AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Javne financije

wolf90

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ne. U 90% slučajeva pita mjere i ciljeve fiskalne politike, javna dobra i zašto država financira javna dobra te granični troškovi kod privatnih i listih javnih dobara, metode privremenog financiranja, regresivni učinak kod posrednih poreza i mjere kojima se on pokušava ukloniti, porezna evazija, ponekad javne rashode i sve vezano uz državni proračun !

Sve ovo što si ti nabrojala ništa od tog nikoga nije pitao zadnjih godinu dana otkad ja znam !

Eventualno možda vezano uz inflaciju i da mu kazes primjer inflacije ( imas u skirpti primjer 1kg kave).
 

s.a.n.j.a

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
nisam bas naisla na odgovor zasto drzava financira javna dobra...može odg ako netko zna...hvala unaprijed

nisam bas naisla na odgovor zasto drzava financira javna dobra...može odg ako netko zna...hvala unaprijed
ocito sam izgubila neke stranice knjige...nemogu naci def. javnih poduzeća
aj ljudi ako netko zna, pomagajte
 

ideš

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
nisam bas naisla na odgovor zasto drzava financira javna dobra...može odg ako netko zna...hvala unaprijed


ocito sam izgubila neke stranice knjige...nemogu naci def. javnih poduzeća
aj ljudi ako netko zna, pomagajte
I mene isto zanima, di se nalaze javne poduzeća u knjizi? :SS
 

ideš

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
I mene zanima definicija javnih poduzeca,nemogu ih pronac u knjizi, dal netko zna broj stranice u knjizi? Help!
 

Katara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I mene zanima definicija javnih poduzeca,nemogu ih pronac u knjizi, dal netko zna broj stranice u knjizi? Help!
Mislim da definicije javnog poduzeća nema u knjizi, ima javno-privatno partnerstvo... Mislim da se je to netko možda zabunio... znam dok sam učila nigdje nisam našla tu definiciju.
 

ideš

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Mislim da definicije javnog poduzeća nema u knjizi, ima javno-privatno partnerstvo... Mislim da se je to netko možda zabunio... znam dok sam učila nigdje nisam našla tu definiciju.
Od kuda onda to pitanje za javna poduzeca kad tog nema u literaturi? Jel to opet nešto iz zakona ili?
:confused2:
 

pilic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Od kuda onda to pitanje za javna poduzeca kad tog nema u literaturi? Jel to opet nešto iz zakona ili?
:confused2:
nema u knjizi...ali evo nesto sta je na predavanju prof pricao: javna poduzeca-poduzeca kod kojih je drzava vlasnik u 100% iznosu kapitala, dionica ili u vecinskom vlasnistvu(preko 50%) ali nije svako poduzece preko 50% kapitala javno, moze biti i drzavno.
 

ideš

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
nema u knjizi...ali evo nesto sta je na predavanju prof pricao: javna poduzeca-poduzeca kod kojih je drzava vlasnik u 100% iznosu kapitala, dionica ili u vecinskom vlasnistvu(preko 50%) ali nije svako poduzece preko 50% kapitala javno, moze biti i drzavno.
Hvala ti! Sutra imam usmeni i nadam se da ce bit prolaz ;)
Imam jos pitanje na koje nisam nasla odgovor pa ako znas mozda broj stranice u knjizi ili nesto, pomogao bi mi :)
ovo pitanje: Zašto je doprinos parafiskalni element?
:blushed:
 

pepa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hvala ti! Sutra imam usmeni i nadam se da ce bit prolaz ;)
Imam jos pitanje na koje nisam nasla odgovor pa ako znas mozda broj stranice u knjizi ili nesto, pomogao bi mi :)
ovo pitanje: Zašto je doprinos parafiskalni element?
:blushed:
PARAFISKALNA DAVANJA
Parafiskalni prihodi ili parafiskaliteti, davanja slična fiskalnim još su uvijek nov pojam u
financijskoj znanosti, iako su se pojavi za vrijeme Drugog svjetskog rata i još nisu našli svoje
mjesto, niti u financijskoj teoriji, niti praksi pojedinih zemalja. Parafiskalna davanja postoje uz
fiskalitet države- ona su sporedni fiskalitet, a imaju gotovo iste ekonomske učinke kao i ubiranje
poreza. Premda postoje znatne razlike u teoriji o tome koje karakteristike treba imati neki
financijski instrument da bi mogao biti uvršten među parafiskalna davanja, prevladava stajalište da
ta davanja trebaju imati ova obilježja:
• destinirani su prihod tj. namjena trošenja parafiskalnih davanja unaprijed je utvrđena;
• obveze plaćanja parafiskalnih davanja nije utvrđena propisima državnog organa;
• ona ne ulaze u budžet države, nego se javljaju kao prihod posebnih javnopravnih tijela;
• obveza plaćanja parafisklanih davanja tereti određeni krug korisnika koji su povezani nekim
zajedničkim ekonomskim, socijalnim i drugim interesom;

Ako promatramo ostale prihode, parafisklana davanja po svojim su karakteristikama mnogo bliže
doprinosima, nego porezima, pa su u financijskoj literaturi vrlo često neki doprinosi svrstani u
parafiskalna davanja. (najčešće su to davanja koja se javljaju pod nazivom doprinosa, a čiju obvezu
plaćanja ne utvrđuje država, već neko drugo tijelo na osnovi zakonskih ovlasti, npr. doprinos
raznim komorama).


Evo ovo sam našla pa ak će pomoć :)
 

ideš

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pitanja koja je profesor pitao koja se sjecam (neka me netko nadopuni):

-definicija javnih financija
-javni izdatci definicija, koji su i kako se donose tj. koji su instrumenti j. izdataka
-koje kategorije(tj. vrste) javnih izdataka imamo
-ona 4 vremenska pomaka,sve o njima
-porezna osnovica što je i kakve postoje
-kakve porezne stope postoje
-progresivna porezna stopa
-kakva mogu bi oporezivanja kod fizičke osobe
-oporezivanje kod obitelji
-razlika izmedu privatnog i javnog dobra,kako mi znamo da je jedno dobro javno a drugo privatno, tko određuje cijenu privatnog dobra(tržište),primjeri tih dobara (IZ KNJIGE)
-alokacijski ciljevi
-vrste javnih dobra
-monopolno dobro sto je?(IZ KNJIGE) i objasnit na nekom primjeru iz HEP-a(za struju i vodu)
-putem cega se država "mjesa" monopolno dobro(j.podzeca)
-putem cega je određenda cijena nekog proizvoda (putem tržišta), na jednoj strani jedan veliki ponuditelj a s druge puno manjih kupaca(zakon o ponudi i potražnji), država intervenira da taj "ponuditelj" nebi zlouporabio svoj polozaj. Na temelju cega drzava ima pravo na takvo postupanje? (na temelju svoje suverenosti)
 

anchi22

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
E može li mi netko napisati o Timmu i vremenskim pomacima jer toga koliko vidim nema u skripti a ja ne posjedujem knjigu.. Pliz?
 

ideš

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
E može li mi netko napisati o Timmu i vremenskim pomacima jer toga koliko vidim nema u skripti a ja ne posjedujem knjigu.. Pliz?

U svojoj analizi H.Timm iznosi 4 “vremenska pomaka”:

a) prirodni pomak objašnjava zaostajanje u porastu rashoda za obrazovanje, zdravstvo i drugih rashoda za socijalnu brigu i sigurnost

b) sistemski uvjetovan pomak pojačava djelovanje prirodnog pomaka

- njegovo djelovanje proizlazi otuda što u kapitalističkom sustavu povećane mogućnosti ostvarivanja profita najprije dovode do porasta investicija, a potom dolazi do porasta dohotka stanovništva koje pokazuje povećani interes za zadovoljavanje zajedničkih potreba

c) institucionalni pomak u praksi je povezan za preraspodjelu dohotka koja zaostaje za napretkom u zakonodavstvu, kao i za ekspanzijom dohotka

d) ideološki pomak se objašnjava dugim zadržavanjem stajališta klasične financijske teorije o neproduktivnosti državnih rashoda iz čega je proizlazilo načelo malog budžeta

Izvoliš! :happy:
 

RIA

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
moze definicija monopolnog dobra???

rok 25.1. profesor je pitao: def javnih financija,razlika između javnih i privatnih dobara (to je nesto sto nitko nije znao,niti cuo ikad...), vremenske pomake, por obveznik, spliting, alokacijski ciljevi, aut. stabilizator i zasto je tu najvazniji porez na dohodak s progresivnom tarifom, faze recesije i konjunkture... fondove,pristojbe,doprinose,parafisklalna davanja, klupsko dobro, cisto dobro.. nacelo jedinstva proracuna. nije tesko,ali za svaki odgovor trazi jos dodatna objasnjenja..ali ako se znaju osnove,nema pada!!!
 

miro

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molim vas, može odgovor na pitanje faze recesije i konjukture i klupsko dobro?unaprijed puuuuno hvala :))
 

monique91

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
U fazi konjukture su veći prihodi i manje se troši na socijalna davanja te se stvara višak - suficit, a u fazi recesije su velika davanja (rashodi), i uzima se iz suficita iz faze konjukture.

Klupska dobra su dio javnih dobara, npr. stadion ima određeni broj mjesta, određeni kapacitet ljudi koji može primiti i ne više od toga. vrijedi načelo isključivanja.

Razlika između privatnih i javnih dobara:
tamo gdje tržišni zakon ponude i potražnje može izvršiti individualizaciju troškova na pojedino dobro i pojedinog korisnika (uslugu) nazivamo privatnim dobrom (privatno financiranje),
cijena izražava individualizaciju troška.
tamo gdje tržišni zakon ponude i potražnje zakazuje mora se primijeniti javno financiranje.

moj savjet je da idete slušati ispit, puno pomogne, profesor ponavlja ista pitanja i čujete što traži za odgovor ;)
 

s.a.n.j.a

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
tko predaje ove godine javne financije; tj. kome poslati mail u vezi kolokvija? Unaprijed hvala
 

čokolada14

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
trebala bi samo jednu informaciju da li na kolokvij iz javnih mogu izaći svi ili samo oni koji su prisustovali predavanjima?

Hvala
 

lex89

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da li znate kakav je ispit i javnih financija (za one koji nisu izašli na kolokvije), samo usmeni ili pismeni+usmeni? Hvala
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks