AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Lokalna samouprava

mini25

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
molim Vas da mi odgovorite na pitanje broj 2 pod a..vrsta decentralizacije i b) karakteristike suvremenog pristupa decentralizacije ...učim po skrppti gdje se to nalazi???? molim Vas spremam se za drugi kolokvij a pogubila sam se.....isto tako gledam ova pitanja s usmenog ,,,vrste suradnje ???na šta se to odnosi-......molim pomoć..plizzz
 

mini25

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Malo kasnim sa osvrtom, ali eto, ovo mi je bio posljednji kolegij, stres je bio velik i trebalo mi je malo da dođem k sebi od svega...

Rok: 19. 04. 2022.
  • Pismeni ispit se održao u utorak 20. 04. u 10 sati na sada već klasičan način putem merlina sa 5 slučaja/primjera sa a) i b) pitanjima i 50 minuta za rješavanje ispita. Rezultati ispita došli su na mail i merlin u četvrtak oko 12 sati.
  • Usmeni ispit se održao se u petak 22. 04. u 12:30. u Ćirilometodskoj 4/ kabinet 29.

PISMENI ISPIT:
1.) Država A podijelila je svoj teritorij na 250 općina koje predstavljaju jedinice lokalne samouprave te 9 okruga koje predstavljaju jedinice regionalne samouprave. U četiri najveća i najrazvijenija grada koji predstavljaju gospodarska, društvena i kulturna središta živi preko četvrtine stanovništva. Oko 60% svih jedina lokalne samouprave ima manje od 5000 stanovnika i dobivaju potporu središnje države. Sljedećih 30% jedinica ima više od 5000 stanovnika, dok preostale jedinice imaju više od 10 000 stanovnika.

a) Uzimajući u obzir stupanj urbanizacije objasnite o kakvom tipu organizacije samoupravnih jedinica je riječ u navedenom primjeru?

b) Koji zahtjevi organizacije teritorijalne samouprave koji se odnose na pojedinu lokalnu jedinicu dolaze do izražaja u navedenom primjeru i što možete zaključiti o njima?

2.) Od 1982. do 1986. godine, u Francuskoj su se provodile decentralizacijske reforme kojima je proširen samoupravni djelokrug francuskih lokalnih jedinica. Doneseno je čak 48 zakona i 268 dekreta kako bi se reforma provela . Zajedno s prijenosom poslova, doneseni su novi zakoni o financiranju lokalne samouprave i statusu lokalnih službenika čime je decentralizacijom obuhvaćeno više aspekata lokalnog upravljanja. jedino su pitanja jačanja lokalne demokracije i međukomunalne suradnje ostavljena ostavljena za sljedeću fazu reforme koja se provela par godina iza.

a) Objasnite o kojoj vrsti decentralizacije je riječ u opisanom slučaju.

b) Koje karakteristike suvremenog pristupa upravljanju decentralizacijom možete pronaći u slučaju decentralizacije iz primjera.

3.) Nakon provedenih lokalnih izbora u gradu Z je došlo do promjene većine u predstavničkom tijelu i promjene izvršnog čelnika. Novi je gradonačelnik zatražio od postojećih pročelnika gradskih ureda da "stave mandate na raspolaganje" odnosno da podnesu ostavke pravdajući to činjenicom da ih je na položaj pročelnika imenovao bivši gradonačelnik. Pročelnici su odbili podnijeti ostavke pravdajući to činjenicom da im još nije isteka mandat na koji su imenovani te da oni nisu dužnosnici, već su službenici.

a) Objasnite tko i zašto je u opisanom primjeru zagovara postupanje koje je sukladno ZLRS.

b) Objasnite koje tri vrste lokalnih upravnih organizacija postoje te kako hrvatski zakonodavac tretira pojedinu od navedenih vrsta?

4.) Dječje igralište i park u centru grada Polisa je dugi niz godina neuređen i zapušten. Sve veći broj roditelja s djecom negoduje zbog takvog stanja i pokreću peticiju kojom od gradskog vijeća traže donošenje odluke o uređenju parka. Prijedlog je svojim potpisom poduprlo 856 od ukupno 7.489 građana upisanih u popis birača hrvatskog grada Polisa. Prijedlog je zajedno s potpisima predan predan predstavničkom tijelu.

a) O kojem obliku suradnje građana u odlučivanju je riječ u opisanom slučaju i što je predstavničko tijelo dužno napraviti u navedenoj situaciji?

b) Opišite koja je uloga ministarstva pravosuđa i uprave u provedbi lokalnog referenduma u slučaju da ga iniciraju građani lokalne jedinice?

5.) Vlada je najavila veliku reformu sustava socijalne skrbi kojom bi se odgovornost za većinu socijalnih usluga i davanja decentralizirala na općine i gradove. Lokalne jedinice bi samostalno trebale osmišljavati socijalne usluge te preuzeti poslove centara za socijalnu skrb, posebno vođenje postupaka i donošenje rješenja za priznavanje prava prava iz socijalne skrbi. Takva se reforma opravdava očekivanjima da će se socijalne usluge bolje prilagoditi potrebama građana i biti kvalitetnije te da će se racionalizirati izdvajanja za socijalna davanja jer će lokalna tijela bolje znati kome ona doista trebaju.

a) Koje od temeljnih uloga (svrhi) lokalne samouprave se najavljenom reformom stavljaju u prvi plan? Obrazložite odgovor.

b) Koje potencijalne koristi od primjene koncepcije političke decentralizacije se opisanom reformom posebno naglašavaju.

USMENI ISPIT:
Ispitivao je prof. Đulabić i pitao je:
  • Objasnite višerazinsko upravljanje, (pričao sam da može biti između središnje državne razine i lokalne i općina/gradova i županija, u koju svrhu se surađuje, te sam spomenu suradnju Grada Zagreba i Zagrebačke županije i malo o njoj kao primjer,
  • Odborski tip izvršnog sloja (objasniti i navesti koji su),
  • Objasniti opću klauzulu i enumeraciju, (ukratko sam objasnio),
  • Kako je prema ZLRS uređen mandat predstavničkog tijela (imperativni - objasniti, koliko traje, da li prima plaću, pa sam malo o ovlastima predstavničkog tijela pričao i to je bilo dosta)
Pitanja koja je postavio kolegici:
  • Što su županije prema ZLRS,
  • Nadzor nad predstavničkim tijelom,
  • Vrste suradnje i nešto reći o svakoj (dio je pitao kolegicu, a dio mene),
  • Reći sve o pročelnicima (kako se biraju, uloga, kako se razrješavaju),
  • Što znate o izvršnom tijelu (tko ga čini, način biranja, trajanje mandata i funkcije)
Oboje smo prošli iako nismo baš sve sto posto točno znali i naveli. Profesor naravno traži znanje, no ne traži sve od riječi do riječi i može se pričati u širinu i o onome što znaš ako ima veze sa pitanjem, pogotovo kada pita da se nešto objasni, ne upada u riječ osim ako niste rekli nešto skroz krivo i daje dovoljno vremena da se razmisli.

Za spremanje ispita trebalo mi je 2 i pol tjedna intenzivne pripreme no to je uvijek individualno, i uzmite u obzir da sam dva puta slušao kolegij jer sam ga ponovo upisao i ovo mi je bio drugi izlazak, također za rok sam spremao samo ovaj ispit, tako da mi je i to išlo u prilog. Kod učenja sam se fokusirao na dijelove gradiva koji se često pojavljuju na pismenom i prolazio po pitanjima koja se postavljaju na usmenom. Neka od gore navedenih pitanja su identična ili gotovo identična sa prošlih rokova, tako da svakom preporučam da si ih izvadi sa foruma.
Na kraju eto svima sretno sa polaganjem ovog ispita. ;)
eee sory spremam se za drugi kolokvij,vidim da je pitanje pod 2 A i B se odnosi na drugi kolokvij....jel znaš odgovor plizzz na šta se to odnosi....jel to politička decen.,,molim te olakšaj
 

KikiSan

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
eee sory spremam se za drugi kolokvij,vidim da je pitanje pod 2 A i B se odnosi na drugi kolokvij....jel znaš odgovor plizzz na šta se to odnosi....jel to politička decen.,,molim te olakšaj
Ja mislim da je politička, jer se ne radi samo o prenošenju obavljanja poslova nego se spominje financijski okvir tu se vjerojatno misli da jedinica sama financira obavljanje poslova, onda poseban status službenika, dakle čim se daje lokalnoj jedinici nešto više autonomije odmah ti je politička decentralizacija. Pod b) ti se odnosi na upravljanje decentralizacijom, mislim da se rad o dinamičnosti i potpunosti.
 
Posljednje uređivanje:

T-jet

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ljudi molim pomoć, da li netko zna koje stranice iz skripte "marija93" spadaju u 2. kolokvij za ovu akademsku obzirom da je bilo nekih promjena? Nisam sigurna da li su samo ove stranice ili još nešto ulazi, a da ja to nisam dobro skužila, molim pomoć ako netko zna????o_O

25.str.(7.3. Lokalni poslovi) -36.
53.str.(7.5. Centralno-lokalni odnosi) -62.
109.-132.
 

MatejaKRALJ

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ljudi molim pomoć, da li netko zna koje stranice iz skripte "marija93" spadaju u 2. kolokvij za ovu akademsku obzirom da je bilo nekih promjena? Nisam sigurna da li su samo ove stranice ili još nešto ulazi, a da ja to nisam dobro skužila, molim pomoć ako netko zna????o_O

25.str.(7.3. Lokalni poslovi) -36.
53.str.(7.5. Centralno-lokalni odnosi) -
109.-132.
mogu ti poslati svoju skriptu,nova je i ima zasebno odvojeno gradivo za prvi i drugi kolokvij. Nema pitanja izvan skripta. Marijina je OK ali ima stvari koje nema upisane a bitne su..
 

wooya

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li mi netko molim vas moze odg na ova 2 pitanja:
1. U drzavi x stupio je na snagu novi zakon koji izmedu ostalog odreduje da jedinice lok.samo. obavljaju poslove koji se odnose na komunalne djelatnosti, brigu o djeci, skolstvo, zdravstvo,... i sve druge koji su kao lokalni odredeni zakonom.
KOJOM SE EUROPSKOM TRADICIJOM MOZE POVEZATI I ZASTO?
2. U Rh su ukinuti uredi DU kao prvostupanjska tijela. Poslovi ureda povjereni su zupanijama kao jedinicama podrucne samouprave uz obvezi sredisnke drzave da snosi troskove obavljanja poslova.
KOJE TIJELO ODGOVARA SREDISNJOJ DRZAVI ZA OBAVLJANJE POSLOVA KOJI SU POVJERENI ZUPANIJAMA I NA KOJI JE NACIN REGULIRAN NADZOR NAD NJIHOVIM OBAVLJANJEM?

Hvala:)
 

wooya

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
mogu ti poslati svoju skriptu,nova je i ima zasebno odvojeno gradivo za prvi i drugi kolokvij. Nema pitanja izvan skripta. Marijina je OK ali ima stvari koje nema upisane a bitne su..
Da li mozes molim te samo navest sta u marijinoj skripti nedostaje s obzirom da ja isto imam samo nju?
 

Keban

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Odgovor na prvo pitanje mislim da je germanska tradicija
A drugo pitanje da je odgovoran župan
Da li mi netko molim vas moze odg na ova 2 pitanja:
1. U drzavi x stupio je na snagu novi zakon koji izmedu ostalog odreduje da jedinice lok.samo. obavljaju poslove koji se odnose na komunalne djelatnosti, brigu o djeci, skolstvo, zdravstvo,... i sve druge koji su kao lokalni odredeni zakonom.
KOJOM SE EUROPSKOM TRADICIJOM MOZE POVEZATI I ZASTO?
2. U Rh su ukinuti uredi DU kao prvostupanjska tijela. Poslovi ureda povjereni su zupanijama kao jedinicama podrucne samouprave uz obvezi sredisnke drzave da snosi troskove obavljanja poslova.
KOJE TIJELO ODGOVARA SREDISNJOJ DRZAVI ZA OBAVLJANJE POSLOVA KOJI SU POVJERENI ZUPANIJAMA I NA KOJI JE NACIN REGULIRAN NADZOR NAD NJIHOVIM OBAVLJANJEM?

Hvala:)
1. Pitanje je germanska tradicija
2. Odgovoran je župan i podvrgnute su upravnom nadzoru
 

Josipa0902

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ekipa vanredni sta smo pisali II kolokvij, koju ste tradiciju napisali u 1. pitanju i sta ste napisali u 3 pitanju enumeraciju ili opću klauzulu? Kak vam se činilo sve to
 

MatejaKRALJ

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ekipa vanredni sta smo pisali II kolokvij, koju ste tradiciju napisali u 1. pitanju i sta ste napisali u 3 pitanju enumeraciju ili opću klauzulu? Kak vam se činilo sve to
Ja sam opcu klauzulu. Stavila sam britansku i politicku decentralizaciju. U to nisam bila sigurna ali napisala sam pa sta bude
 

Josipa0902

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam napisala germansku i politicku decentralizaciju ali me muci ta klauzula, ja sam stavila isto klauzulu ali mislim da je enumeracija :/
 

ANA1003

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Hrvatska ima opcu klauzulu i to je tocan odgovor.

Ja sam nakon dvoumljenja stavila britanska tradicija jer nije bilo puno karakteristika da bi se prepoznala germanska i stavila sam upravna decentralizacija jer su preneseni poslovi a ne i ovlasti u vezi financiranja.
Malo je bilo nekih karakteristika pa sam nekom svojom logikom ovo zakljucila, sta bude bude
 

mini25

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
e ovako kolege,,ja sam napisala i mislim da sam upravu
1.u državi x su reformom iz 2018 ukunuta prvostupanjska tijela državne uprave.izmjenama nizom sektorskih zakona ,poslovi koje su obavljali ova tijela povjereni su na obavljanje regijama uz obvezu da financira njihovo obavljanje.
a) koja eu tradicija i koja vrsta decentralizacij?'''
ovdje je germanska tradicija,zato što se radi o povjerenim poslovima nikako ne britanska ..jer britanska tradicija nema razlike u državnim i liokalnim poslovima kao što nema niti prenesenih i vlastitih poslova
radi se o upravnoj decentralizaciji jer su preneseni samo poslovi i nema nikakve samostalnosti niti autonomije opet država financira ,znači samo produžena ruka države a to je upravna decentralizacija
2.jedinice regionalne samou.obavljaju poslove od reg,značaja , a osobito poslove koji se odnose na školstvo...itd...
a) na temelju navedene odredbe objasnite za koju tehniku određivanja lok.samoupravnog djelokruga se opredjelio hrvatski ustavotvorac?
OPĆA KLAUZULA..svi su poslovi regionalni ako zakonom nisu određeni drugačije
3.smije li povjerenik imenivati pročelnika????
DA,smije kao vršitelja dužnosti ,obnašat će dužnost do izbora

sigurna sam da su ovo točni odgovori a ako griješim neka me netko ispravi
sretno svima
 

ANA1003

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
e ovako kolege,,ja sam napisala i mislim da sam upravu
1.u državi x su reformom iz 2018 ukunuta prvostupanjska tijela državne uprave.izmjenama nizom sektorskih zakona ,poslovi koje su obavljali ova tijela povjereni su na obavljanje regijama uz obvezu da financira njihovo obavljanje.
a) koja eu tradicija i koja vrsta decentralizacij?'''
ovdje je germanska tradicija,zato što se radi o povjerenim poslovima nikako ne britanska ..jer britanska tradicija nema razlike u državnim i liokalnim poslovima kao što nema niti prenesenih i vlastitih poslova
radi se o upravnoj decentralizaciji jer su preneseni samo poslovi i nema nikakve samostalnosti niti autonomije opet država financira ,znači samo produžena ruka države a to je upravna decentralizacija
2.jedinice regionalne samou.obavljaju poslove od reg,značaja , a osobito poslove koji se odnose na školstvo...itd...
a) na temelju navedene odredbe objasnite za koju tehniku određivanja lok.samoupravnog djelokruga se opredjelio hrvatski ustavotvorac?
OPĆA KLAUZULA..svi su poslovi regionalni ako zakonom nisu određeni drugačije
3.smije li povjerenik imenivati pročelnika????
DA,smije kao vršitelja dužnosti ,obnašat će dužnost do izbora

sigurna sam da su ovo točni odgovori a ako griješim neka me netko ispravi
sretno svima
Slazem se s nekim argumentima, jedino sto je germanska tradicija tradicija politicke decentralizacije, a ovdje bi rekla da je upravna, zbog kojeg sam otisla na britansku t.
Sad kad je na kraju i francuska
Bitno da su ostali odgovori dobri, pa bod vise manje, bitan je prolaz
 

dan

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ekipa vanredni sta smo pisali II kolokvij, koju ste tradiciju napisali u 1. pitanju i sta ste napisali u 3 pitanju enumeraciju ili opću klauzulu? Kak vam se činilo sve to
Germanska tradicija,razlikovanje samoupravnih i prenesenih poslova,
upravna decentralizacija poslovi su samo preneseni ne i ovlasti,financira se iz proračuna,nema autonomije koje zagovara politička decentral.
Isti primjer kada su izmjenama zakona kod nas 2020.ukinuti prvostupanjski uredi i poslovi preneseni u djelokrug županija.

Opća klauzula ,jer je opća klauzula tehnika za koju se odlučio hrv.ustavotvorac.
Nije enumeracija jer nigdje se ne spominje izričito zakon,pa nabrajanje poslova .

Sve u svemu ok.meni je iskreno bio lakši ovaj kolokvij,ako ste bili na predavanjima mogli ste poloviti,samo sto nisam stigla odgovoriti sve opširno i onak kako bas spada u zakonu,nego iz glave ,al ok,bod cu dobiti po pitanju, a za 2 boda vidjet cemo.
I jedino nisam shvatila pod 1.b one elemente po kojima se razlikuje sadašnje obavljanje poslova regija u odnosu na prijašnje?
Tu sam izgubila dosta vremena .
Znali li netko na sto se tu mislilo?
 

wooya

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Germanska tradicija,razlikovanje samoupravnih i prenesenih poslova,
upravna decentralizacija poslovi su samo preneseni ne i ovlasti,financira se iz proračuna,nema autonomije koje zagovara politička decentral.
Isti primjer kada su izmjenama zakona kod nas 2020.ukinuti prvostupanjski uredi i poslovi preneseni u djelokrug županija.

Opća klauzula ,jer je opća klauzula tehnika za koju se odlučio hrv.ustavotvorac.
Nije enumeracija jer nigdje se ne spominje izričito zakon,pa nabrajanje poslova .

Sve u svemu ok.meni je iskreno bio lakši ovaj kolokvij,ako ste bili na predavanjima mogli ste poloviti,samo sto nisam stigla odgovoriti sve opširno i onak kako bas spada u zakonu,nego iz glave ,al ok,bod cu dobiti po pitanju, a za 2 boda vidjet cemo.
I jedino nisam shvatila pod 1.b one elemente po kojima se razlikuje sadašnje obavljanje poslova regija u odnosu na prijašnje?
Tu sam izgubila dosta vremena .
Znali li netko na sto se tu mislilo?
Apsolutno se slazem sa svim
Germanska je tradicija jer kod drugih nema razlikovanja samoupravnih i prenesenih poslova, i upravna je decentralizacija bas iz razloga prenasanja drzavnih poslova.
Sta se samoupravnog djelokruga tice, opca klauzila je jer nije donesen zakon kojim da lok.jedinicama propisuju poslovi. A 1b sam ja jednostavno pisala razlike izmedu vlastitih i prenesenih poslova jer se sad mijenja i odgovornost i financiranje i regulacija i nadzor.
Sve u svemu, osobno puno laksi kolokvij.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: dan
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks