AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Lokalna samouprava

mini25

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ja sam pisala o opozivu izvršnih tijela tko može 20 postop birača i 2/3 pred,vijeće i tko donosi odluku o raspisivanju referemd,,stvarno nisam u potpunosti niti razumjela pitanje,,katastrofa
 

MatejaKRALJ

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ima li netko navecednu literaturu u wordu, pdf ili nekom drugom formatu da mi pošalje? 1. Koprić I., Marčetić G., Musa A., Đulabić V., Lalić Novak G., Upravna znanost - Javna uprava u suvremenom europskom kontekstu, Zagreb: Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2021 - poglavlja 7.3., 7.5., 7.6
 

JOIN-t

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Dali je netko slučajno skupio pitanja sa jučerašnjeg kolokvija, ili djelomično zapamtio?
Općina je jedinica lokalne samouprave koja se osnivakoja se osniva, u pravilu, za područje više naseljenih mjesta koja predstavljaju prisordu, gospodarsku i društvenu cjelinu, te koja su povezana zajedničkim interesima stanovništva.
a)Analizirajte navedenu definiciju sa spekta dvaju načina ispunjavanja zahtjeva za cjelovitošću lokalne jedinice?
b)Objasnite kako je uređen mandat članova predstavničkog tijela u hrvatskim općinama?
 

MatejaKRALJ

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Na prvi kolokvij sam izasla bezveze i po staroj literaturi ali za drugi kolokvij sam si napravila skriptu po novoj knjizi, oko 25 stranica. Na drugi cu izaci full spremna i nadati se najboljem
 

goga

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Katastrofa......prolaznost očekivana s obzirom na pitanja....
Puce s 5 bodova, kaj mislite da li imamo šanse da spuste bodovni prag, obzirom na mali postotak prolaznosti i na činjenicu da najveći broj bodova iznosi 8?
 

goga

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Vezano za 1. kolokvij da li se netko sjeća kako je glasilo ono pitanje o povjereniku, te da li se to pitanje odnosilo na literaturu iz drugog kolokvija?
Hvala....
 

mini25

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Nakon provedenih lokalnih izbora u gradu Z je došlo do promjene većine u predstavničkom tijelu i promjene izvršnog čelnika.Novi je gradonačelnik zatražio od postojećih pročelnika gradskih ureda da stave mandat na raspolaganje, odnosno da podnesu ostavku pravdajuči to činjenicom da ih je na položaj pročelnika imenovao bivši gradonačelnik.
Pročelnici su odbili podnijeti ostavke pravdajući to činjenicom da im još nije istekao mandatna koji su imenovani te da oni nisu dužnosnici nego službenici.
Objasnite tko i zašto u opisanom primjeru zagovara postupanje koje je u skladu Z. o lokalnoj i područnoj samoupravi???
zna li netko odgovor na ovo pitanje i dal se to odnosi na drugi kolokvij(mislim da je odgovor u zakonu od 80 čl. dakle drugi kolokvij)
 

KMLM

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
..
Danas je bio usmeni, pa možda napišu poslije....
Rok 19.4.2022. neka imam cijela neka ću odprilike

. Dječje igralište i park u centru grada Polisa je dugi niz godina neuređen i zapušten. Sve veći broj roditelja s djecom negoduje zbog takvog stanja i pokreću peticiju kojom od gradskog vijeća traže donošenje odluke o uređenju parka. Prijedlog je svojim potpisom poduprlo 856 od ukupno 7.489 građana upisanih u popis birača hrvatskog grada Polisa. Prijedlog je zajedno s potpisima predan predstavničkom tijelu.

*a) O kojem obliku sudjelovanja građana u odlučivanju je riječ u opisanom slučaju i što je predstavničko tijelo dužno napraviti u navedenoj situaciji?
b) Opišite koja je uloga Ministarstva pravosuđa i uprave u provedbi lokalnog referenduma u slučaju da ga iniciraju građani lokalne jedinice.

Država A podijelila je svoj teritorij na 250 općina koje predstavljaju jedinice lokalne samouprave te 9 okruga koje predstavljaju jedinice regionalne samouprave. U četiri najveća i najrazvijenija grada koji predstavljaju gospodarska, društvena i kulturna središta živi preko četvrtine stanovništva. Oko 60 % svih jedinica lokalne samouprave ima manje od 5.000 stanovnika i dobivaju potporu središnje države. Sljedećih 30 % jedinica ima više od 5.000 stanovnika, dok preostale jedinice imaju više od 10.000 stanovnika.

*razmislit o formulaciji a) Uzimajući u obzir stupanj urbanizacije objasnite o kakvom tipu organizacije samoupravnih jedinica je riječ u navedenom primjeru?

Koji zahtjevi organizacije teritorijalne samouprave koji se odnose na pojedinu lokalnu jedinicu dolaze do izražaja u navedenom primjeru i što možete zaključiti o njima?

Od 1982. do 1986. godine, u Francuskoj su se provodile decentralizacijske reforme kojima je proširen samoupravni djelokrug francuskih lokalnih jedinica. Doneseno je čak 48 zakona i 268 dekreta kako bi se reforma provela. Zajedno s prijenosom poslova, doneseni su novi zakoni o financiranju lokalne samouprave i statusu lokalnih službenika čime je decentralizacijom obuhvaćeno više aspekata lokalnog upravljanja. Jedino su pitanja jačanja lokalne demokracije i međukomunalne suradnje ostavljena su za sljedeću fazu reforme koja se provela par godina iza.

a) Objasnite o kojoj vrsti decentralizacije je u opisanom slučaju riječ.

b) Koje karakteristike suvremenog pristupa upravljanju decentralizacijom možete pronaći u slučaju decentralizacije iz primjera? nešto sliično ovom je bilo

Bilo je prepoznati uloge iz primjera koji je dosta miješao upravnu i političku ulogu trebalo je dobro paziti.....te socijalna uloga je bila u primjeru

Bilo je za nadzor vezano za pročelnika koji zagovara
te napisati sve o upravnim organizacijama te kako ih naš zakon tretira....to je to čega se sjećam i kaj imam,
 

KikiSan

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Malo kasnim sa osvrtom, ali eto, ovo mi je bio posljednji kolegij, stres je bio velik i trebalo mi je malo da dođem k sebi od svega...

Rok: 19. 04. 2022.
  • Pismeni ispit se održao u utorak 20. 04. u 10 sati na sada već klasičan način putem merlina sa 5 slučaja/primjera sa a) i b) pitanjima i 50 minuta za rješavanje ispita. Rezultati ispita došli su na mail i merlin u četvrtak oko 12 sati.
  • Usmeni ispit se održao se u petak 22. 04. u 12:30. u Ćirilometodskoj 4/ kabinet 29.

PISMENI ISPIT:
1.) Država A podijelila je svoj teritorij na 250 općina koje predstavljaju jedinice lokalne samouprave te 9 okruga koje predstavljaju jedinice regionalne samouprave. U četiri najveća i najrazvijenija grada koji predstavljaju gospodarska, društvena i kulturna središta živi preko četvrtine stanovništva. Oko 60% svih jedina lokalne samouprave ima manje od 5000 stanovnika i dobivaju potporu središnje države. Sljedećih 30% jedinica ima više od 5000 stanovnika, dok preostale jedinice imaju više od 10 000 stanovnika.

a) Uzimajući u obzir stupanj urbanizacije objasnite o kakvom tipu organizacije samoupravnih jedinica je riječ u navedenom primjeru?

b) Koji zahtjevi organizacije teritorijalne samouprave koji se odnose na pojedinu lokalnu jedinicu dolaze do izražaja u navedenom primjeru i što možete zaključiti o njima?

2.) Od 1982. do 1986. godine, u Francuskoj su se provodile decentralizacijske reforme kojima je proširen samoupravni djelokrug francuskih lokalnih jedinica. Doneseno je čak 48 zakona i 268 dekreta kako bi se reforma provela . Zajedno s prijenosom poslova, doneseni su novi zakoni o financiranju lokalne samouprave i statusu lokalnih službenika čime je decentralizacijom obuhvaćeno više aspekata lokalnog upravljanja. jedino su pitanja jačanja lokalne demokracije i međukomunalne suradnje ostavljena ostavljena za sljedeću fazu reforme koja se provela par godina iza.

a) Objasnite o kojoj vrsti decentralizacije je riječ u opisanom slučaju.

b) Koje karakteristike suvremenog pristupa upravljanju decentralizacijom možete pronaći u slučaju decentralizacije iz primjera.

3.) Nakon provedenih lokalnih izbora u gradu Z je došlo do promjene većine u predstavničkom tijelu i promjene izvršnog čelnika. Novi je gradonačelnik zatražio od postojećih pročelnika gradskih ureda da "stave mandate na raspolaganje" odnosno da podnesu ostavke pravdajući to činjenicom da ih je na položaj pročelnika imenovao bivši gradonačelnik. Pročelnici su odbili podnijeti ostavke pravdajući to činjenicom da im još nije isteka mandat na koji su imenovani te da oni nisu dužnosnici, već su službenici.

a) Objasnite tko i zašto je u opisanom primjeru zagovara postupanje koje je sukladno ZLRS.

b) Objasnite koje tri vrste lokalnih upravnih organizacija postoje te kako hrvatski zakonodavac tretira pojedinu od navedenih vrsta?

4.) Dječje igralište i park u centru grada Polisa je dugi niz godina neuređen i zapušten. Sve veći broj roditelja s djecom negoduje zbog takvog stanja i pokreću peticiju kojom od gradskog vijeća traže donošenje odluke o uređenju parka. Prijedlog je svojim potpisom poduprlo 856 od ukupno 7.489 građana upisanih u popis birača hrvatskog grada Polisa. Prijedlog je zajedno s potpisima predan predan predstavničkom tijelu.

a) O kojem obliku suradnje građana u odlučivanju je riječ u opisanom slučaju i što je predstavničko tijelo dužno napraviti u navedenoj situaciji?

b) Opišite koja je uloga ministarstva pravosuđa i uprave u provedbi lokalnog referenduma u slučaju da ga iniciraju građani lokalne jedinice?

5.) Vlada je najavila veliku reformu sustava socijalne skrbi kojom bi se odgovornost za većinu socijalnih usluga i davanja decentralizirala na općine i gradove. Lokalne jedinice bi samostalno trebale osmišljavati socijalne usluge te preuzeti poslove centara za socijalnu skrb, posebno vođenje postupaka i donošenje rješenja za priznavanje prava prava iz socijalne skrbi. Takva se reforma opravdava očekivanjima da će se socijalne usluge bolje prilagoditi potrebama građana i biti kvalitetnije te da će se racionalizirati izdvajanja za socijalna davanja jer će lokalna tijela bolje znati kome ona doista trebaju.

a) Koje od temeljnih uloga (svrhi) lokalne samouprave se najavljenom reformom stavljaju u prvi plan? Obrazložite odgovor.

b) Koje potencijalne koristi od primjene koncepcije političke decentralizacije se opisanom reformom posebno naglašavaju.

USMENI ISPIT:
Ispitivao je prof. Đulabić i pitao je:
  • Objasnite višerazinsko upravljanje, (pričao sam da može biti između središnje državne razine i lokalne i općina/gradova i županija, u koju svrhu se surađuje, te sam spomenu suradnju Grada Zagreba i Zagrebačke županije i malo o njoj kao primjer,
  • Odborski tip izvršnog sloja (objasniti i navesti koji su),
  • Objasniti opću klauzulu i enumeraciju, (ukratko sam objasnio),
  • Kako je prema ZLRS uređen mandat predstavničkog tijela (imperativni - objasniti, koliko traje, da li prima plaću, pa sam malo o ovlastima predstavničkog tijela pričao i to je bilo dosta)
Pitanja koja je postavio kolegici:
  • Što su županije prema ZLRS,
  • Nadzor nad predstavničkim tijelom,
  • Vrste suradnje i nešto reći o svakoj (dio je pitao kolegicu, a dio mene),
  • Reći sve o pročelnicima (kako se biraju, uloga, kako se razrješavaju),
  • Što znate o izvršnom tijelu (tko ga čini, način biranja, trajanje mandata i funkcije)
Oboje smo prošli iako nismo baš sve sto posto točno znali i naveli. Profesor naravno traži znanje, no ne traži sve od riječi do riječi i može se pričati u širinu i o onome što znaš ako ima veze sa pitanjem, pogotovo kada pita da se nešto objasni, ne upada u riječ osim ako niste rekli nešto skroz krivo i daje dovoljno vremena da se razmisli.

Za spremanje ispita trebalo mi je 2 i pol tjedna intenzivne pripreme no to je uvijek individualno, i uzmite u obzir da sam dva puta slušao kolegij jer sam ga ponovo upisao i ovo mi je bio drugi izlazak, također za rok sam spremao samo ovaj ispit, tako da mi je i to išlo u prilog. Kod učenja sam se fokusirao na dijelove gradiva koji se često pojavljuju na pismenom i prolazio po pitanjima koja se postavljaju na usmenom. Neka od gore navedenih pitanja su identična ili gotovo identična sa prošlih rokova, tako da svakom preporučam da si ih izvadi sa foruma.
Na kraju eto svima sretno sa polaganjem ovog ispita. ;)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks