AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Lokalna samouprava

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
sve. ako se ne pojavi na usmenom, budi ziher da ce na usmenom. imas u skriptarnici jako dobro napravljenu skriptu missdevil. jezgrovito i pregledno, sve bitno je obuhvaceno. ali, po mom misljenju, potrebno je dobro baratati terminologijom. to ce reci, proci knjigu i zakone. skripta je super ali za ponavljanje.
slažem se još bi samo nadopisala da si skoneš i skriptu od profesora Koprića jer ti može biti jako dobar vodič po knjizi da si odvojiš bitno od nebitnog!!
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dragi kolege, upravo učim lokalnu, spremam se izaći na sljedeći rok. Ima li netko neki pametan savjet, ima li nešto na čemu posebno inzistira, pila, što mu je vrlo važno... ili nešto... Hvala
sve moraš znati da bi prošao, jer sve pitaju.
onog čega nema na pismenom pita na usmenom.
nauči točne definicije općine, grada i županije iz
zakona jer se ta pitanja često javljaju.
 

arnela

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
dubbi da li i knjige baš sve treba znati,npr. da li sve treba znati o temeljnim problemima lokalne samouprave,baš o svakom problemu treba znati prednosti i negativnosti?hvala
 

Matovilka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Relativna većina tj. obična većina = znači 50 % + 1 glas prisutnih ako je na sjednici nazočna većina.

Apsolutna većina = znači 50 % + 1 glas svih članova.

Što bi značilo, ako prestavničko tijelo ima 19 članova. Za izglasavanje proračuna, poslovnika... ili nečega što se donosi apsolutnom većinom potrebno je 10 glasova, bez obzira da li je na sjednici 15 ili 17 ili 10 članova, bitno je da imaju kvorum.

Ako to isto predstavičko tijelo koje ima 19 članova odlučuje o članovima školskog odbora, što se donosi relativnom većinom, a ako je na sjednici nazočno 17 članova da za taj prijedlog glasa 9 članova ( 50 % +1 od 17 ), a ako je nazočno 10 članova da za taj prijedlog glasa 6 članova ( 50 % +1 od 10 ), naravno bitno je da imaju kvorum.

Nadam se da kužiš. Ako ti još nešto nije jasno pitaj.
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dubbi hvala. A kaj im je bitnije, knjiga ili zakon?
bitno ti je i jedno i drugo...
ja sam na pismenom fulal 2 pitanja iz knjige ( dobila sam 0 bodova), i pitao me knjigu na usmenom, ali također me pitao i zakon.Bila sam kod prof. Koprića na usmenom...
moraš znati podjednako i jedno i drugo jer se drugačije ne može proći...
ako i prođeš pismen bez da znaš ili jedno ili drugo skužit će to na usmenom i rušit će te.
ne pita neku dubiozu, moraš znati one nabrajalice, ja preporučam da učite po koprićevoj skripti te da ju nadopunjvate sa knjigom jer su u skripti samo natuknice pa ju je teško razumjeti.... Tako sam ja učila.
u skripti su stvari koje se trebaju znati, ali na usmenom traži da ih objasniš tako da treba pročitati i knjigu.
nadam se da sam pomogla, i ispričavam se što kasnim se postom.
 

freestyler3

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dubbi hvala. A kaj im je bitnije, knjiga ili zakon?
Knjiga je dosta bitna na pismenom (čitaj najbitnija), a na usmenom me Đulabić samo zakon pitao i ništa više, ali sam zakon morao citirati od riječi do riječi + još neka objašnjenja istoga.... bio sam gotov za cca. 5 minuta. Inače na toj katedri (nauka o javnoj upravi, lokalna samouprava, ustrojstvo državne uprave) vole kad sve naučiš napamet.
 

shishkana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja u međuvremenu odustala, jel bio netko jučer na ispitu, kakva su bila pitanja? Hvala
Lokalna ispit 29.01.2008.-pismeni
1. Kriteriji za formiranje lokalnih jedinica-homogenost i gravitacija?
2.samoupravni i preneseni djelokrug??(to pitanje se često ponavlja)
3.tehnički razlozi za određenje lokalnosti javnih poslova??
4.funkcije izvršnog sloja?
5.odborski tip- koja su 2.temeljna oblika nastanka odbora?
6.definicija općine iz zakona??
7.mjesna samouprava- tijela i mjesni odbori??

Jel znaš možda odgovor na ovo pitanje??
Koliko ima općina u RH ( to znam 429..) i kako je određen njihov samoupravni djelokrug??
 

shishkana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel netko zna odgovore na ova pitanja:koncepcije u RH nakon osamostaljenja?? odborski tip- koja su 2 temeljna oblika nastanka odbora?? i zanima me jel moramo znat onu metropolitanizaciju iz knjige?
 

Anja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
evo i ja bi još dodala ako netko zna gdje se u knjizi nalazi pitanje kriterij za formiranje lokanih jedinica homogenost-gravitacija?puno hvala!
Ti kriteriji su objašnjeni u Koprićevoj skripti.
 

mimiKat

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
može li netko eći koje bio na ispitu kakva su pitanja bila?unaprijed se zahvaljujem!
Ispitna pitanja sa roka 19.02.08:
1. načelo supsidijarnosti
2. monotipska i politipska struktura
3. lokalni referenfum i građanska inicijativa u RH
4. samoupravni i preneseni djelokrug, te obrazloži njih.razlike (b)
5. poglavarstvo a pod b) je bilo navesti njih.funkcije

Za pohvalit ekipu na ovom roku, prošli smo svi koji smo izgurali pismeni !!
 

ivana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
načela su:
1. konstitucionalizacija prava na lok.samoupravu
2. načelo autonomije
3. načelo zakonitosti
4. načelo supsidijarnosti
5. načelo razmjernosti
6. načelo efikasnosti i ekonomičnosti
7. načelo pomoći i solidarnosti

-to imaš u koprićevoj skripti....u par rečenica je objašnjeno
 

arnela

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
hvala ivana!..koncepcije nakon osamostaljenja su ja mislim :koncepcija upravne decentralizacije sa nekim elementima samouprave od 1992-2000,koncepcija političke decentralizacije 2001-2003,i recentralizacija 2004
 

arnela

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Trebalo bi,nema toga puno,samo što je koncepcija upravne i političke decentralizacije.to imaš u knjizi objašnjeno.
 

ivana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
molim vas daj mi recite kod kriterija teritorijalne podjele, često je na ispitu to pitanje, da li treba navesti ona 4 kriterija koja je prof.Koprić naveo u svojoj skripti, ili treba navesti podjelu iz knjige, tamo je to opširno sve objašnjeno i podjeljeno na 2 temeljna kriterija koja pak imaju svaki svoju podjelu? Hvala
 

arnela

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ja mislim da treba iz knjige,zato što se često ta pitanja ponavljaju a ti kriteriji su podjeljeni u dvije skupine i treba ih znati objasniti a u koprićevoj skripti su samo navedeni.
 

shishkana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
imam još jedno pitanje,ako mi netko može odgovoriti, da li na ispitu ili usmenom kojim slučajem pitanju britansku,fran.injem.tradiciju-kod lok.poslova?
puno hvala
brijem da pitaju, a jel znaš ti odg. na ovo pitanje možda>:
odborski tip-koja su 2 temeljna oblika nastanka odbora'?
 

ivana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
brijem da pitaju, a jel znaš ti odg. na ovo pitanje možda>:
odborski tip-koja su 2 temeljna oblika nastanka odbora'?
to su ti:1. zahtjev operativnosti-
2. proširenje monokratskog tipa

-vjerujem da je to to.malo ti je obješnjeno to u koprićevoj skripti
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks