AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Nauka o javnoj upravi (arhivirano)

Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.

Ivy

Admin
1.tehnicke i interesne norme
sto su,zasto vrijede
2.prinuda
opadanje i njena dvostruka uloga
3.funkcija vodstva
4.organizacijska struktura
5.javne povelje
 

Talya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam isto bila prestravljena tim ispitom, al sam učila tri tjedna i dobila 4!:) I nije to stvar sreće jednostavno sam sve naštrebala jer ovaj ispit se mora jednostavno naštrebat i nije nemoguća misija, a pitanja su već opće poznata, zabrijte si da je to sve jako zanimljivo, bit će vam lakše!:D
 

Miklja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da vam dočaram važnost Nauke o upravi na našem studiju, citirat ću Vam dio predgovora iz "zelene knjige" ..."Na taj je način ona, možda i mimo namjere svog autora, počela živjeti vlastitim životom, postala je sinonimom za jednu znanstvenu disciplinu ili, u sferi sveučilišne primjene, nekom vrstom katekizma upravne znanosti čiji su sadržaj pojedini nastavnici gotovo dogmatski izlagali, a studenti napamet učili."...:amen:
 

Ivy

Admin
ja jos nisam prosla nauku
ali koliko sam shvatila od ostalih kaj su prosli
to ti je sve toliko subjektivno jer nikada ne znas koji profesor ce ti ispravljati
test
shvatila sam da je dosta bitno da oni na neki provizorni nacin shvate da ti znas dosta i onda kao budu nekako blazi
mislim da kada procitaju ispit kazu ok vidi se da zna o cemu pise
zatim sam isto cula ako npr napise nabroji i sada je navedeno tocno sta
ako samo nabrojis a ne objasnis dobijes jedan bod a ako nabrojis i objasnis dobijes dva
pa ako ti pise napisi koja je razlika izmedju i sada pojmovi ako napises samo razliku jedan bod
ali ako napises definicije oba pojma pa zatim razliku dva boda
kuzis kako ti je to zeznuto
sve kaj ti mogu reci je sretno
a to mogu i sebi reci
ali isto samo jos jedno kada izlazis onda stvarno nauci sve i staru i novu knjigu jer tek ces tada proci
pa makar ti se nesto cini nevazno nauici i to jer tko zna kaj ce te pitati
dojmovi ostalih je da ako znas sve proci ces a ne ici na srecu kao to mozda nece biti :rolleyes:
nadam se da sam ti barem malo pomogla
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dođeš tamo i na pismenom dobiješ papir sa 5 pitanja te svako to pitanje sadrži pitanje pod a) i pod b).što znači sve skupa 10 pitanja...8)
moraš imati 8 bodova za prolaz, a svako pitanje nosi 2 boda.. odgovori moraju biti konkratni i moraš odgovoriti na točno ono što te pita, ne pisati općenito..na usmenom obično pitaju ono što nisi znao u testu...
:luxhello:
 

george costanza

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo dat ću vam par savjeta kako doći do toliko željenog svetog cilja, žiga iz nauke o javnoj upravi (u daljnjem tekstu: nauka). Ja se iskreno nadam da će nekome koristiti.
Izrazito je bitno vrhunski naučiti nauku, ne samo zato što u suprotnom imate jako male šanse za prolaz na ispitu, nego i zato što će vam to znanje jako puno koristiti na drugoj i trećoj godini, jer ćete se do kraja studija susresti sa još minimalno četiri predmeta sa katedre za upravnu znanost, a dobro će doći i za još neke predmete npr. opće upravno pravo.

a) učite iz knjiga, a ne iz sumnjivih skripti. Vjerujte akademiku Pusiću, a ne nepoznatom autoru! (mnogi su zbog učenja iz skripti položili tek iz sedmog, osmog puta ili su odustali od faksa)
b) idite na predavanja, konzultacije, slušajte usmeni
c) kontinuirano učite (znam da nisam «otkrio ameriku» ali ovo sam morao napisati)
d) iako sitni slog nije obvezna literatura, poželjno je pročitati barem neke dijelove radi razumijevanja gradiva
e) molite se bogu, ako u njega vjerujete za još i malo sreće :)
 

josip

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
mogu ti reci da si stvarno otkrio toplu vodu
ma salim se i ja sam shvatila da je bit svega kontinuirano ucenje
i za nauku si treba ostaviti dosta vremena po meni je upitno ako se sada krene a nema se nikakvo predznanje dali ce se stici nauciti do 17.04
mislim mozes nauciti ali dali je to dovoljno za prolaz je uistinu upitno
najbolji su mi on koji kazu da su ucili tjedan dana i prosli
odmah mi se srusi nekoliko roleta pred ocima jer se pitam u cemu je kod mene problem
ma ja ti izlazim stoti put i kažem ti da problema nema...zapravo problem je u tome kaj u prošle dvije godine nikad to nisam naučio kak spada,odnosno nikak da spojim dva tjedna u kojima će mi ta uprava bit prioritet..znači sam sam si kriv...mora postojat jedan malo zeznut ispit,kaj bi tek rekli da smo recimo na pravom pravu pa da nam prosječan kolokvij tak izgleda...
treba ju naštrebt to je istina,al jebote vrti se nekih 80-tak pitanja u vrh glave u cjeloj toj priči...ako ih naučiš,rješit ćeš sve,i a i b,ništa neće ostat prazno i proći ćeš i bok,i neće te zanimat ni koprić ni negativni bodovi ni niš...a ljudi fakat od toga rade dramu jer ipak treba malo stisnut,pa se na svakom roku izmišljaju nove legende i plaši ekipa koji prvi put izlazi...
i stigneš do 17.4 naučit za prolaz sam tak;)

to vam je moje mišljenje o upravi:eek:ld:
 

george costanza

Mladi član foruma kojeg zanima uprava

Ivy

Admin
evo i ja sam imala tu semu knjiga sve bitno u biljeznicu i sada ucim iz te biljeznice u medjuvremenu sam skuzila kaj je bitno pa se furam po tome kaj se tice pitanja nisam toliko sigurna dal treba samo njih ili i jos nekaj alikaj je je pitanja se definitivno ponavljaju pa se ne isplati izlaziti na ispit ak ne znas sve ta nabrojena pitanja
i upravo onak kak je kolega rekao problem je samo u dva spojena tjedna kontinuiranog ucenja pred test ali naravno s nekim predznanjem
kod mene je bed kaj se uvijek ali bas uvijek u ta dva tjedna nes dogodi i moja nauka pati smrc
ali sada sam rekla DOSTA:smilies3: :clint:
vise ne postoji nis osim nauke pa nisam valjda debil da ne mogu dati takav predmet
i zato cu ponosno izaci iz dvorane 17.04. visoko dignute glave jer cu znati da sam napisala za prolaz ako ne i vise:luxhello: :worshippy:
 

josip

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kolega Josip bez uvrede, ali očito ne znate što studirate. Pa bilo bi zgodno pročitati poruku dekana Koprića (tada je bio pročelnik stručnog studija javne uprave) http://dns.pravo.hr/veleuciliste/1_veleu/poruka.htm
nema uvrede kolega,pročito ja to prije par godina u onom "vodiču" za 30 kn...i bez uvrede,molim vas pojasnite mi koje veze to ima s mojim postom..dobro znam kaj studiram,jer sam bio i na pravom pravu pa sam taj dio napiso fakat ono iz iskustva i iza tog stojim...
točno se zna kaj se iz nauke mora naštrebat,kaj je dosta temeljito proć i ak se to napravi žig je u indeksu..gradiva ima i ajmo reć da je zajebano,al panika se stvara bezveze....
 

josip

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
vidim da imaš iskustva, pa... što se to točno treba, a što ne naučit? thx!
heee:D ovo ti je neko moje razmišljanje,al spava mi se jako,možda nije pametno i vjerovatno ne otkrivam ameriku...:(
znači,možemo reć da znamo kaj nas čeka na pismenom.imamo 2 pitanja iz prvog djela,ajmo reć da znamo da će bit ili tendencije (uglavnom prinuda) ili razvoj pol. sustava,možda se ubace tehnička pravila i int. norme ,transmisijski karakter,upr.pravni i upr.teh smjer...imamo jedno pitanje iz nove knjige..ona mi je za čudo božje ok,razumljiva,a iz nje se isto tak vrti par pitanja...onda imamo neku sredinu,to je uglavnom il biro.vlast,il pol.nadzor (normalno org. i funk. sredstva,raspon kontakata i vertikalne veze..i za kraj..aop,planiranje,funkcija vodstva...
kak si ja razmišljam:zzz: uzmeš ona pitanja u prvom postu,malo to sve skupa posložiš,i onda ko oče naš ko da si u drugom osnovne nabubaš odgovore,al ono,u glavu bez filozofiranja...podpitanja koja dolaze u testovima se vrte u skoro svim skriptama...bitno je jako ništa ne ostavljat prazno al bolje i to nego pisat bezveze...
treba knjigu naravno proć s razumjevanjem i probat skužit bit te nauke,al na usmeni tak i tak može utjecat milion faktora...

e sad se osjećam ko neki filozof,idem spavat,sutra radni dan...;)
 

diah

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pa sigurno su bili nespremni, ja sam prošla od prve, znači da se može, mora se sve naštrebat, ljudi ne nauče dobro, sigurno preskaču neke dijelove i onda roknu ili ne nauče s razumijevanjem pa im je teško pamtit.
ja cak nisam ni strebala, naucila sam s razumijevanjem i nitko mi nije zamjerio sto sam odgovarala svojim rijecima. treba temeljito nauciti knjige i odgovoriti suvislo na svako pitanje i to je sve. nije da se ne moze, koliki su to polozili;)
 

Kampa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ha da samo kaj sam ja uzela rijecnik stranih rijeci da bi si izvadila neke rijeci-pojmove, da bi lakše to shvatila i naucila jer stvarno to što piše u toj skripti moglo se i napisat i drugim rijecima.....
ali opet ovako kada pišeš tim strucnim rijecima ispadaš jaaaakooo pametan! a to se valjda traži!
 

Ivy

Admin
ako si prvi puta na komisiji def ce ti vratiti prijavnicu
a ako nisi onda mislim da nece
ja ako sada ne prodjem i u sestom mjesecu ce mi biti komisija i tamo padnem ja cu ih moliti da mi ne vrate prijavnicu da mogu barem na dekanski izaci
i da parcijala sam smrc

a stara stvar je za mene da iz nove ide jedno pitanje a sada cula sam da ko marceticke ako ne znas novu nemres proci na usmenom smrc

a što je to baza organizacijske povezanosti???zvuči li to nekome poznato?
pa da pitanje je malo smotano postavljeno pa se zbunis
moram i ja priznati da sam i ja stala i gledala kaj je to i onda onako ponosno zakljucila ma to je iz nove knjige
te skuzila da nije
i onda pocela logicki razmisljati i shvatila koja sam b****
;) ;) ;) ma glavno da sam skuzila sada a ne na testu ipak svako razmisljanje oduzima vreijeme kojeg tako i tako nema previse:eek:) :( :(

ovako
prvo pitanja sa testa 17.04.2007.
grupa b

1. tendencija prema smanjivanju prinude u upravi
a) sto je prinuda i njezina dvostruka uloga
b) razlozi opadanja prinude

2.gradani i uprava
a)obasni ulogu podanika i naglasi dali se mozemo i danas naci u toj ulozi
b)objasni ulogu potrosaca konzumenta

3.demokratska dekoncentracija
a)institucionalne inovacije nastale demokratskom dekoncntracijom
b)kakvu ulogu ima drzavna uloga u dem. dekoncentraciji

4.organizacija ili nes
a)nabroji 6 tipova organizacijske kulture i njihove vrijednosti
b)reorganizacija i zasto ili kako dolazi do nje

5. nadzor u upravi
a)sto je nadzor u upravi i kako se njegova uloga mjenjala kroz vrijeme
b)razlika izmedju prethodnog i naknadnog nadzpora i razlika izmedju nadrzora svrsishodnosti i zakonitosti

to je u glavnom to ne znam dali je bila i druga grupa
mislim da su pitanja donekle ista onima na testu ali nisu identicna
ovako se sjecam
pa kaj bude
i kazete losa iskustva
a nikada ne znate dok ne odete i ne pogledate kaj je u njihovim ocima dovoljno za prolaz:rolleyes:

e da zaboravila sam jos napisati da su rezultati u petak u deset
i sada dali ce usmeni biti u petak ili u pon ne zna se posto ce vjerovatno pola biti u pet a pola u pon jer u pet marceticka definitivno ne moze ispitivati tako sam barem cula kada su oni pricali....

dosta ljudi kaze da nema negativnih bodova ali postoji nesto sta izgleda ko prekrizena nula a to znaci da na pitanje nisi nista odg i da spadas u grupu ne zna to podrucje
pa se onda gleda koliko je lekilo podrucje u kojem si toliko neuspjesna sve u svemu
mozes imati 8 bodova i cetiri nule i neces proci
koliko god bodova a imas a ako imas cetiri negativnih nula znaci da neces proci pismnei tako sam barem ja shvatila
sada dali su to ti negativni bodovi o kojima svi tokliko pricaju ili ne ali to ja znam pa ....
 

sway

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dajte nešto konkretnije oko usmenog, jel dugo traje ispitivanje, ima li veze kako si riješio pismeni, kod kog bi bilo najsretnije dopasti...
usmeni dio ispita ti traje ovisno o tome kako ti ide,ako u startu skuže da neznaš-letiš,a ako muljaš-to može dosta potrajati,ja sam bila unutra cca 10 min,a bilo ih je koji su odgovarali i po 25min-najozbiljnije!svi smo se čudili šta se unutra događa!!!naravno na usmenom će te pitat ono što nisi dobro riješio u ispitu,a sad kod kog ti je nahbolje ti stvarno ovisi o njima samima i tome kakav im je dan.npr meni je bila super musa a đulabić i ne baš,dok curi koja je odg prije mene je bilo baš obratno(to za komisijski pričam),tako da...uzdaj se u se!!!
 

Ena2

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bok ljudi!

Prof. Musa je pod rubrikom Društveno veleučilište na web stranicama prava stavila primjer testa. Tamo je sve posloženo po cjelinama i poglavljima iz knjiga odnosno po točkama iz tzv. stare knjige - Pusić i stranicama iz tzv. nove knjige - Javna uprava - Nastavni materijali i tamo točno piše što treba učiti za koju cjelinu i iz koje knjige. Na predavanjima je rekla neka se toga držimo. Koliko je meni poznato prof. Musa sastavlja pitanja za ispit pa mislim da se treba držati njenih uputa. Meni osobno su te njezine upute za samo učenje puno pomogle da ne lutam jer nisam znala što treba i kako treba učiti pa se nadam da će i vama koji kao i ja još nismo prošli ovaj ispit pomoći.

STUDIJ JAVNE UPRAVE, DRUŠTVENO VELEUČILIŠTE
NAUKA O JAVNOJ UPRAVI
AK.GOD.2006-07


POPIS LITERATURE ZA TEST


Cjelina I: Temeljna pojmovna pitanja javne uprave / Razvoj proučavanja uprave
1. E. Pusić (2002) Nauka o upravi. Zagreb: Školska knjiga.
a. Točke 1-12 (Upravna organizacija, upravljanje)
b. Točke 13-24 (Nauka o upravi, Razvoj proučavanja uprave)
2. Grupa autora (2006) Javna uprava: nastavni materijali. Zagreb: Društveno veleučilište i Pravni fakultet.
a. E. Pusić: Upravni sustavi – str. 3-6;

Cjelina II: Javna uprava u društvu
1. E. Pusić (2002) Nauka o upravi. Zagreb: Školska knjiga.
I. Točke 25-36.(Uprava u društvu – Razvoj uprave)
2. Grupa autora (2006) Javna uprava: nastavni materijali. Zagreb: Društveno veleučilište i Pravni fakultet.
I. Koprić: Građani i uprava – str. 19-23;
II. E. Pusić: Odnos građana i uprave – Povijesni razvoj – str. 25-27;

Cjelina III: Uprava i politički sustav
1. E. Pusić (2002) Nauka o upravi. Zagreb: Školska knjiga.
a. Točke 37-43 (Razvoj političkih sustava)
b. Točke 44-45 (Problem birokracije)
c. Točke 46-55 (Sredstva političkog nadzora)
2. Grupa autora (2006) Javna uprava: nastavni materijali. Zagreb: Društveno veleučilište i Pravni fakultet.
a. E. Pusić: Odnos uprave i vlasti – strukturna rješenja – str. 37-43;

Cjelina IV: Upravna organizacija

1. E. Pusić (2002) Nauka o upravi. Zagreb: Školska knjiga.
a. Točke 67-72 (Proces organiziranja)
2. Grupa autora (2006) Javna uprava: nastavni materijali. Zagreb: Društveno veleučilište i Pravni fakultet.
a. I.Koprić: Upravna organizacija - str. 47-98;

Cjelina V: Metode upravljanja i javnog menadžmenta
1. E. Pusić (2002) Nauka o upravi. Zagreb: Školska knjiga.
a. Točke 89-92 (Materijalna sredstva)
b. Točke 93-97 (Predviđanje u upravi: planiranje)
c. Točke 98-100 (Vođenje u upravi)
d. Točke 101-104 (Komunikacije u upravi)
e. Točke 105-106 (Postupci u upravi)
f. Točke 107-109 (Nadzor u upravi)
2. Grupa autora (2006) Javna uprava: nastavni materijali. Zagreb: Društveno veleučilište i Pravni fakultet.
a. E.Pusić: Odnos građana i uprave – Instrumenti u odnosu građana i uprave – str.27-33;
b. I.Koprić i G.Marčetić: Kriza socijalne države i menadžerske reforme javne uprave - str. 145-148, 149-158:
c. V.Đulabić: Povelje javnih službi: pokušaj podizanja kvalitete i jačanje uloge građana – str. 327-328, 336-338, 338-341;
 

lipa_mill

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bome se nije moglo prepisivati hehe

ovo su današnja pitanja iz grupe B(koliko se sjećam,neka netko dopuni)

1. a) Što je upravljanje,objasni karakteristike
b) Koji upravni sustavi postoje i zašto? (jer može to netko objasniti,se to odnosi na razvojne faze,str.3) ?

2 .a) Što je prinuda,dva osnovna oblika?
b) Razlozi prevladavanja prinude u počecima

3.a) Novonastale inovacije u demokratskoj dekoncentraciji?
b) U kakvom je položaju uprava?

4.a) Formalna i neformalna organizacijska struktura?
b9 Nabroji tipove organizacijske kulture i njihove vrijednosti?

5. Komunikacijski sustavi,ciljevi


jel može netko staviti pitanja iz A grupe i da li netko ima iskustva s usmenog-jel pita isključivo ono kaj je bilo u testu(u kojoj si grupi) ili pita i ono kaj nije bilo ni u jednoj grupi???
 

Nina :)

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Grupa A:
1. a) profesionalizam u upravnim organizacijama
b)javni poslovi

2. a)sto je to vertikalna diferencijacija?
b)dvije glavne skupine resora nastale horizontalnom diferencijacijom

3. a)koja su tri podrucja okoline upravnih organizacija?
b)koji je najnoviji problem u odnosu uprave prema gradanima?

4. a)cetiri faze u razvoju uloge gradana prema javnoj upravi
b)gradani nakon demokratskih revolucija

5. a)postupak
b)vrste postupaka(objasni)

i jel zna itko kad je usmeni ak smo prosli? pa nije valjda odmah sutra? :confused:
 

Ena2

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Uh. baš mi je žao da nisam izašla na pismeni. Prepala sam se i odustala. Pitanja uopće nisu bila teška. Lippa mill je pitao/la za upravne sustave. Mislim da je ovo odgovor: Upravne sustave možemo podijeliti na teritorijalne u.s., funkcionalne u.s. i asocijativne u.s.
TERITORIJALNI U.S. - upravne organizacije ujedinjuju se prema kriteriju teritorija i različitog su sadržaja rada, tj. djelatnosti. Obuhvaća centralnu (državnu) lokalnu i regionalnu samoupravu.
FUNKCIONALNI U.S. - obuhvaća upr. org.. koje obavljaju istu funkciju ili djelatnost neovisno o teritoriju na kojem su smješteni. Vezani su uz javne službe.
ASOCIJATIVNI U.S. - obuhvaća udruge građana i društva u kojima se ljudi povezuju svojom inicijativom kako bi lakše ostvarili svoje ciljeve (nevladine org., HVIDRA, HAK itd.)
Zašto postoje? Mislim da bi tu trebalo napisati nešto svojim riječima, to ne možeš nabubati na pamet.
Nadam se da sam nekome pomogla. Sretno svima na usmenom!!!
 
Status
Nije otvoreno za daljnje odgovore.
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks