AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Nauka o javnoj upravi (arhivirano)

Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.

METVICA

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
evo pitanja, mislim da uopce nisu bila teska...
1.a sto je upravljanje i znacajke upravljanja prema pusicu,
1.b Objasni tehnicka pravila i interesne norme
2.a Kako rast drutvene gustoce utjece na rast uprave( tako nekako)
2.b Koje jos tendencije razlikujemo?
3.a Sto je decentralizacija i u koja sredstva politicke kontrole spada?
3.b Objasni teritorijalnu decentralizaciju i navedi primjer.
4.a Koji su gl elemnti nadzora u upravi?
4.b Što znaci obuhvatnos nadzora, a sto uravnotezenost?
5.a Objasni nacelo pogresivosti uprave
5.b Suodgovornost izmedju gradjana i uprave.
Ivy, puno ti hvala. Jel to bila samo jedna grupa? Jel vas puno izašlo?
 

.ivy.

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Ivy, puno ti hvala. Jel to bila samo jedna grupa? Jel vas puno izašlo?
bile su dvije grupe, ovo je A...hm od 300 prijavljenih prof. je rekla da nas je oko 50 iako se meni cinilo da nas je vise...

kakva je prof lalic novak na usmenom? ima mozda koji dio gradiva na koji se vise orijentira? kolko pitanja pita, dal puno trazi? :)
 

Tonkaaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja iz B grupe:
1.a) pod kojim uvjetom neke poslove možemo smatrati javnima i kako se tijekom vremena krug javnih poslova širi ?
b)objasni hijerarhiju kao jednu od posljedica trajne podijele dužnosti i ovlasti
2.a)objasni proces horizontalnog raščlanjivanja upravnih sustava
b) temeljna razlika između klasičnih upravnih resora i javnih službi,što čini klasične u.r a što javne službe ?
3.a) objasni značenje političkog nadzora uprave
b) na čemu je naglasak političkog nadzora u fazama koncencentracije a u čemu u fazama dekoncentracije
4.a) objasni načelo odgovornosti uprave
b)navedi i objasni oblike sustavnih kontakata građana i uprve
5.a)komunikacijski sustav
b) razlika između organizacijske strukture i komunikacijeske mreže .

Usmeni sutra kod Tijane, kakva su iskustva na usmenom kod nje?
 

METVICA

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Znam, da je sad već malo kasno.. Ali sam čula i za Lalić i Tijanu da pomažu i upućuju te na odgovor, gledaju test i knjigu, strpljive su. Al svaka ima neka određena pitanja koja smatra bitnima, i vrte se po forumu, možda sad god. dana unatrak po rokovima dovoljno je da se prođe. Sretno danas kod Tijane i nadam se da je bilo sretno i jučer kod prof Lalić.
 

fakin

Super Moderator
usmeni je jedno 80 puta lakši nego pismeni...postavljaju samo najosnovnija pitanja i ko to ne zna ne znam uopće kako je uspio na pošteni način pismeni proći...
iako ova tijana izgleda bahato i arogantno inače, nevjerojatno je susretljiva i pristupačna na usmenom...
 

marionette

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Tijana je super, ima strpljana, pomaže i navodi te na odgovor ali isto postavlja neka pitanja da vidi jel stvarno razumiješ gradivo, naravno moraš znati ali neće te bezveze rušiti. Kad sam kod nje odgovarala bila je u sobi prof Lalić i jedan dečko nešto nije znao pa se malo uključila i objasnila mu, na kraju smo svi prošli iako mislim da tog dečka neki svi pustili.
 

.ivy.

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Znam, da je sad već malo kasno.. Ali sam čula i za Lalić i Tijanu da pomažu i upućuju te na odgovor, gledaju test i knjigu, strpljive su. Al svaka ima neka određena pitanja koja smatra bitnima, i vrte se po forumu, možda sad god. dana unatrak po rokovima dovoljno je da se prođe. Sretno danas kod Tijane i nadam se da je bilo sretno i jučer kod prof Lalić.
bilo je sretno :) prof. Lalic je super, pomaze ak se zapne, izvlaci iz tebe odgovore i rekla je ako imamo bilo kakvih nejasnoca da se slobodno javimo na konzultacije, da je zato tu...ugl, super je bila :)
 

Bumblebee

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
I kakvi su dojmovi s današnjeg ispita, pitanja?

Jel itko zna odgovor na pitanje: koja je razlika između planiranja u prognoziranja?

svako planiranje ima element predvidanja ciljeva i njihova ostvarenja, u tome je slicnost planiranja i prognoze. medutim,svako planiranje nije samo prognoza. u njemu je i element svjesnog interpoliranja vlastitih ciljeva. planiranje se sastoji u predvidanju situacije u okolini i na temelju tog pokusaja gradena je akcija. u tom smislu se razlikuje od prognoze
 

dogrubi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da li je netko primjetio kako idu pitanja na testovima,jesi li to ona iz prijašnjih testova ili se stalno pojavljuju nova
 

MajaF

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
da li je netko primjetio kako idu pitanja na testovima,jesi li to ona iz prijašnjih testova ili se stalno pojavljuju nova
Na pismenom definitivno ponavljaju, istrazi zadnje 2 godine pitanja na forumu i nek ti budu kao natuknica u ponavljanju
 

Tonkaaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja na pismenom se ponavljaju, vrte se uglavnom na forumu, a mislim da imaju negdje izvučena čak sva pitanja u jednom dokumentu. Nije ta nauka tako strašna kako sam mislila. Prvi put sam izašla i prošla sam :D Na usmenom nije strasno. Tijana je super, teba znati osnove i to je to, za prolaz dovoljno.
 

verseinote

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Otkad postoji nova, razumljiva knjiga, problema je bitno manje. Mi smo krv pišali s onom Pusićevom
Ionako je 2/3 knjige Pusićevo opisivanje i citiranje njegovih podjela, nije mi baš knjiga najbolje napisana. Budući da si ti već malo stariji kolega,možeš mi reći da li je potrebno citirati knjigu,tj. naštrebati sve i proći bez problema ili postoji malo "pjesničke" slobode da sami objasnimo neki pojam ako smo učili sa razumijevanjem(ne mislim na primjere) ? :weeabooface:
 

Horiemon

Kronično vaš, 0-24
Ionako je 2/3 knjige Pusićevo opisivanje i citiranje njegovih podjela, nije mi baš knjiga najbolje napisana.
Da? Nisam znao. Doduše, brzinski sam je i neobavezno prolistao, pa mi se učinila, onako, "pitkom" za učenje. Očito sam stekao pogrešan dojam. ;)

da li je potrebno citirati knjigu,tj. naštrebati sve i proći bez problema ili postoji malo "pjesničke" slobode da sami objasnimo neki pojam ako smo učili sa razumijevanjem
Meni je osobno ovo bio najteži predmet s prve, jer ga nikako drugačije, za razliku od svih ostalih, nisam ni mogao naučiti nego napamet. (Ne tvrdim da se drugačije ne može, nego ga ja nisam mogao drugačije savladati) Osim naravno, onih abnormalno očitih stvari koje Pusić opisuje. Poput definicije SASTANKA, dijelova UREDA (stol, stolice, grjalica, olovke...). :D

Morat ćeš naći neko svoj "ključ" u glavi po kojem ćeš pamtiti te stvari. Nerado savjetujem skripte, ali navodno je, kažu mnogi, ova najnovija jako dobra.
 

verseinote

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da? Nisam znao. Doduše, brzinski sam je i neobavezno prolistao, pa mi se učinila, onako, "pitkom" za učenje. Očito sam stekao pogrešan dojam. ;)

I meni se takva učinila kad sam ju samo čitala, ali nažalost nije lako naučiti neke stvari. I da,skripta je bolja. :/
 

T-jet

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ljudi...jel netko zna...jel se mora znati iz nastavnih materijala TERITORIJALNI, FUNKCIONALNI I ASOCIJATIVNI UPRAVNI SUSTAV i razvojne faze? Nekad se to moralo znati, zanima me da li su to možda izbacili sada ili se varam, s obzirom da u ovoj novoj popularnoj skripti toga nema???
 

Darijana

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Ljudi...jel netko zna...jel se mora znati iz nastavnih materijala TERITORIJALNI, FUNKCIONALNI I ASOCIJATIVNI UPRAVNI SUSTAV i razvojne faze? Nekad se to moralo znati, zanima me da li su to možda izbacili sada ili se varam, s obzirom da u ovoj novoj popularnoj skripti toga nema???
koliko ja znam ima to u skripti str. 89(14 poglavlje) ,a mene je pitala na usmenom teritorijalni tako da treba naučiti
 
Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks