AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Nacionalne manjine i javna uprava

nula12

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bilo nas je 7...za nas 5 znam da smo prosli, a vjerujem da su i ovi 2 koji su zadnji odgovarali isto prosli. a pita dosta, trazi dosta, neki put zastane i na detaljima, ali ja sam se pripremala 2 dana samo po prezentacijama i dobila sam 4, iako preporucujem da se nauci i ustavni zakon jer pita i njega dosta
 

schuman

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Potpisujem gore navedeno, kolegica nula12 i ja smo skupa odgovarali, prezentacije i ustavni zakon koji je kratak i amen!
 

martina_sk

Administrator
ja jedina nisam prošla :) profa je rekla da ne želi dati manje od 4, a zapalo me pitanje iz ustavnog zakona kojeg nisam učila, ostalo sam malo slabije znala i eto.. ugl, treba definitivno uz prezentacije još ustavni zakon naučiti.
 

misel40

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel treba znati sve prezentacije...npr. dal treba sve ono iz prezentacije o zapošljavanju nacionalnih manjina ( pa tu je jedino bitno da se trebaju pozvati na pravo te da ga ostavaruju jedino pod jednakim uvjetima), i da li treba ona prezentacija o statusnim pravima nacionalnih manjina s posebnim osvrtom na rome ( šta iz toga?)

Što se tiče Ustavnog zakona dal pita i detalje poput osnivanja školskih ustanova npr, odnosno dal o svakom od prava koje propisuje treba sve znati?

I još mi nešto nije jasno. U prezentacijama kaže da umjesto manjinske samouprave zakonodavac dopušta stvaranja koordinacija vijeća nacionalnih manjina, a u Ustavnom zakonu nigdje se ne spominje da se osnivaju umjesto manjinske samouprave nego da vijeća mogu radi usklađivanja i unaprijeđivanja zajedničkih interesa osnivati koordinacije vijeća manjina...
Može li mi neka dobra duša pojasniti?
Hvala!
 

martina_sk

Administrator
Jel treba znati sve prezentacije...npr. dal treba sve ono iz prezentacije o zapošljavanju nacionalnih manjina ( pa tu je jedino bitno da se trebaju pozvati na pravo te da ga ostavaruju jedino pod jednakim uvjetima), i da li treba ona prezentacija o statusnim pravima nacionalnih manjina s posebnim osvrtom na rome ( šta iz toga?)
slažem se s tobom da je iz prve prezentacije samo to bitno a iz ove drugo ništa. nisam čula da je ikoga to pitala. i sama je rekla na predavanju redovnih da su te prezentacije gosta predavača preopširne.

Što se tiče Ustavnog zakona dal pita i detalje poput osnivanja školskih ustanova npr, odnosno dal o svakom od prava koje propisuje treba sve znati?
ne treba znati detalje o pravima, samo koja su prava.

U prezentacijama kaže da umjesto manjinske samouprave zakonodavac dopušta stvaranja koordinacija vijeća nacionalnih manjina, a u Ustavnom zakonu nigdje se ne spominje da se osnivaju umjesto manjinske samouprave nego da vijeća mogu radi usklađivanja i unaprijeđivanja zajedničkih interesa osnivati koordinacije vijeća manjina...
Može li mi neka dobra duša pojasniti?
ja samo isto to učila tako po ustavnom zakonu jer drugačije u prezentacijama nije pojašnjeno. ali kao što možeš vidjeti u prezentacijama da se npr. broj manjinskih zastupnika u saboru mjenjao i da nije isti kao u ustavnom zakonu kojeg sam ja našla i koji je na zakoni.hr. http://www.istra-istria.hr/fileadmi...tavni zakon o pravima nacionalnih manjina.pdf
tako da su možda bile i neke izmjene što se toga tiče ali nitko to nije pročistio... ali ja ću učiti kako u zakonu piše..
 

anci89

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jedan od najlakših ispita.. Prezentacija plus Ustavni zakon.. I to je to.. Pita od svega po malo, ako vidi da si samouvjeren i da zna sta pričaš, super... Pitanja: izborne tehnike, 2 koncepcije političke zastupljenosti nacionalnih manjina, nacionalne manjine u politici zapošljavanja, provedbeni mehanizmi međunarodnih dokumenata, a osobito kod Okvirne Konvencije... Sretno svima dalje <3
 

martina_sk

Administrator
nemam ništa za dodati osim pitanja: zastupljenost manjina u saboru i predstavničkim tijelima lokalnih jedinica, koja se izborna tehnika za manjine primjenjuje u rh (unaprijed određen br zastupnika) i koja se ne primjenjuje izričito ali se može iščitati iz ustavnog zakona (najbolji gubitnik). i još jedno kojeg se više ne sjećam :) ali u svakom slučaju, profa je super, pomaže, dovoljno je prezentacije i ustavni zakon. preporučam ovaj izborni.
 

Juliska

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdravljeni.
Od sutra krećem sa učenjem za ispit koji je slijedeći tjedan. Vjerujem da ću ga uspjeti svladati za par dana.
Kolege koji ste polagali ovaj ispit: spominjete da treba znati Ustavni zakon i prezentacije sa predavanja. Pitanje: dali sve prezentacije koje su objavljene na stranici katedre uključivši i prezentacije gostiju predavača?
 

jelenko.wt

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
dobro da sam isla vidjet za svaki slucaj:


Obavještavaju se redovni studenti koji su upisali predmet Nacionalne manjine i javna uprava da nastava počinje 10. ožujka 2015. Nastava će se odvijati prema objavljenom rasporedu (od 13,00 - 15,25 u dvorani II, Gundulićeva 10), a dolazak na predavanja je obavezan.
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ima li netko nešto od navedene literature da mi pošalje na mail??

1.Tatalović, Siniša: Manjinski narodi i manjine. Zagreb: Prosvjeta, 1997. str. 15-33

2.Tatalović, Siniša: Izbori za vijeća i predstavnike nacionalnih manjina. Izbori zastupnika u Hrvatski sabor i referendum: okrugli stol održan 4. veljače 2011. u palači Akademije u Zagrebu, Jakša Barbić (ur.). Zagreb, 2011, str.65-85.

3.Omejec, Jasna: Uloga lokalne samouprave u multikulturalnim pitanjima i međuetničkim odnosima u Republici Hrvatskoj. Zagreb: Hrvatska i komparativna javna uprava, 2000. str: 637-695.

4.Ratković, Kristina: Politika osiguravanja zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina u hrvatskoj državnoj upravi. Zagreb: Hrvatska i komparativna javna uprava, br. 02, 2007, str. 273-287
 

lampa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Što nisu pisali u prijašnjim postovima da su dovoljne samo prezentacije i ustavni zakon?
 

jelenko.wt

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ove godine je objavljena nova literatura


Tatalović, Siniša: Manjinski narodi i manjine. Zagreb: Prosvjeta, 1997. str. 15-33
Tatalović, Siniša: Izbori za vijeća i predstavnike nacionalnih manjina. Izbori zastupnika u Hrvatski sabor i referendum: okrugli stol održan 4. veljače 2011. u palači Akademije u Zagrebu, Jakša Barbić (ur.). Zagreb, 2011, str.65-85.
Omejec, Jasna: Uloga lokalne samouprave u multikulturalnim pitanjima i međuetničkim odnosima u Republici Hrvatskoj. Zagreb: Hrvatska i komparativna javna uprava, 2000. str: 637-695.
Ratković, Kristina: Politika osiguravanja zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina u hrvatskoj državnoj upravi. Zagreb: Hrvatska i komparativna javna uprava, br. 02, 2007, str. 273-287
Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, NN 155/02, 80/10
Zakon o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, pročišćeni tekst, NN 19/13, čl. 41a, 56a
Zakon o izboru članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, pročišćeni tekst, NN 44/05, 109/07, čl. 9-14, čl. 63-66
Okvirna konvencija za zatitu nacionalnih manjina, Narodne Novine MU 18/97
Nastavni materijali (prezentacije s predavanja)
 

Patience

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li netko možda ima nešto od navedenog poskenirano, da može poslati?
"Tatalović, Siniša: Izbori za vijeća i predstavnike nacionalnih manjina. Izbori zastupnika u Hrvatski sabor i referendum: okrugli stol održan 4. veljače 2011. u palači Akademije u Zagrebu, Jakša Barbić (ur.). Zagreb, 2011, str.65-85.

"Omejec, Jasna: Uloga lokalne samouprave u multikulturalnim pitanjima i međuetničkim odnosima u Republici Hrvatskoj. Zagreb: Hrvatska i komparativna javna uprava, 2000. str: 637-695."
Ako netko treba, ja imam ostatak literature. Hvala
 

jelenko.wt

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
bilo nas je 4 ili 5, vjerujem da su svi prosli. ispit je lagan, dovoljne su prezenatacije i ustavni zakon ( mi smo bili oslobodeni medunarodnih propisa pa neznam jel inace pita konvenciju)

pitanja: modeli obrazovanja, 2 koncepcije, izborne tehnike, vijeca NM, kordinacije vijeca, politika zaposljavanja
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks