoba lišenih poslovne sposobnosti)
 

nea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel mi može netko reći gdje se nalazi gradivo o konvalidaciji? I ne mogu nigdje naći objašnjenje zašto se ne može podnijeti zahtjev za promjenu osobnog imena u sljedećih 5 god. Molim nekoga za pomoć...
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Jel mi može netko reći gdje se nalazi gradivo o konvalidaciji? I ne mogu nigdje naći objašnjenje zašto se ne može podnijeti zahtjev za promjenu osobnog imena u sljedećih 5 god. Molim nekoga za pomoć...
Nisam sigurna jel u knjizi piše što o konvalidaciji. Ovo gore je s predavanja.

Zakonu o osobnom imenu, članak 10. stavak 3. - ne može se podnijeti novi zahtjev za promjenu osobnog imena u roku od 5 godina od dana izvršenog upisa promijenjenog osobnog imena u matične knjige.
 

jaasmiinaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
KONVALIDACIJA BRAKA-mogućnost naknadnog osnaženja braka(nevaljanog ali postojećeg)
2 SU NAČINA-ex lege-nije potrebna nikakva odluka i pravomoćnom sudskom odlukom
Konvalidacija braka ex lege-kad maloljetnički brak konvalidira sa punoljetnošću,a brak osoba lišenih poslovne sposobnosti vraćanjem poslovne sposobnosti
Konvalidacija braka sudskom odlukom-sudsko osnaženje nevaljanog braka(mogućnosti zbog:maloljetnost,potpuno lišenje poslovne sposobnosti i trajanje prethodnog braka)
-mogućnost sudske konvalidacije ne znači da je smetnja uklonjiva-uklonjiva je ona za koju sud utvrdi u izvanparničnom postupku da odobrenje za sklapanje braka
 

heartburn

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej, eto ja sam danas prošla, učila sam niti 1 dan iz skripte tako da se nemora ubijat od učenja. pita sve, matičarstvo, posvojenje, imovinska prava djece, pravni izvori, ma sve. u biti mora se znat nabrojat sve natuknice inače ne uzima u obzir polovično, eto toliko...
 

viexen

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej, kao prvo čestitam svima koji su jučer položili, naravno i ja sam bila jedna od njih:laughing:!! od nas 30-tak pale su samo dvije cure jer su rekle da postoje 2 vrste posvojenja i automatski su pale samo na temelju toga! POSVOJENJE je JEDNO JEDINSTVENO!! (Moj najtopliji savjet je da POSVOJENJE I SKRBNIŠTVO UČITE IZ SKRIPTE koju imate tu u skriptarnici ili iz nove knjige imate oko 20-tak stranica).
Za Veroniku nije potrebno objašnjavati izvore prava dovoljno ih je samo pobrojati! Ako bar nešto znaš reći o svakom pitanju koje te pita 3 ti je zagarantirana! Ja nisam učila po zakonu i dobila sam 4 (jedino sam si osobno ime naučila iz zakona imaš par članaka iako nisam čula da je jučer nekog pitala osobno ime)!
Slažem se da pita sve i svašta ali nije teško je pita konkretna i općenita pitanja, ma profesorica je super!!
Voli pitati odgovornost skrbnika i matičara, prava prema konvenciji, obavezno pita 1 pitanje iz skrbništva ili posvojenja (vrste skrbnika, vrste skrbništva, tko može a tko ne biti skrbnik ili posvojitelj, adoptivnu sposobnost- aktivnu i pasivnu) i naravno svakome obavezno po jedno pitanje iz braka a najčešće je jučer pitala građanski brak i brak s vjerskim učincima!!
 

magali

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bok ljudi,da vas pitam nešto...dali je istina da nema više dobnih granica kod posvojenja?ja uvijek kasnim sa svime pa sam tako načula da je izašao novi zakon o tome...:confused2:
 

nea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
moram priznati da je profesorica zaista odlična i baš me je ugodno iznenadila jer mi su mi pitanja bila prelagana. Bila sam na roku 1.7.i dobila 5 :proud: Uopće njie teško,ali treba proučiti izmjene zakona. Mene je pitala: rastava braka, mjere za zaštitu osobnih interesa djeteta koje provodi sud( oduzimanje roditeljske skrbi, smještaj djeteta u ustanovu socijalne skrbi i oduzimanje roditelju prava da živi sa svojim djeteto i da ga odgaja),objasniti oduzimanje roditeljske skrbi, prava skrbnika, zabrana punoljetnoj osobi da mijenja osobno ime.

ZA MAGALI: postoji samo donja dobna granica,znači-posvojiti može osoba starija od 21.god.,a ako je to u osobitom interesu za dijete, posvojiti može i osoba mlađa od 21.god., no dobna razlika između posvojitelja i posvojenika ne smije biti manja od 18 god.
 

tea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav svima!
Da li mi moze netko pomoci oko jednog pitanja,u vezi krvnog srodstva...da mi jednostavno laicki objasni 1,2,3 i 4 stupanj, ne mogu skuzit sta se nalazi u kojem.

Unaprijed hvala!
 

viexen

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dvije osobe su u krvnom srodstvu ako potječu jedna od druge (majka, sin), ili imaju zajedničkog pretka (sestrična, bratić ili brat, sestra) a pritom ne potjeću jedna od druge.

U krvnom srodstvu razlikujemo ravnu lozu (unutar nje pretci i potomci: bake unuci) i pobočnu lozu.

Ravna loza - osobe koje potječu jedna od druge (baka-mama-kćer), one uvijek imaju nekog zajedničkog pretka

Pobočna loza - osobe koje NE potječu jedna od druge ali imaju zajedničke pretke (sestriča i bratić, baka zajednički predak)

Stupnjevanje srodstva računa se prema BROJU ROĐENJA
Ravna loza 1.st. kćer, sin
2.st. unuk, unuci
3.st. praunuk, praunuci
Pobočna loza - računanje počinje sa 2. stupnjem (pravilo, nema prvog)
2.st. brat, sestra
3.st. braća i sestre roditelja sa
nećacima i nećakinjama
tj.tete, ujaci, stričevi
4.st. djeca čiji su očevi,majke dva brata,sestre
(bratići i sestrične)


nadam se da sam bar malo olakšala...
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks