AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Lokalna samouprava

Claire

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Poslovi državne uprave prenijeti na jedinice lokalne samouprave utvrđuje se zakonom..
 

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja - ispitni rok 10.02. 2009.

1. Prednosti političke decentralizacije
2. Kako je EPLS-om definirana lokalna samouprava
3. Kriteriji teritorijalne podjele
4. Dilema teritorijalnog radijusa
5. Kriteriji formiranja gradova RH
6. Kojom je pravnom tehnikom određen samoupravni djelokrug gradova i nabroji što spada u samoupravni djelokrug grada
7. Sredstva neposredne demokracije u svijetu
8. Referendum u HR
9. Kad se imenuje povjerenik Vlade RH
10. Kako se štiti predstavničko tijelo od nezakonitog raspuštanja

Mene zbunjuje pitanje prenesenog i samoupravnog djelokruga - prednosti i nedostaci. Ovaj odgovor bi ja napisala kao razlike samoupravnog i prenesenog djelokruga (odgovornost, opća regulacija, financiranje i nadzor).
slažem se
mislim da pitanje nije dobro napisano, al nije za zamjerit
cura koja ga je postala kasnije je obrazložila što je ona odgovorila i tiče se razlika, a ne prednosti i nedostataka
 

vesna Ja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pravna tehnika je opća kaluzula.
Ja sad vidim da sam jedno pitanje napisala krivo- referendum, a dva pitanja polovično. Valjda će mi ostalo biti dovoljno za prolaz.
 

Claire

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I ja, kad sam bila na roku u prvom mjesecu, sam napisala samo ono što se tražilo i isto sam se poslije grizla zakaj nisam napisala više. A na kraju sam imala 17 bodova.
Ne morate se s tim mučiti, važno je napisati ono kaj se zahtijeva.

Mislim da će vam svakako biti đulabić na usmenom tak da obavezno ponovite regionalizam. To mu je "number one" pitanje.
 

vesna Ja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Danas na usmenom je bio Koprić. Prof. je ugodan i ok.
Pitanja su mu bila: samoupravni djelokrug i preneseni djelokrug, preneseni djelokrug u našem zakonu, povezivanje i suradnja lokalnih jedinica.
Prošli smo iako je petak trinaesti!!!
 

Bunny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Samo da utješim sve koji idu na lokalnu-prošla sam u petak kod prof Koprića i bio je skroz ok!! Nije problem i ako savladaš skriptu i zakone zagarantiran je prolaz... Pitao me povezivanje-suradnju,raspuštanje parlamenta i ovlasti povjerenika... i bio je super... Nije nitko pao usmeni

SRETNO!
 

Claire

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Iskreno, nisam nešto puno sati na dan učila. Oko 2 - 3 sata dnevno. Prvo sam naučila zakone koji su mi super sjeli, pa onda skriptu. S tim da sam Koprićevu skririptu i skriptu od Lolly spojila u jednu. Nadopunila sam je.
Neznam, meni osobno nije bio problem. Istina, skripta je zeznuta i treba vremena da se svlada. Ja sam dnevno učila 7 strana skripte..Tako da mi je bilo taman.
 

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molim vas samo natuknice gdje da nađem odgovor na ova pitanja
1)tehnike prenošenja poslova i kako je to uređeno u RH
2)odborski tip 2 temeljna oblika(a u knjizi ih je 4,,koja onda 2)
3)temeljni akt jedine lokalne samouprave(možda i znam ali ne znam da je to)
4)gdje da pogledam zagarantirane poslove lokalnim jedinicama
5)što se očekuje od lokalne samouprave

to su pitanja sa bivših postova koje ja ne mogu naći pa bi ljepo molila dobru dušu da mi pomogne samo natukice molim gdje da to nađem:confused2:
!. tehnike - odnosi se na prevne tehnike prenošenja poslova
metoda enumeracije i opća klauzula
( kolegice V najte zamjerit,al mislim da bi ovo trebalo napisat)
U RH mislim da je opća klauzula - to pak nigdje ne piše
2-4 sve točno kak je V napisala :happy:
sam da nadopunim
4. III cjelina u zakonu- samoupravni djelokrug, čisti štrebaraj, pjesmica
5. ukratko od lokalne samopurave se očekuej da obavlja one poslove koji su građanima od neposredne važnosti i tako ostvaruje njihove potrebe i interese
i da :laughing:
za to trebaš naučit zakon
 

diah

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nije po redu ni potpuno, ali evo ih;
1. koncepcija i načelo supsidijarnosti
2. koncepcije u RH nakon osamostaljenja
3.razlozi-političko-interesni i tehnički-?
4.tehnike(sredstva) prenošenja poslova
5.zakonska def.općine
6.poslovi ivršnog tijela općine
7.def.županije
8.mjesni odbor
9.kako se osniva mjesni odbor, tko ga može razriješiti, tko ima nadzor
10. se ne sjećam

Nadam se da će me netko dopuniti. ugavnom, nisam dobro napisala, tako da se vidimo u travnju, kad ću imati više vremena za učenje!
 

jasmina33

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Uh, evo i mene... Diah je napisala sva pitanja, još fali samo - utjecaj regionalizma na zemlje Europe. Napisala sam ponešto o svakom pitanju, ali u prolaz nisam baš sigurna.. Za neke stvari sam sigurna da sam spetljala. Uglavnom, meni je pol sata maalo premalo vremena za skoncentrirat se i razmislit o svakom pitanju.:laughing:

Pardon, sad vidim da fali i samoupravni djelokrug županije.
 

zeljko.zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kolegice neočajavajte zbog toga. meni je to bio najkompliciraniji ispit na faksu. iskreno 1/3 sam možda razumio, a druge 2/3 sam naštrebao, a da ni sam neznam što znači. ako vas tješi kolegica koja profesionalno radi u jedinici lokalne samouprave desetak godina rekla mi je da joj ništa na tom ispitu nije jasno. ja Vam držim fige da prođete
 

zara

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Hej kolege,danas je bio usmeni iz lokalne.Položilo je nas 5,jedan student je pao.Ispitivao je Đulabić i podijelio same dvojke.Ostao mi je u lošem sjećanju,imala sam 13 bodova i na kraju dobila dva,tako da to nije nikakva garancija.Pitao je dosta sitnica iz zakona...
 

tara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
zara i ja smo bile...(zara glavno da smo prošle) moram reci da je stvarno picajzla:eek:ld: a za dvojku koju smo dobile nemam komentara...ja sam imala 12 bodova i moja pitana su bila
1)definicija opcine i koliko ih ima u RH
2)kriteriji podjele teritorija(jednakost,pottpunost...)
3)gravitacija(objasni)
4)kriteriji formiranja lokalnih jedinica(homogenost ,gravitacija...)

još da samo dodam pitanje od zare koje joj je bilo postavljeno a to je:
1)opća klauzula i enumeracija
zara ja zaboravila druga pitanja...pa ako budeš ponovno tu dodaj
 

zara

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Hej kolege,zaboravila sam napisati pitanja jer sam bila sva pod dojmom..
Hvala kolegice tara što si me podsjetila,moja pitanja su bila :
-opća klauzula i enumeracija(šta je šta,prednosti i nedostaci,po čemu u zakonu znamo da je riječ o općoj klauzuli ili enumeraciji,o općoj klauzuli zato šta piše da obavljaju poslove od lokalnog ili regionalnog značaja a enumeracija jer se nabraja koji su to poslovi)
-kada se i tko obrača Upravnom sudu( u kojem roku,uglavnom sve šta o tome piše)
Uglavnom ne treba se živcirati zbog profesora,možda je imao loš dan,glavno da je štambilj i indeksu..
Sretno svima.:happy:
 

Claire

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ljudi dal su predavanja iz lokalne obvezna?hvala
Za redovne su kao obvezna, al se ne vodi nikakva evidencija, tako da sam i ja svega tri puta bila na predavanjima, isto sam prošla od prve
 

Claire

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molim kolege koji su položili lokalnu da mi kažu koliko im je trebalo vremena za učiti da prođu taj ispit.
hvala
Meni je trebalo 2 tjedna. No, opet ponavljam, to je individualno. :laughing:
 

zara

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Meni isto nekih 2 tj.možda 18 dana,ne znam točno u dan,uglavnom treba neko vrijeme da sjednu sva nabrajanja,podaci iz zakona i tak...
Ma ajde ako ste položili građansko i slične bisere,lokalna je najmanja briga...:happy:
 

vesna Ja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molim kolege koji su položili lokalnu da mi kažu koliko im je trebalo vremena za učiti da prođu taj ispit.
hvala
Učila sam oko dva tjedna po skripti iz skriptarnice te zakon o lokalnoj i reg. samoup. i povelju prošla nekoliko puta i položila od prve.
E da, neka pitanja se često ponavljaju, pretraži forum.
 

zeljko.zg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da li netko zna imena autora i njihove nazive djela, a koji su protiv neposrednog izbora načelnik i gradonačelnika u Jedinicama lokalne samouprave
 

orbitrek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Za ovu akademsku godinu još vrijedi stari zakon kojeg možeš skinuti na stranicama pravnog fakulteta u sklopu katedre za upravnu znanost.
Claire nije se ljutiti al to nije točna info
Novi zakon stupa na snagu 17.svibnja dakle primjenju se od lokalnih izbora nadalje

izmjenjena literatura se od 02.03 nalazi na stranici katedre upravne znanosti

link

ObavijestiKatedra za upravnu znanost

a točno piše ovo

Posebno upozoravamo na izmjene Zakona o lokalnoj i područnoj samoupravi iz 2007. i 2008. godine te Zakona o ustanovama iz 2008. te upućujemo studente da se za pripremu ispita ne koriste literaturom po kojoj su radili prošlogodišnji (i stariji) studenti.

Najnovije pročišćene tekstove možete naći u rubrici 'Propisi' (zadnja izmjena 01. ožujak 2009).

PropisiKatedra za upravnu znanost
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi od 05. listopada 2007 (NN 109/2007) stupa na snagu 17. svibnja 2009. godine, ali postaje dio ispitne literature od rokova u lipnju 2009. godine, a za kolokvije već od travnja 2009.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks