AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Javne financije

sunny_kiss

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
mene zanima, ako netko može reći...da li se kod profesora može opušeno odgovarat svojim riječima, i kako djeluje, jel smiren, zahtijeva detalje ili uglavnom ispituje ono osnovno?? hvala
 

beba2510

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Daj ajde!!! Šta nitko ne zna ta načela javnih financija???
ma to nikog nije nit pitao.. bar ne ta načela, i ja sam tražila jer sam vidjela da je to i pitanje, al netko je očito krivo napisao.. bitnije ti je da naučiš meritorna dobra, porezne stope ( direktne i indirektne),načelo jedinstva proračuna, i donošenje i izradu proračuna, te nešto o javnim poduzećima.. zadnja 2 roka samo to ispituje..sretno
 

porezni

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
skripta NIJE dovoljna,samo stranice iz knjige koje je dao treba naucit,jucer je prolaznost bila bijedna!!!
 

Antenica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
skripta NIJE dovoljna,samo stranice iz knjige koje je dao treba naucit,jucer je prolaznost bila bijedna!!!
istina, jucer je jako puno ljudi palo. Netko je tu rekao da profesor voli da se puno prica, a to nije istina... ja sam pokusavala objasnit,ali mi je upadao u rijec i svaki put rekao da mi nije postavio dodatno pitanje i da ne govorim ako me on nije pitao. Trazio je tocnu i konkretnu definiciju iz knjige. .

Svi govore da je profesor super, meni se ne cini tako. Znala sam ono sto me pitao (naravno nauceno iz skripte) , a ipak me rusio. Vjerojatno je jucer bio los dan.

Btw. sto se tice skripte- vecina definicija nije tocno napisana. Pripazite malo na to. Ima dosta i nepotrebnih stvari koje ne objasnjavaju ono sto prof. pita.
 

sunny_kiss

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
istina, jucer je jako puno ljudi palo. Netko je tu rekao da profesor voli da se puno prica, a to nije istina... ja sam pokusavala objasnit,ali mi je upadao u rijec i svaki put rekao da mi nije postavio dodatno pitanje i da ne govorim ako me on nije pitao. Trazio je tocnu i konkretnu definiciju iz knjige. .

Svi govore da je profesor super, meni se ne cini tako. Znala sam ono sto me pitao (naravno nauceno iz skripte) , a ipak me rusio. Vjerojatno je jucer bio los dan.

Btw. sto se tice skripte- vecina definicija nije tocno napisana. Pripazite malo na to. Ima dosta i nepotrebnih stvari koje ne objasnjavaju ono sto prof. pita.
ja sam prošla kod njega u ponedjeljak i moram priznat da nije bio tako rigorozan u početku. Tražio je da povezujemo stvari što su napisane sa stvarnošću i davat mu primjere.
npr. jednu curu je pitao nešto o fondovima nekim(što nema opće u skripti), i tažio ju je da mu navede koji su to fondovi u RH.
nije tražio u točne definicije kao u knjizi, nego uglavnom da znaš šta je to,a ne da štrebaš.
Uglavnom , rekao je da ne pita baš ništa što nema u knjizi, a u knjizi su mu i primjeri.. tako da.. voli da se komunucira s njim, i da ga se gleda dok pričate...
 

ziher

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
istina, jucer je jako puno ljudi palo. Netko je tu rekao da profesor voli da se puno prica, a to nije istina... ja sam pokusavala objasnit,ali mi je upadao u rijec i svaki put rekao da mi nije postavio dodatno pitanje i da ne govorim ako me on nije pitao. Trazio je tocnu i konkretnu definiciju iz knjige. .

Svi govore da je profesor super, meni se ne cini tako. Znala sam ono sto me pitao (naravno nauceno iz skripte) , a ipak me rusio. Vjerojatno je jucer bio los dan.

Btw. sto se tice skripte- vecina definicija nije tocno napisana. Pripazite malo na to. Ima dosta i nepotrebnih stvari koje ne objasnjavaju ono sto prof. pita.
slažem se s tobom,ja sam pao u sri..nema dosta tog u skripti,definicije se moraju znat,nema baš puno improvizacije s njima..sve mi se čini da ću za 9.mj. učit i iz knjige!
 

ivana0506

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ljudovi...zanima me da li netko od vas ima primjer i definiciju meritornih dobra...
cula sam da je jednu curu pitao na proslom roku bas sve pa i nekaj kaj nema u knjizi... ak je neko voljan da mi napise sve o tom... hvala vam unaprijed!
 

Antenica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ljudovi...zanima me da li netko od vas ima primjer i definiciju meritornih dobra...
cula sam da je jednu curu pitao na proslom roku bas sve pa i nekaj kaj nema u knjizi... ak je neko voljan da mi napise sve o tom... hvala vam unaprijed!
imas to u knjizi, ali ti nije bas naglaseno... na str 676. moj savjet ti je da naucis taj odlomak od rjeci do rjeci:wink5:
 

red evill

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Moze li mi,molim vas,netko napisati sve o fondu i ako netko zna nesto o problemu p.obv. kao fizicke osobe...
Hvala!

Molim vas,pomagajte, nasla sam josh neka pitanja kojih nema u skripti, a ne mogu naci na net-u,pa ako netko zna,neka pomogne:(

1.izvrsenje proracuna
2.granice poreznog opterecenja
3.instrumenti javnih rashoda,javnih prihoda i javnih izdataka
4.razlozi porasta javnih rashoda
5.nacela javnih financija
6.proracun po pravnoj prirodi
7.donja i gornja granica poreznog opterecenja
8.sonnenfelsova nacela


Molim vas,pomagajte:(

Hvala!
 

Who:)

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dojmovi s današnjeg roka:

Ja sam bila u prvoj grupi i odmah sam otišla doma tako da znam samo par pitanja koja je nama postavljao... Baš treba sa razumjevanjem učit i logički povezivat stvari... Davat primjere i to...
Evo npr. baš se vidjelo da je ova jedna cura naučila, al kad god bi mu počela odgovarat, prekinuo bi ju i tražio da mu da primjere i to. Pitao je definiciju javnih financija, regresivne učinke ( kod kojih se poreza javljaju ti učinci i zašto se kod tih posrednih poreza javljaju, a kod drugih ne ), Sve, ali baš sve o proračunu... pogotovo se vrtio oko izvršenja proračuna, tko je nadležan za što ( za financijski plan, za nacrt proračuna, za prijedlog), morate naučiti datume, pitao je baš sve od kad do kad traje koji korak. Još je jedno pitanje postavio, al se ne mogu sjetit sad...
Ovo sad zvuči jednostavno, al eto, na nas 4 je postavio 4-5 pitanja i išao u detalje. Malo je teško logički sve povezat uz tremu i uz napamet naučeni tekst... :tongue2:
Ali sve u svemu, atmosfera je bila ugodna, profesor pomaže, postavlja dosta podpitanja, navodi na točan odgovor i čak se šalio s nama.
Sretno svima!
 

pitija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hvala...

da u pravu si, ali nisam si još do sada vadila primjere pa ih često i ignoriram, misliš si ono kao zapamtit ću, a kad te prof pita...zuja! :laughing: :crazy: :blushed:
da, to tako ide, primjere samo preskocimo jer svi uglavnom traze definicije pa se ni ne trudimo logicki zakljucivati, ja, kada sam prosli puta isla slusati, takoder je trazio primjere, curka je naucila definiciju, ali se nije mogla sjetiti primjera, u tom slucaju trebala je reci hep, prof. je pomagao, but nothinggggggg!!!
hehehe...
 

Livia

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ovo su pitanja sa roka od 6.6.2010...izaslo je samo 10-ak ljudi na taj rok...

što su javna dobra, na temelju cega se financiraju, zašto ih država financira. tko vrši financiranja(svaka fizicka i pravna osoba), na temelju cega se vrše troškovi javnih dobra. privatna dobra se reguliraju zakonom o ponudi i potražnji. javna dobra-tržišni zanok pon i potražnje zakazuje, država na sebe preuzima sve, temeljni dokument na temelju kojeg država odlucuje je proracun. velike potrebe nekih proizvoda koja su to dobra-monopolna dobra jedan isporucuje struju,jedan vodu..
putem cega država kontrolira-putem javnih poduzeća, d.d u 100% vlasništvu hrv države.
na kojim pretpostavkama leži timmova teorija,4 vremenska pomaka,obrazloži ih .
teorija schmita koja 3 elementa isto obrazložiti treba.
donošenje proracuna,prvo ide u odbor za financiranje i prijedloge proracina-izvješće o prijedlogu proracuna.
ciljevi fiskalne politike,koji su.
tko je porezni obveznik.
4 modaliteta fizicke osobe kod oporezivanja, koja je razlika.
kod primjene direktne progresije, koje metode imamo, što je puna a što lomljena progresija.
što je indirekta metoda kod utvrđivanja porezne osnovice.
što znaci administrativna metoda utvrđivanja porezne osnovice.
koje granice poreznog opterećenje imamo i objasniti ih.
što su redistribucijski ciljevi fiskalne politike.
država nastoji porezni sustav preraspodjeliti.
instrumenti fiskalne politike.
koji je glavni instrument fiskalnih ciljeva u provođenju- porezni dohodak na strani javnih prihoda.
aktivna politicka socijalna davanja.
porez na dohodak djeluje na gospodarsko kretanje - gospodarski ciklus - recesija i konjuktura.
što su investicijski javni rashodi a što transperni javni izdaci i koji kriterij služe za njihovu podjelu.
putem kojeg instrumenta se financiraju javne potrebe- fondovi, proracun, javna poduzeća.
investicijski rashodi- putem javnih poduzeca.
trans, mijenja im se svrha i kako ih dijelimo: socijalne, ekonomske i ciste fiskalne. u socijalne izdatke spadaju mirovine, zdravstvo.
ekonomske-subvencije
čiste financijske-otplata države putem javnih zajmova.
 

brooke

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel mi moze tko napisati odgovor na timmovu teoriju,koja su to 4 nacela i objasniti ih?
 

Ivana.nana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prvi od vremenskih pomaka koji su doveli do povećanja javnih rashoda, Timm je nazvao prirodnim pomakom. Taj pomak očituje se u činjenici da među individualnim potrebama postoji određena hijerarhija, određen prioritet u njihovom zadovoljavanju. Na prvom mjestu zadovoljavaju se potrebe koje omogućavaju i osiguravaju fizičku egzistenciju ljudi. Ljudi imaju potrebu za odgojem, obrazovanjem, kulturom, zdravstvenim uslugama... Postaju sve glasniji zahtjevi da se o njihovom zadovoljavanju brine država koja će te poslove obaviti kvalitetnije, potpunije i jeftinije- Timm taj pomak naziva sustavom uvjetovani pomak.
Institucionalni pomak- dolazi do spremnosti države da te potrebe, koje su dobile novi masovni karakter, prihvati kao svoje i organizira njihovo zadovoljavanje.
Ideološki uvjetovan pomak- novi vremenski pomak koji se očituje u određenom zakašnjenju između pojave novih potreba većih razmjera i spremnosti države da to učini.

To je sve što ja znam... Nadam se da će ti pomoći... Sretno!!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks