AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Lokalna samouprava

opichen@

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
1. koje se koristi očekuju od primjene koncepcije političke decentralizacije.
2. što je potrebno za autonomiju lokalnih jedinica u koncepciji političke decentralizacije

3. mjesna samouprava - mjesni odbor, tko ga osniva, na temelju čega, za koje područje se osniva
4. tjela mjesnog odbora, tko ih bira i kako

5. specijalne i opće lokalne jedinice, prednosti i nedostaci i definicije

6. koji su Ustavom zajamčeni poslovi lokalne samouprave
7. koji su zakonom o lokalnoj i područnoj samoupravi zajamčeni poslovi regionalnoj samoupravi i u kojim slučajevima grad može preuzeti neke regionalne poslove na sebe - uvjeti

toga se sjećam....
 

ivana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Hej!
Evo vam još par pitanja iz lokane:
1. lokalni poslovi RH
2. što se očekuje od lokalne samouprave
3. elementi potrebni za uspostavu autonomije u lok.jedinicama
4. specijalne i opće lok.jedinice-prednosti i nedostaci
5. neposredna demokracija u rh
6. oblici sudjelovanja građana
7. mjesni odbor
8. neposredno odlučivanje
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
e, bok ekipa, ja danas bila na ispitu!!
htjela sam vam reći da postoji skripta na stranici od upravne znanosti.
ovako pitanja su bila sljedeća:
1. međusobna suradnja lokalnih jedinica
2. preneseni djelokrug
3. definicija općine i koliko ih ima kod nas, koliko stanovnika najčešće imaju...
4. koje su pravne tehnike za određivanje lokalnog samoupravnog djelokruga i koju je tehniku kod nas primjenio zakonodavac?
5. nadzor u prenesenom i samoupravnom djelokrugu prema Povelji?
6. kada Ustavni sud odlučuje o ustavnosti i zakonitosti statuta lok. jedinice?

ne mogu se više sjetiti što je bilo...:(
ako se sjetim, budem napisala.
rezultati su u petak u pola 10.
 

lolly

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
rok 26.06.2007.
Pitanja
1. Upravna decentralizacija?
2. Marksistička komuna?
3. Teritorijalna podjela/ struktura lokalne samouprave? Kriteriji?
4. Kriteriji za formiranje lokalnih jedinica?
5. Upravno - tehnički kriterij?
6. Interesno - politički kriterij?
7. Institucije neposrednog sudjelovanja građana, nabroji?
8. ( ne sjećam se)
9. Kada Vlada postavlja povjerenika?
10. Koje su ovlasti povjerenika?

Koliko god ja ovo učila uvijek problem sa ovom katedrom.... za izluditi... sutra su mi rezultati ali sve mi se čini kako ponavljam da ni ovaj put nemam sreće...
Ako kojim sluČajem ( šanse su jako male) prođem javim kako je bilo i što me pitalo na usmenom...


pozzz
 

ena

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Eto, srecom ipak nije bilo tako strašno na usmenom. Kolko ja znam svi su prošli kod Đulabića kao i ja. Trebalo se znati ali je dosta pomagao i mislim da je bio fer. Ja sam mislila da je on koma a kad ono, sasvim ok. Možda mu je danas baš bio dobar dan. :)
 

creative

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
i ja sam prošo kod đulabića,ko i svi kod njega (osim 1.).pomaže ti,izvlači iz tebe.pito je koncepciju supsidijarnosti,veliki grad,mjesne odbore,monokratski tip izvr.sloja,varijante toga,preneseni djelokrug,upravna tijela,poglavarstvo.jedva prošo,al prošo:luxhello:
 

miss_devill

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo pitanja kojih se sjećam (i kako ih se sjećam) :

1. upravno-tehnički kriteriji za određivanje lokalnosti javnih poslova
2. interesno-politički kriteriji za određivanje javnih poslova
3. zakonska definicija općine, koliko ih ima u Rh i po kojem kriteriju se formiraju
4. (ne znam pitanje al nešto vezano za određivanje poslova u općini)
5. koje 3 vrste poslova se obavljaju u lokalnoj samupravi
6. koja tijela postoje u lokalnoj samoupravi
7. pravne tehnike za određivanje lokalnog samoupravnog djelokruga; prednosti i nedostatci
8. koji poslovi su lokalnoj samoupravi zagarantirani? (tako nešto)
9. upravni nadzoru u samoupravnom i prenesenom djelokrugu prema Europskoj Poveljli o lokalnoj samoupravi
10. nadzor zakonitosti općih akata prema Zakonu

e, da koja su to pitanja bila iz stare literature?
 

lolly

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prošla sam danas lokalnu samoupravu kod đulabića. Pitao me:
1. Temeljni akt jedinice lokalne samouprave, tko ga donosi i kojom većinom
2. Koncepcija upravne decentralizacije
3. Regionalizam i temeljne dokumente regionalizma
4. Lokalni referendum u Hrvatskoj

Bio je dobre volje i spreman pomoći.
Nadam se da sam bar malo pomogla...
POZZZZ
 

miss_devill

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
prošla sam lokalnu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

na usmenom me pitao :
1. Velike gradove- što su? koje poslove mogu preuzeti na sebe i zašto? (prema zakonu) da li je to što mogu preuzeti te poslove na sebe pozitivno ili negativno i zašto? (povezivanje gradiva)
2. Izvršna tijela u lokalnoj samoupravi? koje poslove obavlja poglavarstvo?
 

freya

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Bok, evo pitanja s danasnjeg ispita za grupu B
1. Zakonska definicija opcine
2. Koliko ima opcina u RH i kako je odredjen njihov samoupravni djelokrug
3. Objasniti nacelo i koncepciju supsidijarnosti
4. Koncepcije u RH nakon osamostaljenja
5. Kako se osnivaju mjesni odbori
6. Tijela mjesnog odbora i njihovi glavni zadaci
7. Dva glavna sistema izbora lokalnih predstavnickih tijela
8. Mandat predstavnickih tijela u RH
9. Navesti i pojasniti zahtjeve koji se odnose na teritorijalnu podjelu u cjelini
10. Objasniti probleme i dileme razlicitog stupnja urbanizacije

To je otprilike to, koliko sam zapamtila. Molim da oni koji su bili na ispitu isprave netocne navode ili preformuliraju pitanja.;)
Takodjer molim da mi neko kaze koliko je bodova potrebno za prolaz na ispitu. Ovo mi je prvi put pa ne znam kako je koncipirano bodovanje.
Hvala.
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
eh, ja sam zbrljala to pitanje malo, nije mi točno ali mislim da je pravi odgovor sljedeći:
sustav razmjernog i proporconalnog predstavništva i većinski sustav.
u prvom se glasa za liste kandidata i obično su potrebne koalicije. dobre strane su mu te što je pravednija raspodjela mandata, socijalno jedinstvo....
o većinskom sustavu se jesno određuje pobjednik, glasa se za pojedinačne kandidate
dobre strane su mu homogenost u predsavničkom tijelu, stabilno i efikasno vodstvo a loše to što pobjednik izbora dobiva sve,...

mislim da je to točan odgovor, ali eto ja sam ga zbrljala..
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ako neko zna odgovor nek odgovori ako nije problem..HVALA
9. kriterij potpunosti - podjela treba obuhvatiti čitav državni teritorij
zahtjev jednakosti - lokalne jedinice budu što ujednačenije po svojoj veličini i po broju stanovnika
zahtjev dovoljnog kapaciteta - dovoljan ekonomsko financijski kapacitet lokalnih jedinica kako bi mogle što samostalnije obavljati lokalne poslove
zahtjev dostupnosti - što lakši pristup stanovništvu lokalnim jedinicama
10. radi se o dilemi između politipske i monotipske strukture....
 

freya

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
eh, ja sam zbrljala to pitanje malo, nije mi točno ali mislim da je pravi odgovor sljedeći:
sustav razmjernog i proporconalnog predstavništva i većinski sustav.
u prvom se glasa za liste kandidata i obično su potrebne koalicije. dobre strane su mu te što je pravednija raspodjela mandata, socijalno jedinstvo....
o većinskom sustavu se jesno određuje pobjednik, glasa se za pojedinačne kandidate
dobre strane su mu homogenost u predsavničkom tijelu, stabilno i efikasno vodstvo a loše to što pobjednik izbora dobiva sve,...

mislim da je to točan odgovor, ali eto ja sam ga zbrljala..
ja sam se dvoumila izmedju tog odgovora i onog da se clanovi predstavickog tijela mogu birati neposredno od strane gradjana, odnosno da ih imenuje centralna vlast. i tako sam ja mislila i mislila pa nisam ni odgovorila na kraju balade.:rolleyes:
 

baldimor

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo i ja sam položio jučer lokalnu za uvjet kod pavića.imao 8 bodova i bilo je malo teže nego što sam očekivao, valjda nije bio raspoložen, ali ako znaš, nije problem.
dvoje sjede ispred njega, postavi pitanja, tako da možeš razmislit dok pita ovog drugog.
ima listu pitanja na papiru s koje pita i onda prekriži pitanje.
pitao me županije, upravnu decentralizaciju, stupnjevanje.
nadam se da ovo pomaže, ako ne na ovom roku, onda idućem.
sretno svima!
 

freya

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ja sam jucer prosla prof. kod djulabica. po dvoje nas je prozivao. kolegicu i mene je pitao: upravna tijela u RH (kako se dijele, tko je na celu, tko imenuje procelnike, tko radi u njima), koncepciju politicke decentralizacije, lokalni referendum, nacela centralno-lokalnih odnosa, samoupravni i preneseni djelokrug.

obavezno skinite s neta skriptu prof. koprica i naucite ono cega nema u nastavnim materijalima. pitanja iz toga se pojavljuju i na pismenom i na usmenom. prof. djulabic nas je cak jucer pitao jesmo li skinule tu skriptu s neta.
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ovako, bila sam kod profesora Đulabića na konzultacijama, i doduše pitala sam ga koji je točan broj općina u RH i rekao mi je 429, no isto tako mi je rekao da nam neće uzeti bod ako napišemo okvirni odgovor ( u slučaju općina bi to bio broj 426 ili 425, što stoji u literaturi), već da je bitno da znamo djelokrug i na čemu se temelji naš zakon kod određivanja djelokruga.
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ljudi prošla sam danas. prof. Koprić je ispitivao. pitao me iz skripte koncepciju upravne decentralizacije i ostala pitanja su bila iz zakona.
 

freya

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi
Narodne novine br.: 109/2007

Vjerojatno ce ga uskoro uvrstiti u literaturu, a mozda i Zakon o izborima općinskih načelnika, gradonačelnika, župana i gradonačelnika Grada Zagreba
Narodne novine br.: 109/2007, s obzirom na to da ima u nastavnim materijalima Kopricev tekst na tu temu (neposredno biranje)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks