AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Izborni sustavi

mopsy4ever

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Odgovarale kolegica i ja danas kod Prof. Jelušića koji je zaboravio da ima uopće ispit, uglavnom, žurio je pa nas je pitao po dva pitanja: sustav relativne većine, prednosti i mane, balotaža, sustav razmjernog predstavništva, prednosti i mane, izborni prag...
 

tsekulic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ima neto da je upisao ove godine ovaj predmet da mi kaže literaturu jer ju ne mogu pronaći na stranicama faksa.
 

nedzla

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
2) IZBORNO PRAVO I IZBORNI SUSTAVI

Literatura:

Obvezna literatura:

B. Smerdel, Ustavno uređenje europske Hrvatske, Narodne novine, Zagreb, 2013, s. 155-163, 350-360, 398-401, 496-499;
D. Nohlen, Izborni sustavi i izborna reforma: Uvod, u D. Nohlen i M. Kasapović, Izborni sustavi u Istočnoj Europi, Zaklada Friedrich Ebert, Zagreb, 1996, s. 7-46;
Kodeks dobre prakse u izbornim pitanjima, Europska komisija za demokraciju putem prava, 2002
R.Podolnjak – Hrvatsko izborno zakonodavstvo: moguće i nužne promjene, Zbornik Pravnog fakulteta u Splitu, br. 2/2008, s. 325-337;
R. Podolnjak, Što treba mijenjati u hrvatskom izbornom sustavu, Ustavni vidici br. 11, Informator, br. 6053 od 10.03.2012
R.Podolnjak, Suvremeni hrvatski izborni inženjering kao sofisticirani oblik izborne manipulacije, Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, Vol. 63, br. 1, 2013, s. 155-187;
R. Podolnjak i P.Bačić, O(p)stanak Westminsterskog sustava: Neuspješni britanski referendum o izbornom sustavu alternativnoga glasovanja, Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, Vol.62, br.3, 2012, s. 853-899 (osim stranica 856-861);
R.Podolnjak, Dijaspora i izbori za Hrvatski sabor – prijedlog novog modela izbora tri zastupnika hrvatskih građana bez prebivališta u Republici Hrvatskoj, u J.Barbić, ur., Izbori zastupnika u Hrvatski sabor i referendum, HAZU, Zagreb, 2011, s. 33-52;
R.Podolnjak, Ustavni sud, izborne jedinice za izbor zastupnika u Hrvatski sabor i načelo jednakosti biračkog prava, Informator, br. 5934 od 19.01.2011., s. 5-6.
M.Kasapović, Kombinirani izborni sustavi u Europi 1945-2014,, Plejada, Zagreb, 2014, s. 94-125.




ljudi jel ovo literatura????
 

Saraa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Evo literatura koju je profesor rekao na predavanju
Branko Smerdel-ustavno uređenje europske hrvatske-
13. cjelina drugi dio - stranice 350-350
15. cjelina prvi dio 4. točka - stranice 395-400
20. cjelina četvrti dio 7. točka - stranice 496-501

a zakoni:
zakon o izboru zastupnika u HS
o izboru predsjednika Republike
neki zakon o financiranju izborne promiđbe tako nešto ugla rečeno je da je su svi zakoni na stranici SluĹľbene stranice DrĹľavnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske
o izboru zastupnika u EP
zakon o lokalnim izborima.....
zakon o neposrednom izboru načelnika gradonačelnika župana

U knjizi su zakoni prepričani!
 

RinaKne

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hej ekipa :)
Evo izlazim na ispit i vidim da se dosta pisalo o promjena za glasovanje onih koji nemaju prebivalište u RH pa sam ja to potražila u novom Zakon o izboru zastupnika u Hrvatski Sabor i evo šta piše -

Članak 43.
Birači koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj na kandidacijskim listama predlažu najmanje šest a najviše četrnaest kandidata za zastupnika.

Članak 44.
Broj zastupnika u Sabor koji će biti izabrani s kandidacijskih lista u posebnoj izbornoj jedinici birača koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj utvrđuje se na sljedeći način:

– ukupan broj važećih glasova koji je dobila svaka lista (biračka masa liste) dijeli se brojevima od 1 do zaključno 3, pri čemu se uvažavaju i decimalni ostaci. Od svih dobivenih rezultata, treći rezultat po redu jest zajednički djelitelj kojim se dijeli ukupan broj važećih glasova svake kandidacijske liste (biračka masa liste). Svaka kandidacijska lista dobit će onoliko od tri zastupnička mjesta koliko puta ukupni broj njezinih važećih glasova (biračka masa liste) sadrži zajednički djelitelj, uključujući i decimalne ostatke,

– preferirani glasovi za pojedine kandidate se uvažavaju ako broj preferiranih glasova pojedinog kandidata iznosi najmanje 10% glasova koje je osvojila pojedina lista,

– izabrani su oni kandidati sa svake liste koji su dobili najveći broj preferiranih glasova. Kada dva ili više kandidata dobije isti broj preferiranih glasova, odlučujući je poredak na listi kandidata,

– ako na temelju podstavaka 2. i 3. ovoga članka nije izabrano onoliko zastupnika koliko mandata pripada pojedinoj listi, na preostala mjesta na toj listi određuju se zastupnici po redoslijedu na listi.

Nadam se da će pomoći nekome ;)
Sretno! :)
 

adri01

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Koje su prednosti i mane sustava vecine i sustava razmjernog predstavnistva?
 

RinaKne

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prednosti sustava većine su da dovodi do stabilnosti vlade i onemogućuju zastupljenost radiklanih političkih stranaka u predstavničkom tijelu, a nedostaci što može dovesti do dvostranačja i onemogućuju zastupljenost svih interesa u predstavničkom tijelu i potiče koncentraciju političke moći u vladi i što male stranke teško mogu dobiti mandat u takvom sustavu.
A prednost sustava razmjernog predstavništa je što osigurava svakoj političkoj stranci da bude zastupljena razmjerno broju glasova koje je dobila, tj. da budu zastupljene i one stranke koje su ostale u manjini na izborima, a nedostatak što potiče stvaranje velikog broja političkih stranaka (pa i jačanje malih i radikalnih) što daje parlamentarnu nestabilnost i slabu izvršnu vlast jer se ne mogu oblikovati stabilne koalicije ni trajnije vlade. :)

Danas položen usmeni kod Jelušića. Stvarno ne pita teško jedino što daje ocjene bez ikakvog kriterija - obje smo odgovorile točno na svoje pitanje koje nam je postavio, meni 4, njoj 3 :/
Pitanja klasična - izbor zastupnika u Sabor, izbor predsjednika, sustav većine, razmjerni sustav, izborni prag, vezane i nevezane liste (jedino je on to pitao kao zatvorene i otvorene liste pa se cura malo zbunila) i to je to. Super lagan izborni predmet koji preporučam svima ;)
 

marija3

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Da li mi netko može napisat što se odnosi na izbornu promidžbu,onaj dio o financiranju i objavi troškova?
 

Antoniaa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Prednosti i nedostaci sustava relativne većine i objasnit na primjeru Velike Britanije, izborna šutnja i prohibitivna klauzula.

Stvarno je lagan ispit,ali kao što je napisano više puta, profesorova upadanja usred odgovaranja su pretjerana. Ostanete zbunjeni jer vam nije više jasno tko je tu točno na usmenom, vi ili on. Čovjek mi je upadao u riječ a da ni prvu rečenicu nisam uspjela izgovorit, i onda on dovrši moj odgovor do kraja. Znala sam kompletne odgovore na sva pitanja, ali zbog tih njegovih upada ih nisam imala priliku ni izgovorit pa je zaključio da je to za 4.
 

penny lane

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Hrj, kolege, vidim da je malo informacija o ovom predmetu, pa da podijelim i ja dojmove sa ispita jučer...
Bile smo samo jedna kolegica i ja. Profesor je malo kasnio, ali kad smo ušle, bile smo za čas gotove. Pitao je svaku pojedinačno, zna se ubaciti, ali ništa ne smeta, više mi se čini da voli da to ispitivanje izgleda kao neobavezni razgovor, a ne ispit. Ničime ne ugrozi vaše znanje. Obje smo dobile 5, svakoj je postavio dva pitanja.
Moja pitanja: sve o razmjernom sustavu sa prednostima i manama, i prohibitivna klauzula (to pitanje je postavio u smislu: kako možemo ublažiti nestabilnost koju donosi razmjerno predstavništvo?).
Kolegicu je pitao: sve o većinskom sustavu sa prednostima i manama, i balotaža.

Jako ugodan ispit, dovoljno je učiti po objavljenoj skripti, malo pročitajte zakone da nadopunite promjene i to je to...
Sretno svima! :)
 

Tinčica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ima li netko od izvanrednih studenata da je jucer bio na predavanju? Ima li informacija o literaturi za ispit?
 

JBlazek13

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ljudi izvanredan sam student i nisam išla prošli tjedan na predavanja..jednostavno sam zaboravila da su u tom tjednu..jel kaj govorio profesor za potpise onih koji nisu došli? jel mogu na konzultacije otić po potpis ili kaj?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks