AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Javne financije

aRpoteNa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Može li mi netko objasniti koji su problemi kod poreznog obveznika kao fizičke osobe? :confused2:

To me pitao zadnji put i nisam znala :unsure: Hvala! :mellow:
Ako me sjećanje još dobro služi, mislim da je odgovor da se porezni obveznik može oporezivati kao pojedinac, i kao grupa, tj. kao supružnici! Onda postoje 4 modela oporezivanja obitelji i nešto tipa da supružnik koji inače ne bi bio porezni obveznik postaje poreznim obveznikom kada se kao njihova placa zbraja i sl.! Uglavnom, to je to ;)
 

mare

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li netko od vas koji ste bili na zadnja dva roka može reći dal se može proći ako se uči samo iz skripte ili ne? Hvala
 

aRpoteNa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li netko od vas koji ste bili na zadnja dva roka može reći dal se može proći ako se uči samo iz skripte ili ne? Hvala
Ako imaš sreće proći ćes, ali vrlo često ispituje proračun, i to detaljno, a toga nema u skripti, pa sad...
 

mateya

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li netko od vas koji ste bili na zadnja dva roka može reći dal se može proći ako se uči samo iz skripte ili ne? Hvala
Ja sam bila na zadnja 2 roka i svaki put me pitao bar nešto iz knjige, tako da...
 

axis1

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Gdje se nalazi u knjizi SCHMIDTOVA TEORIJA i može mi netko objsaniti o čemu govori? Ne mogu to naći u knjizi, a čujem da to često pita na ispitu, pa molim vas!
 

aRpoteNa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Gdje se nalazi u knjizi SCHMITOVA TEORIJA i može mi netko objsaniti o čemu govori? Ne mogu to naći u knjizi, a čujem da to često pita na ispitu, pa molim vas!
To je na 686 str., odmah na početku! Uglavnom, Schmit smatra da na povecanje javnih izdataka utječu 3 skupine: interesne grupe, političke stranke i administrativna birokracija.
 

axis1

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
To je na 686 str., odmah na početku! Uglavnom, Schmit smatra da na povecanje javnih izdataka utječu 3 skupine: interesne grupe, političke stranke i administrativna birokracija.
Tražila sam u knjizi, ali nisam pronašla! Naime, fale mi posljednje stranice, pa ne mogu to opširnije pročitati! Molim te, ako ti nije problem, da mi napišeš što točno trebam znati o tome, tj. što sve da mu odgovorim na to pitanje? Unaprijed veliko HVALA!
 

aRpoteNa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Tražila sam u knjizi, ali nisam pronašla! Naime, fale mi posljednje stranice, pa ne mogu to opširnije pročitati! Molim te, ako ti nije problem, da mi napišeš što točno trebam znati o tome, tj. što sve da mu odgovorim na to pitanje? Unaprijed veliko HVALA!
Evo što piše u knjizi:

"Među suvremenim financijskim autorima koji su zaokupljeni problemom povećavanja državnih rashoda treba spomenuti KURTA SCHMITA koji smatra da utjecaj na povečanje javnih izdataka u suvremenim državama imaju interesne grupe, političke stranke i administrativna (upravna) birokracija. Interesne grupe nastoje osigurati ostvarenje gospodarskih i drugih interesa svojih članova, političke stranke povećati svoj utjecaj na što više osoba, a upravna birokracija, pored provođenja interesa političkih stranaka i interesnih grupa, nastoji maksimizirati i svoje vlastite interese."
 

Marinica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li netko zna da li se ovaj predmet priznaje ako je na upravnom studiju položeno "Financiranje javne uprave"? Hvala unaprijed
 

mare

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
je li istina da prof vecinom rusi ak izlazis prvi put na ispit,mislim,pitam jer mi je mnogo ljudi tako reklo...
 

so_good

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
je li istina da prof vecinom rusi ak izlazis prvi put na ispit,mislim,pitam jer mi je mnogo ljudi tako reklo...
ja sam izašla prvi put i prošla..ja mislim da je profesor vrlo realan, barem je bio preme meni i onima koji su samnom odgovarali. ne gnjavi previše ako vidi da si učio i da znaš o čemu pričaš. sretno
 

axis1

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
profesor je odličan, jedan od najboljih!!! pita osnovne stvari... i dosta pomaže... :wink5:
 

laptopp

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel ima netko neku skriptu koja je drugačija od ove u našoj skriptarnici? za kolegu mi treba...javite ako ima netko pa da napišem mail
 

ivanna_19

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
KRAJ TRAVNJA
Ministarstvo financija izrađuje smjernice ekonomske i fiskalne politike za trogodišnje razdoblje, koje predlaže Vladi

SREDINA SVIBNJA
Vlada donosi smjernice ekonomske i fiskalne politike za izradu prijedloga državnog proračuna

KRAJ SVIBNJA
Ministarstvo financija dostavlja upute za izradu prijedloga državnog proračuna proračunskim i izvanproračunskim korisnicima

15. LIPNJA
Proračunski korisnici dostavljaju usklađene prijedloge financijskih planova nadležnom ministarstvu

KRAJ LIPNJA
Nadležna ministarstva dostavljaju usklađene prijedloge financijskih planova Ministarstvu financija

15. LISTOPADA
Ministarstvo financija izrađuje nacrt državnog proračuna i konsolidiranog proračuna države za proračunsku godinu te ga dostavlja Vladi RH

15. STUDENOG
Vlada utvrđuje prijedlog proračuna i konsolidirani proračun te ga dostavlja Hrvatskom saboru

KRAJ GODINE
Hrvatski sabor donosi proračun za iduću proračunsku godinu

Kolege, ovo obavezno morate znati! To su datumi kad se proračun izrađuje! Nadam se da sam pomogla!
čitam u knjizi izradu i donošenje proračuna ali nigdje ne vidim točno navedene ove mjesece i da tako piše ... di je to ??
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks