AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Lokalna samouprava

ivana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
i mene vjeruj mi, ali u jednoj staroj skripti sam našla taj odgovor, a vidim da i koprić to navodi kod odborskog tipa, mislim da je ovo ipak točno.
nadam se da će sutra biti sve ok, nadam se, jer nemam snage taj ispit učiti više.
 

Tizo

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bok ekipa! Bila sam danas na pismenom prvi i nadam se zadnji puta. Rezultati su u petak, a onda će nam reći kad je usmeni. Držite mi fige. No htjela sam vam samo napisati pitanja koja sam ja dobila;
1. Koncepcija upravne decentralizacije
2. Marksistička koncepcija komune
3. Zakonska definicija općine i koliko ih je u RH
4. Kako se zove općinsko predstavničko tijelo i kako je uređen njihov mandat
5. Objasnite kriterij gravitacije
6. Kako je uređen kriterij gravitacije u RH
7. Koje su prednosti i nedostaci prenesenog djelovanja
8. Koje su tehnike prenošenja poslova u samoupravni djelokrug lokalnih jedinica
9. Sudska zaštita u slučaju raspuštanja lokalnog predstavničkog tijela
10. Kada će Vlada imenovati povjerenika
 

ivana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
literatura je:
1 JAVNA UPRAVA nastavni materijali 2006,poglavlje LOKALNA SAMOUPRAVA OD STR.169-324
2 ZAKONI:
NN 41/01 ČL.4,92,132-137 ustav
NN 14/97 europska povelja o lokalnoj samoupravi
NN 33/01, 60/01, 106/03, 129/05 zakon o lokalnoj i podr.regionalnoj samoupravi
NN 62/01 zakon o gradu Zagrebu
3. Skripta profesora Koprica

-da to ti je literatura, osim što zak.o eur.povelji i zakon o lok.i podr.samoupravi nauči jako dobro, ostale zakone ne pitaju kao ni ustav, bar koliko ja znam.
 

Anja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
da li možda netko zna kako ispituje prof,Koprić na usmenom? Hvala
Korektan je. Ako na prvo pitanje ne znaš odgovor, ne ruši odmah, nego postavi novo pitanje. Ali ne pomaže i ne postavlja potpitanja. (Barem meni nije, ne mogu tvrditi da je općenito tako.)
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Usmeni kod Koprića ovisi o bodovima na testu, ako je pismeni dobar ( 10 - 11 i više bodova) pita te jedno pitanje formalnosti radi.
ako imaš 8 ili 9 bodova pita te par pitanja, ne davi ali nešto treba znati reći.
iz osobnog iskustva mogu reći da pita zakon, što ne znači da ne može postaviti i jedno pitanje iz knjige.
ali pitanja su općenita, tako da ako si učila sigurno nešto znaš odgovoriti.
rijetko se pada usmeni.
 

Anja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Hvala anja, a kaj te pitao?
da li te je pitao nešto iz pismenog što nisi znala ili?
Da. Nije me pitao baš pitanje koje je bilo u pismenom, ali iz tog područja.
 

Tizo

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Samo da javim da sam i ja danas položila usmeni kod prof. Koprića. Pitao me pitanje iz pismenog (samoupravni i preneseni djelokrug), pretpostavljam da nisam briljirala u pismenom na tom pitanju. Usmeni je trajao ravno tri minute, a imala sam 13 bodova na pismenom pa pretpostavljam da je to razlog. Sretno svima koji još nisu položili, a ja skidam još jedan ispit sa svog spiska i idem dalje. Pozdrav
 

arnela

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
koncepcija marksističke komune i upravne decentralizacije
koliko ima općina u RH i kako je određena
kriterij gravitacije objasniti i kako je regulirana u RH(to pitanje neznam kako je regulirana pa ako netko zna da napiše,unaprijed hvala)
sudska zaštita kod rapuštenog predstavničkog tijela
kada se imenuju povjerenici vlade
preneseni djelokrug i tehnike.to je sve čega se sjećam.
 

arnela

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
skripta od prof Koprića je obavezna ali moraš knjigu proći jer bez toga nećeš puno shvatiti iz njegove skripte.knjiga je javna uprava.nastavni materijali.
 

ivana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
nažalost nisam! stvarno niti ne znam gdje da to potražim, ali mislim da je to ipak logički zaključak. jer se gradovi u rh osnivaju po kriteriju gravitacije-što znaći da u sastav grada se mogu uključiti i prigradska naselja, jer ona gravitiraju prema gradu i s njime čine jednu gospodarsku i društvenu cijelinu a i povezana su s njime dnevim migracijskim kretanjima...itd, ja mislim da bi to mogao biti odgovor jer drugog nema.
 

arnela

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Hvala na figama!što se tiče pismenog ovaj put je bio teži nego u 4.mjesecu bar meni iako sam napisala odgovore skoro na sva pitanja..
pitanja su bila:preneseni djelokrug i koje su tehnike
monokratski tip izvršne strukture objasniti i koje su njegove varijante
suradnja lokalnih jedinica i prednosti i nedostaci suradnje i kako je regulirana u RH
kako se osniva vijeće mjesnog odbora i koje su njegove kompetencije
prema evropskoj povelji objasniti nadzor nad lok.jedinicama
tko provodi nadzor akata i statuta lok.jedinica u Rh
 

ivana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
bilo je još i kakva je politička odgovornost poglavarstva
kod prenesenog djelo.za koju se tehniku kod nas oprijedjelio zakonodaavac i to detaljno objasniti...
ne sjećam se još što je bilo
 

ivana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ej ! jel znaš možda odg.na pitanje: nadzor prenesenog i samoupravnog djelokruga prema Europskoj povelji, i kod tehnika prenošenja poslova državne uprave na lok. sam. jedinice - za koju se odlučio naš zakonodavac?? aj please imam sutra usmeni..
nad.samoupravnog je-nad.ustavnosti i zakonitosti, kod prenesenog je ut to još i nad.svrsihodnosti.
2.pitanje ti je da se kod nas zakonodavac odlučio za zakon!
 

shishkana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prošla sam pismeni i pala usmeni treći put...Ispitivao me Đulabić i pito me regionalizam i dilemu između općih i specijalnih lok.jed..i rušiiooo me ...uuuuu...Jel zna netko koja je procedura na komisijskom ispitu???
 

Reneé

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Obvezna literatura
Grupa autora (2006) Javna uprava: nastavni materijali. Zagreb: Društveno veleučilište u Zagrebu i Pravni fakultet u Zagrebu. Str. 171-324.
Propisi
Ustav Republike Hrvatske, Narodne novine 41/01 - pročišćeni tekst (čl. 4, 92, 132-137).
Europska povelja o lokalnoj samoupravi, NN-Međunarodni ugovori 14/97.
Zakon o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, Narodne novine 33/01, 60/01, 106/03, 129/05.
Zakon o Gradu Zagrebu, Narodne novine 62/01.

Evo, ovdje je popis literature iako je u prethodnim postovima već sigurno 100 puta navedena.
Prošla sam ovaj ispit prošli tjedan. Kao i za sve ispite na ovoj katedri, i za ovaj se treba potruditi. Nije pretežak, ali treba dobrih 2-3 tjedna za njega. Jako je bitno dobro napisat pismeni, pa je usmeni nakon toga ajde recimo "formalnost". Ja sam na pismenom imala dosta bodova pa me prof. Đulabić na umenom pitao 1 pitanje i to je bilo to. Inače, na 1. sam godini imala stvarno loša iskustva s njim, tako da me ova promjena ugodno iznenadila. Sve u svemu, sretno!

Pitanja na pismenom 24. 6. 08.
1.a. Koristi od političke decentralizacije
1.b. Definicija lokalne samouprave prema Europskoj povelji o lokalnoj samoupravi

2.a. Teritorijalni obuhvat lok. jedinica - zahtjevi koji se odnose na teritorijalnu osnovu cjelokupnog sustava lokalne samouprave
2.b. Razjasniti problem teritorijalnog radijusa

3.a. Kriteriji prema kojima grad može dobiti status grada
3.b. Samoupravni djelokrug grada, kako se određuje u RH i koji su to poslovi

4.a. Sredstva neposredne demokracije u svijetu
4.b. Lokalni referendum u RH

5.a. Povjerenik Vlade - kad se imenuje
5.b. Uloga Upravnog suda kod raspuštanja predstavničkog tijela
 

Mery

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Danas, 02.09.08. je bio rok iz Lokalne. Pitanja su bila slijedeća:
1. Koncepcija i načelo supsidijarnosti
2. Koncepcije o ulozi lokalnih jedinica u RH nakon osamostaljenja i objasni
3. Ne sjećam se točno - ali nešto u vezi regionalizma, utjecaja regionalizma na zemlje Europe ili tako nešto
4. Županija - definicija, poslovi samoupravnog djelokruga županija, kako su određeni
5. Tijela mjesnih odbora, tko ih nadzire i tko ih može raspustiti i zašto
6. Tko osniva mjesne odbore i za koja područja
7. Definicija općine iz zakona
8. Izvršna tijela općine i njihovi poslovi
9. Upravno-tehnički i interesno-politički kriteriji za određivanje lokalnosti javnih poslova
10. Tehnike prenošenja poslova državne uprave na lokalne jedinice, kako je to uređeno u Hrvatskoj i objasniti.
To bi bilo to - nije od riječi do riječi, ali suština pitanja je to.
Rezultati su u petak u 9,00 u Čirilmetodskoj.
 

Mery

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Koprić pita povezivanje jednog i drugog i da podjednako pita i jedo i drugo. Bar je to tako bilo dok sam ja bila na ispitu.
 

Đivo

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ne garantiram da sam zapamtila točno sva pitanja ali otprilike

- definicija oćine po zakonu, koliko ih ima u RH
- predstavničko tijelo općine, kako je reguliran njihov mandat - tak nešto
- načelo gravitacije objasnit i kako je ono regulirano u RH
- koncepcija političke ili upravne decentralizacije, nisam ziher
- koncepcija marksističke komune- koja je njena karakteristika
- samoupravni i preneseni djelokrug- kako se prenose poslovi , prednosti i nedostaci prenesenog djelokruga
- nešto vezano za raspuštanje predstavničkog tijela ili imenovanja povjerenika vlade, ne mogu se točno sjetit sorry :blushed:

Ima dekanskog :laughing: pa time ima i komisije za mene :blushed:

Jel ima ovdje iskusnjara sa komisije iz lokalne, kak je to pliz :frustrating:
 

lolly

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prije skoro godinu dana položila sam Lokalnu... kako bi svima pomogla šaljem vam svoju skriptu u uredništvo pa će je oni (valda) objaviti... nisam ispit prošla dok je nisam odlučila napisati i sve si to lijepo sročiti u jednu malu skripticu od oko 26-27 stranica... Uz skriptu sam napisala i zakone koji su potrebni (samo članci koji su potrebni...)

Šaljem svima veliki pozdrav i nadam se da će vam moja skripta pomoći...
 

elvie

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Please ljudi, kak je komisija na tom sranju :unsure:

Mene to sad čeka pa ak je netko prošo isti pakao ???
ma ne boj se komisije, ja sam bila iz ustrojstva na komisiji i uopce nije bilo 3 profesora kak to treba biti nego me samo kopric ispitival i bio samnom unutra tak da nemas straha, covjek je fakat ok i fer i ja sam bila kod njega i iu nauke i ustrojstva i fakat ja ne znam kaj ljudi pricaju da je nemoguce proci :)
ja sam ti lokalnu ucila 5 dana i to samo zakone i prosla sam po zakonima :)
al to je bilo prije 2 godine, ne znam dal se vama sta izmjenilo sad ili nije od literature...mi smo imali i knjige i zakone...al ja samo samo zaone prosla je rknjige nisam stigla .. sretno!!!
komisija ti je ko i svaki drugi usmeni ispit... ;)

vjerujem ti da je taj ispit big shit...
ne znam je li napisano u prijašnjim postovima, ali jel maltretiraju na usmenom ako rasturiš pismeni? ili je podjednako grozno?

koliko ti je trebalo da naštrebaš? ja radim, sumnjam da ću stići, al dat ću svge od sebe :confused2:
no sleeping :unsure:
sistem ocjenjjivanja je takav da od svakog pitanja moras napisat nesto!! bilo pod a bilo pod b...onda je ispit dobro napisan kad oni vide da si ti prosao svu materiju i da o svakom barem nesto znas..a ako ti ogovoris na 3 pitanja cijela i 2 ostavis prazna oni protumace da uopce to ne znas...i tako...no to ne znaci da ako jedno pitanje ne odgovoris ili dva da ces pasti ;)
meni je za lokanu trebalo 5 dana jer mi je taman se rok tak potrefil nakon ustrojstva ;) i prosla sam
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks