AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Lokalna samouprava

ANA1003

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav,

Ima li itko obavijest na merlinu o polaganju sutrasnjeg pisanog ispita?

(Meni je falio taj kolegij, pa su ga tek dodali prosli tjedan i zato nisam sigurna jel do toga ili je svima tako.)
 

ANA1003

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Mene su dodali tek danas, još nema obavijesti ali na studomatu piše da je ispit u 10:00h
Ja sam im sama slala upit jer nisam znala kako to ide
Davno su bili upisi i rok izmedu, pa mi nije bilo jasno.

Da, na studomatu sam dobila i ja obavijest.
Hvala ti, onda nema brige, objavit ce :)
 

ANA1003

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kako je prošao ispit jucer ? Pitanja ?
Slucajevi i pitanja se ponavljaju, vec je napisano sve na forumu (prelistat sve od kad su krenula ta pitanja sa slucajevima).
Do usmenog, nazalost, ovaj put nisam dosla.
 

AnaH

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja su se ponovila s prošlih rokova pa preporučam da prođete kroz forum i odgovorite si na sva pitanja jer će vam biti lakše povezati i naučiti gradivo.

Usmeni kod prof. Đulabića : mjesni zborovi, kako se biraju izvršna tijela i koje su mu ovlasti, kako se biraju predstavnička tijela i kakav mandat imaju( predstavnički tj. nije obvezujući i nije opozivi), u kojem slučaju će se razriješiti predstavničko tijelo i tko će ga razriješiti, kome se predstavničko tijelo može žaliti na tu odluku (predsjednik predstavničkog tijela može podnijeti tužbu Visokom upravnom sudu) - ugodan i kratak usmeni, kolegica i ja smo svaka dobile 2 pitanja uz koje potpitanje ako nismo nešto spomenule

1. Predstavničko tijelo otočne općine Otok koja ima 2.782 stanovnika donijelo je Odluku o ustrojstvu upravnih odjela općine u kojoj je određeno da će općina imati ukupno tri upravna odjela jer je procijenjeno da postoji potreba za tolikim brojem upravnih odjela te da općina ima fiskalni kapacitet koji će podnijeti toliki broj općinskih upravnih odjela. Ministarstvo nadležno za lokalnu samoupravu je u provedbi nadzora zakonitosti obustavilo od primjene navedenu Odluku tvrdeći da je općina Otok bila dužna osnovati jedinstveni upravni odjel.

a) Objasnite tip lokalnih upravnih organizacija je osnovala općina Otok, tko upravlja radom takvih organizacija i kako ga se imenuje odnosno razrješava?

b) Objasnite tko u navedenom sporu oko osnivanja upravnih odjela zagovara rješenja koja su utemeljena na aktualnom Zakonu o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi?

2. Zbog sve većeg broja mladog, radno aktivnog stanovništva koje se iselilo s područja grada Velegrada, grad se susreće sa sve većim brojem starijeg stanovništva o kojem se nema tko adekvatno skrbiti. Gradonačelnik i gradsko vijeće su suglasni da je potrebno osnovati gradski dom za starije koji će djelomično odgovoriti na novonastali problem. Također, odlučuju pokrenuti program poticanja samozapošljavanja osoba mladih od 30 godina kako bi na način potaknuli ostanak mladog stanovništva u gradu Velegradu.

a) Objasnite koja uloga Lokalne samouprave primarno dolazi do izražaja u navedenom primjeru?

b) Uzimajući u obzir odredbe Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi navedite koje su ovlasti gradonačelnika prema domu za starije?


3.Nakon provedenih općih lokalnih izbora Državno izborno povjerenstvo utvrdilo je kakva je raspodjela mandata za lokalno predstavničko tijelo u općini Abesiniji. Lokalno predstavničko tijelo održalo je konstituirajuću sjednicu i iz reda svojih članova većinom glasova svih članova izabralo je načelnika lokalne jedinice. Nakon toga, načelnik je preuzeo upravljanje općinom Abesinijom.
a) O kojem tipu i kojoj varijanti izvršnog sloja se radi u navedenom primjeru, za koju državu je tipičan taj tip i koje su njegove temeljne karakteristike?
b) Navedite i objasnite koji tipovi i koje varijante izvršnog sloja su postojali u hrvatskoj lokalnoj samoupravi od osamostaljenja do danas?

4. Dječje igralište i park u centru grada Polisa je dugi niz godina neuređen i zapušten. Sve veći broj roditelja s djecom negoduje zbog takvog stanja i pokreću peticiju kojom od gradskog vijeća traže donošenje odluke o uređenju parka. Prijedlog je svojim potpisom poduprlo 856 od ukupno 7.489 građana upisanih u popis birača hrvatskog grada Polisa. Prijedlog je zajedno s potpisima predan predstavničkom tijelu.

a) O kojem obliku sudjelovanja građana u odlučivanju je riječ u opisanom slučaju i što je predstavničko tijelo dužno napraviti u navedenoj situaciji?
b) Opišite koja je uloga Ministarstva pravosuđa i uprave u provedbi lokalnog referenduma u slučaju da ga iniciraju građani lokalne jedinice.

5. Država A podijelila je svoj teritorij na 250 općina koje predstavljaju jedinice lokalne samouprave te 9 okruga koje predstavljaju jedinice regionalne samouprave. U četiri najveća i najrazvijenija grada koji predstavljaju gospodarska, društvena i kulturna središta živi preko četvrtine stanovništva. Oko 60 % svih jedinica lokalne samouprave ima manje od 5.000 stanovnika i dobivaju potporu središnje države. Sljedećih 30 % jedinica ima više od 5.000 stanovnika, dok preostale jedinice imaju više od 10.000 stanovnika.

a) Uzimajući u obzir stupanj urbanizacije objasnite o kakvom tipu organizacije samoupravnih jedinica je riječ u navedenom primjeru?
b) Koji zahtjevi organizacije teritorijalne samouprave koji se odnose na pojedinu lokalnu jedinicu dolaze do izražaja u navedenom primjeru i što možete zaključiti o njima?
 

Betmen6556

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ekipa, ja se dosta dugo vec mucim s ovim ispitom, koji mi je ujedno i zadnji na ovom faksu. Pa ako je netko voljan odgovorit mi na par pitanja koja me muce i nisu mi bas jasna, bila bih veoma zahvalna ☺
 

KMLM

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ekipa, ja se dosta dugo vec mucim s ovim ispitom, koji mi je ujedno i zadnji na ovom faksu. Pa ako je netko voljan odgovorit mi na par pitanja koja me muce i nisu mi bas jasna, bila bih veoma zahvalna ☺
Podijeli par pitanja pa se možda netko javi i ja sam u takvoj situaciji isto zadnji ispit, možda svima pomogne ako ima dobrih duša, možda i ja mogu pomoć
 

Betmen6556

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Država A podijelila je svoj teritorij na 250 općina koje predstavljaju jedinice lokalne samouprave te 9 okruga koje predstavljaju jedinice regionalne samouprave. U četiri najveća i najrazvijenija grada koji predstavljaju gospodarska, društvena i kulturna središta živi preko četvrtine stanovništva. Oko 60 % svih jedinica lokalne samouprave ima manje od 5.000 stanovnika i dobivaju potporu središnje države. Sljedećih 30 % jedinica ima više od 5.000 stanovnika, dok preostale jedinice imaju više od 10.000 stanovnika.

b) Koji zahtjevi organizacije teritorijalne samouprave koji se odnose na pojedinu lokalnu jedinicu dolaze do izražaja u navedenom primjeru i što možete zaključiti o njima?

Ovo pitanje je dosta cesto na ispitu i na prvu ‘banalno’, al analizom svakog kriterija, jedino mi cjelovitost ima smisla. Ako netko zna nešto više o ovom, pomozite paloj sestri. Hvala! ❤
 

Tora

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja sa roka 8.2.'22. (pismeni) :

1.Drzava X je u razdoblju od 15 godina u nekoliko navrata mijenjala teritorijal.organizac. lokal.samoupr. , svaki put dodatno smanjujuci broj lokalnih jedinica. Nakon serije reformi, jedin.lok.samoupr. su prosjecno imale 50.000 stanovnika, obuhvacale jako velik teritorij te su bile po statusu i ovlastima izjednacene.

a) Koji se zahtjevi teritorijalne organizacije lok.samoupr. nisu postovali u opisanim reformama a kojim zahtjevima je dana prednost? Obrazlozite odgovor.

2. Vlada je raspustila lokalno predstavnicko tijelo zbog toga jer je trajno ostalo bez potrebnog broja clanova te je imenovala povjerenika koji je preuzeo dio ovlasti predstavnickog tijela. Za vrijeme povjerenikovog mandata ostavku na duznost je podnio procelnik jedinstvenog upravnog odjela.

a) Smije li povjerenik imenovati novog procelnika jedinstvenog upravnog odjela? Obrazlozite odgovor.

b) U kojim ce slucajevima doci do istodobnog raspustanja predstavnickog i razrjesenja izvrsnog tijela u hrv.lok.samoupr. ?

3. Od 1982. do 1986. u Francuskoj su se provodile decentralizacijske reforme kojima je prosiren samoupravni djelokrug francuskih lokal.jedinica. Doneseno je cak 48 zakona i 268 dekreta kako bi se reforma provela. Zajedno s prijenosom poslova doneseni su novi zakoni o financiranju lokal.samoupr. i statusu lokalnih sluzbenika cime ke decentralizacijom obuhvaceno vise aspekata lokalnog upravljanja. Jedino su pitanja jacanja lokalne demokracije i medukomunalne suradnje ostavljena za sljedecu fazu reforme koja se provela par godina iza.

a) Objasnite o kojoj vrsti decentralizacije je u opisanom slucaju rijec?

b) Koje karakteristike suvremenog pristupa upravljanju decentralizacijom mozete pronaci u slucaju decentralizacije iz primjera?

4. U drzavi X stupio je na snagu novi zakon o lok.samuopr. koji izmedju ostaloga odreduje da jedinice lok.samoupr. obavljaju poslove koji se odnose na komunalne djelatnosti, brigu o djeci, skolstvo, zdravstvo, vatrogastvo kao i sve druge poslove koji su kao lokalni odredjeni posebnim zakonima.

a) Koja je pravna tehnika (metoda) za odredivanje samoupravnog djelokruga u navedenom slucaju upotrijebljena?

b) Objasnite s kojom se europskom tradicijom odredivanja lokalnih poslova ova metoda moze povezati.

5. Izmjenama Zakona o lok.i reg.samoupr. utvrdjeno je da sve jedinice lok.samoupr. s vise od 5.000 stanovnika moraju, kao upravno tijelo, ustrojiti zaseban odjel za fondove EU kako bi se poboljsalo privlacenje sredstava koja su lokalnim jedinicama na raspolaganju. Takve odjele mora ustrojiti svaka jedinica za sebe te je izricito zabranjeno njihovo zajednicko osnivanje od strane vise lokal.jedinica. Zakonom je odredjeno da su lokal.jed. strucnjake za EU fondove duzne platiti po trzisnim uvjetima.

a) Koji su elementi autonomije lok.jed. karakteristicni za koncepciju politicke decentralizacije, navedenim zakonskim izmjenama ugrozeni ?

b) Tko ce i na koji nacin, prema postojecim propisima, imenovati celnike novoustrojenih odjela za fondove EU ?
 

wooya

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav. Moze li mi netko reci koliko traje predavanje za izvanredne, od 17 h do koliko? Hvala
 

Jenny555

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Samo kratka obavijest za one koji su imali koliziju Lokalne samouprave s Vježbama iz Upravnog postupovnog prava :
Napisala sam e-mail profesorici Mateji Held te je ona mojom intervencijicom promijenila termin predavanja za Vježbe iz Upravnog postupovnog prava. :)
 

Vugra

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav. Sada kada je vecina mjera ukinuta, rokokovi od 4.mjeseca nadalje se vracaju na faks ? Ili ostaje na merlinu ?
Pitam jer je drugaciji koncept ispita bio ranije , od ovoga sto je sada na merlinu.
 

ANA1003

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav. Sada kada je vecina mjera ukinuta, rokokovi od 4.mjeseca nadalje se vracaju na faks ? Ili ostaje na merlinu ?
Pitam jer je drugaciji koncept ispita bio ranije , od ovoga sto je sada na merlinu.
Na zadnjem predavanju je rekao da su kolokviji online preko merlina, a usmeni uzivo, pa je vjerojatno tako i za ispitne rokove.
 

Monti_1502

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ekipa jel mi moze netko reci na koliko predavanja( postotak predavanja) je potrebno biti da bi se pristupilo kolokviju? Inace izvanredni sam student, a predavanje bi slusala sa redovnima. I koji su uvjeti za predavanja online s obzirom da pise “ studenti koji ispunjavaju uvjete”?

Hvala unaprijed
 

ANA1003

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ekipa jel mi moze netko reci na koliko predavanja( postotak predavanja) je potrebno biti da bi se pristupilo kolokviju? Inace izvanredni sam student, a predavanje bi slusala sa redovnima. I koji su uvjeti za predavanja online s obzirom da pise “ studenti koji ispunjavaju uvjete”?

Hvala unaprijed
Đulabić je rekao 80% dolazaka.
A za uvjete za online slusanje predavanja je rekao da pitamo referadu jer oni kao profesori o tome ne odlucuju.

:)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks