AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Javne financije

forum

<i>automatski bot</i>
OBVEZNA ISPITNA LITERATURA (od ispitnog roka u VELJAČI 2011.)


1.B. JELČIĆ, O. LONČARIĆ-HORVAT, J. ŠIMOVIĆ, H. ARBUTINA, N. MIJATOVIĆ: Financijsko pravo i financijska znanost, Narodne novine, Zagreb, 2008.

(II. JAVNI PRIHODI: Podjela javnih (državnih) prihoda, Pojam poreza (str. 73.-93.), Podjela poreza, Porezna terminologija, Porezni obveznik, Porezna snaga (sposobnost, kapacitet), Porezna osnovica, Porezne stope (porezna tarifa), Porezne stope u praksi, Granice poreznog opterećenja, Načela oporezivanja, Ciljevi oporezivanja, Otpor plaćanju poreza, Izbjegavanje plaćanja poreza (porezna evazija), Mjere protiv plaćanja poreza, Prevaljivanje poreza, Učinci oporezivanja, Utjecaj inflacije na oporezivanje, Porezna tehnika, Zaštita prava poreznih obveznika, Porezna uprava (str. 102.-247..), Opća zajednička pitanja oporezivanja dohotka i dobiti, Porez na dohodak, Porez na dobit (završno s 32.3.1. Načelo oporezivanja neto dobiti) (str. 281. – 347..), , Porez na promet (završno s 33.5.14. Porezna oslobođenja (str. 367. – 422..), Državni fiskalni monopol, Imovinski porezi, Doprinos za socijalno osiguranje, , Višestruko oporezivanje i njegove vrste, Carine (str. 444. – 515.), Doprinosi, Samooporezivanje, Pristojbe (takse), Ostali javni (državni prihodi) (str. 558.- 573.); V. JAVNI RASHODI: Državni proračun (budžet) (str. 698-731.).


2.J. ŠIMOVIĆ, H. ARBUTINA, N. MIJATOVIĆ, T. ROGIĆ LUGARIĆ, S.
CINDORI : Hrvatski fiskalni sustav, Narodne novine, Zagreb, 2010.



Link za katedru: http://veleuciliste.pravo.hr/fpfz
 

štreberica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ispituje prof. Šimović, a uz njega nekad predaje i asistentica Cindori!
Na ispitu postavi tri ili četiri pitanja, uglavnom naslove poglavlja iz knjige!
 

Sun

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ispituje prof. Šimović, a uz njega nekad predaje i asistentica Cindori!
Na ispitu postavi tri ili četiri pitanja, uglavnom naslove poglavlja iz knjige!
Ne bi se složila da treba samo treba naslove poglavlja! On možda postavi takvo pitanje, ali ne traži definiciju, nego puno više!
Preporuka: nikako ne preskočiti zadnji dio knjige, to obožava pitati! Barem je mene! :rolleyes:
 

štreberica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ne bi se složila da treba samo treba naslove poglavlja! On možda postavi takvo pitanje, ali ne traži definiciju, nego puno više!
Preporuka: nikako ne preskočiti zadnji dio knjige, to obožava pitati! Barem je mene! :rolleyes:
Nisam ni rekla da treba znati samo definiciju neke lekcije, ali ne pita preopširno, već samo konkretne stvari iz svake lekcije! Barem sam ja tako odgovarala i dobila 4!
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Predavanja su obavezna, ali se ne potpisuje, iako je poželjno ići na njih!
Ispit je samo usmeni, a literatura su oni dijelovi knjige "Financijsko pravo i financijska znanost" koji su navedeni na oglasnoj ploči na faksu!

11 - 49 str.
79 - 264 str.
490 - 515 str.
669 - 769 str.
 

Bojana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

Ej ljudi, jel zna netko gdje da nabavim materijale iz javnih financija? Please...:blushed:
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Osnove građanskog prava

Ej ljudi, jel zna netko gdje da nabavim materijale iz javnih financija? Please...:blushed:
Odeš u fotokopiraonu u Massarykovoj i tražiš da ti iskopiraju potrebne stranice iz knjige "Financijsko pravo i financijska znanost" (piše na oglasnoj ploči na faksu koje točno stranice trebaju), a čak ni s uvezom nije u pitanju neka velika lova.:laughing:
 

pam

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li su javne financije težak predmet? Da li se isplati ići na predavanja? Nadam se da nije teško za položiti! :moli:
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li su javne financije težak predmet? Da li se isplati ići na predavanja? Nadam se da nije teško za položiti! :moli:
Javne financije su relativno zanimljive kad se ufuraš u učenje, nije preteško, ali ima dosta! Predavanja su ok i poželjno je na njih ići!
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li su javne financije težak predmet? Da li se isplati ići na predavanja? Nadam se da nije teško za položiti! :moli:
Prošao sam danas kod prof. Šimovića! Evo nekih pitanja:

1. Porezno-tehnička wagnerova načela oporezivanja
2. Socijalna načela
3. Ekonomsko politička načela oporezivanja
4. Proračun u pravnom smislu
5. Računsko-sudska kontrola

Uglavnom sam znao odgovore, malo me uhvatila nervoza, ali glavno da je žigić u indeksu!
 

freekusha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zanima me da li ću moći na ispit ako nemam potpis ?:unsure:
Kolegice, na ispite ne možeš izlaziti ako nemaš potpis! No možeš ih pokupiti na konzultacijama, na oglasnoj ploči na faksu i u vodiču ti piše kad prof. ima konzultacije!
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Prof. Šimović ne inzistira baš na sitnicama! Ja sam učio po skripti malo više od dva tjedna i prošao! Uglavnom pita sve o proračunu, načela oporezivanja i sl., no nije tako teško! Čak me i počeo hvaliti pa sam mislio da će mi dati 4, ali mi je ipak dao 3! Učite po skripti i vrlo vjerojatno ćete proći!
 

nota_bene

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mene je pitao Schmidtovu teoriju, dvostruko oporezivanje, regresivni učinak pdv-a i mjere da bi se to ublažilo itd.
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja imam neugodno iskustvo s tim predmetom! Pala sam ga dva puta i položila iz trećeg pokušaja! Mene je dva puta rušio zbog državnog proračuna, mora se sve znati: način donošenja i kojeg datuma se priprema, kad se izglasava i te neke sitnice, npr. ispituje datume donošenja nacrta proračuna, što by the way nema u knjizi!

No za ostalo je uglavnom dovoljna skripta, ali prođite ju par puta! Zapamtite sva ona silna načela (Wagnerova i Sonenfelsova), jer mu je to jedno od dražih pitanja, kao i državni proračun, porezne stope!

Jel mi može netko reći kojeg datuma treba biti gotov proračun, a kojeg datuma nacrt proračuna? Kojeg datuma se proračun dostavlja na potvrđivanje? Kolege, pomozite!

Sretno s učenjem!
 

Mutley

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mene je dva puta rušio zbog državnog proračuna, mora se sve znati: način donošenja i kojeg datuma se priprema, kad se izglasava i te neke sitnice, npr. ispituje datume donošenja nacrta proračuna, što by the way nema u knjizi!

Jel mi može netko reći kojeg datuma treba biti gotov proračun, a kojeg datuma nacrt proračuna? Kojeg datuma se proračun dostavlja na potvrđivanje? Kolege, pomozite!
Sve te stvari i datume vezano uz proračun profesor Šimović detaljno obrađuje na predavanjima i zato to ispituje! Tih stvari nema ni u knjizi, a kamoli su skriptama, stoga ako niste bili na predavanjima, odgovore pokušajte pronaći u "Zakonu o izvršavanju Državnog proračuna RH za 20xy.g.", Narodne novine, odi na Narodne Novine d.d. i pod "službenim dijelom" u pretraživač upiši ovaj zakon! Nadam se da će upaliti! Sretno! :wink:
 

biny

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam prošla, dobila sam 5 i učila iz skripte s foruma 2 tjedna! Profesor je ok i traži da mu se odgovori točno što te pita! Pitao me:

- donju i gornju granicu poreznog opterećenja
- kod kojih je poreza regresivni učinak oporezivanja najčešći
- što je osnovica za oporezivanje kod poreza na dohodak, a što kod poreza na dodanu vrijednost
- načela državnog proračuna
 

outsidespace

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Najčešća pitanja:

1.što su javne financije,
2.načela javnih financija,
3.instrumenti javnih izdataka,
4.direktna i indirektna progresija,
5.proračunsko pravo,
6.ciljevi fiskalne politike,
7.posredni/neposredni porezi,
8.javno dobro i podjela,
9.granične porezne stope,
10.proračun po pravnoj prirodi
11. scmidtova teorija
 

miro

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Iz državnog proračuna najvažnija pitanja su proračunsko pravo, vrste i načela! To treba jako dobro znati! Slažem se s prethodnim odgovorom da ne bi bilo loše znati i datume o izvršenju, planiranju, jer nekad s time zna gnjaviti! Preporučavam i Schmidta, Timma i Wagnera (načela oporezivanja), jer to su mu najdraža pitanja! Naravno, naučite definiciju javnih financija, jer to mnogi nisu znali pa ih odmah stjera van! Sretno!
 

patricija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Prošla sam javne financije i dobila 5! Evo pitanja:

- ekonomsko politička načela;
- instrumenti javnih izadataka (državni proračun, fondovi, javna poduzeća)
- nominalni i relani porezi
- razlozi porasta javnih rashoda
- vremenski pomaci
- faze donošenja proračuna
- što je proračun
- porezna osnovica i metode

Ako se još nečeg sjetim, javim! :wink:
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks