AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Javne financije

jeeci

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
danas sam bila na ispitu i mogu reci da je profesor odlican ne trazi mnogo i ono sto ne znas on ti objasni jedan od ugodnijih usmenih ispita prosla sam iz prve jest da je dva ali bitan je prolaz pitao me nacela proracuna,pristojbe,javna dobra moj savjet je da se uci po knjizi jer sam profesor je danas rekao da skripte po kojim studenti uce nisu dobre btw skripta je preopsirna ima bar 50%onoga sto ne pita sretno svima:)
 

Katara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav...dal netko zna...problemi kod poreznog obveznika kao fizičke osobe, regresivni porezni učinci, automatski stabilizatori( koji su najvazniji na strani javnih prihoda a koji na strani javnih izdataka), racunsko sudska kontrola, sonenfelsovo nacelo, osnovica za oporez. kod poreza na dohodak i kod poreza na dodanu vrijednost, derivatnost, nominalni proezi, regresivni ucinci(kod kojih poreza)? hvala...
Automatski stabilizatori na strani j. prihoda je porez na dohodak s progresivnom stopom, a na strani rashoda su socijalna davanja. Mene je pitao kojim instrumentom se odvija redistribucija- to je isto taj porez na dohodak s progresivnim stopama.

Regresivni učinak se javlja kod posrednih poreza i kod primjene proporcionalnih stopa. Ima negativan učinak, zato što dovodi do toga da por. obveznici sa nižim dohotkom plaćaju relativno više poreza... Mjere za uklanjanje neg. učinka su: 1.mjere unutar sustava poreza na promet (npr. snižene porezne stope)
2. mjere izvan sustava na promet, ali unutar poreznog sustava (progresivno oporezivanje dohotka, apsolutna progresija)
3. mjere izvan por. sustava, ali unutar gospodarstvenog sustava (socijalni transferi iz proračuna poput dječjeg doplatka i sl.
4. kombinirane mjere

PDV se plaća na cijenu, a za porez na dohodak nisam sigurna, ali mislim da ti to piše negdje u OPZ-u... kod porezne osnovice...
A ostala pitanja su stvarno lagana i sve to lijepo piše u knjizi i skripti... Ljudi, pa nije valjda da učite po odgovorima s foruma?! Nije teško, i stvarno ne treba puno vremena da se to nauči, pogotovo zato što profesor ne očekuje da mu se izbiflaju odlomci napamet, pa nije ovo organizacija...

Jedno pitanje, da li je dosta tjedan dana za ovaj predmet ?
Meni je bilo dovoljno čak i manje... Moj savjet ti je da si prepišeš sva pitanja s foruma i da učiš po tome... Ako si bila na predavanjima, možeš se koristiti i bilješkama, koje su bolje nego učenje iz knjige, barem meni je tako bilo. Možeš učiti i po skripti, ali ipak neke stvari nisu dobro objašnjene, mislim, ne piše ono što profesor očekuje kao odgovor, npr. meritorna dobra. A nije loše otići slušati ispit, jer pitanja se stalno ponavljaju, a možeš vidjeti gdje studenti griješe u odgovorima... Ja sam slušala ispit i to mi je stašno pomoglo. Profesor postavi direktno pitanje i očekuje takav odgovor, a ako zapneš onda pomaže potpitanjima.
Ovo su pitanja koja je pitao kad sam slušala ispit:
-def. poreza, derivativnost
-tko može biti p. obveznik kod fiz. osobe, kada je to bitno, 4 modaliteta
-što je proračun po svojo pravnoj prirodi
-što su javne financije
-instrumanti troškova j. financija
-što je fond
-instrumenti j. prihoda kojima se prikupljaju sredstva za fondove
-što su doprinosi, zašto je doprinos parafiskalni element
-razlika između doprinosa i poreza
-Timmova 4 vremenska pomaka
-privremeno proračunsko financiranje
-što su subvencije, a što dotacije
-ciljevi fiskalne politike
-regresivni učinak
-redistributivni ciljevi, kako se otstvaruju na strani prihoda i rashoda
-podjela poreza na izravne i neizravne
-direktna i indirektna progresije
-fundirani i nefundirani porezi
-instrumenti kojima se ostvaruju fiskalni ciljevi
-automatski stabilizatori
-što su javna dobra, zašto se država brine za financiranje j. dobara
-koji su granični troškovi kodprivatnog dobra
-meritorna dobra
-Schmidtova teorija
-izrada proračuna
-granica por. opterećenja
 

Katara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ne mogu vam skenirati bilješke, ali mi i fali veliki dio o porezima, kada nisam išla na predavanja, tako da ni ja nisam imala sve lekcije... Nađite si odgovore na pitanja s foruma u skripti i malo dopuniti neka pitanja s knjigom i to je to... Inače, općenito je preporučljivo ići na predavanja iz financijskih predmeta- javne, porezno i porezni predmeti s druge god., i zbog bilježaka i zbog toga što profesori znaju zapamtiti studente na predavanju, pa je i to još jedan ogroman plus kada dođete na usmeni. Sretno svima.
 

pilic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ne mogu vam skenirati bilješke, ali mi i fali veliki dio o porezima, kada nisam išla na predavanja, tako da ni ja nisam imala sve lekcije... Nađite si odgovore na pitanja s foruma u skripti i malo dopuniti neka pitanja s knjigom i to je to... Inače, općenito je preporučljivo ići na predavanja iz financijskih predmeta- javne, porezno i porezni predmeti s druge god., i zbog bilježaka i zbog toga što profesori znaju zapamtiti studente na predavanju, pa je i to još jedan ogroman plus kada dođete na usmeni. Sretno svima.
dakle skripta je dovoljna?
 

Katara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dakle skripta je dovoljna?
Dovoljna je... ali, fiskalne ciljeve i instrumente treba ipak malo pogledati iz knjige, to svakog pita, a u skripti nije baš nešto najbolje napisano. Ali ne treba ići previše u širinu, rečenica dvije, samo ono najbitnije... I da, rokovi za donošenje proračuna, to isto nema u skripti...
 

B_Beast

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Prosla sam na proslom roku..i iz vlastitog iskustva mogu reci da je skripta pre stura i daleko od dovoljnoga za prolaz...Voli da mu se stvari govore konkretno,dakle s razumijevanjem,uz komentare iz zivota..Jos je meni rekao da je neka cura kod njega ostavila biiljeznicu s pitanjima koja on pita,odgovorena u recenici ili dvije i da mu nije jasno kako se ljudi nadaju prolazu...

Ja sam 2 puta isla na ispit,dva puta sam slusala samo ispitivanja..i evo prosli tjedans am izasla i prosla...pita stvari koje cak nema nigdje u knjizi,kamoli u skripti(rokove donosenja proracuna,primjere,itd..)...Puno znaci slusanje ispita jer onda zapravo skuzis sto navise trazi...a i stalno vrti ista najbitnija pitanja,uz primjere...

Budem potrazila pitanja(tj biljeske) direktno s ispita pa vam eventualno,kasnije..kad budem imala vremena,napisem ovdje na forum :alieneyesa:
 

pilic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prosla sam na proslom roku..i iz vlastitog iskustva mogu reci da je skripta pre stura i daleko od dovoljnoga za prolaz...Voli da mu se stvari govore konkretno,dakle s razumijevanjem,uz komentare iz zivota..Jos je meni rekao da je neka cura kod njega ostavila biiljeznicu s pitanjima koja on pita,odgovorena u recenici ili dvije i da mu nije jasno kako se ljudi nadaju prolazu...

Ja sam 2 puta isla na ispit,dva puta sam slusala samo ispitivanja..i evo prosli tjedans am izasla i prosla...pita stvari koje cak nema nigdje u knjizi,kamoli u skripti(rokove donosenja proracuna,primjere,itd..)...Puno znaci slusanje ispita jer onda zapravo skuzis sto navise trazi...a i stalno vrti ista najbitnija pitanja,uz primjere...

Budem potrazila pitanja(tj biljeske) direktno s ispita pa vam eventualno,kasnije..kad budem imala vremena,napisem ovdje na forum :alieneyesa:
ne znam..svi kazu da je skripta dovoljna. ne pise bas recenica, dvije. naravno da je bolje iz knjige al ak imas vremena..ja bas i nemam jer sad polazem u 7.mj pa cu probat ovak proc, uceci iz skripte, ak ne ucit cu za sljedeci rok iz knjige. bilo bi super kad bi mogla to prije roka ukratko napisat, hvala svejedno na informaciji :laughing:
 

B_Beast

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ne znam..svi kazu da je skripta dovoljna. ne pise bas recenica, dvije. naravno da je bolje iz knjige al ak imas vremena..ja bas i nemam jer sad polazem u 7.mj pa cu probat ovak proc, uceci iz skripte, ak ne ucit cu za sljedeci rok iz knjige. bilo bi super kad bi mogla to prije roka ukratko napisat, hvala svejedno na informaciji :laughing:
probaj pa ces vidjet..sretno u svakom slucaju...ja sam probala i nije islo...drzim fige da tebi prodje.. :D

Budem napisala,sam da nadjem sve papire...pa ces vidjet o cem pricam i trazit odgovore po knjizi :D :)
 

pilic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
moze li mi tko odgovorit na ova pitanja -načela poreza
-modeli oporezivanja
-javna poduzeća

ili jos bolje napisati gdje se to u knjizi nalazi ak uopce ima to u knjizi
 

B_Beast

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
evo mene sa ispitnim pitanjima

uglavnom evo tocno sto je ispitivao:

*Mjere(instrumenti) i ciljevi fiksalne politike..nabrojiti ih i objasniti-narocito voli prodirati u srz automatskih stabilizatora,definicija i kako oni djeluju za ostvarivanje fiskalnih ciljeva ...
*negativno oporezivanje
*derivatnost poreza,na temelju cega ih drzava ubire..(na temelju svoje suverenosti)
*izrada prodacuna(koja su tijela nadlezna i u kojim rokovima,kako nazivamo te faze u izradi prodacuna)...tijela izvrsne vlasti-jedanput vlada,drugi put ministarstvo financija,treci put proracunski korisnici...
*na koja se dva podkoraka dijeli izrada proracuna?-donosenje PRIJEDLOGA proracuna i donosenje NACRTA..
*tko donosi nacrt proracuna a tko prijedlog...nacrt donosi ministarstvo financija..prijedlog donosi vlada...
*Do kada donosi ministarstvo financija nacrt a do kada donosi vlada prijedlog...nacrt do 10. LISTOPADA..prijedlog do 25. STUDENOG...a onda ostaje 45 dana saboru da izvrsi javnu raspravu i da donese proracun...
*koje su vazne radnje kod nacrta,kad se one poduzimaju..najprije ministarstvo financija izraduje trogodisnju strategiju gospodarskog razvoja fiskalne politike(u 4.-5 mjesecu)..na temelju toga izraduje se informacija o osnovama gospodarske i fiskalne politike za narednu godinu...izraduje ju ministarstvo financija i ministarstvo gospodarstva do konca 5. mjeseca...dok vlada prihvati tu informaciju onda se pristupa ministarstvu financija neposredno izradi nacrta...ministarstvo financija daje UPUTE proracunskim korisnicima za izradu FINANCIJSKIH PLANOVA do 15. SVIBNJA..
proracunski korisnici izraduju FINANCIJSKE PLANOVE i dostavljaju ih nadleznim MINISTARSTVIMA..a kad se ti financijski planovi sumiraju na nivou pojedinog ministarstva-svako MINISTARSTVO dostavi svoje financijske planove MINISTRU FINANCIJA do 15. SRPNJA...
*kakav nacrt mora biti?uravnotezen...tko usaglasava ako nacrt proracuna nije uravnotezen?ministar ministru nije nadlezan-ne moze npr. ministar financija smanjivati planove ministru vanjskih poslova.. pa to radi PREDSJEDNIK VLADE da se pokaze da je to njegova nadleznost...
*Teorija Herberta Timma(do povecanja rashoda dolazi u 4 pomaka,nabrojati ih i objasniti-prirodni pomak,institucionalni pomak,sustavom uvjetovani pomak...cetvrtog se ne mogu sad sjetiti..mozak mi zablokirao...lol)
*kakvi su granicni troskovi kod privatnih a kakvi kod javnih dobara..sto znaci da su kod javnih dobara granicni troskovi=0,a sto znaci da su granicni troskovi kod privatnih dobara =1 i da to bitno ne mijenja odnos prema tim dobrima
*koje su promjene proracuna-proracun se moze IZMIJENITI ILI REBALANSIRATI i moze DOPUNITI ili NIRMANIRATI...objasniti i jedan i drugi pojam promjene proracuna..izmjena je takava radnja kod koje dolazi do promjene u visini javnih izdataka i javnih prihoda u odnosu na proracun koji je donijelo predstavnicko tijelo..izmjena se vrsi na isti nacin kao sto se proracun i donio..izrada rebalansa,prijedlog rebalansa,nacrt rebalansa,javna rasprava i glasovanje u saboru...Dopuna je takva radnja kad se rade odredene promjene a ne dolazi do promjene u visini javnih prihoda i izdataka koje je donio sabor...
Bitna su vam jos Wagnerova nacela oporezivanja,sve znati nabrojati i objasniti...Porezna osnovica,sve znati,porezna stopa,sve znati...javna dobra,nabrojati i svako objasniti...od poreza nastrebati dobro neposredne i posredne,fundirane i nefundirane...redovne i izvanredne..
Zna pitati subvencije i dotacije...fond..nacela oporezivanja obitelji(4 vrste..ono zajednicko,pa pojedinacno pa primjenom djelomicne diobe i primjenom potpune diobe)..i naravno svevezano uz proracun-načela,izrada,donosenje i izvrsenje..kontrola proracuna(osobito voli pitati racunsko-sudsku kontrolu)


eto,toliko od mene...sretno :elephant:
 

naomi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kakvi su granični troškovi kod privatnih,a kakvi kod javnih dobara ? I sto znaci da su kod javnih dobara granični troskovi=0,a kod ovih 1 ?

Ako netko zna ... Hvala
 

Samohrani

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kakvi su granični troškovi kod privatnih,a kakvi kod javnih dobara ? I sto znaci da su kod javnih dobara granični troskovi=0,a kod ovih 1 ?

Ako netko zna ... Hvala
Kod privatnih dobara uvijek imaš graničan trošak jer su privatna dobra obilježena načelom isključenja i načelom rivaliteta.Ako netko koristi privatno dobro jer je platio za njegovo korištenje,to dobro ne može istodobno koristiti netko drugi.Druga stvar je sa graničnim troškovima kod javnih dobara koji su 0 jer je tehnički nemoguće i troškovno nesvrsihodno nekoga isključiti iz korištenja javnog dobra.Najbolji primjer za to je čisti zrak.To je čisto javno dobro koje svi koristimo.Svaki novi korisnik također koristi taj zrak,a da pri tome ne umanjuje količinu dostupnog zraka već postojećim korisnicima.Zbog toga nema nikakvih troškova uključivanja novog korisnika.Shvaćaš?Malo to detaljnije prouči u knjizi iako je i tamo to dosta nejasno objašnjeno.:wink5:
 

wolf90

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hej ljudi ! Jel mi može netko odgovoriti na ova pitanja ? :
1. Zašto je doprinos parafiskalni element
2. Kako se redistributivni ciljevi ostvaruju na strani prihoda, a kako na strani rashoda
3. Zašto se država brine za financiranje javnih dobara
4. Instrumenti troškova javnih financija
5. Instrumenti javnih prihoda kojima se prikupljaju sredstva za fondove

Hvala
 

sunny_kiss

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
skripta je dovoljna, al ipak je treba proširiti nekim sitnicama,jer nije sve navedeno..ja sam imala sreće sa ovim ispitom jer sam samo dan prijeispita prošla skriptu,jer mi se nakupilo dosta ispita za isti tjedan, pa mi je ovo bilo tek toliko da izađem...i uspijela sam sa skriptom..tako da je ipak moguće prošćipo njoj :)
 

pilic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
skripta je ok al dio o proracunu treba iz knjige obradit kao i ciljeve fiskalne politike. I obavezno ova pitanja s foruma koja nema ni u knjizi ni u skripti..
 

Samohrani

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nemojte učiti iz skripte jer Šimović posjeduje sve skripte koje kruže među studentima i vrlo lako otkrije tko uči iz njih,a tko uči iz knjige.Kada vas otkrije neće imati milosti.Skripte većinom sastavljaju studenti koji rijetko dolaze na predavanja i na taj način žele gradivo koje im je nepoznato maksimalno sažeti misleći da će tako vrlo lako položiti ispit.To tako ne ide.Slobodno pokušajte i nemojte se iznenaditi ako vas Šimović sruši tražeći odgovore identične onima iz knjige.
 

wolf90

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hej ljudi ! Jel mi može netko odgovoriti na ova pitanja ? :
1. Zašto je doprinos parafiskalni element
2. Kako se redistributivni ciljevi ostvaruju na strani prihoda, a kako na strani rashoda
3. Zašto se država brine za financiranje javnih dobara
4. Instrumenti troškova javnih financija
5. Instrumenti javnih prihoda kojima se prikupljaju sredstva za fondove

Hvala
 

Katara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nemojte učiti iz skripte jer Šimović posjeduje sve skripte koje kruže među studentima i vrlo lako otkrije tko uči iz njih,a tko uči iz knjige.Kada vas otkrije neće imati milosti.Skripte većinom sastavljaju studenti koji rijetko dolaze na predavanja i na taj način žele gradivo koje im je nepoznato maksimalno sažeti misleći da će tako vrlo lako položiti ispit.To tako ne ide.Slobodno pokušajte i nemojte se iznenaditi ako vas Šimović sruši tražeći odgovore identične onima iz knjige.

:bonk:
Kolega, ajd ne plaši studente... Skripta je sasvim dovoljna, samo par pitanja treba pročitati u knjizi (najbolje je učiti iz bilježaka s predavanja + skripta).
I prof. ne posjeduje sveeee moguće skripte iz javnih financija, ima samo bilježnicu koju je ostavila neka studentica kada je odgovarala. :D
I dalje tvrdim tjedan dana je sasvim dovoljno da se ovaj predmet nauči, naravno, nekome će vjerojatno trebati i više, a nekome i manje... Najbolje je otići poslušati ispit, pa na idućem roku polagati.
 

Ines777

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molim vas da netko napise odgovore na ova pitanja:
regresivni ucinak PDV-a ,mjere da bi se ublazilo
Timmova nacela oporezivanja
Hvala unaprijed.
 

s.a.n.j.a

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
jedno pitanje za iskusnije, koji su bili par puta na ispitu...
jel bitno i jel profesor pita: -utjecaj inflacije na oporezivanje, porezna tehnika, zaštita prava por. obveznika, por. uprava, oporezivanje u skladu s načelima pravne države, primjena poreznih propisa,porezni sustav...uglavnom taj dio između učinaka oporezivanja i višestrukog oporezivanja (240-265 str)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks