AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Izborni sustavi

lupa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Re: Izborni predmeti

Literatura za IZBORNI SUSTAV-Branko Smerdel i Smiljko Sokol, Ustavno pravo 4. izdanje, Pravni fakultet u ZG, 2006.; poglavlja 7. Izborni sustav i 8. Hrvatski izborni sustav, stranice 233.-289.
Zakon o izborima zastupnika u Hrvatski sabor NN 69/03
Zakon o izboru predsjednika RH NN 22/92, 42/92, 71/97
Zakon o izboru članova predsjedničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Tako piše u vodiču, nadam se da sam pomogla.:happy:
 

Reneé

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hej, položila sam ovaj predmet u 10. mj. kod prof. Jelušića. Tematika mi je bila jako interesantna i nije bilo baš nikakvih problema. Prof. je stvarno super.
Pitanja su obično:
- objasniti većinski sustav i razmjerni, te prednosti jednog i drugog
- što znači balotaža (drugi krug kod većinskog 50% + 1 glas)
- kako ublažiti nestabilnu izvršnu vlast (kombinacijom većinskog i razmjernog predstavništva i uvođenjem prohabitalnog praga 5%)
- mješoviti sustav - apsolutno relativna većina
- način izbora predsjednika
- izborni prag.
Jedina zamjerka je što je ispit obično u četvrtak u 8,00 kad prof. ima konzultacije, pa obično prednost imaju svi oni koji dođu s pitanjima, prijedlozima, molbama i sličnim, a sretnici koji čekaju ispit su na kraju tog duuugooog niza.
Evo, to je to. Sretno :happy:!
 

Monika

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Daj mi reci da li si hodala na predavanja tj. da li se mora hodat i da li ih uopće ima iz ovog predmeta (ja sam izvanredna studentica, a predavanja će biti tek tamo negdje u 5mj, a nema puno literature za ovaj predmet, pa sam mislila ić prije) Jel znaš kaj o tome?
 

Reneé

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I ja sam izvanredni student. Predavanja za ovaj predmet nisu održana jer je profesor baš negdje u to vrijeme (5. mj.) postao sudac Ustavnog suda i nije imao vremena. Mislilm da možeš ići na ispit i prije 5. mj., dapače da odeš čim prije obzirom da rokova vjerojatno nemaš do 1. mj. Ja sam redovno poslala prijavnicu i sve to, ali to ti nije presudno jer nisu svi to tako izveli. Predlažem ti da naučiš i odeš na konzultacije prof. Jelišića u četvrtak u 8,00. Ja sam spremala taj ispit tolko malo dana da mi je uopće bez veze reći kolko.
 

lavica1010

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hej Renee, a jel literatura kao ova dolje navedena ili je profesor dao nešto drugo???-kako to obično i je. U vodiču piše jedno, a profesori većinom vele drugo.
 

lavica1010

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pogledaj si u vodiču kojeg možeš ovdje na ovom portalu na početnoj stranici skinuti. Unutra su ti stranice NN zakona kojih trebamo

Uostalom ovdje niže u postu ti je navedeno koji broj NN trebamo
 

Mustang11

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Evo ja prošao - bilo nas je troje i svi smo prošli.
Moja pitanja: prednosti i nedostaci razmjernog predstavništva.
Kako glasaju državljani RH u inozemstvu.
Prohibitivna klauzula.
 

lilica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bok ljudi!zanima me dal treba sve znati iz zakona ili baš ne pita zakon nego ona dva poglavlja iz knjige?
 

Mustang11

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pa u knjizi ti jesu odredbe zakona i Ustava koje treba znati, tako da se baš ne zamaraš zakonima...
 

Honda 900

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Al nije baš sve sadržano u knjizi tj. u onim 2 poglavljima- pogotovo zakon o izboru članova predstavničkog tijela državne uprave...u knjizi je ukratko o tome, a zakon ima puno toga...pa eto tako da znate

Čekaj Mustang11 kakve odredbe Ustava spominješ?? Pa poglavlja se odnose samo na Hrv. izborni sustav i temeljna načela i instituti izbornog prava, zar ne?
 

Honda 900

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
A ja tek učim iz knjige, pa ću zakone, nadam se da ću naučiti kak treba, tj. bar za dva dovoljno mi je... vidim da si napisala kad je ispit, lijepo od tebe!!

Jesi kaj čula kakav je to ispit, jel teško??

I još jedno pitanje: jel učiš po literaturi: poglavlje 7. i 8. iz knjige Ustavno pravo, i ona 3 zakona-
o izboru predsjednika, zastupnika, te članova u JLPS??
Ili treba možda još nekaj?? Jer ja sam izvanredna studentica, a još nismo imali predavanja iz ovog predmeta, a nisam niti bila na konzultacijama, pa evo da pitam...
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nemam pojma jel teško, al profesor Jelušić je jako dobar i simpatičan tako da mislim da nebi trebalo biti problema ako naučiš.
po ovim prijašnjim postovima mogu zaključiti da nije teško i da se prolazi...

da, po toj literaturi radim, s tim da, velim, zakon sam samo prolistala, a naučila sam knjigu.
ne ber brigu, budemo položile :)
 

Honda 900

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ma znam, nego imam opet pitanje - koja su OVLAŠTENA TIJELA ZA PROVEDBU IZBORA KOD PREDSJEDNIKA RH??? Tamo u knjizi su Izborna komisija..., al prema zakonu piše da ona više nisu nego Izborna povjerenstva RH i općinsko izborno povjerenstvo??, pa sam opet našla ovo prvo kao točan odgovor...i sad nemam pojma
 

dubbi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ma znam, nego imam opet pitanje - koja su OVLAŠTENA TIJELA ZA PROVEDBU IZBORA KOD PREDSJEDNIKA RH??? Tamo u knjizi su Izborna komisija..., al prema zakonu piše da ona više nisu nego Izborna povjerenstva RH i općinsko izborno povjerenstvo??, pa sam opet našla ovo prvo kao točan odgovor...i sad nemam pojma
nadležna tijela za provedbu izbora Predsjednika RH Državno izborno povjerenstvo. Članovi DIP i njihovi zamjenici moraju biti diplomirani pravnici i ne smiju biti članovi ni jedne političke stranke.
političke stranke koje su predložile kandidata za predsjednika mogu si odrediti promatrače.


tijela za provedbu izbora zastupnika u predstavničko tijelo (Sabor) su Državno izborno povjerenstvo, izborna povjerenstva izbornih jedinica, birački odbori i općinska i gradska izborna povjerenstva.
 

Honda 900

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo ja i dubbi smo prošle. Pitanja-
1. glasanje u inozemstvu,
2. prednosti i nedostaci proporcionalnog sustava i sustava većine- konkretno relativne.
3. izborna kampanja
4. izborna šutnja
 

Perce18

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Položila kod profesora o kojem samo sve naj: svi prolaze (3 dobiš ak ne znaš recimo jedno od dva postavljena pitanja!) Pitao me : dobre i loše strane sustava relativne večine i izbornu šutnju.
Ne ulazi se jedan po jedan već svi koji trebaju odgovarat taj predmet, ali onda pita jednog i kad upiše ocjenu izađeš. I uglavnom je ispit četvrtkom u 8 ili 8.30 kad ima konzultacije (doduše prvo uzme one koji čekaju konzultacije, ali ih brzo rješi,tak da sve skupa ne traje dugo:)
 

tatjana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pozdrav svima, mislim si da sad za dekanski izađem na ovj ispit pa jel netko zna kad bi mogao taj ispit biti i kad su onda prijave?hvalio
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks