AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Nauka o javnoj upravi (arhivirano)

Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.

robbie22

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bravo! Ajde pliz kopiraj mi to gdje pisu pitanja sa USMENOG prosli rok kod tijane...koliko ja vidim ljudi su pisali samo dojmove,nigdje pitanja ;)
 

METVICA

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Imam problem sa par pitanja.. Ako itko može pomoći..

Pod pitanjem: praktični problemi organiziranja, što točno treba napisati? Da započinje s organizacijskim planom, pa se mora stvoriti organizacijska struktura, ne znam, što?

Pa zatim pitanje: posljedice političkog utjecaja u 20. st.
Jel to vezano za industrijsku koncentraciju?

Proces horizontalnog raščlanjivanja upravnih sustava? Odg.: Horizontalna diferencijacija?

E sad, par pitanja za koje uopće nisam sigurna di tražiti:
1. Značenje pol. nadzora uprave
2. Na čemu je naglasak pol.nadzora u fazama dekoncentracije, a na čemu u fazama koncentracije?
3.Temeljna razlika između klasičnih upravnih resora i javnih službi, što čine klasične u.r., a što javne službe?
4. Faze strateškog planiranja?
5. Informacijsko i industrijsko društvo
6. Identitet vodeće grupe?
Jel to pod naslovom: Organizacija i organizacijska struktura ili Tipovi kooperativnih sustava? :-/


Zahvala Bumblebee na odgovoru. :)

Kod Tijane:
ulazilo nas je po troje prvo ti da ispit da pogledas zatim te pita.. pitanja su bila decentralizacija sve o njoj ( znaci i opisat podijeljenu suverenost, teritorijalnu dec i funk.dec) predstavnistvo gradana sujelovanje gradana tendencija inform. i tend. profesionalizacije. nacela gradana u upravi (nacelo zakonitosti, pogresivosti i odgovornosti i opisat svaku) to je najvise pitala ... mene je pitala pred gradana ten inf i nacela od 15 samo je 1 pao

Evo da ja nešto kažem o nauci. Prošla sam na pismenom i danas bila na usmenom kod Tijane. Od nas 9 kolko nas je prošlo na pismenom, mislim da nas je prošlo 5 ili 6. I ja među njima od prve. Hapy!!! Tijana je bila ok, da ti vremena da se koncentriraš i razmisliš i kuži ako zapneš zbog treme, pa ti pomogne. Pitanja (kolko se sjećam): transmisijski karakter, predstavništvo građana i modeli, efekti menadžerskih reformi na upravno osoblje, vođenje u upravi, razlika između planiranja i prognoziranja, industrijska koncentracija, decentralizacija općenito, odlučivanje građana, sudjelovanje građana, ograničenje uprave pravilima, tendencija porasta upravnih organizacija. To nisu pitanja samo za jednog, već koliko sam uspjela poloviti od nas troje koji smo bili unutra i onih prije mene.

Evo, danas je bio usmeni kod Prof. Lalić..Dojmovi: Profa je ok, strpljiva, ima živaca, da ti vremena da dodjes k sebi( od treme naravno), ali ono na što bi Vam htjela skrenuti pozornost je slijedeće: Nemojte sve uciti napamet, bez nekog logickog slijeda i povezivanja..Danas je rusila kolegicu nazalost zbog toga( vidi se da je ucila, po odredjenim detaljima, ali se izgubila u logici stvari)...Obratite pažnju na odlučivanje građana, predstavništvo građana i sudjelovanje građana, pod tremom se lako pobrka, kao i na formalnu i neformalnu strukturu i na formalne i neformalne odnose u organizaciji, i pitala je koja je razlika izmedju organizacijske strukture i organizacije, pitala je planiranje u upravi, razliku izmedju korisnika i potrošača(gl. razlika je što korisnici plaćaju djelomičnu cijenu, a potrošači punu, odnosno realnu cijenu.)Ako mogu jos kako pomoći, tu sam..slobodno pitajte

Evo ovako )
Ja sam prošla na ovom roku nauku, pitanja koja su bila na pismenom sam već objavila.

Imala sam 9 bodova na pismenom, i bila na usmenom kod tijane. Bilo nas je 5 i svi smo prošli ))

Tijana je stvarno fer i korektna, naime ja sam bila u drugoj grupi ( prva grupa-3 cure i druga- ja i još jedna cura) ... prva cura je sve znala i izašla je van nakon cca 5 minuta a druge dvije cure nisu baš najbolje znala i ispitivala ih je između 30-45 minuta da izvuče dvojke iz njih ( i uspjela je ) . Uglavnom, to što je dugo pitala cure prije , nije uopće utjecalo na njezino raspoloženje i način ispitivanja- pohvalno

Mene je pitala- da joj objasnim kategorije ljudi u upravi (pitanje iz testa) i kako je u rh, strukturne efekte menadžerskih reformi i koji su nepredvidivi učinci menadžerskih reformi, negativne posljedice industrijske kon. koje su dovele do nove dekoncentracije i onda novu dekoncentraciju... i to je to )

Curu koja je bila samnom, industrijsku koncentraciju, transmisijki karakter, i ne sječam se više ...

i da naglasila je da je dosta ljudi sada u pismenom, za dva početna smjera u upravi pisalo o upravno-tehničkom i upravno-pravnom smjeru, što je krivo!! trebalo je pisati o opisnom i filozofsko-spekulativnom !!


Dojmovi s današnjeg usmenog... prof. Lalić je super. pita 3 pitanja,(pitala je po 2 pitanja iz crvene knjige, jedno s početka i jedno s kraja knjige, te jedno pitanje iz nastavnih materijala) postavlja podpitanja i dosta pomaže. Da vremena da se razmisli i skoncentrira.
pitanja: tedencija porasta upravnih org., birokratska vlast, organizacijska okolina, vrijednosti u upravi i orjentacije sluzbenika, planiranje, kontrola, vođenje, razlika između korisnika i potrošača


Eto, to ti je više-manje to. Pitanja ti se dosta ponavljaju i imaju određena pitanja, osnovna, koja uvijek pitaju.
 

martinatt

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pitanja sa ovog roka
B grupa
1.a) sta je prisila,koji su oblici i dvostruka uloga
b)zasto je gradanska revolucija smanjila prisilu (tako nesto)
2.a)reorganizacija i razlozi reorganizacije
b)organizacijska izolacija i primjer
3.a)sluzbenicki sistem i svrha
b)obiljezja klasifikacije radnih mjesta
4.a)komercijalne javne slizbe i njihov pravni oblik
b) onih 5 elemenata iz zelene knjige
5.a)postupak i svrha
b)javni i interni postupak
 

Antoniaa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
A grupa
1.a) Aspekti razvoja drustvenih proizvodnih potencijala
b) u cemu se ocituje velicina zadataka
2.a) Kako se osnivaju radne jedinice i koji su kriteriji
b) Jasnoca razgranicenja poslova
3. a)Ljudi u upravi
b) Merit sistem
4. a) prijelazni lanac
b) predsjednicki sustav
5. a) Sto je kontrola i elementi kontrole
b) Kontrola nacina rada
 

maja1307

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
evo današnji dojmovi kod Tijane:
od nas 15, mislim da je samo troje palo.. profesorica je super, i izvači maksimum iz tebe..

pitanja: tendencija prema informatizaciji, horizontalna diferencijacija, tendencija prema informatizaciji, biroktaska vlast, ograničenje pravilima, formalna organizacijska struktura, demokratska dekoncentracija, industrijska dekoncentracija, reorganizacija

pročitajte obe knjige, nadopunite skriptu i čitajte i čitajte.. i stvarno zagrijte stolicu..
svima vama koji niste još riješili nauku puno, puno sreće ;)
 

robbie22

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
danas na usmenom je jos pitala,transmisijski karakter,nacela u odnosu gradana i uprave,postupak,planiranje programa,formalna organizacijska struktura...
Prodite i naucite pitanja s foruma i prolaz vam je zajamcen,ne treba vam knjiga ;)
 

marijam

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
danas na usmenom je jos pitala,transmisijski karakter,nacela u odnosu gradana i uprave,postupak,planiranje programa,formalna organizacijska struktura...
Prodite i naucite pitanja s foruma i prolaz vam je zajamcen,ne treba vam knjiga ;)
koja su to pitanja, gdje da ih tražim??
jel to važi i za pismeni?
 
Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks