AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Upravno postupovno pravo

Mimi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
a valjda cemo proci,ja sam naucila sve iz skripte i uopce nemam zivaca stalno to ponavljat,neznam koje bi jos pitanja mogla biti osim ovih tu navedenih koja se ponavljaju...e da sta mislite da li je kad bilo ili bi moglo biti pitanje: UPRAVNI SPOR U HRVATSKOJ DO 99 God I NAKON 99 God,to jedino nisam naucila...
da bilo je to pitanje,kao i britanski sustav redovnih sudova i francuski sustav upravnih sudova.
voli on dati i povijesni dio.
sve za zbunjivanje svekolikog pučanstva. :wink5:
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
joj..znaci jos i to treba pamtit,imam osjecaj da mi se sve pomjesalo a pogotovo oni subjektivni i objektivni rokovi...

da li zna netko i odgovor na ovo pitanje:kada se žalba može izvršiti?
žalba se ne izvršava.
izvršiti se može rješenje i zaključak.
 

anamarija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Imam jedno pitanje. To je bilo na pismenom: odgađanje izvršenja akta koji je osporen u upravnom postupku. što tu treba? Gdje je to u knjizi?
 

Honda 900

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mislim, tj. prilično sam sigurna da je odgovor- e sad baš po knjizi ne znam nego po skripti: Naslov ti je mogućnost odgode izvršenja UA, suspenzivno djelovanje tužbe (znači imamo obvezno i fakultativno odlaganje izvršenja UA...)
 

anamarija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mislim, tj. prilično sam sigurna da je odgovor- e sad baš po knjizi ne znam nego po skripti: Naslov ti je mogućnost odgode izvršenja UA, suspenzivno djelovanje tužbe (znači imamo obvezno i fakultativno odlaganje izvršenja UA...)
Sad sam saznala da je krivo pitanje. Nije u upravnom postupku, nego u sporu. U svakom slucaju, hvala.:)
 

katarina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
sve sam napisala ,zadovoljna sam i nadam se prolazu,a pitanja su bila:
1.pozitivni i negativni sukob nadleznosti,tko odlucuje o tome ,kojim aktom,da li postoji pr.lijek-uglavnom sve o tome,
2.punomocnik za primanje pismena -tko ga postavlja,u kojim slucajevima,njegova prava i duznosti,
3.tko odlucuje o zalbi protiv prvostupanjskog rjesenja ustanove,tj.pravne osobe
4.u kojem opsegu sud ispituje zakonitost upravnog akta i na sto pazi po sluzbenoj duznosti
5.kada upravni sud RH moze odbaciti tuzbu 6.nabroji ovlastene tuzitelje prema prekrsajnom zakonu
 

tara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ne pita ono što si fulala na ispitu ali kada pita usmeni tu nema pravila to nikada ne znaš...ako se nadaš prolasku ne brini se za usmeni ti je čista formalnost...sretno
jer sam i ja danas bila i meni su pitanja bila katastrofa ne zato što ih nisam znala nego kako su bila kratka non stop sam mislila da se još nešto mora napisati...
držimo fige ...
 

katarina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pa nisam ni ja bas previse pisala,mislim da je dovoljno napisati tocno ono sto se trazilo u pitanju,vidjet cemo sutra ali nadam se da ce biti za prolaz jer ne mogu ja izmisljat nesto kad je npr u zakonu to objasnjeno u samo 2 recenice.Sretno svima sutra...vidimo se u 18 h onda na gornjem gradu!
 

Kristijan

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
prošao sam. povelika prolaznost na pismenom i svi koji su dali pismeno prošli su i usmeni. a sam šikić je bio sjajan na usmenome. fakat dobro raspoložen i razgovorljiv... a pitao je sve i svašta, mene je primjerice pitao malo o upravnom sporu; što kada drugostupanjsko tijelo ne riješi ponovno slučaj prema presudi suda... upravni spor kada drugostupanjsko tijelo uopće ne riješi slučaj bez obzira na podnijetu tužbu (šutnja administracije)... kakve mogućnosti tada ima sam sud, a kakve stranka o čijem tužbenom zahtjevu nije riješeno... kakva se vrsta akta u tom slučaju donosi... i tako
 

katarina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam prosla pismeni a u cetvrtak idem na usmeni pa se nadam da cemo i mi ostali tako proci,valjda nece rusit bezveze...sta ste vi znali bas sve odgovore koje je pitao ili je dovoljno odgovorit barem nesto? hvala na pitanju,daj i vi drugi napisite jos poneko pitanje...
 

tara

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja sa usmenog: skraceni postupak, izvanredno ukidanje upr.akta,postupanje po žalbi sve o žalbi manje se više nadovezuje tako da o jednom pitanju može se prebaciti na drugo da ga se poveže...i naravno prof.je:thumbs:
 

Honda 900

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jutro ekipica. Ma samo riječi hvale za profesora, al ozbiljno!!! Mene je pitao neknada štete i povrat stvari i to je to. Samo bez panike i proči ćete, ako već jeste pismeni nema razloga za paniku.
 

anamarija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mene je pitao kod upravnog spora poništavanje upravnog akta bez dostavljanja tužbe na odgovor i načelo zaštite prava građana i zaštite javnog interesa. Super je na usmenom i ne trebate se uopce zabrinjavati nešto posebno. Inace pita jos opći i posebni postupak, nagodba, vrste dokaznih sredstava, izjava stranke, izvršenje rješenja, što je upravni spor , u formalnom, materijalnom smislu, razlozi zbog kojih se upravni akt može pobijati, stranke u u up sporu, obveznost sudskih presuda, zahtjev za zaštitu zakonitosti u upravnom sporu, spor pune jurisdikcije, šutnja administracije. Sretno svima! Bez brige! Ako ste prosli pismeni, sigurno ćete i usmeni!
 

katarina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
sta treba reci za opci postupak,samo da je normiran zup-om i da su po zakonu duzna postupati tijela drzavne uprave i druga drzavna tijela...i pravne osobe kada rjesavaju o pravima i obvezama odredenih subjekata ili nesto drugo? hvala...
 

kokiko

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hej ljudi!
Evo jos jedan koji je jucer polozio, inace bio je ovo i zadnji ispit:laughing:
Samo da ponovim, nemojte se bojati usmenog jer ako ste prosli pismeni morali ste naucit gradivo, a sam usmeni je vise razgovor nego neko klasicno ispitivanje.
Moja pitanja sa usmenog; stranke u upr. postupku i sutnja administracije.
Sretno svima!
 

Nicole

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
bok!

ja mislim spremati ispit za idući rok pa me zanima da li su knjiga i zakon dovoljna literatura? spominju se neka pitanja i slicno pa mozda ako netko to ima da stavi u skriptarnicu ili posalje mailom?

hvala
Knjiga i zakoni (ZUP i ZUS) su dovoljna literatura. Naravno, tu je još i Zakon o prekršajima..
Što se tiče pitanja, imaš ih kroz ovu temu dosta, prelistaj malo stranice.

imam jedno pitanje. može mi netko reći koja je literatura za kolokvij?? zmotala sam se sva pa više neznam.. hvala
Kolokvij je 29.01., ali to sigurno znaš. :happy:
Literatura: ZUP (i samo ZUP). Imaš i u Borkovićevoj knjizi dio ''Upravni postupak'' str. 399.-482.
 

MartinaIva

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
sve sam napisala ,zadovoljna sam i nadam se prolazu,a pitanja su bila:
1.pozitivni i negativni sukob nadleznosti,tko odlucuje o tome ,kojim aktom,da li postoji pr.lijek-uglavnom sve o tome,
2.punomocnik za primanje pismena -tko ga postavlja,u kojim slucajevima,njegova prava i duznosti,
3.tko odlucuje o zalbi protiv prvostupanjskog rjesenja ustanove,tj.pravne osobe
4.u kojem opsegu sud ispituje zakonitost upravnog akta i na sto pazi po sluzbenoj duznosti
5.kada upravni sud RH moze odbaciti tuzbu 6.nabroji ovlastene tuzitelje prema prekrsajnom zakonu
Može mi neko odgovorit da li je na 4 pitanje odgovor da sud pazi po službenoj dužnosti na ništavost upravnog akta tj.naslov razlozi zbog kojih sud poništava osporeni upravni akt i da mi objasni pretposatvke posebne vrste upravnog spora te kakve ovlasti ima stranka nakon što tijelo ne donese novi upravni akt nakon izvršene sudske odluke.

Hvala
 

katarina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo da se pohvalim,i ja danas prosla i to je pala cvrsta trojka jer me htio jos pitat za vise ali i ovo je sasvim dovoljno,pitao me u kojim rokovim treba donjet rjesenje,sta ako se tad ne donese,kad drugostupanjsko tijelo treba donjet rjesenje i sta ako ga ne donese?jos jedno hvala svima koji su pomagali oko ovog ispita:tulum:

Može mi neko odgovorit da li je na 4 pitanje odgovor da sud pazi po službenoj dužnosti na ništavost upravnog akta tj.naslov razlozi zbog kojih sud poništava osporeni upravni akt i da mi objasni pretposatvke posebne vrste upravnog spora te kakve ovlasti ima stranka nakon što tijelo ne donese novi upravni akt nakon izvršene sudske odluke.

Hvala
pretpostavke posebne vrste upravnog spora:sud moze presudom sam rjesiti stvar uz sljedece pretpostavke:1.sud treba utvrditi da osporeni akt mora ponistiti,2.da bi mogao rjesiti upravnu stvar,treba priroda stvari o kojoj odlucuje to dopustati,3.i podaci postupka moraju sudu dati pouzdanu osnovu da bi svojom odlukom mogao zamijeniti upravni akt-u knjizi na strani 520(spor pune jurisdikcije)
kakve ovlasti ima stranka nakon sto tijelo ne donese novi upravni akt-ako novi upravni akt ne bude donesen uopce ili ne bude donesen u odredenom roku,stranka moze posebnim podneskom traziti donosenje takvog akta.ako nadlezno tijelo ne donese akt ni za 7 dana od tog trazenja, stranka moze traziti donosenje takvog akta od suda koji je donio presudu u prvom stupnju.sud ce zatraziti od nadleznog tijela da ga obavijesti o razlozima zbog kojih upravni akt nije donio,nadlezno tijelo duzno je dati obavijest odmah a najkasnije u roku od 7 dana,ako to ne ucini ili prema misljenju suda ta obavijest ne opravdava neizvrsenje sudske odluke,sud ce donjeti rjesenje koje u svemu zamjenjuje akt nadleznog tijela.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks