AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Lokalna samouprava

ancica987

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Rok 31.05.
Usmeni Škarica- odgovaranje nepoloženog 2 kolokvija;
1.Preneseni djelokrug (definicija, 4 karakteristike za razliku od samoupravnog, koji su poslovi najcesce preneseni i je li bolji prenesni djelokrug).
2.Nadzor opcih akata, sve stavke u Zakonu u vezi toga
3.Kada Vlada raspušta predstavnicko tijelo, u kojim slucajevima i ostalo u vezi toga, tuzba...
Koji dan si imala usmeni
 

Andreja1997168

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Đulabić - usmeni. Pitanja: načelo i koncepcija solidarnosti, razlika između monotipske i politipske strukture (kakvu strukturu ima RH?), pročelnik. Odgovarala sam 1. kolokvij.
 

Vugra

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja sa ispita 14.6.
1) Općina Mikronis ima 2759 stanovnika. Građani općine nezadovoljni su sustavom odvoza komunalnog otpada i odlučili su pokrenuti online peticiju kojom bi od predstavničkog tijela tražili donošenje nove odluke kojom će se odvoz otpada urediti na drukčiji način. Peticiju je preko posebne online platforme potpisalo 280 punoljetnih stanovnika općine, a kada su organizatori općini dostavili potpise, obaviješteni su da općina nema tehničke mogućnosti za provjeru elektronskih potpisa i da organizatori donesu fizičke liste s potpisima građana, što su organizatori na kraju i napravili.
a) Objasnite je li peticija provedena u skladu sa Z. o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi i zašto?
b) U slučaju da je peticija iz opisanog slučaja zakonita koje tijelo općine je dužno po njoj postupati i što je točno dužno napraviti?

2) Nakon provedenih općih izbora u gradu Urbosu konstituirano je predstavničko tijelo. Predstavničko tijelo raspisalo je natječaj za imenovanje upravitelja grada koji će na temelju političkih ciljeva koje je postavilo predstavničko tijelo preuzeti vođenje gradske uprave na mandat od četiri godine i odgovornost za ispunjenje tih ciljeva.
a) O kojem tipu i kojoj varijanti izvršnog sloja se radi u navedenom primjeru, za koju državu je tipičan taj tip i koje su njegove temelje karakteristike?
b) Tko rukovodi radom upravnih tijela u Hrvatskoj, tko ga i kako imenuje i zbog čega ga se može razriješiti?

3) Od 1982. do 1986. godine, u Francuskoj su se provodile decentralizacijske reforme kojima je proširen samoupravni djelokrug francuskih lokalnih jedinica. Doneseno je čak 48 zakona i 268 dekreta kako bi se reforma provela. Zajedno s prijenosom poslova, doneseni su novi zakoni o financiranju lokalne samouprave i statusu lokalnih službenika čime je decentralizacijom obuhvaćeno više aspekata lokalnog upravljanja. Jedino su pitanja jačanja lokalne demokracije i međukomunalne suradnje ostavljena su za sljedeću fazu reforme koja se provela par godina iza.
a) Objasnite o kojoj vrsti decentralizacije je u opisanom slučaju riječ.
b) Koje karakteristike suvremenog pristupa upravljanju decentralizacijom prepoznajete u slučaju decentralizacije iz primjera?

4) Tijekom demokratskih promjena u državi Y reformirana je lokalna samouprava na način da je svakom naselju omogućeno da postane jedinica lokalne samouprave te su sve lokalne jedinice izjednačene po pravnom statusu i ovlastima. Obavljanje zahtjevnijih lokalnih poslova povjereno je provincijama na drugom i pokrajinama na trećem stupnju lokalne samouprave.
a) Koji od osnovnih modela lokalne samouprave u Europi je poslužio kao inspiracija za opisanu reformu lokalne samouprave? Obrazložite odgovor.
b) Koji su zahtjevi teritorijalne organizacije koji se odnose na pojedine lokalne jedinice u ovom slučaju ispunjeni, a ostvarenje kojih je ugroženo?

5) Grad Metković želi od Dubrovačko-neretvanske županije preuzeti poslove upravljanja osnovnim školama na svom području.
a) Na koji način i uz koje uvjete ovi poslovi mogu biti preneseni u djelokrug Grada Metkovića?
b) Obrazložite barem dva razloga za lokalnost javnih poslova koji govore u prilog decentralizaciji poslova sa županijske na lokalnu razinu u ovom slučaju.
 

mini25

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
treba ti za svaki kolokvij 10-tak dana laganog učenja...gradivo nije teško,,,skini pitanja s foruma,,,a pitanja za pismeni se ponavljaju...identična su kao na prethodnim ispitima..odgovori na njih,,,zakon i skripta više nego dovoljni....ja sam još skinula prezentacije ( mislim da ih ima 3) i prolaz je siguran...sretno
 

MatejaKRALJ

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav, kako je bilo sad na zadnjem roku u 6 mj, iz Lokalne? Pitanja, iskustva...

Hvala!
Bilo je malo zbunjujuće posebno za prvu grupu koji su odgovarali drugi dio kolokvija, od 8 studenata, 7 ih je palo. Jedna cura dobila dvojku. Druga grupa koja je odgovarala prvi dio, mislim da smo bili vise uspješni. Ja sam odgovarala cetvrta ili peta i do tada je vec proslo dvoje ili troje. Sto se dogodilo sa prvom grupom ne znam. Ali svidjelo mi se sto je profesor shvatio da nikome nije jasno sto se događa. Prije samog ispitivanja rekao je da naš prolaz odnosno naša ocjena ovisi samo o nama a ne o njemu. Mene je pitao sve o referendumu,politicka decentralizacija- također sve i razlika između politipske i monotipske strukture. Ispitivanje je trajalo 10min.
 

mira

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pozdrav
nakon mirovanja studija upisala bi natavak
pa molim dali iz ovog predmeta postoje kolokviji i kako se polazu ispiti, online ili?
ima li kakva skripta iz ovog predmetaP
 

marijapd

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja sa roka 30.08.2022... jedno pitanje mi nedostaje....ali i ovo će poslužiti:):)

Pri noveli Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi promijenila se odredba: o djelokrugu lokalne samouprave na način da glasi: ,Jedinice lokalne samouprave u svom samoupravnom djelokrugu obavljaju poslove koji se odnose na komunalnogospodarstvo, prostorno planiranje, brigu o djeci, socijalnu skrb, vatrogastvo te druge poslove koji su kao lokalni određeni posebnim zakonima".
a) Objasnite koju je pravnu tehniku za određivanje poslova samoupravnog djelokruga
zakonodavac u opisanom primjeru primijenio.
b) Objasnite s kojom se europskom tradicijom određivanja lokalnih poslova primijenjena
tehnika može povezati.

Grad Split donio je Odluku o lokalnom referendum I drugim oblicima sudjelovanja građana kojim je uveo nove oblike sudjelovanja građana u radu Grada Splita te kao prag valjanosti lokalnog referendum odredio izlaznost 20% birača na referendum.
a) Objasnire da li je Odluka o lokalnom referendum I drugim oblicima sudjelovanja građana grada Splita zakonita.
b) U slučaju da je Odluka o lokalnom referendum I drugim oblicima sudjelovanja građana nezakonita, koje tijelo I u kojoj procedure može ukinuti odluku iz primjera u pitanju.

Radi racionalnijeg obavljanja poslova u lokalnj samupravi, izmjene Zakona o predškolskom odgoju su predvidjele kakos se sve općine I gradovi koji nemaju dječji vrtić na svom području moraju udružiti te sa susjednim lokalnim jedinicama zajednički osnovati ustanovu z pružanje usluga presškolskog odgoja I obrazovanja. Dfodatno, zakonom su propisani I dodatni elementi obavljanja službe predškolskog odgoja I obrzovanja poput maksimalne cijene vrtića I veličine dječjih grupa, kao I obveza da svaka lokalna jedinica mora minimalno 5% svog godišnjeg proračuna trošiti na obnovu vrtićke infrastructure.

a) O kakvoj se suradnji lokalnih jedinica u opisanom primjeru radi, s obzirom na moguće njezine karakteristike?
b) Ostvarenje kojih elemenata autonomije lokalnih jedinica je ugroženo navedenim zakonskim odredbama?

U državi Demokratistan sustav izbora izvršnih funkcionera u lokalnoj samoupravi oslanja se na rezultate provedenih izbora za lokalno predstavničko tijelo. Nakon utvrđenih rezultata izbora, većina u predstavničkom tijelu bira I razrješuje čelnika I na njegov prijedlog ostale nositelje izvršne vlasti koji zajedno čine stupnjevani kolektiv I dolaze na čelo upravnog aparata u lokalnim jedinicama.

a) Objasnite o kojem tipu I kojoj varijanti izvršnih institucija je riječ u navedenom slučaju I na temelju čega to zaključujete?
b) Koji je tip I koja varijanta izvršnih institucija u općinama u Hrvatskoj I koje su temeljne zakonom utvrđene funkcije izvršnih tijela u hrvatskim općinama.
 

marijapd

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pozdrav
nakon mirovanja studija upisala bi natavak
pa molim dali iz ovog predmeta postoje kolokviji i kako se polazu ispiti, online ili?
ima li kakva skripta iz ovog predmetaP
Pozdrav kolegice, ima kolokvija i u dva su dijela. Pismeni je trenutno online, a usmeni uživo. U skriptarnici imaš skriptu pa si je možeš skinuti. ja ti šaljem link skripte po kojoj ja učim, naravno trebaju ti još i zakoni. Sretno
LOKALNA SAMOUPRAVA - sva literatura by marija93
 

mira

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ja sam dobila 3, ali sam skupila sva pitanja sa foruma, i to je bilo na ispitu, Nisam sigurna da li je tocno, smatrala sam da je, proslo je puno vremena. Nismo imalinuvid u tocne i netocne odgovore
pozdrav, imate li skupljena pitanja i odgovore mozda?
hvala
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks