AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Komparativna javna uprava

josipajj

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
A grupa kolokvij

1. Komparativna istraživanja javne uprave, predmet i svrha
2. Navesti studije zemlje i jednu detaljnije objasnit
3. Ustrojstvo vlasti VB
4. Koje su ustavne promjene nastale nakon costitutional reform and governance act iz 2010.
5. Kako je ustrojena državna uprava Vb i koja je razlika
6. Kada su osnovane next steps agencije, koji su ciljevi i dva problema
7. 4 temeljna obilježja drzavne službe
8. Razlika kontinentalnoeuropskog i anglosaksonskog pojma javne službe
9. Državna služba po sigmi nabrojati onih 6
10. Epso
 

monalisa

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
I ja sam ova pitanja imala a bila je grupa B, jel može netko napisati pitanja iz druge grupe?
Pitanja su teška i zaista nema vremena za razmišljanje. Ako znaš pišeš odmah. Naravno malo je vremena, ruka ubija od pisanja. Nije mi jasno zašto nam ograniče vrijeme. Kud je teško, pitanja neka postavljena na način da neznaš točno što pisati pa pišeš sve što znaš da se skupi bod, pošto neznaš što će njima kod ocjenjivanja biti bitno. Previše pisanja a premalo vremena. Neznam zašto ne postupe kao na Službeničkom sustavu da se ispit piše na kompjutorima i puno je brže, ovo je baš koma. Bila je prof Manojlović, još je izašla u susret i dala par minuta više za pisanje što je puno značilo. No, neke kolegice koje su prije završile su pričale, a bilo nas je zaista puno, puna dvorana. I profa ih je 2 PUTA opomenula da prekinu ili će svima uzeti ispite. Naravno, opet su pričale i profa uzela ispite svima. To nije nimalo kolegijalno, trebalo se par minuta suzdržati od pričanja da drugi još pišu. Ja nisam stigla odgovoriti na jedno pitanje na koje sam znala, baš zbog toga
 

jelena.vid

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Druga grupa je bila (ono što se sjećam):
1.Objasni razvoj komparativne javne uprave kao discipline
2. Kvantitativne metode
3.Organizacija lokalne samouprave u Engleskoj
4. Zašto je slaba lokalna samouprava u VB
5. Objedinjena javna uprava u VB
6. Koji se klasifikacijski sustav primjenjuje u VB
7.Dvije koncepcije vodećeg osoblja i indikatori koji upućuju na prevlast jedne nad drugom
8.Razlika u shvaćanju javne funkcije u zapadnoeuropskim i anglosaksonskim zemljama

Zadnja dva su se odnosila na službenike i plaće u postsocijalističkim zemljama, al to nisam znala pa ne znam ponovit pitanja :p
 

lea12

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
1. kolokvij, pitanja:

1. Objasni razvoj KJU kao discipline.
2. Kakve su kvantitativne metode istraživanja i koje su najčešće?
3. Objasni dvije koncepcije o vodećem osoblju i indikatore koji upućuju na prevlast.
4. Kakav klasifikacijski sustav ima VB?
5. Po čemu se anglosaksonsko shvaćanje javnih službi razlikuje od kontinentalno europskog?
6. Što znate o objedinjenoj javnoj upravi?
7. Objasni lokalnu samoupravu u Engleskoj.
8. Koje su specifičnosti lokalne samouprave u VB?

Jos su dva pitanja bila iz službeničkog, ako se netko sjeća neka napiše.
 

bett

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
I ja sam ova pitanja imala a bila je grupa B, jel može netko napisati pitanja iz druge grupe?
Pitanja su teška i zaista nema vremena za razmišljanje. Ako znaš pišeš odmah. Naravno malo je vremena, ruka ubija od pisanja. Nije mi jasno zašto nam ograniče vrijeme. Kud je teško, pitanja neka postavljena na način da neznaš točno što pisati pa pišeš sve što znaš da se skupi bod, pošto neznaš što će njima kod ocjenjivanja biti bitno. Previše pisanja a premalo vremena. Neznam zašto ne postupe kao na Službeničkom sustavu da se ispit piše na kompjutorima i puno je brže, ovo je baš koma. Bila je prof Manojlović, još je izašla u susret i dala par minuta više za pisanje što je puno značilo. No, neke kolegice koje su prije završile su pričale, a bilo nas je zaista puno, puna dvorana. I profa ih je 2 PUTA opomenula da prekinu ili će svima uzeti ispite. Naravno, opet su pričale i profa uzela ispite svima. To nije nimalo kolegijalno, trebalo se par minuta suzdržati od pričanja da drugi još pišu. Ja nisam stigla odgovoriti na jedno pitanje na koje sam znala, baš zbog toga
Da užas tako je to na toj njihovoj katedri. Jako malo vremena za pisanje a 10 pitanja, divim se onima koji stignu na sve odgovorit. Ja sam isto nekoliko puta bas zbog nedostatka vremena propustila odgovoriti pitanja koja sam znala.Ne znam zašto ne stave da se piše sat vremena, kao na recimo sudskoj ili službeničkom gdje je još i manje pitanja, (po 6 ili 5) i sat vremena sasvim dovoljno. Nepravedno i skroz nekorektno!
 

monalisa

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Da užas tako je to na toj njihovoj katedri. Jako malo vremena za pisanje a 10 pitanja, divim se onima koji stignu na sve odgovorit. Ja sam isto nekoliko puta bas zbog nedostatka vremena propustila odgovoriti pitanja koja sam znala.Ne znam zašto ne stave da se piše sat vremena, kao na recimo sudskoj ili službeničkom gdje je još i manje pitanja, (po 6 ili 5) i sat vremena sasvim dovoljno. Nepravedno i skroz nekorektno!
Da baš nekorektno. Toliko pitanja, a malo vremena. To nema nijedna katedra. Uvjek na pismenom profesori daju dovoljno vremena. Ah valjda za prolaz bude.
 

PaoLetha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
1. kolokvij, pitanja:

1. Objasni razvoj KJU kao discipline.
2. Kakve su kvantitativne metode istraživanja i koje su najčešće?
3. Objasni dvije koncepcije o vodećem osoblju i indikatore koji upućuju na prevlast.
4. Kakav klasifikacijski sustav ima VB?
5. Po čemu se anglosaksonsko shvaćanje javnih službi razlikuje od kontinentalno europskog?
6. Što znate o objedinjenoj javnoj upravi?
7. Objasni lokalnu samoupravu u Engleskoj.
8. Koje su specifičnosti lokalne samouprave u VB?

Jos su dva pitanja bila iz službeničkog, ako se netko sjeća neka napiše.
Bilo je još
- kako su se zapošljavali službenici u prijelaznom razdoblju u tranzicijskim zemljama
- problem implementacije koncepta plaćanja po učinku/radnog izvršenja u tranzicijskim zemljama
Ja sam jedno pitanje zaboravila odgovoriti
 

Silinic

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kolege , u koliko sati je drugi kolokvij iz komparativne uprave ..Znam da je 11.12. ali molim vas sat i u kojoj dvorani..
Hvala !
 

jelena.vid

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel zna netko odgovor na pitanje "Razlika izmedu civil servants i public servants prema britanskom modelu javne uprave" ?
 

ellison7

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Što biste vi napisali kao odgovor na pitanje Francuska dekoncentrirana državna uprava? Hvala unaprijed :)
 

jelena.vid

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Što biste vi napisali kao odgovor na pitanje Francuska dekoncentrirana državna uprava? Hvala unaprijed :)
Ovak nešto.
Francuski model organizacije obavljanja javnih poslova na teritoriju tradicionalno počiva na dodjeljivanju poslova gustoj mreži teritorijalnih državnih organa i funkcionara koji formiraju dekoncentriranu državnu upravu, a u manjoj mjeri organima lokalne samouprave.Temeljni organizacijski princip modela je princip dekoncentracije prema kojem se središnja vlast rasterećuje od obavljanja poslova njihovim dodjeljivanjem državnim funkcionarima i organima na teritoriju koji formiraju dekoncentriranu državnu upravu.Sva francuska ministarstva obuhvaćaju i dekoncentrirane službe čija je nadležnost teritorijalno ograničena i preklapa se sa granicama regija, departmana ili arondismana. Na čelu dekoncentriranih službi su ravnatelji, državni službenici specijalizirani za određeno područje upravljanja, a njihov rad koordinira prefekt kao predstavnik državne vlasti.

Jel možda znaš odgovor na razlika izmedu civil servants i public servants prema britanskom modelu javne uprave?
 

ellison7

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ovak nešto.
Francuski model organizacije obavljanja javnih poslova na teritoriju tradicionalno počiva na dodjeljivanju poslova gustoj mreži teritorijalnih državnih organa i funkcionara koji formiraju dekoncentriranu državnu upravu, a u manjoj mjeri organima lokalne samouprave.Temeljni organizacijski princip modela je princip dekoncentracije prema kojem se središnja vlast rasterećuje od obavljanja poslova njihovim dodjeljivanjem državnim funkcionarima i organima na teritoriju koji formiraju dekoncentriranu državnu upravu.Sva francuska ministarstva obuhvaćaju i dekoncentrirane službe čija je nadležnost teritorijalno ograničena i preklapa se sa granicama regija, departmana ili arondismana. Na čelu dekoncentriranih službi su ravnatelji, državni službenici specijalizirani za određeno područje upravljanja, a njihov rad koordinira prefekt kao predstavnik državne vlasti.

Jel možda znaš odgovor na razlika izmedu civil servants i public servants prema britanskom modelu javne uprave?
Hvala!
Pa ja mislim da u britanskom modelu javne uprave manji dio najvažnijih javnih službenika ima poziciju državnih službenika (to su civil servants), dok je ostatak bez posebne pozicije i zaštite, odnosno nemaju zaseban status (to su public servants). E sad ako sam u krivu nek me netko ispravi.
 

josipajj

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Drugi kolokvij B grupa
1. Francuski parlament, kako se imenuju zastupnici i tko ima prevagu
2. Izvrsna vlast u njemačkoj
3. Lokalna samouprava francuske
4. Dvostruki kolosijek njemačka
5. Kategorije zaposlenika u javnoj upravi francuske
6. Klasifikacijski sustav njemačke
7. Kada je bio prvi val decentralizacije i koje su reforme
8. Objasni reformu izbornog sustava i mehanizma ojacanjavnja pozicije građana
9. Skandinavskih model - njegove javne službe te odnos s građanima
10. Britanski model javne uprave
 

Mateja123

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
2 kolokvij, A grupa

1.a) Bundestag i bundesrat i kako se biraju
1.b) dvoglava izvrsna vlast u Francuskoj i sustav kohabitacije
2.a) teritorijalna organizacija Njemacke
2.b) dekoncentrirana državana uprava Francuske i prefekt
3.a) Službenici u Njemačkoj
3.b) koji se klasifikacijski sustav u Francuskoj
4.a) reforme u Njemačkoj- NSM
4.b) 2 val decentalizacijskih reformi u Francuskoj
5.a) lokalna samouprava u skandinavskom modelu
5.b) službenici u britanskom modelu
 

lea12

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Seminar iz ovog predmeta: odrzavaju se 5do6 puta tako da ste gotovi s tim u 12. mj. Izmjenjuju se prof. Lopižić i prof. Giljević. Dobijete temu, napravite prezentaciju koju morate izagati i pisete seminarski rad o temi koju sami izaberete. Na kraju morate ukratko ispricati sto vam je bilo najzanimljivije dok ste pisali rad. Malo zahtjevno, ali prednost je sto ste brzo gotovi s tim.
 

Merienn79

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Izlazi li netko na ovaj rok iz komparativne? Lopižić je ispitivač. Kakva je, kakve su sanse za prolaz? Jeli itko zna? Nadala sam se Lalić Novak jer kažu da je stvarno super prof.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks