AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Lokalne javne službe

maraya

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja ispit danas od mene i kolege
Njega je pitao koje su dvije vrste kom.djelatnosti i koji je temeljni kriterij razlikovanja (kod prvog korisnici nisu individualizirani pa nije direktna naplata a kod drugog jesu). Zatim je mene pitao vrste obavljanja kom.djelatnosti i o svakoj po rečenicu. Zatim je kolegu pitao tko obavlja pružanje usluga vodovoda i odvodnje i gdje a mene cijenu vodnih usluga. Kolegu je još pitao nešto u kontekstu eu. Svi su dobili 4 ili 5 samo je dvoje palo ali stvarno nisu znali ništa. Ako ste ista učili bez brige ste kombinacija skripte i prezentacija je više nego dovoljna naglasak na prezentacije
[DOUBLEPOST=1548779417,1548779327][/DOUBLEPOST]
Pozdrav ljudi, jel netko moze rec odgovor na pitanje utjecaja zupanije na komunalne djelatnosti? Nemogu nac nigdje, a vidim cesto se pojavi pitanje
Našla sam u zakonu članak 108. i 117. si pročitaj uglavnom odlučuje upravno tijelo županije o žalbama na odluke upravnih tijela gradova i općina i na odluke kom.redara
 

Didy29

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja na ispitnom roku 29.1.
na koji način i tko obavlja komunalne djelatnosti (ono -izravno i neizravno) i nabrojati za koje se komunalne dj. može ugovoriti koncesija, tko obavlja vatrogasnu djelatnost i tko osniva javne vatrogasne postrojbe, a kako se osnivaju dobrovoljna vatrogasna društva (reći da prema propisima koji se odnose na udruge) te tko su članovi vatrogasnih zajednica, što je deregulacija. Kolegicu je pitao koje su to obveze javnih službi (univerzalnost, kontinuitet, kvaliteta, pristupačna cijena i zaštita korisnika i potrošača) te što to znači univerzalnost- tu se treba reći da to znači opći, jednak pristup svim potencijalnim korisnicima javnih službi. pitao ju je teritorijalni okvir za vodoopskrbu i odvodnju, te zbog čega se osnivaju uslužna područja (pa kad je nabrajala zbog čega, onda ju je još pitao zbog čega je granica za uslužno područje za isporuku vode namjenjene ljudskoj potrošnji najmanje 2 milijuna kubnih metara godišnje, odgovor je zbog ekonomičnosti i prihvatljive cijene vode). Više se ne sjećam kaj je pital.

Uglavnom profesor je super, kao što je napisala gore kolegica ocjene su bile 4 i 5. Učiti po prezentacijama i iz zakona samo o vatrogascima jer ih nema u prezentacijama, barem ih ja nisam imala. :) I pitanja se ponavljaju, čak je to i sam profesor nama rekao na ispitu. :)
Sretno svima!
 

pravnik5

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Danas pitanja kod Skarice
Nabrojati tendencije i objasniti remunicipalizaciju, smatram li da je kod nas prisutna remunicipalizacija, vatrogastvo i koji su nedostaci , kod koje javne sluzbe nije moguca privatizacija (voda).
Pitanja od kolege, obveze javne sluzbe, vrtici, podjele komunalnih djelatnosti
 

mape5

Super Moderator
Malo dojmova od jučer:
Škarica - ma kralj :) pitanja - koja je služba najliberaliziranija - vrtići, pa koje su obveze JLS kod gospodarenja otpadom, nabrojati komunalne usluge - ono iz Zakona o komunalnom gospodarstvu, privatizacija pa koje su karakteristike javnih službi - ima ih 5 - to je meni postavio, ja ga gledam onak u čudu a on meni..pa kolegice to imate u knjizi - samo što ga nisam pitala u kojoj knjizi :D

Ispit je bio u dva i svi smo prošli...to je najvažnije
pitanja od ostalih..manje više ista koja se tu ponavljaju. jedino malo onak ispituje zbunjujuće..pa dok skontaš kaj oče ...sve u svemu jedan manje
 

sara20

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja na ispitnom roku 29.1.
na koji način i tko obavlja komunalne djelatnosti (ono -izravno i neizravno) i nabrojati za koje se komunalne dj. može ugovoriti koncesija, tko obavlja vatrogasnu djelatnost i tko osniva javne vatrogasne postrojbe, a kako se osnivaju dobrovoljna vatrogasna društva (reći da prema propisima koji se odnose na udruge) te tko su članovi vatrogasnih zajednica, što je deregulacija. Kolegicu je pitao koje su to obveze javnih službi (univerzalnost, kontinuitet, kvaliteta, pristupačna cijena i zaštita korisnika i potrošača) te što to znači univerzalnost- tu se treba reći da to znači opći, jednak pristup svim potencijalnim korisnicima javnih službi. pitao ju je teritorijalni okvir za vodoopskrbu i odvodnju, te zbog čega se osnivaju uslužna područja (pa kad je nabrajala zbog čega, onda ju je još pitao zbog čega je granica za uslužno područje za isporuku vode namjenjene ljudskoj potrošnji najmanje 2 milijuna kubnih metara godišnje, odgovor je zbog ekonomičnosti i prihvatljive cijene vode). Više se ne sjećam kaj je pital.

Uglavnom profesor je super, kao što je napisala gore kolegica ocjene su bile 4 i 5. Učiti po prezentacijama i iz zakona samo o vatrogascima jer ih nema u prezentacijama, barem ih ja nisam imala. :) I pitanja se ponavljaju, čak je to i sam profesor nama rekao na ispitu. :)
Sretno svima!
Pozdraav, jel možda imate još uvijek te prezentacije? Da mi pošaljete na mail, hvala!
 

Alma.h

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja sa roka: obveze javne službe, i šta znači univerzalnost, tendencije, tko može obavljati uslugu prikupljanja miješanog komunalnog otpada, kako se određuje cijena i šta ako izvršno tijelo kaže da ne može se povećati cijena, kojom većinom se donose odluke kod vodnih usluga i koje su to odluke, kakva je to većina šta to znači i kakva još većina postoji, određivanje cijene kod vode.. bilo je puno pitanja iz zakona o vodnim uslugama, i to je potrebno učiti iz zakona.
 

Slavica12

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jučer rok: mene je pitao komercijalizaciju, tko može osnovati vrtić i koja su tijela vrtića
kolegice koje su samnom odgovarale: komunalne djelatnosti -dvije skupine, kako se financiraju - načini izvođenja - ono izravno i neizravno, komunalno redarstvo, socijalna skrb - za šta je nadležna JLS, određivanje cijene kod vodnih usluga, klasifikacija javnih službi
učiti po novim zakonima, skripta i prezentacije koje imamo od prošlih godina su po starim zakonima..
 

mboki1

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja sa roka: remunicipalizacija, koji je sektor u Hrvatskoj najviše liberaliziran, dvostruka većina, koje komunalne djelatnosti se mogu koncesionirati, vijeće za vodne usluge, ustroj tijela javnih isporučitelja vodnih usluga
Skripta i prezentacije nisu dovoljni, treba se učiti zakone
 

knjiga

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jučer rok: mene je pitao komercijalizaciju, tko može osnovati vrtić i koja su tijela vrtića
kolegice koje su samnom odgovarale: komunalne djelatnosti -dvije skupine, kako se financiraju - načini izvođenja - ono izravno i neizravno, komunalno redarstvo, socijalna skrb - za šta je nadležna JLS, određivanje cijene kod vodnih usluga, klasifikacija javnih službi
učiti po novim zakonima, skripta i prezentacije koje imamo od prošlih godina su po starim zakonima..
Da li su zakoni koji su se mijenjali navedeni na webu pod ispitnom literaturom ili nisu?
 

nikky

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ba
Da li su zakoni koji su se mijenjali navedeni na webu pod ispitnom literaturom ili nisu?
[/QUOTE
Bas i ne... Zakon o vodnim uslugama je na snazi od 18.7.2019., Zakon o vatrogastvu od 1.1.2020. To sam primjetila da ne stima...
Pazite u prezentaciji prof.Skarice, ako sam dobro primjetila, kod cijena vodnih usluga,odredivanje visine cijene nije u skladu sa vazecim clankom 43.-45. Zakona :) Ili ja nemam nove prezentacije ;)
 

nikky

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Danas na roku:
1. Kako se ostvaruje potpuno pokrivanje troskova, kod kojih kom.usluga
2. Privatizacija
3 obveze JLS kod gospodarenja kom.otpadom

Prof super, iako sam se sva pomotala, jer trazi povezivanje gradiva, al iskreno nisam puno posvetila paznje ovom predmetu pa nisam bila nesto ni sigurna u neke odgovore...

Sretno svima! I preporuka, ucite po zakonima i njegovim prezentacijama
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks