AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Nauka o javnoj upravi I.

milena

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
znam da je pitanje malo neuobicajeno, ali kolko treba relativno vremena za naucit nauku 1? meni djeluje puno jednostavnija nego nauka 2, a i ima cca 80 str :)
ja tek sad pocinjem, a ispit je 18.. nadam se da cu stic :/
Da te ohrabrim, imas dovoljno vremena do 18-og, naravno treba nekoliko sati efektivnog ucenja svaki dan.
 

pravnik5

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Da te ohrabrim, imas dovoljno vremena do 18-og, naravno treba nekoliko sati efektivnog ucenja svaki dan.
ma ja sam to ucila malo i preko praznika, nije da bas nista ne znam, hodala sam na svako predavanje, dosta toga je ostalo u glavi, ali treba to sjest i naucit, naravno :) nadam se da cu stic, potrudit cu se :) hvala puno :*
 

natashah

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
U grupi A su bila: 1. a) Što je transmisijski karakter upravljanja i koje dvije djelatnosti razlikujemo u toj akciji ljudi?
b) Objasnite interesne norme
2. a) Objasnite dvostruku ulogu prinude uprave i koji su oblici prisile?
b) Kako tehnizacija uprave pridonosi ograničavanju prinude u upravi?
3. a) Što je decentralizacija, koji su glavni praktični oblici decentralizacije (za svaki navesti primjer)
b) Nešto vezano uz homogeni kolegij
4. a) nešto iz javnosti funkcioniranja
b) sustavni kontakti uprave i građana
5. oba pitanja su iz parlamentarnog režima (ne sjećam se koja) :)
 

Shiny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Četvrto pitanje iz grupe A je bilo navesti modele ostvarivanja javnosti uprave, a pod b) sustavni kontakt uprave i građana. Peto pitanje je bilo parlamentarni sustav zašto je nestabilan, a pod b) koji su mehanizmi stabilizacije u parlamentarnom sustavu.
 

kardumka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav svima! Jel ima mozda netko od vas savjet od kud je najbolje uciti za nauku?Koja skripta???prvi put izlazim na ispit :O
 

Rabbit Roe

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pozdrav svima! Jel ima mozda netko od vas savjet od kud je najbolje uciti za nauku?Koja skripta???prvi put izlazim na ispit :O
Po mom mišljenju mislim da ti skripta ne treba, jer imamo samo 80 str za naučiti. I najbolje je iz knjige jer u skriptama dosta toga nema, a baš toga čega nema pojavljuje se u ispitu. Skripta možda može dobro doći za ponavljanje, ali 80 str stvarno nije puno :)
 

mcook

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nemojte se bojat, sa par dana učenja već možete pol tog riješit,
Dobijete obrazac koji trebate ispunit (ime,predmet,jmbag..)
I tamo pišete, ima dosta slobodnog, i ako ste učili sve stignete :p;

A grupa:
1. transmisijski karakter u upravi, koje djelatnosti razlikujemo
Interesne norme
2. Javnost funkcioniranja, odnos javnosti i uprave i elementi javnosti uprave
3. Decentralizacija- primjeri
Homogeni kolegij
4. Parlamentarni sustav
Režim političke uprave
5. Uloga dvostruke prisile u upravi i kako tehnolizacija utječe na prinudu u upravi

B grupa (kolko se se sjecam)
1.tendencija porasta upravnih organizcija
Sto je to apsolutan a sto relativan porast
Kako se zove proces koji je kao nesto u svjetu najpoznatiji
2.razvoj uprave
Objasni proucvanje uprave od pocetka vremena tak nes
Kak se dijeli diferencijacija i objasni
3. Predsjednicki rezim
Koje su ovlasti il tak nes sefa drzave
Koji je problem predsjednickog rezima
4.kontrola uprave
Nesto a funkcionalnom drugog se ne sjecam
5.odnos gradjana i uprave
Kako gradjanin postaju suradnici uprave i navedi 2 primjera kako sudjeluju u njezinom radu il tak nes
Sto je doktrina novog javnog menadzmenta i koje su drzave i organizacije prihvatile tu doktrinu.
 

Mima1991

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Nacelo odgovornosti uprave se dijeli u tri smjera; prvi je politicka odgovornost, drugi je materijalna odgovornost i treci kazneno - disciplinska odgovornost.
E sad, zanima me ova kazneno - disciplinska odgovornost, o njoj nista ne pise u knjizi. Moze li mi netko pojasniti ?

U koliko sati je ispit 18.02.? Gdje to mogu vidjeti, na stranicama faxa ne pise?
 

Nerea

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Nacelo odgovornosti uprave se dijeli u tri smjera; prvi je politicka odgovornost, drugi je materijalna odgovornost i treci kazneno - disciplinska odgovornost.
E sad, zanima me ova kazneno - disciplinska odgovornost, o njoj nista ne pise u knjizi. Moze li mi netko pojasniti ?

U koliko sati je ispit 18.02.? Gdje to mogu vidjeti, na stranicama faxa ne pise?
na studomatu
 

marina24

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Ispit je u utorak i najvjerojatnije ce u ponedjeljak bit objavljeno tocno vrijeme i mjesto ispita. Ni meni jos nista ne pise.
 

sammy89

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel možda netko saznao kad je sutra ispit? ja još ne mogu naći, pa sam sad već malo nervozna da nešto nisam dobro prijavila putem studomata??

ispit je sutra u 10, napokon mi se pojavilo, pa evo za sve koji još nisu našli...
 

Rabbit Roe

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Zanima me 5. Pitanje pod A? To ne mogu nac -_-
Pitanje je ovdje krivo napisano. Išlo je: dvostruka uloga prisile u upravi i oblici prisile te kako tehnizacija uprave pridonosi ograničavanju prinude? Odgovor je na stranici 34 i 35 u knjizi :)
 

bihter

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Jel mi može netko objasniti na koji način se pišu odgovori u ispitu? Znači imam npr. 1 pitanje pod a i b, i sada pišem a sve što ide za njega i b isto tako?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks