AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Javne financije

patricija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Skripta iz skriptarnice naše + iz knjige izvadi sve moguće teorije, a posebno obrati pažnju na izdradu i donošenje državnog proračuna! Iz skripte slobodno preskoči CARINE! Sretno!
Slažem se sa svime, ali nikako ne preskočiti carine! Kad sam ja odgovarala, profesor je cure pitao sve o carinama! Znači i carine i javne rashode dobro naučiti, pogotovo one ljude koji se tamo spominju!
 

ivanna_19

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Slažem se sa svime, ali nikako ne preskočiti carine! Kad sam ja odgovarala, profesor je cure pitao sve o carinama! Znači i carine i javne rashode dobro naučiti, pogotovo one ljude koji se tamo spominju!
Koliko se isplati učiti iz skripte iz naše skriptarnice? Jel pouzdana? :mellow:
 

patricija

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Koliko se isplati učiti iz skripte iz naše skriptarnice? Jel pouzdana? :mellow:
Neki ovdje kažu da je, a neki da nije! Meni osobno nije bila baš pouzdana, pa sam uzela knjigu u ruke i bilo mi je puno lakše! U skripti uvijek nešto fali! :laughing:
 

katy_-

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel imam šanse proći ako naučim samo ova pitanja s foruma?
Postoji ona skripta koja nema puno stranica, ali ne znam dal se po njoj može proći! Prouci ova pitanja s foruma i još malo skriptu!
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel imam šanse proći ako naučim samo ova pitanja s foruma?
Naravno da ne! Šta mislite da je sve tako lako? Daj se probudite! Nije ovo srednja škola! Stvarno me neka pitanja na forumu iznenađuju! Prvo treba pročitati knjigu, pa ju usporediti s skriptom, pa ako se već odlučiš učiti iz skripte, moraš paralelno s knjigom jer ima dosta nedostataka! Ova ispitna pitanja su ti samo smjernice da znaš otprilike što prof. pita, ali ako misliš učiti samo ta pitanja i izaći na ispit, gubiš vrijeme!
 

aRpoteNa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja s današnjeg ispita:

- javne financije-definicija
- instrumenti javnih prihoda
- instrumenti javnih rashoda
- porezni obveznik
- investicijski i transferni javni rashodi (kriterij podjele i koji se koriste)
- subvencije
- dotacije
- proračunsko pravo i koje vrste postoje
- ciljevi fiskalne politike
- fundirani i nefundirani porezi (kriterij)
- izrada i donošenje proračuna (po redu) i datumi (OBAVEZNO!!!)
 

Katara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zašto je tako loša prolaznost? Jel stvarno tak teško pita ili ljudi baš ne nauče dobro! U čemu je caka? Mislim izaći na idućem roku, a sad me stvarno strah :sad:
 

meriane

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nije mi jasno zašto je tako niska prolaznost! Ispit nije tako težak, ja sam prosla!
Evo pitanja koja me pitao:

- vremenski pomaci - objasniti kako je to Timm objasnio
- granica poreznog opterecenja -sve i sa svih stajalista
- meritorna dobra - primjeri i zasto su vazni
- porezna osnovica - definicija i metode (sve objasniti)
- porezna utaja - vrste i razlika medu njima
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li netko točno zna kojih lekcija nema u skripti?
Datumi u vezi izrade i donošenja proračuna! Potraži ih u Zakonu o izradi i donošenju državnog proračuna u Narodnim novinama! I sve teorije iz knjige izvadi van!
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Daj nek netko napiše one datume donošenja proračuna!
Vjerujem da netko to zna! Hvala
KRAJ TRAVNJA
Ministarstvo financija izrađuje smjernice ekonomske i fiskalne politike za trogodišnje razdoblje, koje predlaže Vladi

SREDINA SVIBNJA
Vlada donosi smjernice ekonomske i fiskalne politike za izradu prijedloga državnog proračuna

KRAJ SVIBNJA
Ministarstvo financija dostavlja upute za izradu prijedloga državnog proračuna proračunskim i izvanproračunskim korisnicima

15. LIPNJA
Proračunski korisnici dostavljaju usklađene prijedloge financijskih planova nadležnom ministarstvu

KRAJ LIPNJA
Nadležna ministarstva dostavljaju usklađene prijedloge financijskih planova Ministarstvu financija

15. LISTOPADA
Ministarstvo financija izrađuje nacrt državnog proračuna i konsolidiranog proračuna države za proračunsku godinu te ga dostavlja Vladi RH

15. STUDENOG
Vlada utvrđuje prijedlog proračuna i konsolidirani proračun te ga dostavlja Hrvatskom saboru

KRAJ GODINE
Hrvatski sabor donosi proračun za iduću proračunsku godinu

Kolege, ovo obavezno morate znati! To su datumi kad se proračun izrađuje! Nadam se da sam pomogla!
 

mare

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nije mi jasno zašto je tako niska prolaznost! Ispit nije tako težak, ja sam prosla!
Evo pitanja koja me pitao:

- vremenski pomaci - objasniti kako je to Timm objasnio
- granica poreznog opterecenja -sve i sa svih stajalista
- meritorna dobra - primjeri i zasto su vazni
- porezna osnovica - definicija i metode (sve objasniti)
- porezna utaja - vrste i razlika medu njima
Jesi učila iz knjige ili iz skripte? Hvala
 

aRpoteNa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pitanja koja je danas pitao:

- koji se problemi javljaju kod poreznog obveznika kao fizicke osobe?
- definicija poreza
- metode utvrđivanja porezne osnovice - direktna metoda i kako se jos naziva?
- regresivni porezni učinci (tu dobro pripazite jer to nisu regresivne porezne stope vec neka razlika izmedju pdv-a i poreza na dobit)
- javna dobra
- izvršenje proračuna (3 radnje, proces trošenja sredstava, osobe koje se javljaju)
 

Sanja137

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Sjećam se da je pitao:

- nešto za automatske stabilizatore i trebalo je reci nesto o recesiji vezano uz to pitanje, suficit i deficit
- donosenje drzavnog proracuna
- što je porezna osnovica i koje su metode
- sto je proracunsko pravo
- vremenske pomake
- porezna evazija i sve o njoj
 

Sanja137

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hej ljudi, ja učim samo iz ove skripte na forumu, jel to dovoljno za prolaz?
Sad mi se čini da baš i nije! Što vi kažete?
Tko je prošao, a da je učio samo iz ove skripte?
Hvala
U većini slučajeva je dovoljno, iako nekad zna ubaciti neko pitanje iz knjige! Treba naučiti proračun, izradu i donošenje proračuna, sve rokove treba znati! Ja sam bila dva puta i svaki put je pitao proračun, prvi put izradu, a drugi put donošenje! Treba znati sva ona načela proračuna, zapravo cijelu tu skriptu!

Ima li koja dobra duša da napiše definiciju javnih financija, što je brže moguće! Zahvaljujem unaprijed!
Javne financije se definiraju kao aktivnosti države vezane uz pribavljanje javnih prihoda i izvršenje javnih rashoda. Javne financije postoje da bi djelovale u uvjetima kada tržište nije dovoljno učinkovito.
 

ch_smile

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Može li mi netko objasniti koji su problemi kod poreznog obveznika kao fizičke osobe? :confused2:

To me pitao zadnji put i nisam znala :unsure: Hvala! :mellow:
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks