AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Nacionalne manjine i javna uprava

valentinak

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Preporuke za ovaj predmet, lagan je.
Ucila iz obje skripte, dovoljne su za prolaz rekla bih, jer je profesorica postavljala dosta podpitanja danas koja nisu bila u skriptama pa svakako preporucujem da si pojedine dijelove malo nadopunite ostalom literaturom (dio o zastupljenosti u predstavnickim tijelima, saboru, okvirna konvencija). Pitanja se uglavnom ista vrte koja su tu na forumu, okvirna konvencija i neke posebne mjere kod nje, zastupljenost u saboru i kako se biraju (putem opcih izbora...), zastupljenost na lokalnoj razini i sto ako se ne uspiju popuniti na taj nacin mjesta (dopunski izbori i jos nesto prije dopunskih izbora...),2 koncepcije i u kakvom su one odnosu (suprotnom), odredivanje pojma nm, savjet za nm, izborne tehnike, pracenje provedbe okvirne konvencije, kada pripadnici nm imaju pravo na mjesto u izvrsnom tijelu i o kojem se mjestu radi (zamjenik)...
Svi koji su pisali esej dobiju vecu ocjenu. Sretno!
 

Isa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Potpisujem što je valentinak rekla :) mene i kolegicu nije pitala ništa novo što se ne vrti na forumima od pitanja jedino je tražila da se zna razlika kod izbora u Hrvatski sabor zašto oni koji imaju manje od 1,5% zastupljenost imju pravo na pet zastupnika a oni koji imaju više od 1,5% manje?Zato što veća zastupljenost istih nacijonalnih manjina ima pravo na sva 3 mjesta dok ostale manjine između sebe dijele mjesta. E tu sam se malo zbunila ali je profesorica rekla da puno studenata ne zna tu razliku zašto pripadnici NM gdje ih ima manje imaju pravo na više izbornika a gdje ih je puno na samo tri mjesta. Profesorica je divna, pomaže podpitanjima i daje vremena da razmislite prije nego što date odgovor. Nitko nije pao. Ja evo uvijek kad položim neki ispit poklanjam literaturu(sve je uvezano pa m je žao baciti)tako je i sada, dvije uvezane skripte + prezentacije + sva pitanja s foruma. Sretno:)
 

Ilijana 5

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja sa danasnjeg roka: afirmativni pristup i pristup upravljanja razlicitoscu (pitanja iz clanka), vijece nacionalnih manjina, savjet za nacionalne manjine, izborne tehnike...
Bilo nas je tri i to su nam sva zajednicka pitanja. Npr. jedna je morala reci o izboru clanova vijeca, a druga ovlasti vijeca pa svaka objasniti jednu od zadanih tehnika.
Sretno svima!
 

JBlazek13

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Nadovezujem se na kolegicu + kod afirmativnog pristupa i pristupa upravljanja različitosti treba znati i mjere koje se provode u sklopu njih. Inače, profa je super, hoće pomoć, ne škrtari s ocjenama, jedno veliko olakšanje na ovom faksu :)
 

Slavica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Položila jučer, pitanja:
1. Okvirna konvencija
2. Vijeće NM
3. Dva pristupa kod zapošljavanja NP - afirmativni i upravljanje različištošću (iz članka)
4. Izbor predstavnika u jlprs
5.Odgoj i obrazovanje NM
 

Alma.h

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja od jučer:
1. afirmativni pristup zapošljavanje i koje mjere se tu spominju
2. Objasniti izborne tehnike
3. Objasniti modele obrazovanja
4. Zapošljavanje nacionalnih manjina (u kojim tijelima, pod kojim uvjetima)
5. 2 koncepcije
 

monalisa

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Evo par riječi o ovom izbornom predmetu. Danas je bio usmeni kod prof Vukojičić Tomić. Literatura je sa weba. Ja sam učila po skripti, i po zakonu i konvenciji i članak od profesorice. Ispit je među lakšima, ali nije baš prelagan. Treba i to naučiti, kao i svako drugo. Skinite si pitanja sa foruma i po tome učite. Profesorica pita po nekoliko pitanja, zna bit i potpitanja. Ali pitanja se ponavljaju i sve već spomenuto. Moja su bila objasniti izborne tehnike, sve o zapošljavanju nacionalnih manjina, pa sve o vijeću. Kolegicu je pitala o afirmativnom pristupu zapošljavanja manjina, ostalo se ne sjećam. Profesorica je dobra, da da se razmisli i može se i pričati svojim rječima. Bila sam i na predavanjima za izvanredne ali nisam ništa posebno čula tako da mogu reći da i nisu sad nešto prekorisna i potrebna. Ali ako želite možete otići. Uglavnom preporučam ovaj predmet Nema nekih kompliciranja oko njega i nije težak. Sretno svima dalje.
 

jelena.vid

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Moja pitanja sa roka 14.11.:
1. uporaba jezika i pisma
2. izbor u predstavnička tijela
3. afirmativni pristup kod zapošljavanja
 

Merienn79

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Zanima me koji je najkraći rok za poziv na ispit? Je li moguće da nemamo bar dva dana da nas se obavijesti o ispitu?
 

MarinaM

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s danasnjeg roka kod Tijane: pojam nm i sve sto znate o njima, definicija iz ustavnog zakona, pravo na odgoj i obrazovanje i povezati s jezikom i pismom, medunarodni dokumenti vezani za zastitu nm i nesto vise o konvenciji, zastupljenost nm u hs, vijece za nm, savjet nm, zaposljavanje nm u hrv.ju, afirmativni pristup i upravljanje razlicistoscu
 

Silinic

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja s danasnjeg roka kod Tijane: pojam nm i sve sto znate o njima, definicija iz ustavnog zakona, pravo na odgoj i obrazovanje i povezati s jezikom i pismom, medunarodni dokumenti vezani za zastitu nm i nesto vise o konvenciji, zastupljenost nm u hs, vijece za nm, savjet nm, zaposljavanje nm u hrv.ju, afirmativni pristup i upravljanje razlicistoscu
Molim te možeš mi reći iz čega si učila i koliko otprilike dana ?
Hvala ti:)
 

Merienn79

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pitanja s danasnjeg roka kod Tijane: pojam nm i sve sto znate o njima, definicija iz ustavnog zakona, pravo na odgoj i obrazovanje i povezati s jezikom i pismom, medunarodni dokumenti vezani za zastitu nm i nesto vise o konvenciji, zastupljenost nm u hs, vijece za nm, savjet nm, zaposljavanje nm u hrv.ju, afirmativni pristup i upravljanje razlicistoscu
Da li je spominjala zadatak, onaj koji smo morali predati? U smislu da bi on utjecao na ocjenu?
 

MarinaM

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
@Silinic Ustavni zakon o pravima nm je najbitniji, malo dopuniti sa ostala 2 mala zakona i skriptu dopuniti s njenim prezentacijama (sve je to u okviru pitanja koja se vrte po rokovima), ucila sam paralelno s jppom, al nekih 3-4 dana

@Merienn79 procita ocjene i prokomentira esej, al nebi rekla da utjece na konacnu ocjenu
 

Merienn79

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pitanja danas kod prof. Vukojičić Tomić-afirmativni model i upravljanje različitošću i mjere kod oba modela kod zapošljavanja (iz članka), pravo na odgoj i obrazovanje manjina i povezivanje s jezikom i pismom, modeli a,b i c i objasniti ih, izborne tehnike i objasniti tehniku najboljeg gubitnika, da li se primjenjuje u RH i u kojim slučajevima, izbor manjinskih predstavnika u jlprs i to je to. Profesorica traži razumijevanje gradiva, vrlo ugodna i susretljiva, nekoliko potpitanja čisto da vidi da li se razumije gradivo. Treba naučiti, kao i sve drugo, učila sam iz obe skripte, ustavnog zakona i prezentacija na Merlinu. Riješeno :)
 

Zekanuša

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s današnjeg usmenog: savjet i vijeće NM, mjere kod afirmativnog pristupa i upravljanja razlicitošću, pravo na jezik i pismo, konvencija, zapošljavanje NM, 2 koncepcije..

Ugodan ispit. Preporuke za ovaj izborni. Nije težak, dovoljno je učiti po prezentacijama + Ustavni zakon o pravima NM. Učila sam 2 dana i dobila 5. Sretno svima!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks